Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Receiver Denon 1910 + boxe JBL

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Oameni buni, poate cineva mai priceput ca mine sa-mi dea un sfat please.

Vreau sa cumpar un receiver Denon AVR-1910 ca sa scap de toata nebunia de fire si conexiuni la TV/console/blu-ray etc din sufrageria mea. Am de conectat la un LCD Sony cu 2 intrari HDMI vreo 3 console (PS3/xbox360/Wii), un STB IPTV pe HDMI si un player Blu-Ray tot pe HDMI.
Nu ma duce punga la mai mult, desi un AVR-2310 mi-ar fi facut cu ochiul. Este insa peste puterile mele financiare.
Acum, daca tot iau receiverul, vreau sa profit de ocazie si sa schimb si boxele ca sa am un sistem audio decent atat pt filme (5.1) cat si pt muzica (stereo).
M-am oprit la combinatia urmatoare:

- boxe fata JBL ES80
- sateliti surround JBL Studio L820
- boxa centru JBL ES25C
- subwoofer JBL ES150P

Am ales JBL fiindca sunt in gama medie de pret, nici prea-prea nici foarte-foarte, iar fata de ce am acum (un Logitech Z5500) vor fi oricum mult peste.
Evident, n-am unde sa ascult combinatia asta ca sa vad cum suna. Stiu ca asta ar fi solutia evidenta dar pur si simplu nu gasesc unde sa ascult asa ceva.
Ca urmare, poate cineva sa-si dea cu parerea va rog daca fac vreo greseala fatala aici sau nu? :)
E o alegere decenta ca principiu sau e ceva evident aiurea in lista de componente de mai sus?

Merci anticipat.

Edited by dtancu, 02 January 2010 - 19:17.


#2
geo_neo9

geo_neo9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.12.2008
esti sigur ca nu ai dori asa ceva?

#3
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Of, Doamne....da-mi te rog un semn...da-mi un raspuns inteligent...

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

 dtancu, on 2nd January 2010, 19:14, said:

Ca urmare, poate cineva sa-si dea cu parerea va rog daca fac vreo greseala fatala aici sau nu? :)
Fă tot posibilul să asculți boxele, măcar fronturile, înainte să iei o decizie. Ascultă și alte boxe, în bugetul tău cred că se încadrează și un sistem cu Monitor Audio Silver, de exemplu. Mie personal nu îmi place cum sună ES80 pe muzică stereo, dar asta nu înseamnă nimic, contează mult ș genul de muzică ascultat. Așa cum e alcătuit, sistemul e echilibrat, pentru filme și chiar unele genuri de muzică e o alegere bună, dar asta e doar opinia mea, subiectivă, greșeala fatală e să faci o astfel de investiție fără să asculți boxele înainte :)

#5
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Multumesc pt. sfaturi. Intr-adevar, Monitor Audio Silver (RS-urile) vad ca au review-uri foarte favorabile in special pt ascultat stereo.
Cele de podea (fata) nu sunt cu mult mai scumpe decat ES80 deci am sa incerc sa le ascult undeva sa-mi fac o parere. In schimb restul (sub/surround/centru) sunt mult mai scumpe decat JBL-urile, cam dublu. O sa vad...poate le iau treptat sau fac o combinatie cu RS-uri pe fata si JBL-uri in rest.

#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Sunetul JBL este aparte , are un caracter specific chiar si la gama asta.
Poate sa iti placa sau sa il urasti.Nu exista cale de mijloc gen : mda merge si asa.
Suna in stil american, ca la concert live.
Mai precis este percutant, dinamic, nervos, chiar agresiv are ritm dar ii lipseste total precizia, finetea si controlul.Basul nu este foarte profund dar are kick, mediile sunt curate dar congestionate iar inaltele sclipesc dar nu au rafinament, suna gen mono-ton.
Pot suna grozav pe Rock, tehno, electro dar nesatisfacator pe Jazz, vocal, simfonica.

Nu cred ca este cea mai buna combinatie cu Denon, cel mai bine suna cu HK, asa sunt  testate la producator.Dupa parea mea la un astfel de sistem conteaza foarte mult potrivirea cu receiverul chiar daca este ceva entry si aici ma abtin sa recomand MA care sunt foarte pretentioase la amplificare, cu Yamaha de exemplu sunand groaznic.
Nu te grabi si nu le amesteca!

#7
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Pt. receiver in cel mai bun caz as putea urca la un Denon 2310 sau un HK AVR 355.
Dupa care as lua treptat boxe, mai intai o pereche de front-uri bune de podea. Apoi incet-incet restul de boxe.

Problema la boxele HK este ca nu prea exista decat sisteme 5.1, nu si componente separate. Am experiente foarte triste cu seturile 5.1 de boxe, cea mai riscanta chestie fiind sa-ti pice unul din sateliti, moment in care poti sa te holbezi la ele.

Nu stiu ce sa zic....din ce am auzit/citit pana acum, vad ca o pereche de MA RS6 cu Denon 2310 merg frumos...ramane sa incerc sa le ascult undeva.

Edited by dtancu, 03 January 2010 - 11:08.


#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

 dtancu, on 3rd January 2010, 11:03, said:

ramane sa incerc sa le ascult undeva.
De exemplu: http://www.realacustic.ro/showroom.php

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 dtancu, on 3rd January 2010, 04:03, said:

Pt. receiver in cel mai bun caz as putea urca la un Denon 2310 sau un HK AVR 355.
Ambele sunt alegeri bune, fiind receivere capabile sa "duca" fara probleme si boxe mai pretentioase. Denon are un plus la dotarile soft auxiliare, HK dupa mine are un plus la calitatea amplificatoarelor finale de putere. Diferentele sunt insa minore, poate mai mult o chestie de preferinta personala: am avut un HK din gama entry si l-am comparat cu Denon din gama entry la achizitie. Acum am un Denon din gama de varf si, evident, il depaseste pe HK-ul ala vechi.

Boxele JBL unii se jura ca sunt superbe, mie personal nu prea mi-au facut o impresie buna (dar nici evident proasta) - sunt sub Klipsch de exemplu, dar sunt clar peste boxe Yamaha, Sony... sau altceva din gama de 200$ perechea.
Si eu am inceput cu 2 boxe pe front, dupa care am adaugat 2 sateliti si un central, dupa care am adaugat un woofer... dupa finante :)

Edited by SuperDuper, 03 January 2010 - 16:15.


#10
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Eu am subwooferul JBL ES150P . Fata de subwooferul de la Z5500 nu e chiar asa mare upgrade.

#11
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Nu e vorba neaparat de upgrade cat de faptul ca la un receiver nu prea ai cum sa folosesti sub-ul de la Z5500, fiindca nu e independent.
Oricum, daca ma impinge ala cu coarne la Monitor Audio Silver, parca vad ca iau si sub-ul respectiv de la MA, care e o fiara se pare...doar ca costa.

Edited by dtancu, 03 January 2010 - 20:17.


#12
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Nu e activ subul de la Z5500 ? Nu are ampliful in el ? ....ma gandesc ca daca ii dai semnal de la un receiver ar trebui sa-l amplifice... si chiar daca nu il dai direct in sub, il dai in chestia aia http://www.hardware....0-innganger.jpg

Edited by Stapanul_clonelelor, 03 January 2010 - 20:25.


#13
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Da, se poate conecta din chestia aia, dar inseamna sa comanzi sub-ul din ea, nu din receiver.

#14
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Singura diferenta dintre subul care il vrei tu si subul Z5500, este ca Z5500 are ampliful inafara. (daca acea chestie chiar este ampliful)

Daca conectezi iesirea de subwoofer de la receiver la intrarea de la ampliful ala Z5500 , atunci receiverul va controla subul Z5500 la semnal, si volumul subului il faci de la butonul Z5500. Sa nu crezi ca daca pui subul JBL nu mai trebuie sa umblii la el la volume, are knob in spate pt volum.

Edited by Stapanul_clonelelor, 03 January 2010 - 21:00.


#15
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Aha, am inteles. In cazul asta as putea folosi si sub-ul existent, cel putin o perioada.
Chestia aia nu e amplif-ul, amplif-ul sub-ului e integrat in el. Ala e doar un centru de comanda din care reglezi volumul si tipul de decodare (DD 5.1, DPLII etc)

#16
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Ar fi o idee sa incerci sa folosesti subul o perioada, si de banii aia sa-i bagi in receiver. Totusi ~1200 ron in plus la receiver sunt ceva. Si cand iti iei sub, treci cu adevarat la nivelul urmator, ceva 12-15 inchi si cu raspuns mai jos in frecventa.

Edited by Stapanul_clonelelor, 04 January 2010 - 08:21.


#17
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Gata, dupa indelungi cautari, ascultat pe unde am putut etc...am tras aer in piept si am luat asa deocamdata:

- receiver Denon 2310
- front-uri Monitor Audio Silver RX6

Mai mult n-am putut acum ca deja m-au secat de bani. Raman pt. primavara sub-ul RSW-12, center-ul RXLCR si surround-urile RXFX.
Receiver-ul l-am gasit pe stoc, RX6-urile nu, mai dureaza pana mi le aduc. Imi pare rau ca n-am gasit RS6, aveau raport pret/calitate mai bun zic eu. Insa MA nu mai face RS6, singurele Silver in fabricatie sunt RX astazi.

In orice caz mi-au placut mult RX6 cum se aud. Nimic strident, inclusiv mediile sunt bine definite, frumos. Sunt convins ca exista si boxe de 4 ori mai scumpe care se aud dumnezeieste insa pt neofitul din mine RX6 ajung :)

#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

 dtancu, on 9th January 2010, 23:12, said:

Gata, dupa indelungi cautari, ascultat pe unde am putut etc...
O decizie bună ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate