Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Calendarul 2010 (neoprotestant)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthusand, on 25th January 2010, 13:11, said:

Cantand da, martea si joia (ca sa vezi) dansand niciodata dar mi s-a intimplat sa sar de bucurie cand nu ma vede nimeni fiindca Domnul este mantuirea mea.
Tu vorbesti de baptisti  etc,  Daca vorbesi mai multe te vor da afara ca sa se implineasca ce-i scris despre religiozitatea lor.

Fi cu Domnul care spune :  Si voi, copii ai Sionului, bucurati-va si inveseliti-va in Domnul Dumnezeul vostru, caci El va va da ploaie la vreme, va va trimite ploaie timpurie si tarzie, ca odinioara. (Ioel.2:23)

Sigur iti va trimite.

Nu stiu ce-ti inchipui tu ca va trimite Domnul, dar nu cred ca el trimite bucurii din alea in care cazi pe spate si faci spume la gura.
Zici ca stii tu unde scrie despre religiozitatea baptistilor... Credeam ca adoptarea sarbatorilor ortodoxe tine tot de religiozitate.

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 25th January 2010, 12:21, said:

Daca nu ai motiv de bucurie nu sarbatori nici nu tine zile in cinstea Domnului . Dar cine simte nevoia sa tina ,nu poate fi judecat

[i]Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat, (Col.2:16)
Sarbatorile, precum legile privind mancarea erau OBLIGATORII. Ai uitat sa citezi si versul 17:

Coloseni 2

17cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.


Tu mai tii legil privind mancarea KOSHER? Hmm.......nu m-as mira sa le mai tii!

#21
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 25th January 2010, 13:51, said:

Sarbatorile, precum legile privind mancarea erau OBLIGATORII. Ai uitat sa citezi si versul 17:

Coloseni 2

17cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.


Tu mai tii legil privind mancarea KOSHER? Hmm.......nu m-as mira sa le mai tii!



16. Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat,

17. care sunt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Daca trupul este al Lui judecata este tot a Lui la fel si libertatea de care vorbeste Pavel aici (sarbatori, umbre a lucrurilor slavei viitoare)

Cat despre mincari Nu citesti  21. ?Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!??

22. Toate aceste lucruri, care pier odata cu intrebuintarea lor si sunt intemeiate pe porunci si invataturi omenesti,


Cum dar le amesteci toate in aceeasi oala mintala ?

View Postoverseas, on 25th January 2010, 13:22, said:

Nu stiu ce-ti inchipui tu ca va trimite Domnul, dar nu cred ca el trimite bucurii din alea in care cazi pe spate si faci spume la gura.
Zici ca stii tu unde scrie despre religiozitatea baptistilor... Credeam ca adoptarea sarbatorilor ortodoxe tine tot de religiozitate.


Nu , nici vorba. Tu iubeste-ti frati si urmeaza pe Domnul in Duhul (calauzit de duhul)
Nici o umbra de clevetire sa nu fie in tine, dar departeazate de cei ce lucreaza faradelegea ca sint loviti de mandrie si nu primesc adevarul.
Ajuta pe cei istoviti,fi o pilda pentru toti oameni.

Nu urma povestile de pe forum ca sant aici oameni care vorbesc la batjocura si usor cand e vorba de  trupul Domnului deoarece s-au vandut ca sa fie partasi celui nelegiuit care lupta in inger de lumina si cauta sa rapeasca si pe cei alesi de aceea :


7. El mi-a trimis vedenia aceasta: Iata, Domnul statea pe un zid facut la cumpana si avea o cumpana in mana.

8. Domnul mi-a zis: ?Ce vezi, Amos?? Eu am raspuns: ?O cumpana.? Si Domnul a zis: ?Iata, voi pune cumpana in mijlocul poporului Meu



Caci Fiul omului are sa vina in slava Tatalui Sau cu ingerii Sai; si atunci va rasplati fiecaruia dupa faptele lui. (Mat.16:27)

caci Domnul cerceteaza toate inimile si patrunde toate inchipuirile si toate gandurile.


Fi binecuvantat.

Cat despre religiozitate    

Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)

avand doar o forma de evlavie, dar tagaduindu-i puterea. Departeaza-te de oamenii acestia. (2Tim.3:5)


ce spune aici este  si fara spume la gura nici cineva care face mincinos pe DUMNEZEU  (religiosii, teologii)


8. De pilda, unuia ii este dat, prin Duhul, sa vorbeasca despre intelepciune; altuia, sa vorbeasca despre cunostinta, datorita aceluiasi Duh;

9. altuia, credinta, prin acelasi Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelasi Duh;

10. altuia, puterea sa faca minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; si altuia, talmacirea limbilor.

11. Dar toate aceste lucruri le face unul si acelasi Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste.

Edited by husand, 25 January 2010 - 15:33.


#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 25th January 2010, 15:08, said:

16. Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat,

17. care sunt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Daca trupul este al Lui judecata este tot a Lui la fel si libertatea de care vorbeste Pavel aici (sarbatori, umbre a lucrurilor slavei viitoare)

Cat despre mincari Nu citesti  21. ?Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!??

22. Toate aceste lucruri, care pier odata cu intrebuintarea lor si sunt intemeiate pe porunci si invataturi omenesti,


Cum dar le amesteci toate in aceeasi oala mintala ?
Sunt 4 elemente in vers, toate echivalente si toate UMBRE. Mai respectati lunile noi la tine la biserica? Mai sunati din trompete si tot tacamul? Nu m-ar mira, la ce doctrina ai.........

#23
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 25th January 2010, 17:58, said:

Sunt 4 elemente in vers, toate echivalente si toate UMBRE. Mai respectati lunile noi la tine la biserica? Mai sunati din trompete si tot tacamul? Nu m-ar mira, la ce doctrina ai.........


Repeziciune mintala

16. Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat,
Nu mai aduceþi daruri de mâncare nefolositoare, cãci Mi-e scârbã de tãmâie! Nu vreau luni noi, Sabate ºi adunãri de sãrbãtoare, nu pot sã vãd nelegiuirea unitã cu sãrbãtoarea! (Isa.1:13)

Concluzie  

             1    .. Nu vreau luni noi, Sabate ºi adunãri de sãrbãtoare,..(Isa.1:13)    Definesc acelasi lucru (evenimente ,posturi) adica sarbatori fie de comemorare ,intristare fie de bucurie
                       sau       zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat

              2     mancare  sau bautura   tratata deosebit de sarbatoari si evenimente   in text   Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!??

22. Toate aceste lucruri, care pier odata cu intrebuintarea lor si sunt intemeiate pe porunci si invataturi omenesti,


Cat despre sarbatoare una este nediscutabila    

   Si pomenirea acestei zile s-o pastrati si s-o praznuiti printr-o sarbatoare in cinstea Domnului; s-o praznuiti ca o lege vesnica pentru urmasii vostri. (Exod.12:14)  

   alta ca aici  
                         Tatal vostru Avraam a saltat de bucurie ca are sa vada ziua Mea: a vazut-o si s-a bucurat.? (Ioan.8:56)                       



Tu judeci dar Pavel spune ca nu poti judeca DACA E VORBA DE A TINE O ZI



Cine esti tu, care judeci pe robul altuia? Daca sta in picioare sau cade, este treaba stapanului sau; totusi va sta in picioare, caci Domnul are putere sa-l intareasca pentru ca sa stea. (Rom.14:4)
Cine face deosebire intre zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire intre zile, pentru Domnul n-o face
. Cine mananca, pentru Domnul mananca; pentru ca aduce multumiri lui Dumnezeu. Cine nu mananca, pentru Domnul nu mananca; si aduce si el multumiri lui Dumnezeu. (Rom.14:6)



DACA DOMNUL JUDECA SPUNE SI CUM JUDECA ?

.. Nu vreau luni noi, Sabate si adunari de sarbatoare, nu pot sa vad nelegiuirea unita cu sarbatoarea! (Isa.1:13)

asta este conditia, nelegiuirea


Nu se putea sa nu umbli tu cu mintea la ele ca sa le rastalmacesti  ?

Edited by husand, 25 January 2010 - 21:45.


#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, mai studiaza "lege vesnica" si ai sa vezi ca mai multe sunt numite asa. Multe care nu se mai tin. Asa ca, nu ai argument.
Eu nu am porunca sa tin nicio zi. Iar, ca sa-mi impui tu o zi cu biserica ta, again, este idolatrie. Eu dau slava Domnului zilnic, nu-mi trebuie o zi speciala.

#25
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 28th January 2010, 14:18, said:

Stimabile, mai studiaza "lege vesnica" si ai sa vezi ca mai multe sunt numite asa. Multe care nu se mai tin. Asa ca, nu ai argument.
Eu nu am porunca sa tin nicio zi. Iar, ca sa-mi impui tu o zi cu biserica ta, again, este idolatrie. Eu dau slava Domnului zilnic, nu-mi trebuie o zi speciala.


Cine ti-a impus vre-o zi ? Afara de Dumnezeu care impune orce zi din viata sa fie traita in neprihanire. Tu judeci pe alti care tin zile si cuvantul spune ca sa nu judeci .

Tu nu ti nimic Hristos a tinut

?Invatatorul iti zice: ?Unde este odaia pentru oaspeti in care sa mananc pastile cu ucenicii Mei??

12. Si are sa va arate o odaie mare de sus, asternuta gata: acolo sa pregatiti pastile.?

13. Ei au plecat si au gasit asa cum le spusese El. Si au pregatit pastile.

15. El le-a zis: ?Am dorit mult sa mananc pastile acestea cu voi inainte de patima Mea;

16. caci va spun ca de acum incolo nu le voi mai manca, pana la implinirea lor in Imparatia lui Dumnezeu[/b].?

17. Si a luat un pahar, a multumit lui Dumnezeu si a zis: ?Luati paharul acesta si impartiti-l intre voi;

18. pentru ca va spun ca nu voi mai bea de acum incolo din rodul vitei, pana cand va veni Imparatia lui Dumnezeu.?

19. Apoi a luat paine; si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frant-o si le-a dat-o, zicand: ?Acesta este trupul Meu care se da pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea.?


Apostoli tin

         Ei staruiau in invatatura apostolilor, in legatura frateasca, in frangerea painii si in rugaciuni. (Fapt.2:42)

Daca judeci pe cineva ca tine aceasta zi judeci si pe Hristos. Si cine judeca pe Hristos... ?

Edited by husand, 01 February 2010 - 16:28.


#26
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Posthusand, on 1st February 2010, 16:21, said:

Cine ti-a impus vre-o zi ? Afara de Dumnezeu care impune orce zi din viata sa fie traita in neprihanire. Tu judeci pe alti care tin zile si cuvantul spune ca sa nu judeci .

Tu nu ti nimic Hristos a tinut

?Invatatorul iti zice: ?Unde este odaia pentru oaspeti in care sa mananc pastile cu ucenicii Mei??

12. Si are sa va arate o odaie mare de sus, asternuta gata: acolo sa pregatiti pastile.?

13. Ei au plecat si au gasit asa cum le spusese El. Si au pregatit pastile.

15. El le-a zis: ?Am dorit mult sa mananc pastile acestea cu voi inainte de patima Mea;

16. caci va spun ca de acum incolo nu le voi mai manca, pana la implinirea lor in Imparatia lui Dumnezeu[/b].?

17. Si a luat un pahar, a multumit lui Dumnezeu si a zis: ?Luati paharul acesta si impartiti-l intre voi;

18. pentru ca va spun ca nu voi mai bea de acum incolo din rodul vitei, pana cand va veni Imparatia lui Dumnezeu.?

19. Apoi a luat paine; si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frant-o si le-a dat-o, zicand: ?Acesta este trupul Meu care se da pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea.?


Apostoli tin

         Ei staruiau in invatatura apostolilor, in legatura frateasca, in frangerea painii si in rugaciuni. (Fapt.2:42)

Daca judeci pe cineva ca tine aceasta zi judeci si pe Hristos. Si cine judeca pe Hristos... ?
.........................................................
Vreau sa ma ascultati putin daca se poate.
Ascultati vorbira lui Pavel,dar si intetelegeti-o.
El spune clar;nimeni sa nu te judece cu privire la cutare sau cutare.
Pina aici toate bune.
Cum poti face pe cineva sa nu te judece?Poti opri gura lumii?
Daca s-ar fi zis ;Nimeni sa nu te judece cu privire la curvie,ce ai fi inteles?
Ca poti sa curvesti dar nu dai voie cuiva sa te judece?
Sau ca tu trebuie sa te porti in asa fel ,sa nu aibe cineva motive sa te judece?
Deci daca zice nimeni sa nu te judece,nu-i porunceste aluia sa nu te judece,ci tie ,ca sa te porti in asa fel sa nu aibe cu ce sa te judece.
Cum poti judeca pe cineva cu privire la mincare ,daca el maninca ce este poruncit deDumnezeu?Pricina judecatii a disparut.Dar dacacineva maninca ce Dumnezeu a zis ;Sa nu maninci cutere sau cutare?
Poate cineva sa te judece?Poate.Poate porunci Pavel la ala sa nu te judece?Nu poate.Ca el i ti porunceste tie,sa nu te judece.Dar daca are motive o va face ,ca nu poti opri gura lumii.
Cam asta este hermeneutica ,zexe.


View Posthusand, on 1st February 2010, 16:21, said:

Cine ti-a impus vre-o zi ? Afara de Dumnezeu care impune orce zi din viata sa fie traita in neprihanire. Tu judeci pe alti care tin zile si cuvantul spune ca sa nu judeci .

Tu nu ti nimic Hristos a tinut

?Invatatorul iti zice: ?Unde este odaia pentru oaspeti in care sa mananc pastile cu ucenicii Mei??

12. Si are sa va arate o odaie mare de sus, asternuta gata: acolo sa pregatiti pastile.?

13. Ei au plecat si au gasit asa cum le spusese El. Si au pregatit pastile.

15. El le-a zis: ?Am dorit mult sa mananc pastile acestea cu voi inainte de patima Mea;

16. caci va spun ca de acum incolo nu le voi mai manca, pana la implinirea lor in Imparatia lui Dumnezeu[/b].?

17. Si a luat un pahar, a multumit lui Dumnezeu si a zis: ?Luati paharul acesta si impartiti-l intre voi;

18. pentru ca va spun ca nu voi mai bea de acum incolo din rodul vitei, pana cand va veni Imparatia lui Dumnezeu.?

19. Apoi a luat paine; si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frant-o si le-a dat-o, zicand: ?Acesta este trupul Meu care se da pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea.?


Apostoli tin

         Ei staruiau in invatatura apostolilor, in legatura frateasca, in frangerea painii si in rugaciuni. (Fapt.2:42)

Daca judeci pe cineva ca tine aceasta zi judeci si pe Hristos. Si cine judeca pe Hristos... ?
.........................................................
Vreau sa ma ascultati putin daca se poate.
Ascultati vorbira lui Pavel,dar si intetelegeti-o.
El spune clar;nimeni sa nu te judece cu privire la cutare sau cutare.
Pina aici toate bune.
Cum poti face pe cineva sa nu te judece?Poti opri gura lumii?
Daca s-ar fi zis ;Nimeni sa nu te judece cu privire la curvie,ce ai fi inteles?
Ca poti sa curvesti dar nu dai voie cuiva sa te judece?
Sau ca tu trebuie sa te porti in asa fel ,sa nu aibe cineva motive sa te judece?
Deci daca zice nimeni sa nu te judece,nu-i porunceste aluia sa nu te judece,ci tie ,ca sa te porti in asa fel sa nu aibe cu ce sa te judece.
Cum poti judeca pe cineva cu privire la mincare ,daca el maninca ce este poruncit deDumnezeu?Pricina judecatii a disparut.Dar dacacineva maninca ce Dumnezeu a zis ;Sa nu maninci cutere sau cutare?
Poate cineva sa te judece?Poate.Poate porunci Pavel la ala sa nu te judece?Nu poate.Ca el i ti porunceste tie,sa nu te judece.Dar daca are motive o va face ,ca nu poti opri gura lumii.
Cam asta este hermeneutica ,zexe.

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 1st February 2010, 16:21, said:

Tu nu ti nimic Hristos a tinut
Hristos a tinut, intr-adevar TOATA Legea. Si cea morala (fara pacat) si cea ceremoniala.
Te circumcizi si tu cumva? Ca Hristos a facut-o.
Iar in lege scrie clar sa tii pastele, cinzecimea si sucot. Tu le tii? Si mai scrie ca de trei ori pe an sa mergi la Ierusalim. Te duci?
Daca nu, atunci nu mai vorbi prostii.......

#28
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postanticristul, on 2nd February 2010, 22:51, said:

.........................................................


Poate cineva sa te judece?Poate.Poate porunci Pavel la ala sa nu te judece?Nu poate.Ca el i ti porunceste tie,sa nu te judece.Dar daca are motive o va face ,ca nu poti opri gura lumii.
Cam asta este hermeneutica ,zexe.

Domnilor a te bucura intr-o zi anume de  Hristos nu este un pacat si nici motiv de poticnire afara doar de a o face intr-un mod pacatos.

Dupa ce i-a dus in casa, le-a pus masa si s-a bucurat cu toata casa lui ca a crezut in Dumnezeu. (Fapt.16:34)

Toate zilele sant bucurie pentru cine le primeste de la Dumnezeu.  . (Isa.61:10)

View Postzexelica, on 3rd February 2010, 03:24, said:

Hristos a tinut, intr-adevar TOATA Legea. Si cea morala (fara pacat) si cea ceremoniala.
Te circumcizi si tu cumva? Ca Hristos a facut-o.
Iar in lege scrie clar sa tii pastele, cinzecimea si sucot. Tu le tii? Si mai scrie ca de trei ori pe an sa mergi la Ierusalim. Te duci?
Daca nu, atunci nu mai vorbi prostii.......


Circumcizie de mana ? . Circumcis cu inima.     Caci cei taiati imprejur suntem noi care slujim lui Dumnezeu prin Duhul lui Dumnezeu, care ne laudam in Hristos Isus si care nu ne punem increderea in lucrurile pamantesti. (Filip.3:3)

Cinzecime in mod continuu (Duhul sfant)  Da, chiar si peste robii Mei si peste roabele Mele voi turna, in zilele acelea, din Duhul Meu si vor proroci . (Fapt.2:18)

La Ierusalim? Da. Acolo este templul Domnului. Tot timpul   as vrea sa locuiesc toata viata mea in Casa Domnului, ca sa privesc frumusetea Domnului si sa ma minunez de templul Lui. (Ps.27:4)  


Insa libertatea este aici

23. Si au scris astfel prin ei: ?Apostolii, prezbiterii si fratii: catre fratii dintre Neamuri care sunt in Antiohia, in Siria si in Cilicia, plecaciune
...
28. Caci s-a parut nimerit Duhului Sfant si noua sa nu mai punem peste voi nicio alta greutate decat ceea ce trebuie,

29. adica: sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor, de sange, de dobitoace sugrumate si de curvie, lucruri de care, daca va veti pazi, va fi bine de voi. Fiti sanatosi!?

Nu tine.  Ok.

Edited by husand, 03 February 2010 - 13:45.


#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Hristos a tinut TOATA legea, inclusiv cea privind mancarea kosher. Tu ii urmezi Lui mancand si tu kosher?
Nu m-as mira sa incepi asta, daca asa te invata draga ta biserica........TEMELIA adevarului

#30
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 4th February 2010, 01:40, said:

Hristos a tinut TOATA legea, inclusiv cea privind mancarea kosher. Tu ii urmezi Lui mancand si tu kosher?
Nu m-as mira sa incepi asta, daca asa te invata draga ta biserica........TEMELIA adevarului

.....Isus a explica chiar si femeii samaritence ca dupa Jetfa Sa....sistemul
ceremonial va inceta.....e si logic....insa tot logic este ca porunca sa nu
ucizi....sa nu furi....ramane inca valabila....asadar nu te mai comporta copilareste....
....pt. am mai discutat si demonstrat ac. problema..... :rolleyes:

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 4th February 2010, 10:40, said:

.....Isus a explica chiar si femeii samaritence ca dupa Jetfa Sa....sistemul
ceremonial va inceta.....e si logic....insa tot logic este ca porunca sa nu
ucizi....sa nu furi....ramane inca valabila....asadar nu te mai comporta copilareste....
....pt. am mai discutat si demonstrat ac. problema..... :rolleyes:
Deci, dupa coana mare :lol:, circumcizia ramane obligatorie si azi, da? Ca tot LEGE este.

#32
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 4th February 2010, 12:18, said:

Deci, dupa coana mare :lol:, circumcizia ramane obligatorie si azi, da? Ca tot LEGE este.

.....tocmai ca ea scrie la fel ca Scriptura.....circumcizia cade.....concomitent cu
faptul ca nu se mai face diferenta intre evrei si neamuri.... :rolleyes:
....si nu este o lege morala....moralitatea ramane.....nu-i asaaa ?.... :coolspeak:

Edited by leoluke, 04 February 2010 - 14:32.


#33
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postzexelica, on 3rd February 2010, 03:24, said:

Hristos a tinut, intr-adevar TOATA Legea. Si cea morala (fara pacat) si cea ceremoniala.
Te circumcizi si tu cumva? Ca Hristos a facut-o.
Iar in lege scrie clar sa tii pastele, cinzecimea si sucot. Tu le tii? Si mai scrie ca de trei ori pe an sa mergi la Ierusalim. Te duci?
Daca nu, atunci nu mai vorbi prostii.......
...........................................................
Da stimate zexe,sint circumcis ca si Isus,tinem pastele(zis paste)Sarbatoarea azimilor,in a cinsprazecea zi a lunii a saptea.Si cinzecimea la fel.Sucot nici nu intra in discutie,Isus era la ziua a opta a sarbatorii de sucot cind a strigat;Cine inseteaza sa vina si sa bea.
Daca merg la Ierusalim?
Pai locuiesc la 10-15 Km de muntele templului.
Tu stii ca Isus cit si apostolii vorbeau cu oameni care cunosteau legea,deci ei stiau si cum sa inteleaga.
Nimeni de pe vremea lui nu a inteles din vorbele lui ca ;Astazi ;din David inlocuieste Sabatul.
Circumciziunea?N-o va desfiinta nici Ellen Whitesi nici altii.Odesfiinteaza crestinii de dupa secolul 2 dar nu o face nici Isus si nici apostolii numai prin interpretare voit inafara legii.
Iata doar 2 texte pe care daca a-ti fi fost atunci sa-l auziti pe Pavel a-ti fi inteles altceva.
1)Odinioare cind erati netaiati imprejur,erati strainietc etc.
Deci odinioara erati asa.Cum erau cind le vorbea Pavel?
2)Sa parut nimerit Duhului sfint ,ceea ce ati postat mai sus,dar urmarea.
De ce doar 4 lucruri sa li se scrie?
Caci inca din vechime Moise are oameni in fiecare cetate si este citit in fiecare zi de sabat.(nu in noile sabate)
In fiecare zi de sabat.
Si Pavel credea ca asa o sa fie tot timpul.
3)Pavel il taie imprejur pe Timotei,exact in timpul cind erau discutii daca ,sa se taie prozelitii in prejur sau nu.Bagati de seama ,ca Pavel il ia pe Timotei si pleaca prin biserici sa invete pe oameni sa pazeasca hotaririle apostolilor ,din Ierusalim.V-ati pus vreodata intrebarea ,ce contineau hotaririle,ca nu sint scrise nicaieri,afara de cele 4 lucruri care erau urgente.
Acolo sau discutat multe lucruri ,dar punctul principal pentru care sau adunat ,a fost exact ,daca sa se taie sau nu ,cei ce au primit credinta ca oameni maturi.Adica discutia din versetul i al cap 15.
Si fara multe cuvinte Pavel rezolva prin Timotei conflictul.Adica invata pe oameni hotaririle dar le da si un model ,pe Timotei.De aceea este scris;Fratii se bucurau de imbarbatarea pe care leo aduceaPavel.
De ce imbarbatare?
Ca au fost desnadajduiti de cei ce ziceau ca daca nu sint taiati la 8 zile nu le este de folos taierea imprejur.
Vazind exemplul lui Pavel,fratii se bucurau.
Voi puteti sa intelegeti ce vreti de aici,dar daca vreti sa cunoasteti adevarul ,atunci luati aminte si rumegati,daca am dreptate sau nu.

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
OK. Cand o sa consideri Scriptura singura sursa de adevar, atunci putem avea o discutie. Sa port o discutie filozofica cu ce crezi tu si alti oameni nu ma intereseaza.

#35
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 4th February 2010, 00:40, said:

Hristos a tinut TOATA legea, inclusiv cea privind mancarea kosher. Tu ii urmezi Lui mancand si tu kosher?
Nu m-as mira sa incepi asta, daca asa te invata draga ta biserica........TEMELIA adevarului

Te ratacesti ca nu cunosti scriptura. Isus le-a zis: ?Mancarea Mea este sa fac voia Celui ce M-a trimis si sa implinesc lucrarea Lui. (Ioan.4:34)

Adevarat coser In temeiul (temelia ) adevarului lui Dumnezeu si a biserici sale pe care a curatat-o si sfintit-o prin sangele Sau.

Da iara te-ntori tu la judecata semenului ca nu te lasa duhul strain.

View Postanticristul, on 4th February 2010, 20:41, said:

...........................................................
Da stimate zexe,sint circumcis ca si Isus,tinem pastele(zis paste)Sarbatoarea azimilor,in a cinsprazecea zi a lunii a saptea.Si cinzecimea la fel.Sucot nici nu intra in discutie,Isus era la ziua a opta a sarbatorii de sucot cind a strigat;Cine inseteaza sa vina si sa bea.
Daca merg la Ierusalim?
Pai locuiesc la 10-15 Km de muntele templului.
Tu stii ca Isus cit si apostolii vorbeau cu oameni care cunosteau legea,deci ei stiau si cum sa inteleaga.
Nimeni de pe vremea lui nu a inteles din vorbele lui ca ;Astazi ;din David inlocuieste Sabatul.
Circumciziunea?N-o va desfiinta nici Ellen Whitesi nici altii.Odesfiinteaza crestinii de dupa secolul 2 dar nu o face nici Isus si nici apostolii numai prin interpretare voit inafara legii.
Iata doar 2 texte pe care daca a-ti fi fost atunci sa-l auziti pe Pavel a-ti fi inteles altceva.
1)Odinioare cind erati netaiati imprejur,erati strainietc etc.
.

Eu sant bucuros sa te aud ca admiti numele lui Isus in contextul evangheliilor, pentru tine este un pas formidabil si nu esti departe de imparatia cerurilor. Dumnezeu sa faca ca asa sa fiti toti asa dupa cuvantul sau:

                                    Atunci voi turna peste casa lui David si peste locuitorii Ierusalimului un duh de indurare si de rugaciune, si isi vor intoarce privirile spre Mine, pe care L-au strapuns. Il vor plange cum plange cineva pe singurul lui fiu, si-L vor plange amarnic cum plange cineva pe un intai nascut. (Zah.12:10)
                                  Si, in alta parte, Scriptura mai zice: ?Vor vedea pe Cine au strapuns.? (Ioan.19:37)


Fi binecuvantat

Circumcizia a ramas dar modificata    
                                                    Iata, vin zilele, zice Domnul, cand voi pedepsi pe toti cei taiati imprejur, care nu sunt taiati imprejur cu inima, (Ier.9:25)

Taiati-va imprejur pentru Domnul, taiati-va imprejur inimile, oamenii lui Iuda si locuitori ai Ierusalimului, ca nu cumva sa izbucneasca mania Mea ca un foc si sa se aprinda fara sa se poata stinge, din pricina rautatii faptelor voastre! (Ier.4:4)

Pai ei sant taiati imprejur (locuitorii Ierusalimului )dar sigur sant taiati imprejur ?La fel neamurile.

View Postanticristul, on 4th February 2010, 20:41, said:

...........................................................

Nimeni de pe vremea lui nu a inteles din vorbele lui ca ;Astazi ;din David inlocuieste Sabatul.


Imi scapa ceva aici . Cum David inlocuieste sabatul ?

Edited by husand, 05 February 2010 - 10:36.


#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 5th February 2010, 10:39, said:

Te ratacesti ca nu cunosti scriptura. Isus le-a zis: ?Mancarea Mea este sa fac voia Celui ce M-a trimis si sa implinesc lucrarea Lui. (Ioan.4:34)

Adevarat coser In temeiul (temelia ) adevarului lui Dumnezeu si a biserici sale pe care a curatat-o si sfintit-o prin sangele Sau.

Da iara te-ntori tu la judecata semenului ca nu te lasa duhul strain.
Tu rastalmacesti ce spun eu, asa ca o sa te iau punctual, ca sa nu mai ai cum sa eschivezi:

1. Mananci porc?
Isus nu manca porc. Fizic.

2. Mergi d etrei ori pe an la Ierusalim?
Isus mergea. Fizic.

3. Respecti lunile noi?
Isus le respecta. Fizic.

Tu faci FIZIC, precum porunceste Legea, cele de mai sus?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate