Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cresterea pasarilor de rasa

- - - - -
  • Please log in to reply
911 replies to this topic

#37
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
Deci cam asta ar fi ce am facut eu .planurile le-am cumparat de pe net . In spatele cotetului am facut si o fereastra de sticla iar in fata tarcul il voi face cu plasa.Pareri?

[ http://img85.imageshack.us/img85/8422/img0001vg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img64.imageshack.us/img64/3130/img0002tw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img31.imageshack.us/img31/9194/img0092f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img64.imageshack.us/img64/7301/img0091j.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





BH> interesante pozele.Spune-mi , in cea de-a patra poza, gainile alea nu au cuibare ?Pe mine ma intereseaza in mod deosebit interiorul cotetelor..........Si la cotetul meu , ce parere aveti , este vreo' probleme iarna doar cu peretii de OSB ? Sa-i izolez?

Edited by 1024, 14 January 2010 - 22:45.


#38
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Post1024, on 14th January 2010, 22:40, said:

Deci cam asta ar fi ce am facut eu .planurile le-am cumparat de pe net . In spatele cotetului am facut si o fereastra de sticla iar in fata tarcul il voi face cu plasa.Pareri?

[ http://img85.imageshack.us/img85/8422/img0001vg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img64.imageshack.us/img64/3130/img0002tw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img31.imageshack.us/img31/9194/img0092f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img64.imageshack.us/img64/7301/img0091j.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e super
acuma intrebarea mea este tu ce vrei sa tii inauntru?, si alta intrebare este cat de gros e OSB-ul?
1 gaini de rasa
2gaini rasa comuna

#39
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
BH > OSB de 10 . Ce vrei sa zici cu "1 gaini de rasa ,2gaini rasa comuna"? Ce tin ? Gaini , cred...hahahahaha!!!!! Ma gandeam la 12-16 pasari.

#40
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007
pai alea din dreapta unde este o gaina sunt cuibarele
1 de aceea te-am intrebat de cat e Osb-ul ca va trebui sa le izolezi si incearca sa pui rumegus sau paie pe jos sa nu ai probleme cu gainile cu cat e rasa mai pura cu atat apar si problemele mai multe cea care nu e de rasa sa adaptat si nu e asa sensibila plus ca daca e cald la ele iti va oua tot timpul
ca o sugestie incearca si acopera tarcul ala cu sarma si deasupra sa nu ajunga pasarile la mancare pt ca sunt purtatoare de boli
si inca o chestie incearca sal luminezi iarna o sa te ajuta si cu caldura si la ouat

View Post1024, on 14th January 2010, 22:49, said:

BH > OSB de 10 . Ce vrei sa zici cu "1 gaini de rasa ,2gaini rasa comuna"? Ce tin ? Gaini , cred...hahahahaha!!!!! Ma gandeam la 12-16 pasari.

pai gainile de rasa comuna (cele taranesti ce le are taranul in batatura) nu sunt asa sensibile, daca pt asa ceva e cotetul nu mai trebuie izolat

#41
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

View PostBH-01-ZUP, on 14th January 2010, 22:51, said:

pai alea din dreapta unde este o gaina sunt cuibarele
1 de aceea te-am intrebat de cat e Osb-ul ca va trebui sa le izolezi si incearca sa pui rumegus sau paie pe jos sa nu ai probleme cu gainile cu cat e rasa mai pura cu atat apar si problemele mai multe cea care nu e de rasa sa adaptat si nu e asa sensibila plus ca daca e cald la ele iti va oua tot timpul
ca o sugestie incearca si acopera tarcul ala cu sarma si deasupra sa nu ajunga pasarile la mancare pt ca sunt purtatoare de boli
si inca o chestie incearca sal luminezi iarna o sa te ajuta si cu caldura si la ouat

Si eu ma gandeam sa-l izolez cu polistiren de 50 mm . Si la lumina m-am gandit ( cam ce program de lumina ar trebui?), chiar si la un pic de incalzire daca va fi cazul in iernile foarte geroase . Am sa acopar tarcul cu plasa si deasupra , nu ma gandisem la pasarile cerului,dar in zona unde am terenul sunt pisici salbatice.


Si gaina aia singura nu are cocos ? Sau nu o tii pentru reproductie ?

Un alt loc unde se discuta despre pasari de rasa : http://www.pasaridecurte.com/forum/

Edited by 1024, 14 January 2010 - 22:59.


#42
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Post1024, on 14th January 2010, 23:04, said:

Si eu ma gandeam sa-l izolez cu polistiren de 50 mm . Si la lumina m-am gandit ( cam ce program de lumina ar trebui?), chiar si la un pic de incalzire daca va fi cazul in iernile foarte geroase . Am sa acopar tarcul cu plasa si deasupra , nu ma gandisem la pasarile cerului,dar in zona unde am terenul sunt pisici salbatice.


Si gaina aia singura nu are cocos ? Sau nu o tii pentru reproductie ?

Un alt loc unde se discuta despre pasari de rasa : http://www.pasaridecurte.com/forum/

am vazut acolo ca vrei sa betonezi tarcul nu o face mai bine punele nisip un strat de nisip mai fin de vre-o 10 cm e mai bine si pt ele

#43
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

View PostBH-01-ZUP, on 14th January 2010, 23:07, said:

am vazut acolo ca vrei sa betonezi tarcul nu o face mai bine punele nisip un strat de nisip mai fin de vre-o 10 cm e mai bine si pt ele

nu , betonez cat tine acoperisul , restul asa fac , cum ai zis.

#44
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Post1024, on 14th January 2010, 23:28, said:

nu , betonez cat tine acoperisul , restul asa fac , cum ai zis.

ia uita un interior destul de fain si practic cu tot confortul si pt mici si pt mari

Attached Files



#45
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
BH > in legatura cu schita de pe "bihoreanul" : cat de lung va fi adapostul si daca va fi despartit afara si innauntru ?

#46
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Post1024, on 15th January 2010, 00:21, said:

BH > in legatura cu schita de pe "bihoreanul" : cat de lung va fi adapostul si daca va fi despartit afara si innauntru ?

Adapostul ala e mare vor fi 6 boxe cu latimea de 1,5m si va fi o cladire din caramida care va fi despartita in doua o parte va fi cotetul efectiv iar in cealalta parte va fi ca si un coridor unde voi avea acces la toate cuibarele de la toate boxele in genul a cea ceai facut tu, este facut asa sa nu tot intru la ele si sa le deranjez si in acelasi timp sa nu aduc pe ta;pa diverse boli si microbi cat pot le ofer conditii si in acelasi timp va fi si spatiu de depaozitare pt cofragele cu oua pe care le datez si tin o  evidenta clara mai ales daca le folosesc la reproductie
sper ca sa te satisfaca raspunsul meu

#47
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010

View PostAkomar, on 13th January 2010, 17:13, said:

Va rog frumos, hai sa facem ceva foarte simplu: este topicul despre pasari de rasa. Folositi-l pe ala, urmand ca asta sa ramane pentru discutii generale, genul celor despre curcani daca vreti, despre diverse boli, despre chestii generale. Nu de alta, dar ne pierdem in ele pe urma si mai zapacim si auditoriul.

Multumesc
Aveti dreptate, pe urma nu mai stim pe unde sa le cautam nici noi.
Pentru ca tot ati pomenit de boli, as avea o intrabare, de fapt mai multe, dar le iau pe rand. As vrea o simptomatologie comparata intre Marek si alte boli ( pentru ca am inteles ca una din cele cu care se poate confunda este leucoviroza aviara - am inteles bine?) Fiindca tot sunt la asta stie cineva de unde pot face rost de vaccin impotriva bolii lui Marek din alta parte decat de la Romvac? Nu de alta dar acolo nu au niciodata cand imi trebuie. Si daca pasarile nu au fost vaccinate la o zi sau "in vitro", mai are rost sa incerc o vaccinare pentru adulte? Mentionez ca le-am studiat pe toate si am constatat ca nici una nu are hipertrofia foliculilor plumosi, forma de Marek care se transmite. Dar mi-a murit un curcan de forma tumorala si mai am banuiala ca inca un cocos a avut acelasi lucru. Ce se poate face in acest caz?Bineinteles ca voi vaccina toti puii de anul asta dar pasarile mature sunt in pericol de contaminare cumva?

#48
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010
Eu am adaposturi din OSB neizolate. Nu sunt bune asa, ca atare. Anul trecut au mers binisor ca n-a prea fost iarna. Anul asta am constatat ca nu merg neizolate. Nu spun ca mor pasarile de frig ca n-o fac, dar nici bine nu le este. Asa ca este bun sfatul cu izolatia de polistiren, eu n-o fac ca intentionez sa construiesc ceva ca lumea in vara asta. Si dupa ce izolati trebuie tencuit imediat sau acoperit cu lemn, cum preferati, ca altfel va mananca pasarile toata izolatia, sunt innebunite dupa polistiren. Am vazut undeva lambriuri de PVC puse la exterior si mi s-a parut o idee foarte buna. Eu vreau sa pun si la interior fiindca sunt mult mai usor de spalat si nu prea mai ai probleme cu puricii, paduchii si capusele daca nu este lemn.
E buna ideea cu iluminarea si cu incalzirea iarna. Trebuie sa aveti min.10 grade si 12-14 ore de lumina ca sa nu se opreasca din ouat.
Eu vreau sa fac ceva de genul:

Attached Files


Edited by cactus4monck, 15 January 2010 - 12:36.


#49
Florin_79

Florin_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2010
Pentru 1024 ...Arata foarte bine, sa ai noroc la gainile pe care o sa le achizitionezi.

#50
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postcactus4monck, on 15th January 2010, 12:26, said:

Eu am adaposturi din OSB neizolate. Nu sunt bune asa, ca atare. Anul trecut au mers binisor ca n-a prea fost iarna. Anul asta am constatat ca nu merg neizolate. Nu spun ca mor pasarile de frig ca n-o fac, dar nici bine nu le este. Asa ca este bun sfatul cu izolatia de polistiren, eu n-o fac ca intentionez sa construiesc ceva ca lumea in vara asta. Si dupa ce izolati trebuie tencuit imediat sau acoperit cu lemn, cum preferati, ca altfel va mananca pasarile toata izolatia, sunt innebunite dupa polistiren. Am vazut undeva lambriuri de PVC puse la exterior si mi s-a parut o idee foarte buna. Eu vreau sa pun si la interior fiindca sunt mult mai usor de spalat si nu prea mai ai probleme cu puricii, paduchii si capusele daca nu este lemn.
E buna ideea cu iluminarea si cu incalzirea iarna. Trebuie sa aveti min.10 grade si 12-14 ore de lumina ca sa nu se opreasca din ouat.
Eu vreau sa fac ceva de genul:

si prima poza e tot a ta?
si ce gaini ai acolo de rasa?, daca da ne arati niste poze cu ele
peste polistiren se poate trage o plasa cu adeziv si ai terminat balciul
in privinta caldurii se poate rezolva cu becuri termice pe care le poti folosi si cabd ai puisori
la interior nu stiu daca ii o solutie buna lambreiul din plastic pt ca aduna in spate daunatori si nu poti sa dezinfectezi niciodata, nu tot cei mai usor si mai comod pt noi e si bun pt ele, tu trebuie sa faci macar de doua ori pe an o deziinfectie cu var

#51
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostBH-01-ZUP, on 14th January 2010, 15:09, said:

....
sau de celebrele gaste de toulouse care sunt crescute pt ficatul lor din care se face celebrul "foaie gras" sper ca am scris corect
...

Toata stima si respectul, ce mai... dom'ne, imi scot palaria in fata crescatorilor de pasari de rasa, care fac acest lucru cu multe sacrificii, si cu o pasiune iesita din comun...

O singura remarca as vrea sa fac, referitor la cresterea palmipedelor (rate, ga^ste) pentru ficat gras ("foie gras").
Dieta este hipercalorica - efectiv hiperlipidica, cu grasimi la greu, care produc pur si simplu o intoxicatie lipidica a ficatului, pentru a se instala acea distrofie lipidica necesara aparitiei sindromului de "ficat gras".

Aprox. 15-20% din efectivul supus dietei pentru ficat gras, moare datorita rupturii de ficat - accident traumatic care se produce datorita cresterii masei ficatului pa^na la dimensiuni enorme, devenind un organ foarte fragil si pasibil de ruperea ligamentelor la orice miscare brusca a pasarii ...

#52
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Posthoria66, on 15th January 2010, 19:11, said:

Toata stima si respectul, ce mai... dom'ne, imi scot palaria in fata crescatorilor de pasari de rasa, care fac acest lucru cu multe sacrificii, si cu o pasiune iesita din comun...

O singura remarca as vrea sa fac, referitor la cresterea palmipedelor (rate, ga^ste) pentru ficat gras ("foie gras").
Dieta este hipercalorica - efectiv hiperlipidica, cu grasimi la greu, care produc pur si simplu o intoxicatie lipidica a ficatului, pentru a se instala acea distrofie lipidica necesara aparitiei sindromului de "ficat gras".

Aprox. 15-20% din efectivul supus dietei pentru ficat gras, moare datorita rupturii de ficat - accident traumatic care se produce datorita cresterii masei ficatului pa^na la dimensiuni enorme, devenind un organ foarte fragil si pasibil de ruperea ligamentelor la orice miscare brusca a pasarii ...


mercy Horia asta nu am mai stiut-o
inseamna ca toata hrana ei se bazeaza pe furaje uleioase sper sa nu fi zis o prostie ?

#53
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcactus4monck, on 15th January 2010, 12:13, said:

...
Si daca pasarile nu au fost vaccinate la o zi sau "in vitro", mai are rost sa incerc o vaccinare pentru adulte?

Marek are o transmitere verticala foarte activa, in sensul ca puii se contamineaza imediat ce eclozioneaza. Marek se manifesta predominant la pui, cu forme nervoase.

Quote

Mentionez ca le-am studiat pe toate si am constatat ca nici una nu are hipertrofia foliculilor plumosi, forma de Marek care se transmite. Dar mi-a murit un curcan de forma tumorala si mai am banuiala ca inca un cocos a avut acelasi lucru. Ce se poate face in acest caz?Bineinteles ca voi vaccina toti puii de anul asta dar pasarile mature sunt in pericol de contaminare cumva?

Nu cumva confunzi cu leucoza aviara ? Aceasta evolueaza cu forme tumorale. Marek evolueaza cu inflamatii ale filetelor nervoase. Marek nu e periculos pentru adulte, pe cand leucoza da.

Leucoza evolueaza insidios intr-un efectiv, incepand sa se manifeste cu mortalitate mare la cca. 2-3 ani de la contaminare.

Daca ti-a intrat leucoza in efectiv - regret enorm ca trebuie sa-ti spun, dar asta e crudul adevar... - nu mai scapi de ea decat prin sacrificarea intregului efectiv, dezinfectii peste dezinfectii (cu flambare etc) si re-populare.

Inca ceva: majoritatea gospodariilor rurale sunt contaminate cu leucoza. Cum aceasta boala afecteaza gainile mature - peste unu-doi ani varsta, taranii nu se simt foarte afectati. Le taie si cresc alte randuri de pui.

Incearca sa observi daca nu apar tumori ale organelor interne la pasarile batra^ne pe care le sacrifici. Mai ales in zonele ficat-splina-pipota-rinichi.

#54
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View PostBH-01-ZUP, on 15th January 2010, 18:13, said:

mercy Horia asta nu am mai stiut-o
inseamna ca toata hrana ei se bazeaza pe furaje uleioase sper sa nu fi zis o prostie ?

Daca te referi la hranirea gastelor pentru "foie gras", raspunsul este da, dar doar partial. Adica este si o oarecare proportie de grasimi care se baga, dar in principal este porumbul boabe, plus o vitaminizare suplimentara. Oricum nu uita ca ei fac o ingrasare fortata, adica pasarea nu are in fata porumbul si alegerea de a-l manca, ci este indopata artificial cu ajutorul unor masini. Bine, nu masini complicate, pana la urma doar un tub cu o spira, se regleaza doar debitul de porumb.
Personal nici eu nu sunt pentru asta, adica nu as participa efectiv la cresterea lor pentru asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate