Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Populare si furajare crap

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
http://alinpitters.ro/post/134

#74
bluestyle

bluestyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.03.2010
pt dl care e interesat de furaje pentru crap

#75
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018
Salut. Observ ca topicul a luat o pauza de vreo 5 ani insa imi incerc norocul :) poate imi raspunde cineva. Am un iaz mic ( aprox. 150 mp ) populat de vreo 3 ani cu vreo 30 crapi ... acum mai sunt vreo 15 ( vreo 15 au sfarsit pe gratar )  insa foarte foarte mult puiet. Am cumparat un crasnic si am inceput sa-i raresc. Celor prinsi le ofer un habitat nou ... ii eliberez intr-o apa curgatoare ... sper sa le fie bine. La iaz ajung o data sau de doua ori pe saptamana, mai ales in weekenduri ... neavand posibilitatea de-ai hrani zilnic. Pana acum ii hraneam cu furaje extrudate cumparate de unde gaseam ... magazine online, olx etc. Ieri insa un prieten care are o ferma m-a intrebat "pai de ce nu vii sa-ti dau crupe/spartura pentru pesti ?" Asa ca vin cu intrebarea ... e ok sa-i hranesc cu crupe/spartura ? Imi poate da porumb, soia, rapita si peste vreo doua saptamani de grau. Care e buna si care nu e buna ? Multumesc.

#76
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
NU, cerealele iti vor strica apa prin putrefactia lor pe fundul apei, asta va da totul peste cap in iazul tau si vei ajunge la boli si mortalitate, mergi in continuare pe furaj extrudat ... nu trebuie neaparat sa furajezi zilnic.

#77
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.05.2018

 eugendragnea2412, on 06 noiembrie 2022 - 19:54, said:

NU, cerealele iti vor strica apa prin putrefactia lor pe fundul apei, asta va da totul peste cap in iazul tau si vei ajunge la boli si mortalitate, mergi in continuare pe furaj extrudat ... nu trebuie neaparat sa furajezi zilnic.
Multumesc mult pentru raspuns Posted Image ... merg in continuare pe extrudat. Indraznesc o alta intrebare ... sper sa nu radeti de ideile mele Posted Image . Ma gandeam eu asta vara stand pe marginea iazului cu o bere rece in mana sa fac intr-un colt al iazului o masa ( gen tava ) la jumatate de metru adancime iar deasupra ei sa pun un automat de hranire. Tocmai in ideea de-a furaja cu extrudat sau chiar cu spartura de cereale iar daca nu se consuma sa pot scoate tava si sa arunc pentru a nu intra in putrefactie. Ce ziceti ? Nici asa nu s-ar putea folosi spartura de cereale ? Intre timp am luat un automat de hranire pentru a-mi pune ideea in practica  insa m-am pricopsit cu o familie de pisici si l-am adaptat pentru ele sa aiba mancare cat timp nu sunt acolo.

Edited by idromega, 07 November 2022 - 01:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate