Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

conducere fara permis

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AresGrup

AresGrup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2010
Am si eu cateva intrebari in legatura cu o patanie de acum 2 ore. Am avut permisul suspendat 90 zile,am ispasit pedeapsa dupa care am condus dar nu mi-am ridicat permisul ...am fost oprit in trafic si surpriza suspendarea cica s-a prelungit cu 30 de zile deci eu urma sa-l primesc peste cateva zile..am det declaratie,dosar bla bla,le-am zis ca habar nu aveam pentru ca in dovada si procesul verbal scria ca a fost suspendat pentru 90 zile INTREBARI:
1.CE MA ASTEAPTA
2.IN CAT TIMP IMI PRIMESC PERMISUL
3.CE NAIBA AM DE FACUT

#2
dg74144

dg74144

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2007

View PostAresGrup, on 6th January 2010, 05:17, said:

Am si eu cateva intrebari in legatura cu o patanie de acum 2 ore. Am avut permisul suspendat 90 zile,am ispasit pedeapsa dupa care am condus dar nu mi-am ridicat permisul ...am fost oprit in trafic si surpriza suspendarea cica s-a prelungit cu 30 de zile deci eu urma sa-l primesc peste cateva zile..am det declaratie,dosar bla bla,le-am zis ca habar nu aveam pentru ca in dovada si procesul verbal scria ca a fost suspendat pentru 90 zile INTREBARI:
1.CE MA ASTEAPTA
2.IN CAT TIMP IMI PRIMESC PERMISUL
3.CE NAIBA AM DE FACUT

Nu sunt jurist dar din cate stiu eu ca sofer relativ informat:
- nu trebuia sa te urci la volan pana nu iti ridicai permisul de la ei - si pentru o zi diferenta intre "calculele tale" si "ale lor" poti sa te trezesti cu dosar penal.
- faptul ca s-a prelungit perioada de suspendare cu 30 de zile fara sa fi anuntat oficial - e un viciu pe care poti sa-l folosesti in instanta - dar aici depinde de situatia concreta
- daca se considera ca ai condus fara permis - ti se face dosar penal pentru infractiune - te sfatuiesc sa iei legatura cu un avocat

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
ia legatura cu un avocat si ataca in instanta procesul verbal (asta nou, unde scrie ca te-au prins conducand fara permis)

daca nu te-au anuntat de prelungirea cu 30 de zile atunci e un viciu destul de important si ai sanse foarte mari sa castigi si sa scapi de belea.

#4
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 23.09.2005
Conform legii daca ti se suspenda permisul trebuie sa dai un examen de verificare a cunostintelor rutiere pe care daca il promovezi se reduce suspendarea la 30 zile iar daca nu il promovezi/ nu te prezintii perioada se prelungeste automat cu 30 zile. Textul fiind in lege nu mai poti pretinde ca nu erai informat iar politia nu era obligata sa te informeze.
Cel mai bine e sa te duci cu sar' mana pe la politite mai impingi ceva etc. poate li se face mila de tine si te iarta.
Daca te apuci sa ii dai in judecata si sa faci scandal cred ca te afunzii mai rau.

#5
riddick89

riddick89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.08.2009

View Postrelu_24, on 6th January 2010, 09:08, said:

Conform legii daca ti se suspenda permisul trebuie sa dai un examen de verificare a cunostintelor rutiere pe care daca il promovezi se reduce suspendarea la 30 zile iar daca nu il promovezi/ nu te prezintii perioada se prelungeste automat cu 30 zile. Textul fiind in lege nu mai poti pretinde ca nu erai informat iar politia nu era obligata sa te informeze.
Cel mai bine e sa te duci cu sar' mana pe la politite mai impingi ceva etc. poate li se face mila de tine si te iarta.
Daca te apuci sa ii dai in judecata si sa faci scandal cred ca te afunzii mai rau.
Intradevar daca te pui rau cu ei nu mai vezi tu carnetu decat cand s-or plictisi ei de primit spagi...deci nu prea curand,acelasi sfat du-te cu miloaga pe la ei pe acolo..

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Tocmai te-ai ales cu un mic dosar penal pentru comiterea infractiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul cu permisul suspendat!
Aceeasi pedeapsa ca si pentru cel care se urca la volan fara sa posede un permis de conducere! :D
Daca ai avut permisul suspendat pentru 90 zile, trebuia ca tu sa stii si nu sa astepti sa te anunte cineva, ca, pentru a reintra in posesia acestuia, trebuia sa sustii un examen de verificare a cunostintelor (sala) pe care sa il si iei, pana la expirarea perioadei de suspendare....
Pentru ca nu ai facut asta, perioada de suspendare s-a prelungit automat cu 30 zile....
Finalul povestii? Nu vei ajunge la zdup, si, daca nu ai antecedente, poate ca nici in instanta si te vei alege cu o amenda cu caracter administrativ! :D

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrelu_24, on 6th January 2010, 09:08, said:

Conform legii daca ti se suspenda permisul trebuie sa dai un examen de verificare a cunostintelor rutiere pe care daca il promovezi se reduce suspendarea la 30 zile iar daca nu il promovezi/ nu te prezintii perioada se prelungeste automat cu 30 zile. ........

indica-ne si noua legea si articolele care spun asta.

#8
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 23.09.2005

View Post_Smiley_, on 6th January 2010, 11:03, said:

indica-ne si noua legea si articolele care spun asta.
Adica cauta tu ca mie imi e lene asa ca mai bine munceste tu. Eventual nu vrei un conspect cu modificarile importante aparute in ultimile 4 modificarii?
Un sofer responsabil trebuie sa citeasca macar o data legea sa nu ii se intample surprize ca colegului Ares.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
hai atunci sa reformulez: ce ai spus tu e o aberatie si am vrut sa-ti indic asta un pic voalat, ca sa nu te superi. daca insisti ca ce spui tu e adevarat, indica-ne si articolele de lege care sustin afirmatiile tale.

eu stiu ca nu la orice suspendare a permisului trebuie sa dai examen (la 30 de zile, de exemplu, stiu ca nu se mai da examen). in plus, reducerea nu e obligatorie (asa cum se intelege din ce ai spus tu), ci trebuie sa depui o cerere pentru asta si chiar daca treci examenul, e posibil sa nu primesti reducerea.

#10
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
Eu stiu ca se da test daca ai facut si accident. Daca ai trecut pe rosu iti ia permisul dar il primesti automat dupa n zile; ai trecut pe rosu si ai facut accident, primesti permisul dupa n zile daca treci testul, daca nu il treci, abia atunci se prelungeste perioada de suspendare.

#11
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 23.09.2005
Macar ai avut bunavoita sa cauti pe net? Sau daca nu stii tu de o lege inseamna ca nu exista?

Regulamentul de aplicare a OUG195/2002 art 219.

Iar la o cautare simpla pe google cu "suspendarea permisului 90 zile examen" vei gasii o gramada de site-uri si persoane care abereaza pe marginea acestui subiect.
Gasesti chiar si pe softpedia speta asta : http://forum.softped...hp/t293894.html

Adevarul ca daca ai luat permisul la Pitesti nu trebuie sa stii legea, acolo merge fiecare cu legea lui.

Edited by relu_24, 06 January 2010 - 12:33.


#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmelmel, on 6th January 2010, 12:19, said:

Eu stiu ca se da test daca ai facut si accident. Daca ai trecut pe rosu iti ia permisul dar il primesti automat dupa n zile; ai trecut pe rosu si ai facut accident, primesti permisul dupa n zile daca treci testul, daca nu il treci, abia atunci se prelungeste perioada de suspendare.






Nu mai e asa de vreo doi ani.... si e mare pacat... sper sa se revina, ca numai asa se va mai institui ordine pe strazi!
Imi aduc aminte cu placere de vremurile alea, in care nimeni nu mai calca masinile peste limita de viteza, nimeni nu mai depasea coloana la semafor si pe strazi nu mai erau asa multe masini...
In prezent, daca ti se ia permisul pentru 90 zile, NU il iei automat inapoi la expirarea perioadei de suspendare, ci doar daca promovezi un examen teoretic de verificare a cunostintelor, iar in cazul in care nu l-ai luat, sau nu vrei sa il dai, il primesti automat dupa o perioada de inca 30 zile, deci dupa un total de 120 zile! :OK:

#13
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Am si eu o intrebare ! Cum naiba te tot opreste pe tine politia in trafic ?!?!?!?!?!?!

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDisturber, on 6th January 2010, 19:35, said:

Am si eu o intrebare ! Cum naiba te tot opreste pe tine politia in trafic ?!?!?!?!?!?!







Îți dai seama că, în loc să stea liniștit într-o astfel de situație, a făcut vreun act de "vitejie".... cu care a ieșit în evidență și a atras atenția circuliștilor, care nu au stat mult pe gânduri și.... i-au tras-o! :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate