Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Televiziunea 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

Televiziunea 3D demarează în forță de la mijlocul anului 2010.


Tehnologia 3D promite sa acapareze din anul 2010 tot mai multi utilizatori la nivel mondial prin intermediul televiziunii 3D. In Statele Unite ale Americii, ESPN pe de o parte si Discovery, Sony si IMAX Corporation de cealalta parte au anuntat marti ca vor lansa primele retele de televiziune 3D, la mijlocul anului 2010 si respectiv la inceput de 2011. Sky vrea sa introduca primul canal TV 3D din Marea Britanie in anul 2010, iar Sony, Panasonic, LG Electronics si Samsung Electronics s-au intrecut la targul de tehnologie CES din Las Vegas in a-si prezenta ultimele proiecte si produse 3D.


Reteaua de televiziune ESPN a anuntat marti ca va lansa prima retea de televiziune 3D pe piata americana, in luna iunie din acest an, informeaza Reuters, promitand sa trasmita live minim 85 de evenimente sportive in primul an de la lansare.

ESPN a anuntat va face prima transmisie televizata in format 3D a unui eveniment sportiv pe 11 iunie din acest an, respectiv meciul de fotbal dintre Mexic si Africa de Sud din cadrul Cupei Mondiale de Fotbal.

Tot marti, trei dintre cele mai mari companii de media, tehnologie si divertisment din lume, Discovery Communications, Sony Corporation si IMAX Corporation au anuntat ca vor infiinta o companie cu capital mixt pentru a dezvolta prima retea de televiziune 3D dedicata, cu emisie non-stop din SUA.

Potrivit Broadband TV News, lansarea acestei retele de televiziune 3D este programata la inceputul anului 2011.

Conform informatiilor celor trei companii, noua retea 3D va prezenta continut premium in format 3D, din genuri precum istoria naturii, spatiul cosmic, explorari, aventura, inginerie, stiinta si tehnologie, filme artistice si programe pentru copii de la Discovery, Sony Pictures Entertainment, IMAX si alti furnizori, terte parti.

Tot Broadband TV News mai informeaza ca si Sky si-a reafirmat miercuri intentia de a lansa un canal TV 3D pe parcursul anului 2010, ce va putea fi receptionat pe mai multe televizoare "3D Ready" care vor fi lansate in Marea Britanie si Irlanda in 2010. Sky anunta in comunicatul oficial dat miercuri ca LG, Panasonic, Samsung si Sony vor prezenta in cadrul targului de tehnologie CES din Las Vegas intentia de a introduce televizoare "3D Ready" in acest an si ca postul 3D al Sky va fi compatibil cu aceste produse.

Intr-adevar, LG, Panasonic, Samsung si Sony s-au intrecut in cadrul editiei din acest an a CES (Consumer Electronics Show) din Las Vegas in produse si servicii 3D.

ABC News noteaza ca Samsung este determinat sa mizeze mai mult pe 3D in 2010, anuntand un parteneriat cu DreamWorks Animation SKG Inc pentru a oferi, in mod exclusiv, filmul "Monsters vs. Aliens" in fomat Blu-ray 3D, celor care cumpara televizoare Samsung 3D.

Panasonic a anuntat ca va debuta cu patru televizoare 3D cu plasma in aceasta primavara. Sony Corp a anuntat ca va lansa televizoare 3D in vara acestui an si ca unele vor fi echipate cu ochelari speciali, iar altele vor fi doar "3D Ready" ceea ce inseamna ca utilizatorii vor trebui sa cumpere un dispozitiv plug-in separat precum si ochelari 3D.

LG Electronics a spus ca va introduce televizoare 3D cu diagonale de 47 inch si respectiv 55 inch in luna mai din acest an. Lg nu a oferit preturi exacte, insa un oficial din cadrul LG Electronics SUA a declarat ca acestea vor costa probabil cu circa 200-300 dolari mai mult decat actualele televizoare cu ecran plat care nu permit 3D.

Adoptarea televiziunii 3D de catre consumatori nu va fi insa atat de usoara, sustin analistii citati de Reuters. In prezent pe piata sunt doar cateva televizoare 3D ale caror preturi variaza intre 1000 de dolari si 2000 de dolari, iar analistii spun ca pe langa preturile ridicate, nevoia unor ochelari speciali pentru tehnologia 3D si lipsa de evenimente sportive live si de divertisment realizate in acest format i-ar putea impiedica pe utilizatori sa adopte noua tehnologie in afara salilor de cinema.
Sursa: http://economie.hotn...ul-lui-2010.htm

Edited by megafanro, 08 January 2010 - 03:29.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ascultam si eu astazi la televizor noile stiri despre TV 3D si aveam o senzatie de deja-vu...
Tatal meu povestindu-mi cum a vazut primul TV alb-negru in vitrina unui magazin cand era proaspat iesit de pe bancile facultatii; eu, licean, astaptand ziua de 23 August 1983 cand aflasem ca se va incepe transmisia color in Romania si pandind aparitia purtatoarei de culoare pe ecranul TV-ului meu alb-negru; apoi anii '95 cand am vazut si eu in magazin primul TV cu ecran "lat" si dublare de frecventa cadre (cu tub cinescop), anul 2000 cand am vazut primul TV cu ecran plat cu plasma si primii ochelari 3D pentru PC cu comutarea imaginii cu 30Hz pe un ecran CRT.
Acum HDTV si aparitia primelor canale TV 3D... Am o senzatie de nostalgie dupa tehnologiile trecute dar si ciuda pe cei care abia se nasc astazi si vor apuca sa vada chestii si mai uimitoare.

Edited by SuperDuper, 08 January 2010 - 06:23.


#3
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Adica aceasta televiziune 3D va fi urmarita cu niste ochelari speciali? Scuze, dar ce mare cacat mai e si asta? Merita atitea investitii? Poate ca da, se mai iau niste bani de la oameni pt ceva ce, de fapt, nu au nevoie. Se creeaza nevoia.
Sau poate gresesc eu si nu e cu ochelari. Aveti un link ceva cu televiziunea asta 3D ca sunt curios?

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cred ca ar trebuie niste lamuriri in legatura cu 3D deoarece exista confuzii majore.

3D se poate reda NUMAI cu ochelari speciali si specifici in cazul televizoarelor ce vor apare, numai cu ocheleri proprietari speciali ai televizorului nu universali cumparati de pe ocazii.ro
Sistemul nu are nici o legatura cu tiganiile anaglifice cu lentile colorate care sunt si acum disponibile.
Imaginea 3D ce se formeaza la redare trebuie sa fie capturata cu dispozitive 3D iar televiziunile care vor debuta in acest an vor oferi numai unele programe asa, nu tot timpul, adica un fel de partial, nu permanent si continuu.

3D fara ochelari nu se poate realiza cu un ecran oricare ar fi acela, singurele experimente 3D fara ochelari au fost facute de Sony unde imaginea aparea in un cilindru de 20x30 cm si unde imaginea 3D a unor obiecte se forma in interiorul acelui cilindru ca o holograma, nu era ceva care sa pluteasca prin aer.

#5
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ochelari speciali sau nu, tot ochelari sunt. Adica vom arata ciudat si nu cred ca va fi chiar comod. Ma rog, poate am imbatrinit eu, dar nu ma incinta.
Insa televizor 3D a aparut, anul trecut a fost prezentat, imi pare rau ca nu am un link. Tot ce stiu e ca e facut de Philips, am citit un articol si autorul (un roman) spunea ca se vede incredibil.

#6
soreen20

soreen20

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.09.2005
In Romania ESPN-ul este aproape de disparitie, providerii nostrii nefiind interesati de unul dintre cele mai cunoscute si urmarite canale de sport din lume.N-are nimic....noi o sa urmarim manele in hd si balacareli pe IPTV.

#7
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

View Postblackcat, on 9th January 2010, 18:01, said:

Adica aceasta televiziune 3D va fi urmarita cu niste ochelari speciali? Scuze, dar ce mare cacat mai e si asta? Merita atitea investitii? Poate ca da, se mai iau niste bani de la oameni pt ceva ce, de fapt, nu au nevoie. Se creeaza nevoia.
Sau poate gresesc eu si nu e cu ochelari. Aveti un link ceva cu televiziunea asta 3D ca sunt curios?
Daca vei avea ocazia sa vezi un film la un cinematograf 3D iti vei da seama ca ai vrea sa ai asa ceva si acasa.

#8
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Mai există oameni care nu au văzut un film 3D la cinema?  :mellow:

#9
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View Postinside_spy, on 10th January 2010, 11:23, said:

Mai există oameni care nu au văzut un film 3D la cinema?  :mellow:


Mai grav este ca sunt oameni care nu au ajuns la teatru sau opera in viata lor.

#10
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008

View PostFC72, on 9th January 2010, 19:54, said:

3D fara ochelari nu se poate realiza cu un ecran oricare ar fi acela, singurele experimente 3D fara ochelari au fost facute de Sony unde imaginea aparea in un cilindru de 20x30 cm si unde imaginea 3D a unor obiecte se forma in interiorul acelui cilindru ca o holograma, nu era ceva care sa pluteasca prin aer.
Eu am vazut un monitor care reda 3D fara ochelari. Acum nu stiu daca efectul era mai puternic daca foloseai niste ochelari, insa era perfect vizibil si impresionant si asa...

#11
travelro

travelro

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2007

View Postblackcat, on 9th January 2010, 18:01, said:

Adica aceasta televiziune 3D va fi urmarita cu niste ochelari speciali? Scuze, dar ce mare cacat mai e si asta? Merita atitea investitii? Poate ca da, se mai iau niste bani de la oameni pt ceva ce, de fapt, nu au nevoie. Se creeaza nevoia.
Sau poate gresesc eu si nu e cu ochelari. Aveti un link ceva cu televiziunea asta 3D ca sunt curios?

Chiar la începutul acestui an, la CES, cea mai cunoscută expoziție de produse electronice din lume organizată la Las Vegas, au fost prezentate câteva dintre cele mai spectaculoase inovații în materie de tehnologie 3D „pentru acasă”. Panasonic a expus sistemul home theater care include primul televizor cu ecran plat 3D Full HD, alături de o întreagă serie de produse digitale destinate vizionării 3D.
Ce este si ce aduce imaginea 3D?

Distanta dintre ochii nostri este, in medie, de 6.4 cm. Atunci cand privim spre monitorul televizorului, fiecare dintre ochi percepe diferit aceeasi imagine. Creierul proceseaza aceste informatii, suprapune cele doua imagini si le transforma intr-una singura. Trucul e de a pacali ochiul si implicit creierul si de a-i conferi imaginii finale adancimea tridimensionala. Fata de imaginile 2D cu care suntem obisnuiti, cele tridimensionale sporesc incredibil de mult realismul continutului. Privitorul are senzatia ca se afla in mijlocul desfasurarii actiunilor sau ca obiectele vor iesi din ecran si il vor atinge. Pe cat de intense sunt trairile in fata unui astfel de spectacol la cinema, pe atat de mare e provocarea producatorilor de televizoare de a oferi aceeasi emotie telespectatorilor chiar la ei acasa.

Intr-o lume ideala, televizoarele 3D ar trebui sa fie auto-stereoscopice, asa incat privitorii sa nu fie nevoiti sa poarte vreun dispozitiv sau sa faca ceva special. Tehnologia nu permite inca acest lucru, iar liderii de pe piata echipamentelor TV sunt de parare ca vor mai trece cel putin zece ani pana se va dezvolta un astfel de sistem. De aceea, pentru moment ne vom bucura de imagini 3D cu ajutorul unor ochelari special creati. Exista mai multe tipuri de ochelari, fiecare dintre ele cu caracteristici diferite: Ochelari cu obturator de imagine, Ochelari stereoscopici, Ochelari polarizati.

#12
kornishi

kornishi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2010

View Posttravelro, on 12th March 2010, 09:32, said:

Chiar la începutul acestui an, la CES, cea mai cunoscută expoziție de produse electronice din lume organizată la Las Vegas, au fost prezentate câteva dintre cele mai spectaculoase inovații în materie de tehnologie 3D „pentru acasă”. Panasonic a expus sistemul home theater care include primul televizor cu ecran plat 3D Full HD, alături de o întreagă serie de produse digitale destinate vizionării 3D.
Ce este si ce aduce imaginea 3D?

Distanta dintre ochii nostri este, in medie, de 6.4 cm. Atunci cand privim spre monitorul televizorului, fiecare dintre ochi percepe diferit aceeasi imagine. Creierul proceseaza aceste informatii, suprapune cele doua imagini si le transforma intr-una singura. Trucul e de a pacali ochiul si implicit creierul si de a-i conferi imaginii finale adancimea tridimensionala. Fata de imaginile 2D cu care suntem obisnuiti, cele tridimensionale sporesc incredibil de mult realismul continutului. Privitorul are senzatia ca se afla in mijlocul desfasurarii actiunilor sau ca obiectele vor iesi din ecran si il vor atinge. Pe cat de intense sunt trairile in fata unui astfel de spectacol la cinema, pe atat de mare e provocarea producatorilor de televizoare de a oferi aceeasi emotie telespectatorilor chiar la ei acasa.

Intr-o lume ideala, televizoarele 3D ar trebui sa fie auto-stereoscopice, asa incat privitorii sa nu fie nevoiti sa poarte vreun dispozitiv sau sa faca ceva special. Tehnologia nu permite inca acest lucru, iar liderii de pe piata echipamentelor TV sunt de parare ca vor mai trece cel putin zece ani pana se va dezvolta un astfel de sistem. De aceea, pentru moment ne vom bucura de imagini 3D cu ajutorul unor ochelari special creati. Exista mai multe tipuri de ochelari, fiecare dintre ele cu caracteristici diferite: Ochelari cu obturator de imagine, Ochelari stereoscopici, Ochelari polarizati.

Vad ca te pricepi - as  vrea sa stiu si eu cum se foloseste televizorul asta Panasonic 3D? Exista la noi programe transmise in 3 d? Si filmele pe ce suport sunt, tot DVD? Si cum se filmeaza in 3d?

#13
travelro

travelro

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2007

View Postkornishi, on 15th March 2010, 08:17, said:

Vad ca te pricepi - as  vrea sa stiu si eu cum se foloseste televizorul asta Panasonic 3D? Exista la noi programe transmise in 3 d? Si filmele pe ce suport sunt, tot DVD? Si cum se filmeaza in 3d?

Panasonic 3D se foloseste ca orice televizor - te uiti la el!  :thumbup: Productia de material 3D prin noile camere video profesionale special create.
Sistemul home cinema este format dintr-o plasmă VIERA VT20 HDTV cu diagonala de 50 inci, o pereche de ochelari 3D și un player Panasonic Blu-ray 3D (model BDT300).
Editarea materialului creat de Hollywood in laboratoarele proprii de la Panasonic Hollywood Laboratory Advanced Authoring Center (peste 3.000 de titluri editate pana acum).
La noi inca nu exista transmisii in 3 D, dar vor aparea cat de curand dupa ce se vor comercializa aparatele. Dar nu este problema, se pot vedea si programele transmise de televiziunile de la noi - noile echipamente pot reda și conținut 2D la calitate Full HD (la o rezoluție de 1080p). În ceea ce priveste conținutul 3D pentru piața din România, se așteaptă ca din luna aprilie să existe pe piață si o serie de filme (documentare, ficțiune, animație).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate