Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Ateism - FAQ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#91
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostNightm4re, on 23rd December 2009, 15:17, said:

1.Nu stiu care ii mai aiurea dintre noi.
2.Nu! Am ajuns sa fiu ateu singur, parintii mei sunt teisti.

Mare noroc ai!...

#92
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postkaruna, on 23rd December 2009, 19:47, said:

Mare noroc ai!...
De Ce!?

#93
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postzenon, on 23rd December 2009, 19:30, said:

De Ce!?
Pai are dreptate. Familie teista, daca insistau si imi spuneau parintii sa ma duc la biserica si sa ma rog eram credincios acum.

#94
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

Quote

4. Ateii susțin că totul a apărut din nimic. Exact invers. Nici un ateu și nici o ipoteză științifică nu susține așa ceva. Big Bang-ul nu spune că ceva a apărut din nimic, el vorbește despre o singularitate dincolo de care nu putem investiga. Acea singularitate nu este un nimic, este doar o altă formă a existenței. Singurii care susțin creația ex nihilo sunt teiștii, care își imaginează un spirit creator inventând materia și energia din nimic printr-un hocus pocus. Faptul că nu putem investiga dincolo de big-bang nu înseamnă că nu poate exista un univers etern, care trece prin diferite faze, sau un univers ciclic, sau un multivers din care ceea ce cunoaștem să fie doar o părticică, sau universuri fecunde care să dea naștere altor universuri prin găurile negre etc. Atitudinea corectă este cea afirmată de atei, și anume "în momentul de față doar atât cunoaștem".

...De unde se observa ca pentru acesta toate ipotezele sunt posibile in afara de una singura si anume Dumnezeu.
In plus, daca teistii sustin creatia ex nihilo, se pare ca vrea sa spuna ca ateii sustin aparitia constiintei din nimic. Am convingerea, ca pentru a nu se face de ras, accepta lantul cauzalitati-efecte de la inceputuri pana in prezent. In aceste conditii cum de au aparut niste zdurlubatici care fac ce vor muschii lor? Ce naiba fac de strica toate socotelile in universul asta care de altfel merge ca ceasul?

View Postzenon, on 23rd December 2009, 19:30, said:

De Ce!?

Fiindca stiu ce este aceea educatie ateista, adica fara Dumnezeu.

@Nightm4re
Nu practicile religioase sunt cele mai  importante.

#95
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkaruna, on 23rd December 2009, 19:55, said:

In plus, daca teistii sustin creatia ex nihilo, se pare ca vrea sa spuna ca ateii sustin aparitia constiintei din nimic.
Biotehnoloago, sa stii ca sunt multi teisti jenati de ex nihilo - aici pe forum sunt destui.
Unde ai vazut tu vreun ateu ce declara ca ceva se obtine din nimic? Numai un teist harbotnic poate declara asa ceva.

View Postkaruna, on 23rd December 2009, 19:55, said:

Fiindca stiu ce este aceea educatie ateista, adica fara Dumnezeu.
Ai dificultati majore de limbaj; tu confunzi laic, secular cu ateu. Un invatamant ateu ar trebui sa fie, conform lui @fumi, unul anti-dumnezeu nu unul fara dumnezeu.

#96
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postain, on 23rd December 2009, 20:13, said:

1.Biotehnoloago, sa stii ca sunt multi teisti jenati de ex nihilo - aici pe forum sunt destui.
Unde ai vazut tu vreun ateu ce declara ca ceva se obtine din nimic? Numai un teist harbotnic poate declara asa ceva.

2.Ai dificultati majore de limbaj; tu confunzi laic, secular cu ateu. Un invatamant ateu ar trebui sa fie, conform lui @fumi, unul anti-dumnezeu nu unul fara dumnezeu.

1.Auzi, bre, nu ma intereseaza opiniile teistilor, ci ale tov-ului care a scris ce a scris si la a carui critica particip; asa ca pe topicul acesta nici pe tine nu trebuie sa te intereseze mai mult. Daca tu si altii aveti o jena cu privire la momentul -1 al crearii universului, cand singularitatea era complet singura si neinteleasa ca era totusi ceva acolo, si altii au dreptul la jenele lor, nu mai conteaza care si cum, facem topice pentru fiecare...

2.Eu zic ca tu ai dificultati majore de intelegere (daca tii cu tot dinadinsul sa ne stupim...). Am spus ateista pentru ca asa a fost, si fara, si impotriva. La cea laica chiar nu m-am referit, ci doar la cea pentru care este nevoie de Dumnezeu ca sa te simti om si nu animal.

#97
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkaruna, on 23rd December 2009, 20:26, said:

Daca tu si altii aveti o jena cu privire la momentul -1 al crearii universului, cand singularitatea era complet singura si neinteleasa ca era totusi ceva acolo, si altii au dreptul la jenele lor, nu mai conteaza care si cum, facem topice pentru fiecare...
Esti un monument de claritate in exprimare.

View Postkaruna, on 23rd December 2009, 20:26, said:

2.Eu zic ca tu ai dificultati majore de intelegere (daca tii cu tot dinadinsul sa ne stupim...). Am spus ateista pentru ca asa a fost, si fara, si impotriva. La cea laica chiar nu m-am referit, ci doar la cea pentru care este nevoie de Dumnezeu ca sa te simti om si nu animal.
Fara e una, impotriva este alta. Insa pentru tine probabil nu e diferenta. De la cineva care sfideaza legile fizicii nu te poti astepta la altceva, nu-i asa?
Nu stiu cand si unde ai facut scoala (cred ca pot raspunde la intrebarea cata, dar asta e un alt subiect) dar eu unul n-am avut parte de invatamant ateist. Existenta sau inezistenta zeilor sau zanelor nu a fost un subiect expus sau discutat. Oricat ti-ar parea de ciudat, eu sunt produsul unei educatii laice atat in familie cat si in societate. Acelas lucru l-as dorii si copiilor de astazi in ciuda tentatiilor unor dementi de a introduce zeii preferati in manualele de biologie sau istorie.

#98
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postain, on 23rd December 2009, 20:53, said:

1.Esti un monument de claritate in exprimare.


2.Fara e una, impotriva este alta. Insa pentru tine probabil nu e diferenta.
3.De la cineva care sfideaza legile fizicii nu te poti astepta la altceva, nu-i asa?

1. Esti tu mai dificil, alte persoane nu au problemele tale...

2. Daca tu nu poti sa intelegi ca educatia ateista este in acelasi timp si impotriva si fara Dumnezeu, asta e... Ca sa fii fara Dumnezeu, trebuie sa fii mai intai impotriva, asa cum esti tu.

3. Pai ce sa fac, eu nu pot sa stau bolovan ca altii...

#99
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkaruna, on 23rd December 2009, 21:02, said:

1. Esti tu mai dificil, alte persoane nu au problemele tale...
:)

View Postkaruna, on 23rd December 2009, 21:02, said:

2. Daca tu nu poti sa intelegi ca educatia ateista este in acelasi timp si impotriva si fara Dumnezeu, asta e... Ca sa fii fara Dumnezeu, trebuie sa fii mai intai impotriva, asa cum esti tu.
Daca nu crezi in mos craciun inseamna ca esti impotriva lui. Aha, ... inteleg. Esti 100%.
Daca la chimie nu se vorbeste de zeul tau favorit, inseamna ca e chimie ateista. Clar, esti logica intruchipata. Te-am mai intrebat odata daca esti blonda, insa ai ezitat sa-mi raspunzi. Nici nu mai trebuie, acum m-am lamurit. Aleluia.

#100
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postain, on 23rd December 2009, 21:15, said:

:)

Daca nu crezi in mos craciun inseamna ca esti impotriva lui. Aha, ... inteleg. Esti 100%.
Daca la chimie nu se vorbeste de zeul tau favorit, inseamna ca e chimie ateista. Clar, esti logica intruchipata. Te-am mai intrebat odata daca esti blonda, insa ai ezitat sa-mi raspunzi. Nici nu mai trebuie, acum m-am lamurit. Aleluia.

Se vede ca pricepi cam greu. Inafara subiectului, absolut din curiozitate te intreb esti cumva blond?

Ca nu crezi e una, e treaba ta, ca le refuzi altora dreptul asta nu mai este numai treaba ta, mai ales ca nu aduci niciun argument serios, ci dimpotriva. Faptul ca-l identifici pe Dumnezeu cu Mos Craciun, sau cu zanele indica un nivel de intelegere cam modest din pacate...

Edited by karuna, 23 December 2009 - 21:25.


#101
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postmork, on 23rd December 2009, 10:01, said:

Cu alte cuvinte, nu cel care afirma ca ceva nu exista trebuie sa o si demonstreze, ci cel care afirma ca exista.

noi nu afirmam existenta lui Dumnezeu in sensul de a demonstra teoretic acest lucru. noi afirmam o credinta si marturisim pe Iisus Hristos ca fiind Dumnezeu. marturisim, nu demonstram. daca e ceva de demonstrat , atunci nu avem decat noua insine sa demonstram. asa incat nu e nimic de demonstrat altuia. asadar, e jenant din partea unora dintre atei sa ceara dovezi pentru a crede. pai daca obtin dovezi atunci ce rost mai are sa creada? vor sti ca exista , nu mai e nevoie de credinta in cazul dovezilor. dar iata ca Dumnezeu vrea credinta. de ce? pentru ca omul sa ajunga la Dumnezeu cautandu-se mai intai pe sine si pe aproapele sau.

aveai dreptate, @fumi, cand imi spuneai mai demult ca iubind pe oameni il aflam pe Dumnezeu. m-am gandit mai mult la chestia asta si cred ca ai dreptate...

Edited by robinake, 23 December 2009 - 21:56.


#102
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostNightm4re, on 22nd December 2009, 23:28, said:

Tu de ce ai inceput sa crezi in dumnezeu? Pentru ca, candva ai avut o problema si dumnezeu te-a 'ajutat'. Am zis ca este un lux pentru ca nu oricine isi permite sa fie ateu; nu cred ca exista un singur puscarias ateu.
Nu, dragă, n-are legătură ajutoru' cu Dumnezeu...Păi, dacă mergem pe ideea ta, tu ești ateu fiindcă Dumnezeu nu te ajută?
Ar trebui să știi că Dumnezeu n-are timp de toți păcătoșii....
Să înțelegem că tot ceea ce nu-și permit pușcăriașii, e un lux, în opinia ta?
N-ai prea nimerit răspunsurile, nu-i așa? N-are nimic, vorbim cu altă ocazie, că suntem off-topic...

View Posttetsuo, on 23rd December 2009, 07:34, said:

mai pana la urma Fumi nu ne-a explicat de ce noi trebuie sa demonstram inexistenta zeului.

argumentul conform caruia deoarece majoritatea oamenilor a crezut din vremuri de demult in fiinte fantastice (zei, ciclopi, dragoni etc) acestea trebuie sa existe este penibil.

cei ce vin cu ipoteza trebuie sa o si demonstreze.

P.S. Fumatorule cum e cu elefantelul? exista sau nu?  :P
Tetsuo,
Nu mai încurca, intenționat, borcanele...

#103
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postmork, on 23rd December 2009, 10:01, said:

Of, of, of. Definitia divinitatii nu este esenta conceptului de ateu. Da, face parte din ea. Dar de ce sa fie mai importanta decat negatia (impropriu spusa negatie - prefixul "anti" sugereaza negatia, prefixul "a" sugereaza de fapt lipsa)? Ceea ce sugereaza definitia este excluderea, deci accentul cade pe "fara" (timbre, par, cartofi, etc). Pentru ca de asemenea eu sunt si afilatelist...
Mork,
De data asta voi fi scurt: dă fuga la DEX....Spune acolo de excludere...

View Postmork, on 23rd December 2009, 10:01, said:

Pai bun, sa te lamuresc:
Acest argument, al ceainicului celest, se traduce cam așa: omenirea crede un anumit lucru, chiar dacă acel lucru nu e demonstrat cu certitudine și poate fi incorect...Apare cineva, care contrazice ceea ce crede omenirea...Acel cineva trebuie să probeze afirmația...Pentru că, altfel, orice nebun poate afirma orice, având pretenția de a fi crezut...
si:
An argumentum ad populum (Latin: "appeal to the people"), in logic, is a fallacious argument that concludes a proposition to be true because many or all people believe it; it alleges, "If many believe so, it is so."

Daca "omenirea" crede un anumit lucru (chiar si in lipsa dovezilor stiintifice), il va crede ca fiind adevarat, evident. Repet, in lipsa dovezilor chiar. Si omul de rand, de pe strada, nu prea are alt argument decat acela ca "asa este, asa se spune, toata lumea stie asta" (vezi cazul cu Dzeu). In plus, tu vii si reinventezi "argumentul ceanicului" (de fapt al "ceainicului lui Russel"). Daca erai atent si iti urmai sfatul si cautai mai atent pe Sf. Google, ai fi vazut ca argumentul se refera la dovedirea unei afirmatii ce implica un pozitiv. Cu alte cuvinte, nu cel care afirma ca ceva nu exista trebuie sa o si demonstreze, ci cel care afirma ca exista. Asta e singurul motiv, de exemplu, pentru care eu nu cred ca esti invadator reptilian si ma infiintez cu o gloata cu torte aprinse in fata casei tale. Daca eu as afirma ca tu esti asa, ar trebui sa o demonstrez intai. Nu? Chiar daca eu si toata gloata (citeste majoritatea, am sa revin) credem asta...
Cu alte cuvinte - am revenit - chiar daca gloata crede ca ceva exista - ca fiind adevarat (chiar nedemonstrat cu certitudine pentru ei, deci in virtutea argumentului majoritatii), EI sunt cei care trebuie sa dovedeasca ca acel ceva exista (hint: Dumnezeu sau alternativ Inorogul Roz si Invizibil). Cei "a-" care exista nu au acel burden of proof de partea lor. Chiar daca sunt minoritari sau chiar unul singur.
Iti trimit link la articolul de Wikipedia cu ceainicul lui Russel sa vezi cum este cu acest argument, sau te descurci singur? Eventual iti fac o diagrama...
Pe Pământ există doar 10 oameni...Primii...Ei cred că există un creator, responsabil de existența lor și a întregului univers...Ăsta e răspunsul pe care l-au găsit ei, atunci când și-au pus fel de fel de întrebări existențiale...Tu, Mork, te naști, al-11-lea om de pe Pământ...După ce crești, ajungi la concluzia că acel creator nu există și că ceilalți 10 se înșală...Seara, în timp ce sunteți adunați lângă focul de tabără și vă ospătați cu...pui de baltă preistoric, tu, al -11- lea om, le spui celorlalți că tu negi existența acelui creator ...Căpetenia, șeful vostru, mă rog, om înțelept, se uită la tine cu interes și te întreabă, moromețian: pe ce te bazezi? Tu, al -11- lea om din lume, în fața tribului, îți expui părerea..Începi cam așa: uite de ce cred eu că voi, ceilalți vă înșelați...Pentru că, bla, bla, bla...

Simplu, Mork, foarte simplu...Și de bun simț...Nu are nicio legătură corectitudinea opiniei celorlalți sau a opiniei tale...Tu, ăla cu numărul 11, vii cu o idee nouă, pe care ești dator s-o expui și s-o susții...Restul e gargară....
Dacă nici acum n-ai priceput...

#104
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

Quote

28. Ateii se cred mai deștepți/educați decât teiștii. O problemă delicată, deoarece gâdilă pozitiv sau negativ orgoliile personale ale celor care se simt vizați, pentru că nu înțeleg ce înseamnă o analiză statistică. A spune că bărbații au un simț al orientării spațiale mai bun decât femeile, sau că negrii sunt mai buni la suta de metri decât albii, sau că japonezii sunt mai inteligenți decât tanzanienii nu este nici neadevăr și nici jignire la adresa cuiva. În plus, nu înseamnă că fiecare bărbat se orientează mai bine decât fiecare femeie sau că fiecare negru fuge mai repede decât oricare alb. Este vorba de constatări obiective statistice care au baze biologice și/sau sociale. Comparația este făcută la nivel de curbe Gauss, care, evident, au largi porțiuni în care se suprapun. Din păcate, în epoca modernă este la modă să fii politically correct și să menajezi orgoliile prost direcționate chiar cu riscul de a ascunde un adevăr obiectiv. Toate studiile serioase efectuate au evidențiat fără echivoc faptul că ateii sunt, într-adevăr, mai inteligenți și mai educați ÎN MEDIE decât teiștii. Țările cele mai înapoiate sunt și cele mai religioase. În cadrul oricărei societăți, procentajul de atei crește pe măsură ce se sondează grupuri cu un grad de educație superior. Așa se ajunge ca pe la Academiile de științe procentajul teiștilor să fie infim, în timp ce, în aceleași țări, în populația generală, teiștii predomină. Dar nu este nevoie de studii pentru a confirma un lucru evident. Orice individ știe că la Cucuieții din Deal va găsi 99% credincioși, la oraș doar 80%, la facultatea din oraș doar 50%, și la Academie poate 20% (evident, numerele sunt orientative). Singura întrebare care are rost este din ce cauză există această discrepanță evidentă? Există 3 posibilități. a) Ateii sunt mai atrași de studiu și își dezvoltă astfel o gândire superioară și urmează o educație mai înaltă.  Persoanele care studiază mai mult și se educă mai mult au tendința de a deveni atei, înțelegând treptat șubrezenia teismului. c) Un al treilea factor, necunoscut, poate de natură genetică, poate dat de circumstanțe sociale, duce la asocierea respectivă. Indiferent care variantă sau variante sunt corecte, rezultatul este același. Sunt convins că, așa cum se întâmplă de obicei, se vor găsi destui care să sară cu exemple de genii teiste sau de atei idioți. Nu pot decât să-i rog să citească încă o dată cu atenție și cu încercarea de a înțelege ce este o distribuție statistică.

Chestia asta e foarte interesanta!...
Sa zicem ca ar fi adevarat, ca curbele acelea Gauss minutios desenate, reflecta adevarul in legatura cu starea psiho-mentalo-educationala a populatiei, astfel incat, ateii, dragalasii de ei, sunt evidentiati ca nici mai mult nici mai putin crema fina a societatii, asa cum se vede si din activitatea unora dintre ei de pe acest forum. In acest caz, eu zic ca  le revine de drept sa rezolve delicata problema a aducerii de argumente... ca doar nu militeaza contra asa in dorul lelii, doar sunt niste intelectuali!

PS Mai era o chestie pe acolo, unde zicea la un moment dat ca normal este sa spui ca nu stii adevarul despre un lucru atunci cand nu ai dovezi , numai ca aceasta este atitudinea unui agnostic si nu a unui ateu care se manifesta contra. Ateii practic urasc/dispretuiesc ideea de religie si ce presupune ea, numai ca asta ar trebui sa fie doar problema lor...

Edited by karuna, 23 December 2009 - 23:27.


#105
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postpossess3d, on 23rd December 2009, 10:56, said:

1.Fumatoru, sa stii ca mi se pare foarte amuzant ca tu, crestin, venit pe forumul ateilor ca sa contrazici un topic, il numesti pe initiatorul topicului respectiv "militant". Si tu ce esti? 2.Ce cauti aici?
3.Vrei sa ne salvezi sufletele pacatoase? :))
4.Vrei sa spui ca ateii nu judeca cu mintea deschisa.Dar in opinia ta, crestinii fac asta?Sau au facut vreodata?(vezi inchizitia, care cu mintea foarte deschisa au ars pe rug o multime de "eretici")
5.Apropo de militanti, crestinismul cum crezi ca s-a nascut?A cazut o raza de lumina cereasca in crestetul capului fiecarui om si i-a facut sa realizeze ca au gresit pana atunci? Nu, in niciun caz...s-a facut tot prin "militanti" care au umblat incercand sa ii determine pe oameni sa isi schimbe credinta.
6.Te intrebi care sunt ramurile stiintei care contrazic credinta??? MAJORITATEA!!!
7.Biologia ne-a invatat despre EVOLUTIE!
8.Fizica ne-a ajutat sa descifram toate tainele naturii care acum cateva mii de ani erau "semne divine".
9.Ne-a aratat ca Pamantul nu e plat, cum zice religia(care a si vrut sa il arda pe rug pe "ereticul" care a demonstrat chestia asta, ca de fapt e un corp elipsoidal aflat in spatiu cu alte infinite planete. unele dintre ele poate capabile sa suporte viata.
10.Inca de la aparitia ei, religia s-a adaptat...Cand oamenii au demonstrat ca pamantul nu e plat, s-a adaptat,a spus ca au gresit pana atunci.. cand oamenii au descoperit zborul si au vazut ca nu e nimic in ceruri, au spus ca era doar o metafora, ca defapt ingerii sunt invizibili...
11.Rolul principal al religiei organizate este indoctrinarea maselor...asta a fost dintotdeauna defapt...
1. De unde știi că sunt creștin? Poate că sunt...anti-ateu...Ne aflăm pe forumul ateilor? Ești sigur? Ai citit instrucțiunile acestei arii?
2. Mă relaxez...
3. Nu...Nu sunt interesat de astfel de activități...
4. Mulți atei, ca și mulți creștini, din păcate, nu judecă cu mintea deschisă...
5. Militantismul, pe astfel de subiecte este vetust...
6. Eeeee, dracu'...
7. Ce treabă are evoluția cu creatorul?
8. Ce treabă are fizica cu creatorul?
9. Confuzi termenii...Total...Și personajele...
10. Normal că s-a adaptat...Asta e și dovada că se ocupă de domenii diferite...
11. Nu...Conducerea maselor, mai exact...Cu asta se ocupă, într-adevăr...


View Postarpisz, on 23rd December 2009, 14:59, said:

Arpi, tu înțelegi ce înseamnă "on-topic"? :D
Lasă gargara!
P.S. Totuși, pentru că te-ai obosit tu să scrii atât de mult, pentru mine, pe un alt topic, vom sta de vorbă...Nu de alta, dar nu te-am mai ciufulit de mult și văd că iar ești volubil... :D

View Postrobinake, on 23rd December 2009, 21:53, said:

aveai dreptate, @fumi, cand imi spuneai mai demult ca iubind pe oameni il aflam pe Dumnezeu. m-am gandit mai mult la chestia asta si cred ca ai dreptate...

Mă bucur că suntem de acord, Robin...

#106
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Să continuăm...

View PostLazyPawn, on 6th October 2009, 18:00, said:

15. Dacă ar studia amănunțit  Biblia/Coranul etc., ateii ar realiza că sunt în eroare. De fapt, se petrece  exact fenomenul opus. Așa cum excelent spunea Isaac Asimov, "properly read, the  bible is the most potent force for atheism ever conceived", adică citită în  mod corespunzător, biblia este cea mai potentă forță pentru ateism care a fost  concepută vreodată. Aceste cărți "sfinte" sunt pline de contradicții interne,  erori și contradicții cu realitatea cunoscută, naivitate extremă, denotă un  nivel al cunoștințelor despre lumea înconjurătoare și al moralei sub orice  critică pentru un om modern, dar perfect potrivit epocii în care poveștile  respective au fost compuse. Un om trăind în ziua de azi, fără idei  preconcepute, nu poate să citească biblia și să mai aibă vreo urmă de îndoială  asupra faptului că este o fabulă primitivă și nimic mai mult. În plus, așa cum  se demonstrează mereu, foarte mulți atei chiar cunosc aceste cărți în amănunt,  iar pentru unii chiar biblia în sine a fost principala sursă a îndepărtării de creștinism (ca o paranteză, creștinilor le recomand cărțile lui Bart Ehrman). De  multe ori s-a făcut următoarea comparație: dacă ai da unui copil un basm  oarecare pe post de adevăr sfânt, și povești biblice de tip geneza, potopul,  miracolele lui Isus etc. pe post de basm, și-ar da seama că ceva nu e în  regulă? Evident, nu! Sunt la fel de naive și gogonate. Singurul motiv pentru care  credincioșii nu realizează acest lucru este că dintotdeauna li s-a spus ?acesta  de fapt nu e un basm?.
Da...Aici vedem un atac, uzual, de altminteri, la adresa Bibliei...Mărturisim cu toată sinceritatea că, ori de câte ori asistăm la astfel de atacuri, punem serios la îndoială...abilitățile culturale(!) ale autorului...Cât de...neted trebuie să fii, ca să nu realizezi că Biblia este o carte, scrisă de oameni, despre Dumnezeu, plină de simbolistică, de metafore, de analogii etc.? Cât de greu poate fi să-ți dai seama că nu e cazul să iei ad-literam textele biblice? Ia priviți, unii caută...contradicții interne, alții găsesc cunoștințe primitive despre lumea înconjurătoare...I-auziți, ni se spune că, pentru unii, Biblia a fost principala sursă de îndepărtare de creștinism...Ha! Ha! Ha! Ha!....Doamne, cât de tolomac trebuie să fie un om, ca să se îndepărteze de creștinism din cauza...contradicțiilor din Biblie? Pentru că acest subiect, al Bibliei, este frecvent pe această arie, vom zăbovi puțin asupra lui...
"Biblia este cuvântul lui Dumnezeu"...De aici, de la această zicere a Bisericii, luată de unii, mai puțin pregătiți, la modul propriu, au plecat o grămadă de încurcături...Hai să vedem, mai exact despre ce e vorba...În momentul în care Biblia a căpătat forma actuală, a apărut o întrebare firească...Cum s-a hotărât care dintre numeroasele Evanghelii, aflate în circulație, este inclusă în Biblie? Care au fost criteriile? De ce una e mai bună și alta nu? De ce s-a inclus și Vechiul Testament? ...Întrebări legitime, de altminteri...În momentul în care s-a făcut selecția textelor, este evident că, în sânul sinodului existau opinii diverse asupra multor aspecte foarte importante ale creștinismului, hristologice, mariologice etc...Creștinismul nu era, nici pe departe, monolitic...Practic s-a negociat, s-au căutat compromisuri, s-au căutat puncte de vedere comune asupra aspectelor controversate etc...Principalul criteriu pe baza căruia s-a făcut selecția textelor biblice este sursa apostolică...Dar, cum trecuse ceva timp de la apostoli, certitudinea era greu de obținut...Tocmai de aceea, au fost selectate doar textele asupra cărora s-a căzut de acord că sunt originale...În ceea ce privește epistolele pauline, datorită imensului prestigiu pe care-l avea Pavel, s-a considerat că sunt atât de importante, încât vor fi incluse toate...Acum, realitatea e, că și Pavel nu mai era de față și s-ar fi putut întâmpla ca unii episcopi, din dorința de a-și vedea punctele de vedere acceptate, să fi scos din pălărie niscaiva epistole pauline (Pavel nu era chiar un tip taciturn, deci n-a surprins pe nimeni că a scris atâta , punând în gura lui Pavel punctele lor de vedere, dar, cu certitudine nu putem ști...Poate că unii din contemoranii lui Pavel au completat munca mentorului lor și episcopii ăia n-au știut asta...Mă rog, odată povestea încheiată, ca să se pună capăt disputelor asupra textului final, sinodul a spus că în mod sigur, Dumnezeu nu putea să rateze o astfel de adunare importantă și atunci, a influențat hotărârile luate de membrii săi...Deci, dacă ei au hotărât ceva, au luat hotărârea sub supravegherea divină, dacă era greșită Dumnezeu n-ar fi permis-o, înseamnă că e bună, Dumnezeu e de acord, așa că, asta e!
Când au fost întrebați cum au luat deciziile, au spus că au fost inspirați de Dumnezeu...
Și, uite așa, Biblia a fost inspirată de Dumnezeu...Nu fiecare cuvânt de acolo, ci alcătuirea ei...Ce dracu', gândiți-vă că sunt 4 Evanghelii...Păi, dacă Dumnezeu le insufla ălora ce să scrie, ieșeau 4 variante? Nu erau ăia atenți la dictare, sau Dumnezeu nu dicta simultan și uita când îi dicta unuia ce i-a dictat altuia, mai devreme? Mai târziu, protestanții (cel puțin o parte) au luat această afirmație la modul propriu și l-au închis pe Dumnezeu în carte, considerând că fiecare cuvințel de acolo e de inspirație divină...Și mai târziu, ateii au supralicitat și s-au apucat să caute fel de fel de explicații cosmologice, antropologice etc. în textele biblice, fără să realizeze ce fac...De fapt, hai să fim sinceri...Știau foarte bine ce fac, ateismul apare în medii elitiste, nu printre proști...S-au folosit de această metodă pentru a influența prostimea, vezi Doamne, arătându-le oamenilor de rând cum le ascunde adevărul Biserica...Biserica, însă mult timp nu a fost de acord cu accesul larg la textele biblice, nu datorită neconcordanțelor, cum greșit cred unii, ci din simplul motiv că, textele fiind scrise într-un anumit stil, într-o anumită cheie, cei neobișnuiți, nu vor înțelege despre ce e vorba...Și, vedeți? Au avut dreptate! Păi, după ce Reforma s-a întins, când s-au apucat țesătorii și negustorii să citească Biblia și să spună ce au înțeles din ea, au și apărut zeci și sute de variante de creștinism...În ceea ce-i privește pe ateii pasionați de textul biblic, sunt și azi unii, care știu foarte bine ce fac, atunci când se reped să disece și să demonteze versete...Fac exact ce au făcut și înaintașii lor...Încearcă să influențeze prostimea...Și, de ce să n-o spunem, mai sunt și atei care nu s-au prins despre ce e vorba și cred sincer că, dacă găsesc în Biblie, neconcordanțe, au dat lovitura...Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!...Păi, sunt destul de mulți cei care execută atacuri asupra creștinismului, folosind versete din Vechiul Testament, text necreștin!!!!???? Singura rațiune pentru care Vechiul Testament a fost inclus în Biblie (introducerea lui a fost contestată încă de la început) a fost aceea de a-l introduce pe Iisus, prin antiteză...Tocmai prezența Vechiului Testament subliniază diferența radicală, ruptura dintre creștinism și iudaism...Pare puțin hilară folosirea Vechiului Testament, în atacarea creștinismului...Am zice chiar că, un comentariu nefavorabil asupra anumitor pasaje ale acestuia, poate fi considerat cât se poate de creștinesc...Însuși Iisus a făcut-o, așa că...
Concluzionând, faptul, izbitor, că între personajele principale din Vechiul și Noul Testament sunt mari diferențe n-ar trebui să vă surprindă...Asta a fost intenția celor ce au alcătuit Biblia...Ateii sunt rugați să realizeze că, atunci când atacă  Vechiul Testament, confirmă, fară să-și dea seama (realizați umorul situației?),punctul de vedere creștin... Nu neconcordanțele dintre Evanghelii sunt importante, pentru că Evangheliile sunt niște relatări ulterioare ale unor evenimente și e absout normal ca atunci când mai mulți oameni descriu, separat, un eveniment, să nu-l relateze exact la fel (dubios ar fi fost dacă erau exact la fel, Evangheliile alea)...Nu cuvintele folosite sunt importante, ci faptul că, în acea epocă, a avut loc un eveniment, a apărut un personaj, care, prin atitudinea și mesajul său, a schimbat istoria omenirii...

#107
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View PostNightm4re, on 23rd December 2009, 19:50, said:

Pai are dreptate. Familie teista, daca insistau si imi spuneau parintii sa ma duc la biserica si sa ma rog eram credincios acum.



Dacă nu ai curajul doamnei! Educată atee, a renunțat la educația primită s'a autoeducat și acum poate să fie chiar educatoare morală la animalele needucate


View Postkaruna, on 23rd December 2009, 19:55, said:

.
Fiindca stiu ce este aceea educatie ateista, adica fara Dumnezeu.



Explică'i și inocentului care susține că educația atee este anti d-zeu

#108
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View Postkaruna, on 23rd December 2009, 23:22, said:

Sa zicem ca ar fi adevarat, ca curbele acelea Gauss minutios desenate, reflecta adevarul in legatura cu starea psiho-mentalo-educationala a populatiei, astfel incat, ateii, dragalasii de ei, sunt evidentiati ca nici mai mult nici mai putin crema fina a societatii, asa cum se vede si din activitatea unora dintre ei de pe acest forum. In acest caz, eu zic ca  le revine de drept sa rezolve delicata problema a aducerii de argumente... ca doar nu militeaza contra asa in dorul lelii, doar sunt niste intelectuali!
La fel le ziceam si eu, dar n-au fost in stare sa rezolve delicata problema a aducerii de argumente (contra Xenu) .

De fapt saracii de ei habar nu au cat de credinciosi sunt in neexistenta lui Xenu, neavand nici un argument contra, hahaha .

Edited by Stapanul_clonelelor, 24 December 2009 - 08:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate