Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Receptie DVB-C Sony Bravia

- - - - -
  • Please log in to reply
1233 replies to this topic

#1207
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009
Mi s-a spus de la rds ca exista modele noi de smart camuri, fara cartela.
De la relatii clienti am aflat.
N-au stiut sa-mi spuna daca sunt diferente intre ele.
Mi-au zis doar ca functioneaza ca cele cu cartela: tv trebuie sa aibe DVB-C si slot CI+

Daca merg si pe ci simplu, e f tare!


#1208
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
Cu Cam si cu tv hd ready nu merg canalele Hd?

Pe digi

#1209
Badazz

Badazz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.05.2009

 ratiusky, on 19 ianuarie 2016 - 10:21, said:

Cu Cam si cu tv hd ready nu merg canalele Hd?

Pe digi

HD,nu. Doar SD

#1210
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
Singura varianta sa prind hd cu sony bravia kdl-32r400c e decodorul hd?

Singura metoda ca sa prind hd pe sony bravia kdl-32r400c e decodorul hd?

#1211
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
Am bagat cablu direct in tv, am scanat grila digitala si imi merg hd-urile ...daca i pun Cam Nu mai merg ?

#1212
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 12.12.2014
Merg omule,cam-ul are doar rolul de a decoda canalele codate!

#1213
mircearazvan

mircearazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.04.2012

 Badazz, on 18 ianuarie 2016 - 21:43, said:

@mircearazvan: ai aflat raspuns la intrebarea ta?
Am un sony kdl 32p3000 si smart cam-ul de la rds nu merge. Ma refer la cel modul+cartela. L-am bagat in tv,l-a vazut, "modul introdus", dupa care a aparut eroarea cu televizorul necompatibil cu acel smart cam.
Citeam ceva in paginile anterioare, cu setare tara Suedia si dupa o scanare, se vad digitalele.

Nu stiam sa fie modele noi de smart cam-uri.

Daca sunt modele noi, oare sunt si pt cei cu CI simplu?



Poti pune poze cu noul smart cam rds (fara cartela)?
Cand au aparut,oare?
E vreo diferenta/sunt mai bune astea fara cartela?

Este la fel doar ca pe fata scrie ca este propietatea rsc-rds . In plus partile din plastic care erau pe Smart-ul vechi au fost inloccuite cu ceva metal

 mircearazvan, on 30 ianuarie 2016 - 18:50, said:

Este la fel doar ca pe fata scrie ca este propietatea rsc-rds . In plus partile din plastic care erau pe Smart-ul vechi au fost inloccuite cu ceva metal

Nila la mine nu merge cu Smart-ul vechi. Cu cel nou fara cartela merge. Doar canalele SD.

 mircearazvan, on 30 ianuarie 2016 - 18:52, said:

Este la fel doar ca pe fata scrie ca este propietatea rsc-rds . In plus partile din plastic care erau pe Smart-ul vechi au fost inloccuite cu ceva metal



Nici la la mine nu merge cu Smart-ul vechi. Cu cel nou fara cartela merge. Doar canalele SD.


#1214
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

 ratiusky, on 19 ianuarie 2016 - 12:24, said:

Am bagat cablu direct in tv, am scanat grila digitala si imi merg hd-urile ...daca i pun Cam Nu mai merg ?

evident ca vezi HD-urile insa le vezi SD ca de aia al tau se numeste HD Ready adica ecranul e SD insa poare reda semnal HD

SmartCardul nu receptioneaza nimic, doar decodifica (in functie de abonamentul tau) canalele criptate... daca ai abonament la DigiFilm iti reda DigiFilm daca ai la HBO iti reda si HBO altfel nu, adica ai ecran negru :)

#1215
gbarzan

gbarzan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2006
Buna

Sant un posesor al televizorului Sony KDL-40R450C. Totul este in regula, inclusiv am card tip nou de la RDS si functioneaza ireprosabil. Am doua intrebari:
1- cum as putea rearanja lista programelor dupa dorinta, sau macar numele favoritilor?
2- cum se poate viziona cu calculatorul, ce am inregistrat cu televizorul pe USB? Aceste fisiere exista pe stick: CH100_20160423_210111_000.bin, 20160423_210111_000.cfg, 20160423_210111_000.pvr si 20160423_210111_000.rfi

#1216
Agentsmith84

Agentsmith84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.03.2007
Salut. Sunt nou pe acest forum. Am fost abonat  la RCS timp de 14 ani. Din septembrie 2015 am trecut la Telekom intai pe platforma IPTV pe FTTH, ca din luna aprilie am trecut abonamentul pe DVB-C. Am avrut sa nu am cate 2 telecomenzi la cele 2 televizoare Sony care le detin.


Numai ca am o problema mare la partea de card CI+ pe unul din televizoare care cei de la Telekom, atat suportul tehnic telefonic cat si echipa de teren nu au putut sa o rezolve. In dormitor am un Sony 46NX720 la care toata grila de programe merge perfect, dar la al 2 televizor care e in living, un Sony 55X9305C (4k) am probleme de  imagine sacadata darr cu sunet perfect la canalele Mooz Dance HD si Mooz HD care emit in 720p/50hz, cat si mici "pureci" de sunet la diferite canale precum PRO TV HD sau UTV HD. Mai mentionez ca in sistemul 720p/50Hz mai emite si Viasat HD dar nu are nici o problema, Restul de canale apar ca ar fi transmise 1080i/25Hz, Pe IPTV nu aveam deloc probleme de acest fel la acest TV. Deasemenea mai am cablu de la RCS bagat in spliter la care de asemenea nu am nici o problema de sunet la nici un canal. Cei de la tehnic care au venit au schimbat si modulele CI+ intre televizoare, au bagat si cablul Catv direct din TV in router eliminand spliterul si tot la fel face. Am conectat un HDD estern la TV si am inregistrat 5 minute de pe cele 2 canale Mooz pentru a vedea daca imaginea e la fel de sacadata. Numai ca mare a fost surpriza sa constat ca ce am inregistrat se vede si se aude perfect precum la celalalt tv Sony NX720. Am sunat si suportul tehnic Sony Romania si  mi-au spus ca problema ar fi de la cardul CI+ care ar trebui sa fie IRDETO pecum cele care RCS le da acum in custodie, deoarece ar fi o problema de criptare, deoarece pe orice alta sursa pun audio si video nu am problema. Ce solutie imi recomandati sau pe cine sa mai sun la Telekom sa ma ajute? Va multumesc.

#1217
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

 gbarzan, on 23 aprilie 2016 - 22:51, said:

Buna

Sant un posesor al televizorului Sony KDL-40R450C. Totul este in regula, inclusiv am card tip nou de la RDS si functioneaza ireprosabil. Am doua intrebari:
1- cum as putea rearanja lista programelor dupa dorinta, sau macar numele favoritilor?
2- cum se poate viziona cu calculatorul, ce am inregistrat cu televizorul pe USB? Aceste fisiere exista pe stick: CH100_20160423_210111_000.bin, 20160423_210111_000.cfg, 20160423_210111_000.pvr si 20160423_210111_000.rfi

1. in setari tv, configurare digitala ai editare canale pentru ordonarea canalelor asa cum vrei.
2. continutul inregistrat este criptat si nu poate fi redat decat pe acelasi tv pe care s-a facut inregistrarea.

 Agentsmith84, on 25 mai 2016 - 20:59, said:

...
Numai ca am o problema mare la partea de card CI+ pe unul din televizoare care cei de la Telekom, atat suportul tehnic telefonic cat si echipa de teren nu au putut sa o rezolve.
...Am sunat si suportul tehnic Sony Romania si  mi-au spus ca problema ar fi de la cardul CI+ care ar trebui sa fie IRDETO pecum cele care RCS le da acum in custodie...

Cei de la Sony au dreptate, o problema din cauza smarcard-ului CI+ RCS&RDS am avut si eu: cel vechi (cu cartela)  nu ii permitea tv-ului sa inregistreze pe usb, daca scoteam smarcard-ul CI+ din TV acesta inregistra contnutul altfel nu, asa ca m-am dus la ei si am inlocuit smarcardul.
Atentie insa pentru clientii RCS&RDS in situatii asemanatoare: NU PUTETI SCHIMBA SMARTCARDUL, trebuie sa dati comanda pentru un smartcard nou IRDETO (fara cartela) si atunci cand sunteti invitati sa il ridicati mergeti si cu cel vechi sa il predati altfel nu va intelegeti cu angajatii lor Posted Image

Cat priveste situatia ta, cred ca e un pic mai complicat daca Telekom nu oferat tipul asta de smartcard CI+ IRDETO fara cartela, cat timp acesta trebuie alocat unui abonament nu stiu daca o sa activeze unul achizitionat din alta parte...

Edited by KapitaK, 21 June 2016 - 10:59.


#1218
Flaviaah88

Flaviaah88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2016
Ma puteti ajuta si pe mine va rog 😞? Tocmai mi-am cumparat un Sony Bravia kd-49x8005c si sunt abonata la RCS, am receiver Digi, insa nu stiu cum sa-l configurez. Am incercat de vreo 2 ori insa nu imi aparea grila completa de programe(ex. HBO, Cinemax etc). Am dat din nou configurare initiala si imi cere urmatoarele informatii: selectare mod receptor de satelit (antena fixa sau DiSeqC/ Distributie cablu unic), selectare numar de benzi... Si imi cere sa introduc antena la receptorul MAIN, insa avand receiver DIGI, antena e in receiver iar la TV am doar cablul HDMI din receiver... Cum procedez? Nu stiu daca am fost destul de explicita 😐😞

Ar trebui sa introduc cartela DIGI din receiver in TV? 😐

#1219
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Ca să fie 100% clar, ai Digi cablu sau Digi satelit? Din cele scrise, presupun (dar nu sunt sigur) că ai satelit, în cazul acesta nu ai ce configura în televizor, de la antenă intră cablul coaxial în receiver, iar din acesta HDMI în televizor. Pe telecomanda televizorului tre' să ai un buton Input sau ceva asemănător, de unde alegi locația HDMI în care ai băgat cablul de la receiver. Atît...

P.S. Chiar dacă televizorul tău are tuner DVB-S2, nu-l vei putea folosi direct pe antena Digi, în primul rînd pentru că Digi DTH nu are facilitatea CAM CI+ (doar pe cablu), iar apoi smartcardul (cartela) e împerecheat cu receiverul.

Edited by crislacor, 13 August 2016 - 14:08.


#1220
Flaviaah88

Flaviaah88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2016
Am reusit pana la urma...nu trebuia configurat nimic. Am selectat sursa HDMI si se vad toate posturile! Cu toate ca si primele dati tot asa am procedat...nu-mi dau seama ce am facut diferit acum 😁😁😁. Multumesc pt raspuns!

#1221
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
N-ai pentru ce, mă bucur că îți merge!Posted Image

Edited by crislacor, 13 August 2016 - 14:10.


#1222
insbyr

insbyr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 02.07.2014
Va salut
spuneti-mi va rog daca pe modelul KDL40L4000 pot receptiona programele transmise pe digital.

va multumesc mult.

#1223
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Da, are tuner digital DVB-C: https://www.sony.ro/...DL-40L4000/list. Totuși, nu pare a fi compatibil CI+, deci se vor putea recepționa doar canalele digitale necriptate.

#1224
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,184
  • Înscris: 27.06.2007

 insbyr, on 31 octombrie 2016 - 22:56, said:

Va salut
spuneti-mi va rog daca pe modelul KDL40L4000 pot receptiona programele transmise pe digital.

 crislacor, on 31 octombrie 2016 - 23:33, said:

Da, are tuner digital DVB-C: https://www.sony.ro/...DL-40L4000/list. Totuși, nu pare a fi compatibil CI+, deci se vor putea recepționa doar canalele digitale necriptate.
si doar cele sd : mpeg2
Hd-urile transmise in mpeg4/h264 nu le vei receptiona
http://pdf.crse.com/.../3298969131.pdf

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate