Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Achizitionarea unui nou PC !

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
parerea mea sistem foarte bun, hdd silentios, rapid, procesor aproape de acel phenom ii x4, nu prezinta risc asa mare daca nu este deblocat, placa video cu raport foarte bun calitate pret (hd5750) nu prea se simte diferenta intre ea si hd5770 fiind de ~4gb/s (te poti uita si la comenturi), memorii bune ddr3, sursa capabila, silentioasa, carcasa cu 2 ventilatoare si filtre de praf; cu voucher-ul din semnatura intra la fix in buget
cei 4gb ram sunt foarte buni impreuna cu acel procesor, daca iti pui windows 7 vei vedea ca ai nevoie de mai mult de 2gb in multitasking
daca dai comanda si nu sunt toate componentele in stoc, cele in stoc vor fi rezervate pana vor intra si celelalte (cateva zile)

Edited by reventon, 21 December 2009 - 15:01.


#20
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007

View Postreventon, on 21st December 2009, 15:59, said:

parerea mea sistem foarte bun, hdd silentios, rapid, procesor aproape de acel phenom ii x4, nu prezinta risc asa mare daca nu este deblocat, placa video cu raport foarte bun calitate pret (hd5750) nu prea se simte diferenta intre ea si hd5770 fiind de ~4gb/s (te poti uita si la comenturi), memorii bune ddr3, sursa capabila, silentioasa, carcasa cu 2 ventilatoare si filtre de praf; cu voucher-ul din semnatura intra la fix in buget
cei 4gb ram sunt foarte buni impreuna cu acel procesor, daca iti pui windows 7 vei vedea ca ai nevoie de mai mult de 2gb in multitasking
daca dai comanda si nu sunt toate componentele in stoc, cele in stoc vor fi rezervate pana vor intra si celelalte (cateva zile)

Care e diferenta dintre 5750 cu 128 biti si 4850/GTS250 cu 256 biti?
Iar la o adica, deoarece nu am nevoie de DVD-RW, as putea sa merg pe combinatia asta http://www.pcgarage....ishlist/188450/ , bazat pe sistemul tau.

Edited by Nutzu4ever, 21 December 2009 - 15:22.


#21
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
da, poti merge pe acel sistem fara probleme
diferenta este ca hd5750 spre deosebire de gts250 are DX11 si nu DX10 vezi aici, o versiune mai noua de open gl, deci tehnologii mai noi, cooler-ul vapor-x, foarte eficient si in overclock si diferenta de latime de banda adica performanta, suporta eyefinity adica 3 monitoare sau 2 daca vrei, bun pentru jocuri, performantele vor creste cum vor aparea drivere optimizare DX11

Edited by reventon, 21 December 2009 - 15:39.


#22
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007

View Postreventon, on 21st December 2009, 16:38, said:

da, poti merge pe acel sistem fara probleme
diferenta este ca hd5750 spre deosebire de gts250 are DX11 si nu DX10 vezi aici, o versiune mai noua de open gl, deci tehnologii mai noi, cooler-ul vapor-x, foarte eficient si in overclock si diferenta de latime de banda adica performanta, suporta eyefinity adica 3 monitoare sau 2 daca vrei, bun pentru jocuri, performantele vor creste cum vor aparea drivere optimizare DX11
Oki, ms de raspuns. Dar totusi afecteaza k 5750 are doar 128 de biti, iar restul 256 biti ? De ex stiu k memoriile lui 5750 care sunt DDR5 sunt mult mai rapide decat a celorlalte.
Wow, e incredibila diferenta dintre direct x 11 si 10... E ceva Dumnezeiesc :o E incredibil... WTF... Gata, vreau mai multe detalii despre hd5750, te rog, da-mi niste detalii despre ea :D E fantastic!

Edited by Nutzu4ever, 21 December 2009 - 16:41.


#23
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
daca bugetul a crescut la 2500 ron poti sa iei asta
iesi mult mai bine asa....chiar daca am depasit putin bugetul,mai folosesti un voucher mai apare vreo promotie la vreo componenta si ai iesit in buget ;)

#24
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007
doctorwho sa ma ierti dar eu nu vreau un comp bazat pe platforma i5 sau orice altceva de la intel... Vreau AMD  :D

#25
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
treaba ta,in 2500 ron ieseai mai bine cu i5+hd5750 ^_^

#26
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
nu conteaza atat de mult bus-ul din moment ce se compenseaza cu frecventa memoriei, adica latimea de banda; media proprietatilor unei placi video reprezinta latimea de banda sau performanta

nvidia bate la bus, ati bate la frecventa

dx11 face ca imaginile sa para din ce in ce mai 3d, adica mai reale ca si adancime, forme; ai vazut wireframe, ei bine, cu cat sunt mai multe wire (fire) intr-o imagine (pom, piatra) cu atat va parea mai reala, fiind cat mai redata in relief si nu intr-o imagine plana

pe mine jocurile ce funtioneaza in dx9 sau mai putin (majoritatea) ce au foarte multe imagini plane (gen left 4 dead) imi dau dureri de cap dupa 10-15minute de joc

dx11 reprezinta de asemenea "full support for windows 7" iar o data cu aparitia driverelor optimizate va bate acel gts250 cu mult mai mult

jocuri dx11: Dirt 2, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky si mai erau cateva, multe se vor lansa cat de curand
undeva prin 2000 si ceva ati a platit la valve 7 milioane euro sau dolari pentru ca jocurile lor sa poata rula pe cip ati, cele mai multe fiind facute pe cip nvidia, ati fiind o firma mai noua

#27
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007

View Postreventon, on 21st December 2009, 19:42, said:

nu conteaza atat de mult bus-ul din moment ce se compenseaza cu frecventa memoriei, adica latimea de banda; media proprietatilor unei placi video reprezinta latimea de banda sau performanta

nvidia bate la bus, ati bate la frecventa

dx11 face ca imaginile sa para din ce in ce mai 3d, adica mai reale ca si adancime, forme; ai vazut wireframe, ei bine, cu cat sunt mai multe wire (fire) intr-o imagine (pom, piatra) cu atat va parea mai reala, fiind cat mai redata in relief si nu intr-o imagine plana

pe mine jocurile ce funtioneaza in dx9 sau mai putin (majoritatea) ce au foarte multe imagini plane (gen left 4 dead) imi dau dureri de cap dupa 10-15minute de joc

dx11 reprezinta de asemenea "full support for windows 7" iar o data cu aparitia driverelor optimizate va bate acel gts250 cu mult mai mult

jocuri dx11: Dirt 2, S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky si mai erau cateva, multe se vor lansa cat de curand
undeva prin 2000 si ceva ati a platit la valve 7 milioane euro sau dolari pentru ca jocurile lor sa poata rula pe cip ati, cele mai multe fiind facute pe cip nvidia, ati fiind o firma mai noua
Interesant chestia cu ATI... Deci sa inteleg k, oarecum e compensata lipsa de memorie BUS cu cea a vitezei vRAMilor? Deci sunt si invers proportionale... Si revenind la DX 11, sunt impresionat de multitudinea de detalii 3D adaugate mediului inconjurator... Super, cel mai bine este ca fiecare obiect are o textura 3D individuala, independenta:D Imi plac neregularitatiile, diferentele care apar intre acele pietre din zid, sau cat de bine arata treptele :X Este amazing  :coolspeak: Mersi k mi-ai dat acel video :peacefingers:
Sti cumva vreo data pentru lansarea placilor video de la nVidia pe DX 11? Sper ca cu ocazia asta sa mai cada preturile  :naughty:

#28
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Nvidia va lansa noua serie GTX300 undeva in Martie cu noile cipuri Fermi, dar pana vor aparea si in romania-pcgarage va mai dura 1 saptamana

daca s-ar fi lansat fermi mai devreme as mai fi asteptat, dar nu am ce face si imi voi comanda sistemul cat de curand, dar nu stiu daca sa il comand acum sau la 15 ianuarie (cum e cu pretul, dupa sarbatori, se mai ieftinesc nu? si cu cat)

Edited by reventon, 21 December 2009 - 19:05.


#29
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
personal de-abia astept sa lanseze nvidia noile placi video cu cipuri Fermi...ma batea si pe mine gandul sa achizitionez o 5770 insa am o mare presimtire ca rivala lui 5770 de la nvidia va da cu ea de pamant :P

#30
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postreventon, on 21st December 2009, 19:42, said:

nu conteaza atat de mult bus-ul din moment ce se compenseaza cu frecventa memoriei, adica latimea de banda; media proprietatilor unei placi video reprezinta latimea de banda sau performanta

nvidia bate la bus, ati bate la frecventa

undeva prin 2000 si ceva ati a platit la valve 7 milioane euro sau dolari pentru ca jocurile lor sa poata rula pe cip ati, cele mai multe fiind facute pe cip nvidia, ati fiind o firma mai noua
De ce te bagi daca esti planta???

1. Latimea de banda = frecventa (100/1000/.. MHz) X capacitate bus (64/128/256.. biti) si se exprima, evident, in GB/s
Majoritatea placilor de pe piata nu folosesc nici jumate' din latimea de banda disponibila, si de obicei asta chiar conteaza la rezolutii de pe la 1680X1050 in sus. La rezolutii mai mici, ce e mai important e procesorul grafic. "nvidia bate la bus, ati bate la frecventa" si AMD sucks pentru ca sint calde si instabile, nu?  :death:

2. A, serios? Inainte de 2000 nu mergea CS-ul pe ATI? Ce chestie... unde mai pui ca ATI au iesit din gaoace in 1985, si NVIDIA in 1993.

STAI JOS, AI 2!!!  :thumbdown:

#31
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
ca la ora de mate cand nu stia cineva aria trapezului :lol:
inseamna ca unde am citit eu asta era gresit ('tu va-n)

#32
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007
Deci reventon sa inteleg ca si tu iti iei un nou sistem? Pot vedea si eu configuratia ta?  :D
Hehe KodrutZ, acuma nu trebuie sa te aprinzi asa  :) , o fi gresit si el. Si in legatura cu latimea de banda: daca 5750 ar avea 256 de biti, asta inseamna ca ar avea o viteza totala dubla, de la 73.6 GB/sec ar ajunge la 147,2 GB/sec ? Doar latimea benzii de memorie e afectata datorita unei memorii BUS mici ?


View Postreventon, on 21st December 2009, 20:44, said:

ca la ora de mate cand nu stia cineva aria trapezului :lol:
inseamna ca unde am citit eu asta era gresit ('tu va-n)
Bun raspunsul :clapping: :roflmaofast:

#33
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
da, acuma nu neaaparat de 2 ori mai buna, ca sa fie de 2 ori mai buna este nevoie de dual gpu in cazul hd5970 care este fix de 2 ori hd 5850;
sistemul meu: AMD Intel inca nu m-am hotarat daca sa fie intel sau amd, astept un prieten care a zis ca-si cumpara si el la 5000ron tot de pe pcgarage un sistem cu solutia finala (tatal lui lucreaza la it si are si niste cunostinte de incredere) impreuna cu sistemul Logitech G51, wireless fujitsu siemens keyboard+mouse si LG W2253TQ 22" full hd 50 000:1 2ms monitor

Edited by reventon, 21 December 2009 - 19:57.


#34
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007
Frumos sistemul  :P , adica sistemele, depinde pentru care vei opta. Cam scump, da... se merita ; sistemu meu seamana cu al tau :D

#35
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
ai putea sa schimbi sursa cu asta iti va ajunge 100% pentru sistemul tau si un eventual upgrade la orice

Quote

asa cum am zis in titlu miar trabui un program care sa imi arate ce componente am la calculator de la placa de baza ( asta ma intereseaza mai mult ) pana la cooler daca se poate . Am un calculator vechi care as vrea sal abdatez putin ca sa il pot vinde si nu stiu ce placa de baza am ca sa stiu limitele abdatari . :D
super tare, calculator vechi sa-i faca "abdate", cu un program care sa-i arace ce coolere are :lol: GENIAL

Edited by reventon, 21 December 2009 - 21:39.


#36
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
in concluzie ce sistem ai ales? :huh: :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate