Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

producere dale

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009
pe criza aceasta m ar interesa sa incerc afaceri cu investitie mica...
o astfel de afacere consider ca este si producerea de dale din ciment...am vazut ca matritele sunt la 1 euro buc(pt inceput cate o suta din 3 modele diferite cred ca este ok)...la nisip si la ciment preturile au scazut...mai imi trebuie un spatiu si pot incepe(chiriile au scazut mult)....
ma interseaza daca cineva are o afacere de acest gen..sa imi spuna despre preturi, tehnologie,etc...

Edited by republikbanat, 19 December 2009 - 10:51.


#2
andrei_ionescu

andrei_ionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2009
Pai daca vrei sa te apuci acum , iarna, trebuie sa ai un spatiu de depozitare al matritelor incalzit . Betonul pt. pavele si borduri se face dupa o reteta diferita decat cel normal , trebuie adaugat aditiv de plastifiere si pigment pt. culoare . Matritele in care torni betonul trebuie unse inainte cu o substanta Decofrol , pavelele le vei putea decofra abia dupa 7 zile . Iti dau un exemplu de reteta de beton pt. pavele impreuna cu preturile materialelor pt. 1m cub beton:
  
   290 kg ciment = 7 saci = 150 lei
   175 litrii apa
   2 kg aditiv plastifiant = 9 lei
   sort 0-4    - 754 kg
   sort 4-8    - 302 kg = 60 lei
   sort 8-16   -830 kg
   pigment culoare - 2 kg = 9 lei

                             Total 228 lei

Cu 1 mc produci pavele cu o grosime de 5 cm care sa acopere 20 metrii patrati , deci te va costa 11.4 lei /mp

#3
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 06.07.2009

 andrei_ionescu, on 22nd December 2009, 00:54, said:

Pai daca vrei sa te apuci acum , iarna, trebuie sa ai un spatiu de depozitare al matritelor incalzit . Betonul pt. pavele si borduri se face dupa o reteta diferita decat cel normal , trebuie adaugat aditiv de plastifiere si pigment pt. culoare . Matritele in care torni betonul trebuie unse inainte cu o substanta Decofrol , pavelele le vei putea decofra abia dupa 7 zile . Iti dau un exemplu de reteta de beton pt. pavele impreuna cu preturile materialelor pt. 1m cub beton:
  
   290 kg ciment = 7 saci = 150 lei
   175 litrii apa
   2 kg aditiv plastifiant = 9 lei
   sort 0-4    - 754 kg
   sort 4-8    - 302 kg = 60 lei
   sort 8-16   -830 kg
   pigment culoare - 2 kg = 9 lei

                             Total 228 lei

Cu 1 mc produci pavele cu o grosime de 5 cm care sa acopere 20 metrii patrati , deci te va costa 11.4 lei /mp

ms frumos de raspuns...am vazut ca undeva la 20 lei mp se vand...si cred ca montajul (doresc sa imi fac si o echipa de montatori) este undeva la 20 lei mp...
am vazut ca sunt masini de pavele si borduri...dar pt inceput mai bine iau matrite...
cat despre cele 7 zile dupa care pot decofra...eu stiam ca dupa 2 zile poti decofra...apoi sa le depozitezi la uscare...

#4
andrei_ionescu

andrei_ionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.11.2009
Le poti decofra si la 2 zile , dar risti sa strici muchiile pavelei , in plus chiar daca vei aplica Decofrol pe matrite va trebui sa bati cu un ciocan de cauciuc pt. a o scoate , si risti sa o crapi . Daca vrei decofrezi la scurt timp de la turnare iti recomand sa folosesti si un aditiv de intarire

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate