Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Calendarul 2010 (neoprotestant)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#55
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 14th February 2010, 17:01, said:

Lui Avram I-A DAT si credinta si fapte bune, ca oricarui alt salvat. Nu e mai grozav Avram ca Pavel sau ca talharul de pe cruce.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Nu a facut Avram nimic de la el....... ca niciun alt om decat, probabil vei spune tu, de coana cotoroanta :lol: :lol:


Da domnule si a ales sa umble in ele nu ca tine a carui cuvinte te invinovatesc Asa ca fi ca Avraam.

Cunoasterea cuvantului nu ajunge.Dormi linistit n-ai nimic de facut fiindca duhul ratacirii nu poate iubi pe fratii sai in credinta si nici nu se poate pocaii.

#56
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 14th February 2010, 19:08, said:

Da domnule si a ales sa umble in ele nu ca tine a carui cuvinte te invinovatesc Asa ca fi ca Avraam.

Cunoasterea cuvantului nu ajunge.Dormi linistit n-ai nimic de facut fiindca duhul ratacirii nu poate iubi pe fratii sai in credinta si nici nu se poate pocaii.
Se pare ca nici macar nu citesti Scriptura, unde scrie ca "... vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.", iar tu si cu bisericile pacatoase sustineti ca ALEGETI voi, marii oameni, sa impliniti poruncile.

Ai probleme pana si cu cu cititul, scrie una si tu spui alta.

#57
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 14th February 2010, 20:12, said:

Se pare ca nici macar nu citesti Scriptura, unde scrie ca "... vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.", iar tu si cu bisericile pacatoase sustineti ca ALEGETI voi, marii oameni, sa impliniti poruncile.

Ai probleme pana si cu cu cititul, scrie una si tu spui alta.


Asta este la tine nu apar faptele si gata chiar daca ai fost chemat . Nu functioneaza formula chiar daca o si sti.

Fiinca dormi si urasti biserica lui Hristos Avraam nu a facut asa ceva.

#58
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010
27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.
................................................................................
...
Zexe,stii ce cred eu?Ca tie ti sa luat si duhul care l-ai avut
Ca numai de legile lui Dumnezeu nupoti sa auzi.Or Isus nu asa zicea.
El cred ca avea Duhul lui Dumnezeu cind zicea,Ceea ce va spun ei sa faceti, faceti, ca ei stau pe scaunul lui Moise.
Si a mai zis.Au pe Moise si pe prooroci sa asculte de ei.Deci cam acestea erau indemnurile lui Isus.Si sint multe in acelasi stil.
Depinde de ce duh esti calauzit ,ca sa intelegi ce a spus Isus.

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 14th February 2010, 20:44, said:

Asta este la tine nu apar faptele si gata chiar daca ai fost chemat . Nu functioneaza formula chiar daca o si sti.
Faptele apar NUMAI datorita lui Dumnezeu, fara vreo contributie personala.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Quote

Fiinca dormi si urasti biserica lui Hristos Avraam nu a facut asa ceva.
Eu urasc pacatul, iar doctrina bisericilor este pacatoasa.

Iar Avram s-a rugat Domnului numai pt CEI DREPTI din Sodoma si Gomora, ceea ce este valabil si pt  biserici azi. Cine sta si accepta o doctrina pacatoasa, nu este de la Dumnezeu.



View Postanticristul, on 14th February 2010, 21:53, said:

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.
................................................................................
...
Zexe,stii ce cred eu?Ca tie ti sa luat si duhul care l-ai avut
Ca numai de legile lui Dumnezeu nupoti sa auzi.Or Isus nu asa zicea.
El cred ca avea Duhul lui Dumnezeu cind zicea,Ceea ce va spun ei sa faceti, faceti, ca ei stau pe scaunul lui Moise.
Si a mai zis.Au pe Moise si pe prooroci sa asculte de ei.Deci cam acestea erau indemnurile lui Isus.Si sint multe in acelasi stil.
Depinde de ce duh esti calauzit ,ca sa intelegi ce a spus Isus.
Stimabile, argumenteaza cu Scriptura. Iar Scriptura este si NT, unde scrie de circumcizie si zile de sarbatoare, luni noi, sabate, etc., ca erau UMBRE.
Nu-ti convine Scriptura? Treaba ta.

#60
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Asa este . Aceasta este formula    27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele   dar rezultatul final sant faptele.


Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta. (Iac.2:26)

Faceti, dar, roade vrednice de pocainta voastra. (Mat.3:8)

Tot asa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rau face roade rele. (Mat.7:17)

Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune. (Mat.7:18)

Orice pom care nu face roade bune este taiat si aruncat in foc. (Mat.7:19)



Problema este de ce nu apar inca ?  Fiindca duhul nu se pocaieste in locul nimanui si nci nu marturiseste pacatele vreunui om.

El spune mereu pocaiestete sau marturiseste greselile ca sa poti treci spre biruinta si roade bune.

A ,deci intervine ascultarea. umilinta ,smerenia ,pocainta

Acum sti de ce nu functioneaza formula. Sant factori necunoscuti aici care asteapta sa fie inlocuiti practic cu procente de ascultare ,pocainta.

Stai tu linistit ca duhul lucreaza ,N-ai nimic de facut.

Porunca  :Zic, dar: umblati carmuiti de Duhul.... (Gal.5:16)

                    [b] Daca traim prin Duhul, sa si umblam prin Duhu

Si cand va veni El, va dovedi lumea vinovata in ce priveste pacatul, neprihanirea si judecata. (Ioan.16:8)

Deci trebuie sa asculti de El, de calauzirea Lui           Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va[b] calauzeasca in tot adevarul
; caci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit si va va descoperi lucrurile viitoare. (Ioan.16:13)

Vrei sa asculti? Bine .Nu . Iarasi bine

Credeti ca degeaba vorbeste Scriptura? Duhul pe care L-a pus Dumnezeu sa locuiasca in noi ne vrea cu gelozie pentru Sine. (Iac.4:5)

7. De aceea, cum zice Duhul Sfant:?Astazi, daca auziti glasul Lui

8. [b]nu va impietriti inimile,
ca in ziua razvratirii, ca in ziua ispitirii in pustiu


Teologia domnule aceasta imparte Cuvantul pe segmente si extrase dupa intelepciunea omeneasca  .La Dumnezeu tot cuvantul este DA SI AMIN

Edited by husand, 15 February 2010 - 15:17.


#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 15th February 2010, 15:04, said:

Problema este de ce nu apar inca ?  Fiindca duhul nu se pocaieste in locul nimanui si nci nu marturiseste pacatele vreunui om.

El spune mereu pocaiestete sau marturiseste greselile ca sa poti treci spre biruinta si roade bune.
Stimabile, asta va invata mincinosii la biserica, insa Scriptura este clara: pocainta este un DAR.

Acts 5

31Him hath God exalted with his right hand to be a Prince and a Saviour, for to give repentance to Israel, and forgiveness of sins.

Sau, nu stii sa citesti?

#62
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 16th February 2010, 00:48, said:

Stimabile, asta va invata mincinosii la biserica, insa Scriptura este clara: pocainta este un DAR.

Acts 5

31Him hath God exalted with his right hand to be a Prince and a Saviour, for to give repentance to Israel, and forgiveness of sins.

Sau, nu stii sa citesti?


Un dar care daca nu-l despachetezi si nu folosesti antidotul mori .

Pocaiti-va, dar, si intoarceti-va la Dumnezeu, pentru ca sa vi se stearga pacatele, ca sa vina de la Domnul vremurile de inviorare (Fapt.3:19)


Ma tem sa nu gasesc galceava, pizma, manii, dezbinari, vorbiri de rau, barfe, ingamfari, tulburari.

21. Ma tem ca, la venirea mea la voi, sa nu ma smereasca din nou Dumnezeul meu cu privire la voi si sa trebuiasca sa plang pe multi din cei ce au pacatuit mai inainte si nu s-au pocait de necuratia, curvia si spurcaciunile pe care le-au facut


Darul a fost ineficace pentru Corint.

Chiat daca   : Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii; ci are o indelunga rabdare pentru voi si doreste ca niciunul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta.

Si alta modalitate de scapare  nu-i :

2. ?Credeti voi?, le-a raspuns Isus, ?ca acesti galileeni au fost mai pacatosi decat toti ceilalti galileeni, pentru ca au patit astfel?

3. Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel.

4. Sau acei optsprezece insi, peste care a cazut turnul din Siloam si i-a omorat, credeti ca au fost mai pacatosi decat toti ceilalti oameni care locuiau in Ierusalim?

5. Eu va spun: nu; ci, daca nu va pocaiti, toti veti pieri la fel.?

Edited by husand, 16 February 2010 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate