Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat achizitie home cinema 400-700 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postantinari, on 13th January 2010, 19:16, said:

Puteai să dai cu quote ;)
Asa fara quote , intreb si io ca Arghezi.........Parinte, pai cum , una vorbesti si alta fumezi???????????


Am ascultat multe hc-uri  in ultimul timp , canton, bose yamaha etc si sunt tot mai nemultumit si mai nervos . Nu ma incinta nimic , nu mi-am dat seama ca-i atit de greu sa alegi. Vreau sa ma indrept spre un sistem de sunet stereo cu doua boxe tari. Din ce am citit pe aici cred ca Magnat M 880 m-ar satisface, problema-i ca aici in Sp. nu gasesc Magnaturi. Am sapat si pe la SH-uri        Vendo un par de altavoces de primera calidad HIFI.
Modelo “Marquise” de la marca Duntech.

El precio nuevo es 8000 Euros/pareja y los vendo por 600 Euros/par.
Tienen un edad de +/- 12 años. Están en buen estado. Todo funciona bien.



Datos técnicos: 92 dB, 3-6 Ohms, 500 W, Bi-Wiring, 3 vias
Transductores 2x210mm (8") / 2x100mm (4") / 1x25mm (1")
Dimensiones a x a x f: 149 x 27 x 47 cm. / 53 Kg. (cada)
Mas informaciones en la pagina: duntech. com. au

Están conectados y se pueden escuchar sin compromiso.


También vendo un amplificador de válvulas modelo “T.A.C 34”                        Ii rog fr. pe profesionisti , meseriasi  si cunoscatiri in ale sunetului sa-si dea cu parerea despre boxele astea Duntech , care este durata de viata a unui sistem , daca merita sa fac incercarea etc..............cu stima

#20
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postlicap, on 13th January 2010, 22:47, said:

Asa fara quote , intreb si io ca Arghezi.........Parinte, pai cum , una vorbesti si alta fumezi???????????
Nu, am aceeași părere. Nu știu ce părere ți-ai făcut tu acum, după ce ai ascultat comparativ. Ținând cont că te-ai referit direct la dimensiunile sateliților era răspunsul logic, nu crezi? Oricum nu mă așteptam să dai prețul total al sistemului receiver+blu ray+boxe doar pe niște boxe la fel de minuscule :P Oricum ți-am spus twice să le asculți înainte, unii chiar sunt de părere că bose sunt "best bang for the buck" :)

În ce privește boxele de care vorbești, nu le-am ascultat, nu sunt nici profesionist, totuși te-aș sfătui să nu le iei fără să le asculți atent. Durata de viață a unor astfel de boxe variază, în funcție de regimul de utilizare, între minute și zeci de ani :) știu difuzoare care au 30 de ani și funcționează încă impecabil la fel cum știu difuzoare care s-au dezintegrat (parțial dar suficient) chiar și în condiții de nefolosință. Nu cred că e cazul la boxele astea totuși ar fi bine să le asculți atent și la volum mic și la volum mare.

Edited by antinari, 14 January 2010 - 01:37.
completare


#21
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Hola . Am gasit o oferta frumoasa [zic ioŽ] la un magazin . Denon AVR-1709     +   o pereche de boxe Kef IQ -70   totul la 1100 Euroi . Inainte de a merge sa-i stresez pe saracii vinzatori cu vre-o 200 de intrebari si 7-8 auditii , daca are cineva sfaturi , pareri ........ascult ???¿¿¿¿¿??????

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca o sa constati ca este un sistem care suna cum ar trebui sa sune un sistem audio, nu ca jucariile alea de "Home Theatre".
In lumea receiverelor Denon este in partea de sus a clasamentului meu personal, alaturi de Marantz (de fapt aceeasi firma cu Denon), Harman Kardon si Onkyo.
Boxele Kef IQ 70 mentionate au un sunet bun in general, sunt foarte bune in unele aspecte ceva mai slabute la alte aspecte - vei gasi multi care sa le laude, alti le critica, eu sugerez sa le asculti personal. Mie mi-au placut cum se aud si, desi sunt dupa Klipsch in ierarhia personala, sunt boxe serioase.

Edited by SuperDuper, 16 January 2010 - 20:30.


#23
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
[quote name
Boxele Kef IQ 70 mentionate au un sunet bun in general, sunt foarte bune in unele aspecte ceva mai slabute la alte aspecte - vei gasi multi care sa le laude, alti le critica, eu sugerez sa le asculti personal. Mie mi-au placut cum se aud si, desi sunt dupa Klipsch in ierarhia personala, sunt boxe serioase.
[/quote]
  SuperDuper  ,  te rog detaileaza  ,  bune la ce aspecte si slabute la ce???? Cind spui Klipsch vb de 82 ori de cele mai de jos din gama klipsch??????

#24
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Basii la Kef sunt un pic cam ciudati, nenaturali dupa parerea mea - toate sistemele cu 2-1/2 cai sau alt numar impar de cai imi suna la fel pe basi. Au insa sistemul concentric Uni-Q pentru medii-inalte care le face in aceea gama sa sune mai bine comparativ cu alte boxe cu 3 cai ba chiar multe cu 2 cai (cu difuzoarele separate). Tweeter este de aluminiu care mie imi place cum suna comparativ cu cele textile sau plastic. Doar cele de titaniu de la Klipsch RF sunt peste.

Klipsch au sistemul de adaptare la "impedanta aerului" pentru medii-inalte care le face sa sune foarte bine, si au tweetere excelente - in gama normala, dar mai ales in cea reference. Unii prefera tweeterele de panza, cu inalte mai moderate, celor de alumininu sau titaniu (seria RF), eu insa le ador. O fi si varsta, urechile mele au nevoie de mai mult einalte acum decat cand aveam 20 ani.
La Klipsch insa, nu toate boxele au basii aia placuti - m-a uita la minim RF-61 (6.5") pentru bookshelf si minim seria F-2 cu (6.5") floorstanding. Seriile cu woofere de 5.25" (poate cu exceptia "reference" RF-52) nu mi se par ca sunt mai "sus" de Kef IQ70.

Inca odata, diferentele sunt mai mult functie de gustul personal si foarte mult depind genul de muzica ascultat.

Edited by SuperDuper, 16 January 2010 - 21:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate