Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Calendarul 2010 (neoprotestant)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#1
man_4Jesus

man_4Jesus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.09.2009
Puteti sa imi spuneti sarbatorile crestine din acest nou an si data cand ele se serbeaza? ma-r ajuta foarte mult pentru crearea unui calendar in biserica mea.
  Am tot cautat pe net si nu am gasit mare lucru si m-am gandit si la acesta solutie .......multumesc tuturor celor care au bunavointa sa ma ajute la strangerea acestor informati.

#2
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
pai biserica ta nu isi elaboreaza un călindar propriu ?

#3
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

man_4Jesus, on 2[url=, said:

calendar[/url]nd January 2010, 16:55' post='7589172']
Puteti sa imi spuneti sarbatorile crestine din acest nou an si data cand ele se serbeaza? ma-r ajuta foarte mult pentru crearea unui calendar in biserica mea.
  Am tot cautat pe net si nu am gasit mare lucru si m-am gandit si la acesta solutie .......multumesc tuturor celor care au bunavointa sa ma ajute la strangerea acestor informati.

Varianta aici.

calendar

Totusi nu face nimeni program pe timpul lui Dumnezeu ci Dumnezeu pe timpul robilor sai.
Orice rob vrednic este invatat de Dumnezeu.

#4
man_4Jesus

man_4Jesus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.09.2009

View Postmaistoru, on 2nd January 2010, 18:44, said:

pai biserica ta nu isi elaboreaza un călindar propriu ?









Ma refeream la sarbatorile cum ar fi sarbatoarea roadelor,Cincizecimea,sarbatoarea corturilor,nu ma refeream la conferinte ,teme ,evanghelizari sau alte chesti deastea.

Edited by man_4Jesus, 02 January 2010 - 23:04.


#5
man_4Jesus

man_4Jesus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.09.2009

View Posthusand, on 2nd January 2010, 20:51, said:

Varianta aici.

calendar

Totusi nu face nimeni program pe timpul lui Dumnezeu ci Dumnezeu pe timpul robilor sai.
Orice rob vrednic este invatat de Dumnezeu.






Este foarte adevarat ceea ce spui tu insa totusi exista niste sarbatori crestinesti foarte frumoase in care ne putem bucura de ceea ce a facut Dumnezeu pentru noi si eu cred ca merita sa le sarbatorim. Coloseni 2:16  Nimeni, deci, să nu vă judece cu privire .............la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat,

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Eu nu am citit in Scriptura ca (,) crestinii au sarbatori.

Aaaa, poate cele din VT care sunt sustinute de biserici, nu de Scriptura..... Cauta-le in calendarul evreiesc 2010.

#7
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
In zilele voastre de bucurie, la sarbatorile voastre si la lunile noi ale voastre, sa sunati din trambite, cand va veti aduce arderile de tot si jertfele de multumire; si ele vor face ca Dumnezeul vostru sa-Si aduca aminte de voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.? (Num.10:10)


Motive de bucurie, Sarbatoare

1   bucurati-va ca numele voastre sunt scrise in ceruri.? (Luc.10:20) Srbatoare continuu.

2   Tatal vostru Avraam a saltat de bucurie ca are sa vada ziua Mea: a vazut-o si s-a bucurat.? (Ioan.8:56)  Nasterea Domnului. Bucura-te linistit nu gresesti cu nimic.

3   Ma bucur cand mi se zice ?Haidem la Casa Domnului!? (Ps.122:1)   Sarbatoare deasa
si binevenita in bucurie. Fi plin de bucurie si incredere in Domnul impreuna cu cei mintuiti

Cine are pe Hristos are motiv de bucurie si in saracia lui.  Eu am incredere in bunatatea Ta, sunt cu inima vesela, din pricina mantuirii Tale: (Ps.13:5)

(O cantare de jale a lui David. Cantata Domnului din pricina cuvintelor beniamitului Cus.) Doamne Dumnezeule, in Tine imi caut scaparea! Scapa-ma de toti prigonitorii mei si izbaveste-ma, (Ps.7:1)
(O cantare a lui David.) Pazeste-ma, Dumnezeule, caci in Tine ma incred. (Ps.16:1)
(O cantare a lui David.) Domnul este pastorul meu: nu voi duce lipsa de nimic. (Ps.23:1)
(Un psalm. O cantare pentru sfintirea Casei Domnului, facuta de David.) Te inalt, Doamne, caci m-ai ridicat si n-ai lasat pe vrajmasii mei sa se bucure de mine. (Ps.30:1)
(Un psalm al lui David. O cantare.) Ferice de cel cu faradelegea iertata si de cel cu pacatul acoperit! (Ps.32:1)


Cintati si va bucurati ca rasplata voastra este mare in ceruri.

Edited by husand, 03 January 2010 - 16:03.


#8
man_4Jesus

man_4Jesus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.09.2009
Multumesc tuturor pentru ajutor.(Fiti Binecuvantati si in acest nou an!!!)

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

In zilele voastre de bucurie, la sarbatorile voastre si la lunile noi ale voastre, sa sunati din trambite, cand va veti aduce arderile de tot si jertfele de multumire; si ele vor face ca Dumnezeul vostru sa-Si aduca aminte de voi. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru.? (Num.10:10)

De ce sa te opresti numai la porunca privind sarbatorile? Mai sunt si alte legi care sa le respecti, la fel de importante.

Geneza 17
11Să vă tăiați împrejur în carnea prepuțului vostru: și acesta să fie semnul legămîntului dintre Mine și voi.


Levitic 12

3În ziua a opta, copilul să fie tăiat împrejur.

Pe astea pe ce baza le ignori?

#10
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Pe baza de cuvint.



11. In El ati fost taiati imprejur, nu cu o taiere imprejur facuta de mana, ci cu taierea imprejur a lui Hristos, in dezbracarea de trupul poftelor firii noastre pamantesti,

12. fiind ingropati impreuna cu El, prin botez, si inviati in El si impreuna cu El, prin credinta in puterea lui Dumnezeu care L-a inviat din morti.

13. Pe voi, care erati morti in greselile voastre si in firea voastra pamanteasca netaiata imprejur, Dumnezeu v-a adus la viata impreuna cu El, dupa ce ne-a iertat toate greselile.

14. A sters zapisul cu poruncile lui, care statea impotriva noastra si ne era potrivnic, si l-a nimicit, pironindu-l pe cruce.

15. A dezbracat domniile si stapanirile si le-a facut de ocara inaintea lumii, dupa ce a iesit biruitor asupra lor prin cruce.

16. Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat,

17. care sunt umbra lucrurilor viitoare

Edited by husand, 10 January 2010 - 23:47.


#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 10th January 2010, 23:46, said:

Pe baza de cuvint.
16. Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat,

17. care sunt umbra lucrurilor viitoare
Pai, daca scrie despre zile de sarbatoare la fel ca despre mancare si sabat, de ce nu respecti, huh? Vrei tu sa ai zile speciale, nu?

#12
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 13th January 2010, 01:33, said:

Pai, daca scrie despre zile de sarbatoare la fel ca despre mancare si sabat, de ce nu respecti, huh? Vrei tu sa ai zile speciale, nu?

Inviere DOMNULUI SI NASTEREA ? VEZI PE UNDE CALCI.

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 17th January 2010, 14:21, said:

Inviere DOMNULUI SI NASTEREA ? VEZI PE UNDE CALCI.
Da, exact! Unde scrie sa sarbatoresc vreo zi in NT? Sau, acuma biserica e tartorul?

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007
Am trait s-o vad si pe asta. Evanghelici disperati ca nu au calendar religios pe 2010  :w00t:
De cand am intrat in biserica (una evanghelica) mi-a fost clar ca evanghelicii incepusera sa adopte diverse zile de sarbatoare sub presiunea populatiei majoritare ortodoxe. Pe langa Craciun si Paste pe care le inteleg, desi nu le consider obligatorii, au aparut Boboteaza, Cincizecimea etc si mai nou, asa timid ... zilele sfintilor  :angry:  De ex, de Sf Ilie se predica din Ilie, se tine Duminica Tomii etc.
Asta se intampla
- pt a relaxa relatia cu ortodocsii (daca tii sarbatorile lor poate te tolereaza)
- din cauza noilor convertiti care nu se dezbara de vechile credinte
Mult timp am tolerat chestiunea, dar acum consider ca s-a ajuns prea departe. Este o rusine.

Zexe, ca sa-ti raspund: DA, acum biserica e tartorul pt o gramada de evanghelici !

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on 18th January 2010, 13:47, said:

Zexe, ca sa-ti raspund: DA, acum biserica e tartorul pt o gramada de evanghelici !
Arata-mi un membru al oricarei biserici care contrazice doctrina lor!!!! Ca ignora 1 sau 25 de versuri e tot aia. Faptul ca are o doctrina mai apropiata de doctrina lui Hristos nu inseamna ca are doctrina Sa.
Iar, pe langa doctrina liberului arbitru sustinuta in toate bisericile, mai sunt si altele care nu prea se discuta, dar sunt tot false. Ex: hermenutica.

#16
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 18th January 2010, 13:24, said:

Da, exact! Unde scrie sa sarbatoresc vreo zi in NT? Sau, acuma biserica e tartorul?


Daca nu ai motiv de bucurie nu sarbatori nici nu tine zile in cinstea Domnului . Dar cine simte nevoia sa tina ,nu poate fi judecat

Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat, (Col.2:16)


Bucurati-va, ceruri! Inveseleste-te, pamantule! Izbucniti in strigate de bucurie, muntilor! Caci Domnul mangaie pe poporul Sau si are mila de nenorocitii Lui.? (Isa.49:13)

sau cel mai bine  

Bucurati-va intotdeauna. (1Tes.5:16)

Dar daca ura biruieste si gandul stricat ? Uraste in inima (ascuns) pe fratii sai si le gaseste pacate in bucuria sfanta a Domnului.

Edited by husand, 25 January 2010 - 12:25.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,021
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthusand, on 25th January 2010, 12:21, said:

Daca nu ai motiv de bucurie nu sarbatori nici nu tine zile in cinstea Domnului . Dar cine simte nevoia sa tina ,nu poate fi judecat

Cand o sa te vad dansand ca evreii si cantand laude Domnului intr-o zi de joi oarecare, o sa te cred.
Dar daca incerci sa justifici adoptarea sarbatorilor ortodoxe in bisericile evanghelice, lasa in pace citatele din Biblie. N-ai nici o treaba...

#18
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postoverseas, on 25th January 2010, 12:51, said:

Cand o sa te vad dansand ca evreii si cantand laude Domnului intr-o zi de joi oarecare, o sa te cred.
Dar daca incerci sa justifici adoptarea sarbatorilor ortodoxe in bisericile evanghelice, lasa in pace citatele din Biblie. N-ai nici o treaba...


Cantand da, martea si joia (ca sa vezi) dansand niciodata dar mi s-a intimplat sa sar de bucurie cand nu ma vede nimeni fiindca Domnul este mantuirea mea.
Tu vorbesti de baptisti  etc,  Daca vorbesi mai multe te vor da afara ca sa se implineasca ce-i scris despre religiozitatea lor.

Fi cu Domnul care spune :  Si voi, copii ai Sionului, bucurati-va si inveseliti-va in Domnul Dumnezeul vostru, caci El va va da ploaie la vreme, va va trimite ploaie timpurie si tarzie, ca odinioara. (Ioel.2:23)

Sigur iti va trimite.

Edited by husand, 25 January 2010 - 13:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate