Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Programul “Fårå Ochelari!” – Exerci¡ii pentru îmbunåtå¡irea vederii

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postralcr, on 29th October 2010, 19:31, said:

Daca o luam cu demonstratii explica-mi cum apar aceste erori de refractie, ca treaba cu genetica nu tine, nu toti au din nastere, desi eu cred ca nimeni nu are din nastere. O copilarie precara e cel mai plauzibil lucru. Apoi urmeaza scoala unde sunt invatati sa stea cuminti desi starea naturala a ochilor e in continua miscare, stresul cu invatatu fortat... Fa un experiment, uita-te fix intr-un punct si ai sa vezi cum incepe sa se difuzeze imaginea.
La o varsta inaintata in general toti au probleme, datorita stilului de viata.
Nici treaba ca lucrati toti la calculator nu tine.

Spor.

Nimeni nu poate explica de ca apar cele mai multe vicii de refractie se cunosc doar fenomenle fizice din spatele viciului de refractie. Azi am fost la control dupa ultima operatie de strabism si era acolo o mamica cu o fetita de 11 luni cu dioptrii mari (nu stiu exact daca miopie sau hipermetropie) si din cauza lor incepuse sa fuga si un ochi (adica strabism). Saraca mamica nu stia ce sa faca sa tina fetita ochelarii la ochi. Cu ochelari se poate vindeca (sau preveni) strabismul la copii, ambliopia si in unele cazuri dioptria scade o data ce copilul creste. A avut fetita aceia de 11 luni un stil de viata care i-a determinat aparitia viciului de refractie? Sincer nu pot crede lucrul asta. Genetica este demonstrata statistic daca ai in familie multi miopi ai sanse mari sa devii si tu unul dintre ei dar nu neaparat.

Nu neg faptul ca si modul cum folosestii ochii poate influenta dioptria dar daca nu esti predispus genetic nu o sa ai un viciu de refractie semnificativ si nu o sa porti ochelari.

View PostBlueSky2009, on 29th October 2010, 19:41, said:

Cat despre faza cu faptul ca peste 25 ani miopia se opreste, nimic mai fals. Mie mi s-a zis ca la 30 se opreste, si, am remarcat ca in ultimul an s-a accelerat, nu s-a oprit cresterea ei.

Exista mai multe tipuri de miopie unele apar la nastere, altele in copilarie si altele chiar la maturitate. Probabil miopia cea mai des intalnita nu mai creste (cel putin semnificativ) dupa o anumita varsta (25 - 30 de ani). Dar asta nu este o regula mie nu mai mi-a crescut miopia de la inceputul facultatii (sau sfaristul liceului) dar asta nu inseamna ca nu poate sa imi mai creaca la 40 de ani. Repet probabil in majoritatea cazurilor nu mai creste dupa 30 de ani.

#20
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

View PostBlueSky2009, on 29th October 2010, 18:41, said:

Detaliaza ........

Incearca exercitiul asta: http://www.iblindnes...bates/ch12.html

#21
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

View Poste2k, on 29th October 2010, 19:35, said:

Exista mai multe tipuri de miopie unele apar la nastere, altele in copilarie si altele chiar la maturitate. Probabil miopia cea mai des intalnita nu mai creste (cel putin semnificativ) dupa o anumita varsta (25 - 30 de ani). Dar asta nu este o regula mie nu mai mi-a crescut miopia de la inceputul facultatii (sau sfaristul liceului) dar asta nu inseamna ca nu poate sa imi mai creaca la 40 de ani. Repet probabil in majoritatea cazurilor nu mai creste dupa 30 de ani.

Daca miopia s-ar clasifica, cu siguranta nu ar fi dupa varsta la care apare. deci nimeni nu poate explica, toata lumea crede ca apare, nimeni nu crede ca e reversibila, traim intr-o armonie perfecta.

#22
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Miopia este "reversibila" cu ajutorul chirurgiei refractive insa cu riscurile de rigoare.

Tot vorbim de exercitii pentru vedere in general exista niste tipuri de exercitii pentru deficientele vedereii binoculare (insuficienta de convergenta, strabism, ambliopie). Termenul in engleza pentru ele este vision therapy si cei care fac aceste proceduri sunt de regula un fel de medici ofalmologi numiti in engelza optometrists (a nu se confunda cu optometristii de le noi). Din cate m-am informat nu sunt foarte eficiente (mai ales pentru strabism sau ambiliopie) insa au in spate o explicatie. Vederea binoculara necesita niste conexiuni in creier (de exemplu pentru a compara imaginile de la cei doi ochi si a forma o imagine 3D din ele). Aceste conexiuni se dezovolta se pare in primii ani de viata dar este posibil ca din diverse cauze (de exemplu dioptrii mari din nastere sau diferente mare de dioptrii din nastere) sa nu se dezvolte normale. Dezvoltarea vedereii presupune folosirea ei de catre copii formandu-se astfel legaturile in creier. Vision therapy presupune niste exercitii cu ochii care sa ajute creierul sa dezvolte aceste legaturi. Astfel se invata oamenii sa foloseasca ochii corect de fapt cel care invata e creierul.

In cazul viciilor de refractie insa nu este o problema a creierului (asa cum se pare ca este la unele cazuri de strabism) ci este efectiv un defect fizic al ochiului. Nu creierul foloseste gresit informatia de la ochi ci imaginea de la ochi nu este buna. Deci obligatoriu aceste exerictii pentru a functiona trebuie sa afecteze intr-un fel structura ochiului. Eu nu prea cred nici in exercitiile pentru vederea binoculara, am facut cand eram mic exercitii ortoptice, insa macar ele au o explicatie si se pare ca functioneaza cat de cat la unele deficientie mai usoare. Poate ajuita putin si la strabism. Exercitii de tipul fara ochelari insa nu prea au nici un fel de sustinere.

#23
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
Eu vorbeam de reversibila, nu de "reversibila", si au toate o explicatie, eu doar incercam sa merg pe firul tau sa vezi cat de ilogic esti.
Da ma rog, n-are rost sa mai continui, cine vrea cerceteaza.

#24
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Sunt cat se poate de logic lucrez in domeniu tehnic si imi place sa inteleg fenomenul din spatele lucrurilor. La operatia de strabism i-am pus o groaza de intrebari doctoritei si m-am documentat, din pacate la cea Lasik erau foarte expeditivi cei de acolo dar am luat informatii de pe net. In ambele cazuri m-am convins de cum functioneaza cele doua corectii.

Nu sunt impotriva exercitiilor pentru reducerea dioptriilor, daca as avea garantii ca functioneaza m-as duce si eu, dar nu am nici astfel de garantii si nici nu inteleg cum functioneaza.

@ralcr nu te supara esti cumva agent de vanzari pentru acest tip de "serviciu"? :D

#25
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Poste2k, on 2nd November 2010, 14:39, said:

@ralcr nu te supara esti cumva agent de vanzari pentru acest tip de "serviciu"? :D
Nu pare a fi așa ceva...Și care ar fi problema dacă ar fi. Trebuie să specifice undeva pe avatar (cred că-i place Pink Floyd  :P ).

Ideea e că tot la fel de „științific” s-au descoperit mecanismele Aspirinei în profilaxia infarctului miocardic. Până acum câțiva ani mecanismul Paracetamolului era complet necunoscut. Și nici acum nu se știe mare brânză. Se cunosc efectele însă.

Ce vrei tu e absurd. Vrei cumva să-ți demonstrez că ai cristalin? Păi ca să te mulțumesc ar trebui să ți-l scot din globul ocular și să-l privești cu celălalt ochi potent.

Ceri garanții iarăși absurde când chiar în lumea medicală (cu mirobolata cercetare științifică, care de fapt este o afacere) nu oferă nimeni garanția că te vei vindeca de o boală după ce vei face un anumit tratament/vaccin. Ai o repulsie ciudată față de niște metode deloc invazive însă presupun că accepți cu dragă inimă ca cineva să lucreze cu laserul în subunități de milimetru pe sclerotică, 1-2 mm distanță de retină și coroidă în condițiile în care acesta știe că nu poate cuantifica precis densitatea țesutului conjunctiv pe care lucrează.

Biologicul nu se poate rezuma într-o formulă matematică precum ecuația Paradox a lui Hawking sau mult mai celebra ecuație a lui Einstein. Nu-ți convine? Crezi ce vei dar acceptă că medicina este încă în mare parte empirică. E o vorbă printre medici: tratezi bolnavul, nu boala. Există bolnavi, nu boli.

Ai înțeles totuși de ce este un grad de reținere față de succesul unei intervenții chirurgcale de reducere a strabismului uni pacient cu istoric vechi? Ți l-a cuantificat cineva?

Edited by tzotzolyno, 06 November 2010 - 12:53.


#26
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posttzotzolyno, on 6th November 2010, 12:51, said:

Ai înțeles totuși de ce este un grad de reținere față de succesul unei intervenții chirurgcale de reducere a strabismului uni pacient cu istoric vechi? Ți l-a cuantificat cineva?

OFFTOPIC:

Din cate inteleg eu strabismul pare a fi, in unele cazuri cel putin, mai mult o problema neurologica decat o problema a ochilor sau mai precis a muschilor ochilor. De exemplu copiii care se nasc cu dioptrii mari si exista o diferenta mare intre dioptriile celor doi ochi (anizotropie) pot face strabism. Deci din cate inteleg eu creierul nu poate folosi ambii ochi simultan si ignora pe cel mai slab si la unii copii il si deviaza. Dupa ce i se pun copilului ochelari (de la varsta foarte fragede) ochii se indreapta. Deci ochelarii au o importanta extraordinara in dezvoltarea vedereii la copiii cu anizotripie.

Mi s-a spus ca operatia nu este garantata de la bun inceput. Operatia de strabism oricum nu poate corecta defectul genetic datorita caruia a aparut strabismul (care oricum nu e bine cunoscut) ci corecteaza efectiv problema aparuta. Deci dupa parerea mea nu rezolva cauza raului ci raul in sine, insa corectia nu este 100%, unele aspecte cum ar fi recupererea vedereii bincolare normale nu este posibila nici chiar la copii.

ONTOPIC
Cum am zis exista niste "exerciti" cunoscute in in engleza sub numele de vision therapy care incearca sa rezolve cauza strabismului si sa recupereze vederea binoculara si pe cea stereoscopica chiar si la adulti. Ele se bazeaza pe fatpul ca problema cu deficientele vedereii bincoulare (inclusvi strabism) sunt cauzate de niste conexiune din creier, deci nu exista probleme fizice ale ochilor care cauzeaza aceste probleme. Retelele neuronale pot fi instruite iar aceste exercitii acest lucru incearca sa faca.

In cazul exercitiilor fara ochelari insa problema nu este de la creier ci este o problema fizica a ochiului deci aceste exercitii trebuie sa afecteze structura ochiului. Nu vreau garantii ci doar cateva explicatii cum este afectata aceasta structura.

Ziceai ca nu se cunosc mecanismele unor medicamente ci doar efectu, foarte bine insa acele medicamente sunt folosite pe scara larga exercitiile fara ochelari nu. Deci daca as vedea ca si acest tip de exercitii ar fi folosit pe scara larga de oftalmologi cred ca m-as multumi fara sa inteleg cum functioneaza. :)

#27
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Gratis prezentarea video-ului “Renunta la ochelari de Flavius Turcanu” [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kj2CL-CSQws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Sa va fie de bine!

#28
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Confirm ca exercitile din carti iti dezvolta/intaresc musculatura si te simti mai bine si poti sta mai mult la calculator!?
Am fost la medic de pe la cam 12 ani dar cica prea tarziu si mi sau dat niste ocheti de la care ma durea capul de plesnea si nu puteam sa i port, deci boala putea fi tratata pe la 6-7 ani dar informatia nu a ajuns la parinti si imi aduc aminte ca de pe la 3-4 ani am fost la medici cu vaccine si alte prostii! parinti care platesc taxe si i sustin pe medici la facultate si la salari etc

Oare nu pute ceva in sistemul medical acolo sus unde se i-au decizii? in ministere, parlament, rectorate?
Ei cunosc problema dar nu fac nimic pentru a fi obligati copii sa fie verificati dar salari si pensii grasane au?

La fel si in stomatologie probabil si in alte ramuri:

De mic am fost la dentişti dar în loc să primesc ca tratament pasta şi perie de dinţi ca să mă spăl după fiecare masă ( obligatoriu seara ) am primit obturarea sau ”urări de cât mai multe probleme dentare” şi până în prezent nu am întâlnit medic care să atragă atenţia asupra igienei ca prim tratament de urmat !

I-am citit pe Flavius, Martin Sussman, Leo Angart + alte materiale si confirm ca iti revi cat de cat daca ti sa deteriorat vederea dar nu te vindeci de ambliopie, hipermetropie, astigmatism in cazul meu.

Cred ca ar trebui sa se rezume la miopie boala de care afirma ca sau vindecat nu ca vindeca tot.
Timp de 3 ani am urmat exercitile lui M Sussman din care 2-3 luni mai serios pe an, zilnic cateva minute la fel si a lui Turcanu dar nu puteam mai mult ca mi se irita ochiul slab de 3 dioptrii.
Se simte si conteaza dar nu sa ajung la normalitate pana in prezent cu metodele lor la boala mea!

Edited by aazz, 29 September 2016 - 16:02.


#29
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Vad ca  e vechi topicul, dar nu, nu ai cum sa scazi dioptriile doar prin exercitii.

View Postaazz, on 29 septembrie 2016 - 16:01, said:

De mic am fost la dentişti dar în loc să primesc ca tratament pasta şi perie de dinţi ca să mă spăl după fiecare masă ( obligatoriu seara ) am primit obturarea sau ”urări de cât mai multe probleme dentare” şi până în prezent nu am întâlnit medic care să atragă atenţia asupra igienei ca prim tratament de urmat !

Pai si trebuie sa te duci  la doctor sa-ti spuna ca faci carii daca nu te speli  pe dinti? Asta e un lucru evident, nu  trebuie sa fii doctor sa-ti dai seama.

#30
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postepetroiu, on 08 octombrie 2016 - 11:22, said:


Pai si trebuie sa te duci  la doctor sa-ti spuna ca faci carii daca nu te speli  pe dinti? Asta e un lucru evident, nu  trebuie sa fii doctor sa-ti dai seama.
Cine stie in ce grota a copilarit de nu a auzit de pasta si peria de dinti ...

#31
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
evident de unde, din nastere? De la părinţi am primit ca educaţie să mă spăl dimineaţă pe dinţi ca atunci când merg undeva să nu îmi miroase urât gura!

parintii de unde? acuma pe internet mai gasesti informatii intamplator? dar nu de la medic!

Edited by aazz, 08 October 2016 - 11:52.


#32
90177ro

90177ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 04.08.2006
As vrea sa inviem putin acest topic. A mai fost cineva la acele seminarii ? Daca da, ati facut acele exercitii si ati simtit ceva imbunatatiri sau chiar scaderi de dioptrii de pe urma lor ?

#33
GT101

GT101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.11.2013
Eu folosesc picaturi de aloe vera proaspata cand ma ia flama de la sudura si reusesc cu succes sa scap de senzatia de "nisip in ochi" tipica acestui fenomen. Aceasta metoda am gasit-o in teza unui doctor din Ohio, care spunea ca aceasta planta te ajuta sa scazi diopriile si chiar sa renunti la ochelari.
Orice fiinta vie de pe pamant este inzestrata cu puterea de a se auto-repara.  Cum plantelor le trebuie niste elemente chimice N-P-K, asa si omului ii trebuie niste vitamine + vointa  + credinta.

#34
90177ro

90177ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 04.08.2006
Mie unul mi se pare logic ce spune tipul asta aici, si multe din astea le-am "experimentat" pe propria-mi piele, adica pe ochii mei (inclusiv cresterea dioptriilor) Eu zic ca merita sa vedeti tot videoclipul... incarcat in 2011, si sa va dati si voi cu parerea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate