Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Regele la șah

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Vă supun atenției o problemă de maxim interes șahistic.

Oricine a jucat cât de cât șah și mai ales începătorii știu că regele poate fi o problemă majoră la un moment dat. Ce părere aveți: ar fi bine să îl eliminăm complet de pe tablă? Și dacă da, cu ce să îl înlocuim? Am în vedere aici faptul că lipsa unei piese-țintă ar putea duce la escaladarea conflictului și consecința ar putea fi un genocid pe tabla de șah. Cred că nici un jucător nu vrea așa ceva.

Așadar, cum să procedăm în această chestiune?

Edited by Dihorul Razboinic, 03 January 2010 - 19:51.


#2
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008

View PostDihorul Razboinic, on 3rd January 2010, 20:49, said:

Vă supun atenției o problemă de maxim interes șahistic.

Oricine a jucat cât de cât șah și mai ales începătorii știu că regele poate fi o problemă majoră la un moment dat. Ce părere aveți: ar fi bine să îl eliminăm complet de pe tablă? Și dacă da, cu ce să îl înlocuim? Am în vedere aici faptul că lipsa unei piese-țintă ar putea duce la escaladarea conflictului și consecința ar putea fi un genocid pe tabla de șah. Cred că nici un jucător nu vrea așa ceva.

Așadar, cum să procedăm în această chestiune?
Sa elimini regele e ca si cum ai elimina scopul jocului (sa ii dai sah mat).
Deci jocului ii trebuie o noua tinta si cea mai probabila ar fi sa ii elimini toate piesele de pe tabla de joc.
Iar pentru inlocuirea regelui ar fi bine sa se inventeze alta piesa.

#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Poststrong_bear, on 3rd January 2010, 20:09, said:

Sa elimini regele e ca si cum ai elimina scopul jocului (sa ii dai sah mat).
Deci jocului ii trebuie o noua tinta si cea mai probabila ar fi sa ii elimini toate piesele de pe tabla de joc.
Iar pentru inlocuirea regelui ar fi bine sa se inventeze alta piesa.
Foarte bine subliniat! Exact asta spuneam și eu. :)

Nu vrem genocid pe tabla de șah!

Edited by Dihorul Razboinic, 03 January 2010 - 20:41.


#4
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Poststrong_bear, on 3rd January 2010, 20:09, said:

Deci jocului ii trebuie o noua tinta si cea mai probabila ar fi sa ii elimini toate piesele de pe tabla de joc.
Nu văd de ce. Șahul este frumos așa cum este, este jucat cu plăcere de sute de ani.

#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postmircea21, on 5th January 2010, 16:00, said:

Nu văd de ce. Șahul este frumos așa cum este, este jucat cu plăcere de sute de ani.
Totuși nu te-apucă frustrarea când adversarul se ține după regele tău și ignoră celelalte piese? Ar fi fain dacă regele s-ar putea refugia dintr-un atac, pentru că e prea încet.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
problema este stupida pentru ca desi, probabil, stii sa joci sah si crezi ca joci bine, nu stai f. bine la partea de strategie:

bivalent:

1.regele a fost gandit intentionat sa fie lent (a se muta 1 camp, sau 2 in singura situatie) tocmai pentru ca scopul este sa il protejezi cu celealte piese. nu sa se protejeze singur sau sa fuga. infanteria si apoi apropiatii (cavaleria si episcopii - nu stiu de ce s-a inradacinat termenul de 'nebun') sa il apere indeaproape.
regina evident e piesa cea mai puternica fiind sotia sa si cea care va contribui decisiv la uciderea sau la salvarea lui.

2.pe de alta parte, recte bivalenta, e o stupiditate sa spu ica adversarul se concentreaza pe rege si ignora celelalte piese. lasand la o parte ca e o ineptie tehnica si o greseala monumentala valabila numai celor mai novici incepatori, toate piesele trebuie tratate cu maxima importanta si ramane maiestria de a penetra apararea adversa si de a inlatura pe toti apropiatii regelui pana la omorarea acestuia.

sah-mat inseamna in limba persana regele e mort.


In alta ordine de idei...daca renegi acest concept logic/frumos/elementar si cu sens, nu te impiedica nimeni sa inventezi TU un alt mod de a juca sah.
Sahul a mai suferit mutatii inca de pe vremea cand nebunul putea muta in diagonala dar doar un singur camp si putea sari peste piesele adeverse ca si calul.

Multe sporturi sau jocuri (gen carti/biliard/alte jocuri 'board games') au variatii..Nu te impiedica nimeni sa inventezi si sa promovezi o alta varianta iar timpul va decide apoi utilitatea sau inutilitatea ei.

Problema e ca tu nu ai o asemenea varianta ci doar nu-ti place modul actual si vrei ca altcineva sa vina cu o idee desi altcuiva nu i se pare necesar...si asta nu se poate :)

Succes

#7
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
mai demult ma gandisem la alta varianta: jocul sa continue si dupa ce regele e capturat... atunci cand esti in sah sa nu fi obligat sa iesi din sah...sa poti face altceva... si jocul sa se termine cand sunt capturate toate piesele adversarului sau cand e remiza..

#8
victooor

victooor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2010
Sincer mi se pare ca șahul e foarte interesant asa cum e acum. :thumbup:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate