Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Clasa I

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
258 răspunsuri în acest subiect

#91
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 552
  • Înscris: 30.07.2013

Vizualizare mesaj-Diana-, pe 17 septembrie 2013 - 12:29, a scris:

Cat despre cadouri, sper ca nu e cazul de asa ceva, vreau sa i se acorde fii-mii note corecte, nu artificiale.
Premiul si notele pot fi umflate artificial, copilul se culca pe ureche, parintele la fel, si te trezesti la capacitate ca pica.
Fara cadouri, deci. Posted image



Stai sa vezi, mai ales in generala, cum se vor trezi unele mame ca trebuie stransi macar 100 de lei pentru 1 si 8 martie si pentru zilele de nastere.

Editat de dezaak, 17 septembrie 2013 - 12:42.


#92
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
La sumele colective, ma bag si eu.
Vorbeam de cadouri individuale, d-alea nu o sa fac, clar.

#93
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.312
  • Înscris: 03.02.2010
Sunt bune si invatatoarele alea a dracu' pentru instructie.
Am avut una in cls 1 si 2 la care nu comenta nimeni. Daca greseai ceva treceai la liniar, iar daca era mai grav te dadea cu (,) capul de tabla. Eu am avut noroc ca nu faceam probleme si am scapat de asta.

De prin clasa a 5-a a aparut o noua metoda in loc la cadou. Daca cumparai cartea lu' profu (aproape fiecare avea una) primeai unu sau doi de 10. Daca luai mai multe carti, si pentru vecini (:lol:) nu mai aveai treaba un semestru. La liceu deja ma durea in c*r de ei si nu mai luam nimic.

#94
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Pe vremea mea, nu ne dadea cu capul de tabla si nici la palma nu ne-a tras vreo liniuta.
Singura chestie pe care mi-o amintesc, e ca se faceau favoruri celor mai bogati, aia primeau mereu premiul intai la clasa noastra, restul primeam alte premii, dar nu intai.
Fratii mei au avut parte de coronite la clasele lor, deci mai erau si clase in care nu se punea accent pe situatia financiara sau functiile parintilor.

Legat de fii-mea, nu vreau favoritisme la note, vreau sa ia nota corecta, atat. :)
Dar am eu un feeling ca va invata bine, a invatat singura la 5 ani sa citeasca, asa ca nu imi fac griji ca nu o duce mintea :P

#95
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.625
  • Înscris: 06.10.2006
Si eu mai "furam" cate o linie la palma, dar rar.
Insa copii dati cu capul de tabla chiar n-am vazut. Nici domnul Vucea nu batea in halul asta. Posted image


Vizualizare mesajCorupt, pe 17 septembrie 2013 - 12:55, a scris:

De prin clasa a 5-a a aparut o noua metoda in loc la cadou. Daca cumparai cartea lu' profu (aproape fiecare avea una) primeai unu sau doi de 10.
Asta se intampla si azi, am vazut mai demult un reportaj care aborda acest subiect.
Ce-i drept profesorii s-au smecherit, scot tot felul de culegeri si manuale in cardasie cu editurile si isi obliga practic elevii sa le cumpere.
Dar nu dau toti note de 10 doar ca le cumperi cartile...

Editat de Mocebon, 17 septembrie 2013 - 13:11.


#96
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.312
  • Înscris: 03.02.2010

Vizualizare mesajMocebon, pe 17 septembrie 2013 - 13:06, a scris:

Insa copii dati cu capul de tabla chiar n-am vazut. Nici domnul Vucea nu batea in halul asta. Posted image
Acum nu iti imagina ca te dadea tare sa iti ramana o urma mare pe fata.
Din pacate erau cazuri, dar putine ce-i drept si nici noi nu ziceam nimic parintilor. (deh, invatator la comuna)

Vizualizare mesajMocebon, pe 17 septembrie 2013 - 13:06, a scris:

Dar nu dau toti note de 10 doar ca le cumperi cartile...
Unii mai dadeau doar puncte in plus.
Proful de muzica avea o metoda si mai buna. Daca cumparam in fiecare luna o revista de cultura generala care ne-o aducea el (vreo 4 lei in banii noi), ne lasa intr-una din ore sa facem ce vrem pe afara, pe terenul de sport. :D

#97
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Ce bine ca pe vremea mea, exista un singur fel de manuale, un singur fel de culegeri si ca profii nu cereau bani pt a-si vinde operele copiate de la unii la altii.
Hâc.

#98
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 552
  • Înscris: 30.07.2013

Vizualizare mesajCorupt, pe 17 septembrie 2013 - 12:55, a scris:

Sunt bune si invatatoarele alea a dracu' pentru instructie.
Am avut una in cls 1 si 2 la care nu comenta nimeni. Daca greseai ceva treceai la liniar, iar daca era mai grav te dadea cu (,) capul de tabla. Eu am avut noroc ca nu faceam probleme si am scapat de asta.

Eu aveam o profa de istorie care sarea la bataie din orice. Aia de engleza era o baba obosita care arunca cu ce prindea in galagiosi.
Proful de desen se lua de mine zicea ca sunt un golan, ca ma cred mare smecher ca stiu matematica, dar nu pot sa desenez frumos.

#99
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.312
  • Înscris: 03.02.2010
Uf, sper sa nu mai am tangente veci cu profi de desen.

#100
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 23.04.2011

Vizualizare mesajCorupt, pe 17 septembrie 2013 - 12:55, a scris:

Sunt bune si invatatoarele alea a dracu' pentru instructie.
Am avut una in cls 1 si 2 la care nu comenta nimeni. Daca greseai ceva treceai la liniar, iar daca era mai grav te dadea cu (,) capul de tabla. Eu am avut noroc ca nu faceam probleme si am scapat de asta.

De prin clasa a 5-a a aparut o noua metoda in loc la cadou. Daca cumparai cartea lu' profu (aproape fiecare avea una) primeai unu sau doi de 10. Daca luai mai multe carti, si pentru vecini (Posted image) nu mai aveai treaba un semestru. La liceu deja ma durea in c*r de ei si nu mai luam nimic.

M-am amuzat citind mesajul asta, fiindca mi-am adus aminte de invatatoarea mea. Nu pot sa zic ca era a dracului (nu cu mine, cel putin), dar cand ii sarea mustarul, ii punea la punct pe cei in cauza. Avea undeva la vreo 55 de ani si avea experienta, plus ca era mai degraba genul de femeie din popor cum se zice, indreptata spre munca, nu cucoana care sta toata ziua sa-i scurme careva parul.
Tin minte ca o enervam intr-o singura privinta: cu oricine ma punea in banca, vorbeam si radeam de ma stricam. Pana si pe aia mai cuminti i-am corupt, asa ca m-a mutat cu un caldarar Posted image. Si m-am cumintit, intr-adevar.

Si la mine avea obiceiul de a te da cu capul de tabla, o scoatea din sarite daca scriai ca o momaie, spunand "ce faci, mai, acolo, impingi la vagoane?''.

Eu n-am avut treaba cu reviste de cumparat, adica mai zicea aia de biologie ceva de genul asta, dar n-o baga nimeni in seama. Mai luam intr-a cincea si-a sasea niste reviste Terra, fiindca aveam geografia ultima ora si ne era foame, iar revistele veneau cu niste bomboane bonus Posted image. Ma rog, eu le luam si pentru a citi despre niste intalniri extraterestrii-om.

Editat de Jesssica, 17 septembrie 2013 - 14:33.


#101
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 552
  • Înscris: 30.07.2013

Vizualizare mesajJesssica, pe 17 septembrie 2013 - 14:30, a scris:

Ma rog, eu le luam si pentru a citi despre niste intalniri extraterestrii-om.
Cei mai multi le luau pentru note sau articolele cu extraterestri, nu doar tu.

#102
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 23.04.2011
Ca o nota de subsol adaugata ajutator pentru tine, ''cei mai multi'' acolo se refera la fostii mei colegi.

#103
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.527
  • Înscris: 02.09.2007
A trecut si sedinta cu parintii! Am scapat ieftin cu 100 lei, 50 pentru fondul clasei, 50 pentru auxiliare. Ca auxiliare nu vrea doamna decat un caiet de aplicatii la mate si unul la romana de la Ed. Sinapsis, dupa care am lucrat si anul trecut si au fost ok, un caiet de aplicatii la ed tehnologica, un caiet de lectura si o culegere la mate. Culegerea nu o mai cumpar pentru ca am luat-o deja din librarie si astfel am scapat cu 50, altfel era 64.

Din cei 50 de fondul clasei se vor cumpara markere pentru tabla magnetica, hartie pentru imprimanta, hartie igienica, sapun lichid, etc. Fondul scolii nu il mai dam pentru ca directionam 2% din impozit.

#104
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Noi azi la h 18.00 avem sedinta, va zic diseara costurile. :)

XZY, voi cat platiti la paza? Aici se pare ca se platesc 11 lei lunar, indiferent daca e vacanta ori ba( adica 12/12 luni). La gradinita plateam 15 lei de copil, dar numai pe perioada cand erau cursurile. Bine, cam tot un drac pana la urma :)

Sunt f fericita ca aseara dupa ce s-au intors de la plimbarea cu ta-su, Mara a inceput sa imi povesteasca tot ce s-a intamplat la ore cu lux de amanunte.
Sunt si mai fericita ca ne-a explicat atat mie cat si lui Matei, tot ce au facut la ore, inclusiv plansele de la matematica, avea si o intonatie care nu-i apartinea de obicei, cel mai cu siguranta imprumutata de la Doamna. :)
La vreo 5 minute, vine fi-miu la mine si imi explica si el plansa Marei, dar bagand la cap si explicatiile mot-a-mot ale fii-mii. :lol:
Folosea cuvinte gen ”intrus”, ” comunicare”, fix ce auzise de la sor-sa, facea pe profesorul cu mine.
M-a amuzat tare.
Si ma mai amuza ca il vad si pe el ca vrea sa tina pasul cu ea, aseara au scris amandoi cu stiloul roz pe rand fara sa se certe, Mara ii dicta, el se chinuia sa scrie( nu stie sa scrie cuvinte decat daca ii zici literele pe rand).

Sunt mandra de ei :P

#105
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.527
  • Înscris: 02.09.2007
Noi nu platim paza, nu am platit-o niciodata. Cred ca bodyguarzii aia sunt platii de primarie...

#106
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Aici se pare ca Primaria nu plateste.
Voi in ce sector sunteti? Tot 5? Posted image

#107
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.527
  • Înscris: 02.09.2007
Sectorul 4. http://www.imobiliar...a Nr 109~id-379

#108
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
La primarul care este se plateste, măi. Posted image
Acesta nu are bani de paza, scolile si gradinitele strang bani de la parinti pt paza.
La gradinita, ti-am zis ca plateam 30 de lei lunar pt ambii, nici un discount ca-s 2 frati.
Asta e din ciclul invatamant gratuit, of course. Posted image

Editat de -Diana-, 18 septembrie 2013 - 12:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate