Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Apartamente ARED - Arad

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#127
luminitadeac1976

luminitadeac1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.05.2012

View Postrodar, on 26 octombrie 2013 - 09:48, said:

Nu am mai intrat de mult aici. Noutati ... am dat apartamentul in chirie cu 300 euro, la o fata italianca. S-a mutat de acum din 1 octombrie.
In apartament am bagat 4.500 euro, in banii astia e inclus tot, amenajari, electrocasnice, mobilier facut la comanda, etc.

Ce pot sa spun este ca de pe la vecini stiu ca s-au mai dat ap cu 1 camera la 280/300/350 si chiar 400 euro unul (asta s-a dat la o firma din Ghioroc, contractul de inchiriere fiind facut pe intreaga suma, asa ca ma gandesc ca nu ramane cu atat in mana omul). La 2 camere am auzit de 350/360/380 si 400. Asta din ce am auzit eu de la vecini si de la mesterii de prin zona. La 3 camere nu stiu, dar ma gandesc ca salta de 400.
ai facut contrcat? - si cu cat mai ramai? - ce acte iti trebuie?

View Postasigurari_cristian, on 28 octombrie 2013 - 12:47, said:

Asigurare aveti la apartament? Va fac o oferta? La asa suma incasata din chirie...... Posted Image
sunt interesata, fa-mi o oferta; ce contine polita?

#128
luminitadeac1976

luminitadeac1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.05.2012
cam cate blocuri vor face la Kaufland - mi se par cam inghesuite, eu am vazut numai trei, asa va ramane cartierul?

#129
asigurari_cristian

asigurari_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2012

View Postluminitadeac1976, on 01 noiembrie 2013 - 09:58, said:

ai facut contrcat? - si cu cat mai ramai? - ce acte iti trebuie?


sunt interesata, fa-mi o oferta; ce contine polita?
Cat valoareaza apartamentul dvs si ce valoare au bunurile din apartament?

#130
rodar

rodar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2009

View Postluminitadeac1976, on 01 noiembrie 2013 - 09:58, said:

ai facut contrcat? - si cu cat mai ramai? - ce acte iti trebuie?

Nu am facut contract, am facut la notar o declaratie de luare in spatiu pe o perioada de un an, pe care o pot anula oricand. Asata ca sa isi poata face ea actele.

#131
VICECONSUL

VICECONSUL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2013
Pentru toti care vor sa aiba (sau au deja) de a face cu BERMO - ARED   ... sunt aceiasi! Chiar daca par a concura (poate mai stiti jocul ala "alba-neagra": era intotdeauna unul care castiga - care e de a lor) o fac doar ca sa agate fraieri ca mine ... si ca voi!
Constructiile facute de acest grup sunt in cea mai mare parte ok! O declar in cunostina de cauza, atat ca si client cat ca si inginer!

Problema apare juridic - contabil. Par a fi inofensivi dar in spatele "uhh, am uitat asta" ... sau "computerul a facut o factura gresita" se ascunde o perfiditate scolita  - sunt patit!

Pe scurt:
Sunt o masina de facut bani: ori iei de la ei un credit , ori de la camatari e acelasi lucru! Macar de la camatari te astepti la asta!
Nu sunt in stare sa dea o situatie contabila corecta catre client (adica catre mine - "boul" care plateste si nu stie cat).
Cand ajungi la ultima transa de bani se inventeaza cheltuieli, facturi neplatite, penalitati etc astfel ca dupa ce te jupoaie de bani si platesti mult mai mult decat ai semnat, mai adauga la final o factura de 9-10.000 euro penalizari sau orice le trece prin cap:
-ai uitat sa platesti prima rata,
-nu ai platit factura de gaz acum 5 ani,
-ai inundat un vecin si acesta a cerut BERMO sa ii repare -si ti-o refactureaza plus penalitati;  
-nu ai respectat clauze contractuale penalizatoare (pe care nu ti le comunica decat dupa 5 ani: ca erai dator cu 100 RON acum 5 ani - acum cu 5 000 RON datorita penalizarilor)

Abia am scapat ciufulit si jupuit de orice am mai avut! Acum sunt ok! Am scapat de BERMO!  YEEEEE!

Fiecare are experianta lui! mai cercetati pe la viitorii vecini care stau deja unde vreti sa va mutati  sau pe la altii cu experiente asemanatoare.

Cei din esalonul care iau contactul cu clientii sunt o gasca de stresati de sefii lor, sunt pusi sa faca lucruri pe care nu le-ar face in mod normal.
Eu ii iert, poate voi fie ii evitati fie ii iertati ca si mine!

Edited by VICECONSUL, 22 November 2013 - 19:41.


#132
divedeep

divedeep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.03.2008

View Postluminitadeac1976, on 01 noiembrie 2013 - 10:56, said:

cam cate blocuri vor face la Kaufland - mi se par cam inghesuite, eu am vazut numai trei, asa va ramane cartierul?

Eu am auzit ca vor sa mai faca la Kaufland si alte blocuri, acum nu stiu exact daca a ramas varianta aceasta valabila.

#133
luminitadeac1976

luminitadeac1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.05.2012
se pare ca aredul va avea concurenta, sau ma insel?; ce stiti despre noul cartier, care, pe zi ce trece, se contureaza pe str. Cocorilor?

#134
maria_stefanovici

maria_stefanovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012

View Postdenky, on 29 octombrie 2013 - 18:33, said:

Săptămana viitoare sunt prin Arad si întreb la fata locului cat e chiria la 3 camere. In tm avem italieni destui, dar atâta de darnici ca la Arad nu-i niciunul... Mi se pare un fel de El Dorado ce povestiti voi pe aici.



550 camere chirie la 3 camere se apropie de zone bune din Germania...
Chiriile intr-adevar la 3 camere sunt intre 500-600 euro, mai mult, daca vrei sa-ti inchiriezi ap cu 3 camere la blocul ARED de langa Kaufland nici nu gasesti. Incredibil...dar adevarat!

View Postluminitadeac1976, on 29 noiembrie 2013 - 16:11, said:

se pare ca aredul va avea concurenta, sau ma insel?; ce stiti despre noul cartier, care, pe zi ce trece, se contureaza pe str. Cocorilor?
Crezi ca, Cocorilor poate concura cu zona Kaufland? Sau un bloc din caramida poate concura cu un bloc din beton? Nu cred sa fie o concurenta pt ARED...


Site-ul nu are rată

#135
rodar

rodar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2009

View PostVICECONSUL, on 22 noiembrie 2013 - 19:38, said:

Pentru toti care vor sa aiba (sau au deja) de a face cu BERMO - ARED   ... sunt aceiasi! Chiar daca par a concura (poate mai stiti jocul ala "alba-neagra": era intotdeauna unul care castiga - care e de a lor) o fac doar ca sa agate fraieri ca mine ... si ca voi!
Constructiile facute de acest grup sunt in cea mai mare parte ok! O declar in cunostina de cauza, atat ca si client cat ca si inginer!

Problema apare juridic - contabil. Par a fi inofensivi dar in spatele "uhh, am uitat asta" ... sau "computerul a facut o factura gresita" se ascunde o perfiditate scolita  - sunt patit!

Pe scurt:
Sunt o masina de facut bani: ori iei de la ei un credit , ori de la camatari e acelasi lucru! Macar de la camatari te astepti la asta!
Nu sunt in stare sa dea o situatie contabila corecta catre client (adica catre mine - "boul" care plateste si nu stie cat).
Cand ajungi la ultima transa de bani se inventeaza cheltuieli, facturi neplatite, penalitati etc astfel ca dupa ce te jupoaie de bani si platesti mult mai mult decat ai semnat, mai adauga la final o factura de 9-10.000 euro penalizari sau orice le trece prin cap:
-ai uitat sa platesti prima rata,
-nu ai platit factura de gaz acum 5 ani,
-ai inundat un vecin si acesta a cerut BERMO sa ii repare -si ti-o refactureaza plus penalitati;  
-nu ai respectat clauze contractuale penalizatoare (pe care nu ti le comunica decat dupa 5 ani: ca erai dator cu 100 RON acum 5 ani - acum cu 5 000 RON datorita penalizarilor)

Abia am scapat ciufulit si jupuit de orice am mai avut! Acum sunt ok! Am scapat de BERMO!  YEEEEE!

Fiecare are experianta lui! mai cercetati pe la viitorii vecini care stau deja unde vreti sa va mutati  sau pe la altii cu experiente asemanatoare.

Cei din esalonul care iau contactul cu clientii sunt o gasca de stresati de sefii lor, sunt pusi sa faca lucruri pe care nu le-ar face in mod normal.
Eu ii iert, poate voi fie ii evitati fie ii iertati ca si mine!
Viceconsul, e bine sa mai aflam si astfel de chestii de la altii. Totusi, desi stiu ca ARED si BERMO, chiar si VIAROMANA, VIACARMINA si mai nou am inteles ca si ROMANA RESIDENCE sunt in aceeasi "oala" ca sa zic eu, asta nu inseamna ca sunt la fel. Eu m-am interesat mult inainte sa cumpar si am incercat sa aflu detalii despre firme, bineinteles ca am fost si la ceilalti (concurenti chiar sunt se pare, eu am ramas putin cu gura cascata cand cei de la Viaromana au vorbit urat de cei de la Ared). Am aflat din alte surse ca de fapt se cam "manca" intre ei, la BERMO nu le convine ca ARED a construit langa ei, probabil nu le convine nici ca ARED vinde si ei inca mai au de vandut de atatia ani. Ce am aflat este ca managementul este diferit la fiecare dintre ele, ca atare doar actionarul majoritar este acelasi.

Eu pot sa-ti spun din experienta ce am eu in contract, mai exact:
- O data pe an platesc impozit refacturat de catre Ared, este un fel de leasing. Mi se pare si normal sa-l platesc cata vreme eu folosesc apartamentul.
- Ce mai am in contract este o penalitate de intarziere de 0,1% pe zi de intarziere la suma scadenta si neplatita. Cazul meu, rata este in 01 a fiecarei luni, daca eu platesc in 10, pentru cele 9 zile am 0,1% din rata pentru 9 zile. Ei bine aici am auzit si eu persoane care au platit penalitati, eu am ales sa platesc o rata in plus, astfel ca, daca nu ajung in 1 la banca si ajuns in 2-3 mi se ia ce e platit in plus si nu am acele penalitati. In cazul in care le voi avea stiu sigur ca e vina mea, ca am intarziat.
- Rata mea include si dobanda. Nu stiu cum e la Bermo, acolo cand am fost aveau ceva de genul ca iti imparte restul de pret si ai o rata de x euro/luna, dar nu poti plati mai putin de y euro/an, asta daca tin eu bine minte. Si dobanda crestea in fiecare an.
- Rata o am fixa, pot sa o scad anual daca buzunarul imi permite, vreau sa fac chestia asta anul viitor
- Facturile de gaz si curent imi vin mie, m-au obligat ca in 60 de zile de la data cand am luat cheile sa imi fac contracul, altfel ramaneam fara gaz si curent

In toata povestea ta ma bucur ca esti macar multumit de calitate.

Edited by rodar, 03 December 2013 - 18:11.


#136
Edina_C

Edina_C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.05.2012
Rodar, mi se par rezonabile condițiile.

#137
divedeep

divedeep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.03.2008
E normal ca daca sunt intarzieri la plata sa se perceapa penalitati, asta e o chestie general valabila si nu cred ca a fost inventata de Bermo, Ared sau oricare alt dezvoltator imobiliar... Multi devin indignati datorita unor masuri care se aplica si de care nu stiu, pentru ca nu sunt curiosi nici macar la semnare, sa citeasca actul care l-au semnat iar apoi se trezesc ca ei nu au stiut... Cu atat mai mult ca atunci cand intri intr-o chestie de genu acesta ar trebui sa fii direct interesat de scadente, platile efectuate, diferenta de pret ramasa lucruri care pot fi verificate cu actul si scadentarul semnat de cel care cumpara. Ca si la un credit, ai un scadentar care ti-l da banca si sti exact cat ai de plata, cand trebuie sa platesti si iti poti pastra o evidenta singur pe baza platilor efectuate ca sa fii sigur ca nu te "fura" nimeni, normal, daca esti interesat.

#138
apri_syd

apri_syd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.05.2009
bună,  în septembrie anul trecut am făcut un contract cu ARED pentru un apartament la Kaufland.  într-adevăr trebuie achitat un avans de 10% din valoarea apartamentului.  de-abia aČ™tept să vin în August pentru a lua cheile. nu Č™tiu  stadiu în care se află constructia.  ratele sunt pe 8 ani.  în primii 4 am o rată fixă Č™i  în ultimii 4 scade dar tot fixă rămâne cu condiČ›ia ca în primi 4 ani să achit o sumă 15 000€  ce nu am înČ›eles ,  în cazul în care pe lângă rata lunară vreau să achit o sumă mai mare  ( ex 3 000-5 000 € ) se recalculează ratele sau  ....  ?  mă bucur că sa reactivat discutia despre ARED,  sper să împărtăČ™im  cât mai multe experiente avute cu ei.

Edited by apri_syd, 02 March 2014 - 13:08.


#139
VICECONSUL

VICECONSUL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2013

View Postdivedeep, on 04 februarie 2014 - 12:08, said:

E normal ca daca sunt intarzieri la plata sa se perceapa penalitati, asta e o chestie general valabila si nu cred ca a fost inventata de Bermo, Ared sau oricare alt dezvoltator imobiliar... Multi devin indignati datorita unor masuri care se aplica si de care nu stiu, pentru ca nu sunt curiosi nici macar la semnare, sa citeasca actul care l-au semnat iar apoi se trezesc ca ei nu au stiut... Cu atat mai mult ca atunci cand intri intr-o chestie de genu acesta ar trebui sa fii direct interesat de scadente, platile efectuate, diferenta de pret ramasa lucruri care pot fi verificate cu actul si scadentarul semnat de cel care cumpara. Ca si la un credit, ai un scadentar care ti-l da banca si sti exact cat ai de plata, cand trebuie sa platesti si iti poti pastra o evidenta singur pe baza platilor efectuate ca sa fii sigur ca nu te "fura" nimeni, normal, daca esti interesat.

Dragii de voi! oite mascate in lupi .... sau e cumva invers?!?  Posted Image

Nu am spus ca cineva "fura" eu am relatat din experienta personala. Am si laudat chiar calitatea executiei (chiar daca exagerat).
Ce vreau sa spun este ca oricum o intorci tot pica in picioare. Sunt o gramada de "oite"  care clipesc inocent cand iti baga sub nas un contract care "trebuie" urgent semnat. Ei bine .... asta pentru ca ati vrut sa detaliez si lucruri care nu doream sa le detaliez:
Nu am vrut sa semnez orice act aditional transmis fara sa il citesc asa cum ai  insinuat tu draga "oita" (poate ti-am mentionat ca am ceva experienta de viata intelectuala....deci citesc orice inainte) si l-am trimis avocatului meu care mi-a spus ca sunt nebun daca semnez asa ceva. Am refuzat !
Asa ca apoi indivizii s-au regrupat si mi-au  transmis penalitati pe altele...

Deci concluzia: SCAPA CINE POATE!

Eu unu sunt fericit si sarac acum.
Am platit pentru un apartament cu 25000 euro peste pretul pietii.
Apartamentul poate il voi vinde.... experienta insa va ramane!

AVIZ AMATORILOR!

Edited by VICECONSUL, 02 March 2014 - 13:11.


#140
apri_syd

apri_syd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.05.2009

View PostVICECONSUL, on 02 martie 2014 - 13:10, said:

Dragii de voi! oite mascate in lupi .... sau e cumva invers?!?  Posted Image

Nu am spus ca cineva "fura" eu am relatat din experienta personala. Am si laudat chiar calitatea executiei (chiar daca exagerat).
Ce vreau sa spun este ca oricum o intorci tot pica in picioare. Sunt o gramada de "oite"  care clipesc inocent cand iti baga sub nas un contract care "trebuie" urgent semnat. Ei bine .... asta pentru ca ati vrut sa detaliez si lucruri care nu doream sa le detaliez:
Nu am vrut sa semnez orice act aditional transmis fara sa il citesc asa cum ai  insinuat tu draga "oita" (poate ti-am mentionat ca am ceva experienta de viata intelectuala....deci citesc orice inainte) si l-am trimis avocatului meu care mi-a spus ca sunt nebun daca semnez asa ceva. Am refuzat !
Asa ca apoi indivizii s-au regrupat si mi-au  transmis penalitati pe altele...

Deci concluzia: SCAPA CINE POATE!

Eu unu sunt fericit si sarac acum.
Am platit pentru un apartament cu 25000 euro peste pretul pietii.
Apartamentul poate il voi vinde.... experienta insa va ramane!

AVIZ AMATORILOR!

buna, imi cer scuze pentru greselile din mesajul anterior. l-am scris de pe telefon
VICECONSUL  tocmai de exemple din astea cred ca avem nevoie. intamplarile difera de la caz la caz. eu raman la parerea ca asemenea informatii sunt utile, atata timp cat le cunosti sti cum te poti feri de asemea situatii. o seara faina

#141
rodar

rodar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2009

View PostVICECONSUL, on 02 martie 2014 - 13:10, said:

Dragii de voi! oite mascate in lupi .... sau e cumva invers?!?  Posted Image

Nu am spus ca cineva "fura" eu am relatat din experienta personala. Am si laudat chiar calitatea executiei (chiar daca exagerat).
Ce vreau sa spun este ca oricum o intorci tot pica in picioare. Sunt o gramada de "oite"  care clipesc inocent cand iti baga sub nas un contract care "trebuie" urgent semnat. Ei bine .... asta pentru ca ati vrut sa detaliez si lucruri care nu doream sa le detaliez:
Nu am vrut sa semnez orice act aditional transmis fara sa il citesc asa cum ai  insinuat tu draga "oita" (poate ti-am mentionat ca am ceva experienta de viata intelectuala....deci citesc orice inainte) si l-am trimis avocatului meu care mi-a spus ca sunt nebun daca semnez asa ceva. Am refuzat !
Asa ca apoi indivizii s-au regrupat si mi-au  transmis penalitati pe altele...

Deci concluzia: SCAPA CINE POATE!

Eu unu sunt fericit si sarac acum.
Am platit pentru un apartament cu 25000 euro peste pretul pietii.
Apartamentul poate il voi vinde.... experienta insa va ramane!

AVIZ AMATORILOR!

Din cand in cand mai intru si citesc si acest subiect.

Viceconsul, sa stii ca sunt si eu de acord cu Divedeep si asta pentru ca stiu o gramada de oameni care habar nu au ce semneaza, ori nu citesc, ori le e rusine sa spuna ca nu inteleg, sa ceara lamuriri. Nu zic ca e cazul tau, dar din pacate cei care citesc cu adevarat sunt putini, cu atat mai putini cei care si inteleg. Contractele au 7 pagini la Ared sau cel putin asa e al meu, l-am cerut inainte si l-am citit, m-am consultat si eu cu cineva mai in domeniu decat mine si am pus o gramada de intrebari atat celor de la Ared, cat si notarului cand am semnat. In cazul in care vrei sa faci un calcul ca vrei sa achiti mai devreme nu trebuie decat sa stii putina adunare, ca in contract este prevazuta dobanda pe fiecare an, toate sumele is fixe, doar cat e impozitul trebuie intrebat, nu mai exista alte cheltuieli pt ca restul iti vin tie, facturi gaz, curent, etc.  
La mine totul e ok, sunt cu ratele la zi, chiar inainte cu o rata, va ziceam ca prefer sa am o rata in plus ca sa nu fiu stresata de data de 1 sa platesc. Cu chiriasa italianca totul e bine, ma duc din cand in cand sa vad apartamentul, urmaresc facturile de gaz, curent si rds pe net, sper sa fie tot asa in continuare.

Aaaa si inca ceva Viceconsul, cei de la Ared ofera posibilitatea creearii la ei pe site a unui cont My Ared, unde am toate actele mele semnate cu ei scanate, unde vad toate platile efectuate, toate scadentele, acolo imi afiseaza si primesc mail cand se afiseaza cheltuielile la bloc, am informatii utile despre garantii, ghid de utilizare pentru centrala, clima, date despre unde trebuie sa platesc si multe alte informatii. Asadar exista o mai mare transparenta zic eu. Este o chestie mai noua, nu cred ca aveau asa ceva acum 2-3 ani.
Pentru moment nu ma pot plange decat de unii vecini care lasa cateodata carucioarele de la Kaufland pe coridor Posted Image

Edited by rodar, 30 April 2014 - 22:46.


#142
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postrodar, on 30 aprilie 2014 - 22:41, said:



Din cand in cand mai intru si citesc si acest subiect.

Viceconsul, sa stii ca sunt si eu de acord cu Divedeep si asta pentru ca stiu o gramada de oameni care habar nu au ce semneaza, ori nu citesc, ori le e rusine sa spuna ca nu inteleg, sa ceara lamuriri. Nu zic ca e cazul tau, dar din pacate cei care citesc cu adevarat sunt putini, cu atat mai putini cei care si inteleg. Contractele au 7 pagini la Ared sau cel putin asa e al meu, l-am cerut inainte si l-am citit, m-am consultat si eu cu cineva mai in domeniu decat mine si am pus o gramada de intrebari atat celor de la Ared, cat si notarului cand am semnat. In cazul in care vrei sa faci un calcul ca vrei sa achiti mai devreme nu trebuie decat sa stii putina adunare, ca in contract este prevazuta dobanda pe fiecare an, toate sumele is fixe, doar cat e impozitul trebuie intrebat, nu mai exista alte cheltuieli pt ca restul iti vin tie, facturi gaz, curent, etc.  
La mine totul e ok, sunt cu ratele la zi, chiar inainte cu o rata, va ziceam ca prefer sa am o rata in plus ca sa nu fiu stresata de data de 1 sa platesc. Cu chiriasa italianca totul e bine, ma duc din cand in cand sa vad apartamentul, urmaresc facturile de gaz, curent si rds pe net, sper sa fie tot asa in continuare.

Aaaa si inca ceva Viceconsul, cei de la Ared ofera posibilitatea creearii la ei pe site a unui cont My Ared, unde am toate actele mele semnate cu ei scanate, unde vad toate platile efectuate, toate scadentele, acolo imi afiseaza si primesc mail cand se afiseaza cheltuielile la bloc, am informatii utile despre garantii, ghid de utilizare pentru centrala, clima, date despre unde trebuie sa platesc si multe alte informatii. Asadar exista o mai mare transparenta zic eu. Este o chestie mai noua, nu cred ca aveau asa ceva acum 2-3 ani.
Pentru moment nu ma pot plange decat de unii vecini care lasa cateodata carucioarele de la Kaufland pe coridor Posted Image

Chestia cu cărucioarele de kaufland e de 1000 puncte. Si asta e la Arad. La Vaslui cred ca si le băgau in casa.

#143
maria_stefanovici

maria_stefanovici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.05.2012

View Postapri_syd, on 02 martie 2014 - 13:02, said:

bună,  în septembrie anul trecut am făcut un contract cu ARED pentru un apartament la Kaufland.  într-adevăr trebuie achitat un avans de 10% din valoarea apartamentului.  de-abia aČ™tept să vin în August pentru a lua cheile. nu Č™tiu  stadiu în care se află constructia.  ratele sunt pe 8 ani.  în primii 4 am o rată fixă Č™i  în ultimii 4 scade dar tot fixă rămâne cu condiČ›ia ca în primi 4 ani să achit o sumă 15 000â‚Ź  ce nu am înČ›eles ,  în cazul în care pe lângă rata lunară vreau să achit o sumă mai mare  ( ex 3 000-5 000 â‚Ź ) se recalculează ratele sau  ....  ?  mă bucur că sa reactivat discutia despre ARED,  sper să împărtăČ™im  cât mai multe experiente avute cu ei.

Daca aduci o suma de minim 5000 euro, ti se recalculeaza ratele sau poti sa reduci perioada de finantare, ceea ce este super. Iti sugerez insa, ca daca vrei sa depui bani pe langa rate, sa-i depui inainte de a intra in anul financiar urmator pentru ca oricum ti se ia dobanda pe intreg anul si mai bine lucrezi cu banii decat sa-i tii in contul ARED-ului :)

#144
diana-dima

diana-dima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.12.2013
salut,
am inteles ca cei de la ared au un sistem care se numeste casa inteligenta. e adevarat ca primesti sms daca se intampla sa ai inundatie sau iti intra hotul in casa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate