Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Nu primesc sms-uri pe cartela cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007
In urma unor apeluri insistente de pe un numar privat  pe cartela prepayd cosmote am umblat prin meniul telefonului (Samsung D500)sa respinga sau redirectioneze apelurile.Problema acum este ca nu mai primeste sms-urile si nici nu mai pot suna alte persoane, cu toate ca am apelat la mai multi consultanti cosmote din diferite magazine:germanos, cosmote, internity.Am schimbat si telefonul cu un Nokia si este la fel:nu pot vedea nici un sms primit(desi telefonul vibreaza ca si inainte cand primesc mesaje semn ca primeste dar sunt blocate) si nici nu pot suna, dar apeluri pot primi. Ultima reincarcare am facut-o la inceputul acestei luni, la sugestia unui consultant care a spus ca aceasta ar putea fi cauza. Nu a functionat.Mi-a aratat ca am 5 euro in cont dar atat in rets nici un sms. Problema este ca eu cred ca mesajele si apelurile sunt directionate spre casuta vocala sau spre alt numar si nu stiu cum sa pot debloca acestea, am incercat toate parolele folosite pana acum si nici una nu a fost buna, imi spune:numarul de incercari a fost depasit.  Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.Se mai poate debloca cartela de acum sa pot primi sms-urile, in conditiile in care am incercat mai multe parole si nu au dat nici un rezultat?Un consultant  mi-a sugerat sa schimb cartela pastrand acest numar.Va intreb cum pot proceda?unde anume in ce locatie trebuie sa merg sa schimb cartela.Mi s-a spus ca m-ar costa 7 euro.
2:Daca imi schimb cartela blocata  cu o alta pastrand acelasi nr de telefon,imi voi putea pastra si extraoptiunile pe care eu le aveam active pe telefon sau/si creditul existent?
3.sunt coduri de resetare a cartelei SIM, astfel incat sa revina la setarile initiale, precum in cazurile telefoanelor?
As vrea sa pastrez acest numar pt ca toti cunoscutii mei au acest numar si nu vreau sa ma complic din nou cu un alt numar de telefon.

Va multumesc tuturor si va urez sarbatori fericite!

P.S.Sper ca am postat pe aria potrivita

#2
pitycutz

pitycutz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 210
  • Înscris: 04.11.2009
1.Schimbi cartela si pastrezi numarul.te duci la un magazin cosmote sau a partenerilor(germanos,internity,romtelecom)
2.Da iti vei putea pastrand acele extraoptiuni ( o sa te intrebe vanzatorul de extraoptiuni si tu le zici)
3.Nu stiu.

#3
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
1. incearca ##002# (asta iti anuleaza toate devierile)
2. uita-te in meniul de sms-uri sa nu ai sms-urile blocate. (te uiti in mesaje -> setari)
3. uita-te la serviciul de barare apeluri (call barring). probabil ti-ai blocat apelurile de iesire din greseala. parola standard este probabil 1234 sau 0000 (asta daca n-ai schimbat-o) dai sa-ti anuleze toate bararile.

o schimbare de sim nu cred ca o sa te ajute pentru ca setarile sunt in centrala.

Edited by aum, 31 December 2009 - 19:17.


#4
doppel

doppel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.09.2009
se dusa dreacu trimiterea de smsuri de pe cosmote in craiova

#5
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

View Postaum, on 31st December 2009, 19:16, said:

1. incearca ##002# (asta iti anuleaza toate devierile)
2. uita-te in meniul de sms-uri sa nu ai sms-urile blocate. (te uiti in mesaje -> setari)
3. uita-te la serviciul de barare apeluri (call barring). probabil ti-ai blocat apelurile de iesire din greseala. parola standard este probabil 1234 sau 0000 (asta daca n-ai schimbat-o) dai sa-ti anuleze toate bararile.

o schimbare de sim nu cred ca o sa te ajute pentru ca setarile sunt in centrala.


Am incercat si ##002# dar nu am rezolvat nimic.Si da, am apelurile si sms-urile blocate, parolele 1234 sau 0000 nu au mers, si mi-a aparut:"nr. incercari parola depasit"

Am citit prea tarziu mesajul tau, si am schimbat cartela pastrand numarul, dar la fel nu functioneaza apelurile si sms-urile.Cum as putea sa fac sa le deblochez din centrala, pentru ca se pare ca ai avut dreptate.Multumesc

#6
rohry2001

rohry2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 25.08.2008

View Postcostyn26, on 16th January 2010, 21:14, said:

Am incercat si ##002# dar nu am rezolvat nimic.Si da, am apelurile si sms-urile blocate, parolele 1234 sau 0000 nu au mers, si mi-a aparut:"nr. incercari parola depasit"

Am citit prea tarziu mesajul tau, si am schimbat cartela pastrand numarul, dar la fel nu functioneaza apelurile si sms-urile.Cum as putea sa fac sa le deblochez din centrala, pentru ca se pare ca ai avut dreptate.Multumesc


Probabil ti-ai dezactivat singur vreun serviciu si nu ma stii ce sa faci sa le activezi la loc. Fa o sesizare la 1234, si spune ce nu mai reusesti sa trimiti si sa receptionezi, mentioneaza si faptul ca ai folosit meniul telefonului pentru a dezactiva si nu mai reusesti sa le activezi la loc, si ar trebui sa se rezolve. :)

#7
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
stie cineva cat este pretul unui mms in reteaua cosmote? am vaut ofeta acea cu 0.5 eurocenti si am 1 cent pe mms. dar nu as dori sa activez acea oferta!  sa zicem ca as activa extraoptiunea  cu 3.5 euro, ce tarife am la mesajele multimedia!?multumesc!

#8
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009

View PostAladin66, on 17th January 2010, 15:16, said:

stie cineva cat este pretul unui mms in reteaua cosmote? am vaut ofeta acea cu 0.5 eurocenti si am 1 cent pe mms. dar nu as dori sa activez acea oferta!  sa zicem ca as activa extraoptiunea  cu 3.5 euro, ce tarife am la mesajele multimedia!?multumesc!

are asta legatura cu "nu primesc sms-uri pe cartela cosmote"?

#9
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View PostSuperMelon, on 17th January 2010, 19:12, said:

are asta legatura cu "nu primesc sms-uri pe cartela cosmote"?
ups

#10
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postcostyn26, on 16th January 2010, 21:14, said:

Am incercat si ##002# dar nu am rezolvat nimic.Si da, am apelurile si sms-urile blocate, parolele 1234 sau 0000 nu au mers, si mi-a aparut:"nr. incercari parola depasit"

Am citit prea tarziu mesajul tau, si am schimbat cartela pastrand numarul, dar la fel nu functioneaza apelurile si sms-urile.Cum as putea sa fac sa le deblochez din centrala, pentru ca se pare ca ai avut dreptate.Multumesc

ai incercat sa suni la rel.clienti si sa le zici: fratilor mi-am blocat sms-urile, HELP!?

#11
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007
Am rezolvat:am sunat la nr 1616(apel taxabil cu 0.39 eurocenti) si mi-au dat codurile pentru deblocare:

1.Deblocare trimitere sms  #33*0000*16# si tasta apel
2.Deblocare primire sms #35*0000*16# si tasta apel
3.Deblocare initiere apeluri #33*0000# si tasta apel

La momentul cand am schimbat setarile la cartela, fara sa imi dau seama am schimbat codul de barare (care initial este 0000 cel care este si in cele trei coduri date de ei), dar am sunat din nou si mi l-au resetat iarasi la 0000, astfel ca am putut folosi aceste coduri.

P.S. Daca ati schimbat codul de barare, in codurile de deblocare inlocuiti 0000 cu noul vostru cod.
Sper ca acest post va ajuta si pe altii in aceeasi situatie ca si mine.

Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate