Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#55
paulrafu

paulrafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2011

 Emilyan007, on 1st June 2011, 20:13, said:

Ai dreptate Paulrafu punctul 3 este cel in care fermierii in general nu toti nu tin cont de acest aspect cu toate ca este foarte important , si daca ar investii putin in cercetarea solului si controlul acestuia ar fi in regula dar de ce sa se mai chinuie cu analize de sol aplicare de amendaente etc... in general se merge pe principiul merge si asa dar vad ca din ce in ce mai multi incep sa tina cont de aceste lucruri pe care inainte le considerau minore si acum vad ca nu este asa , la mine in zona nu conteaza ce cultura au ei dau cu 100 kg azot/Ha ceea ce mi se pare putin eu stiam ca 150 e media teoretica stiu ca in unele cazuri se dau si 200 dar depinde in primul rand de finante' si apoi de sol si sa nu uitam ajutorul de la natura!!!

Da, asa este! Au inceput sa inteleaga unii ca nu se mai poate face agricultura dupa ureche. Da multi dintre ei stiiu ei oare (revenind la prima intrebare a forumului) ca oricate ingrasaminte complexe ar aplica in toamna tot vor avea carente de fosfor? Cum se manifeta? Tenta albastruie a frunzelor si marginea frunzelor tenta violet-roscat! De ce? Pentru ca fosforul dat de ei in toamna, se blocheaza in sol la tempereaturi mai mici de +10oC si nu mai poate fi asimilat! Remedii? Aplicati oameni buni ingrasaminte foliare pe baza de fosfor care sunt perfect solubile si asimilabile de catre plante chiar la temperaturi foarte mici!
Cati dintre ei tin cont de aportul de macronutrienti adusa de cultura premergatoare? Cati tin cont daca au incorporat resturile vegetale la lucrarea de baza sa-si ajusteze doza de ingrasaminte? Cati tin cont de productia obtinuta la cultura premergatoare? Foarte putini!!!
Aia cu media teoretica nu merge! Deci nu 150kg nici 200kg/ha! Fiecare cultura are necesarul ei de macronutrienti pentru un anumit nivel de recolta. Daca vrei sa faci de exemplu 6-7t/ha la grau nici nu te gandi sa nu-i dai cel putin 150-180kg N s.a./ha. Daca vrei s faci doar vreo 3t/ha atunci poti sa-i dai vreo 90kg N s.a./ha. In ultimii 10 ani nu am obtinut niciodata la grau productii mai mici de 3t/ha chiar si in anii cei mai vitregi cu precipitatii foarte putine!

#56
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

 paulrafu, on 1st June 2011, 20:47, said:

Da, asa este! Au inceput sa inteleaga unii ca nu se mai poate face agricultura dupa ureche. Da multi dintre ei stiiu ei oare (revenind la prima intrebare a forumului) ca oricate ingrasaminte complexe ar aplica in toamna tot vor avea carente de fosfor? Cum se manifeta? Tenta albastruie a frunzelor si marginea frunzelor tenta violet-roscat! De ce? Pentru ca fosforul dat de ei in toamna, se blocheaza in sol la tempereaturi mai mici de +10oC si nu mai poate fi asimilat! Remedii? Aplicati oameni buni ingrasaminte foliare pe baza de fosfor care sunt perfect solubile si asimilabile de catre plante chiar la temperaturi foarte mici!
Cati dintre ei tin cont de aportul de macronutrienti adusa de cultura premergatoare? Cati tin cont daca au incorporat resturile vegetale la lucrarea de baza sa-si ajusteze doza de ingrasaminte? Cati tin cont de productia obtinuta la cultura premergatoare? Foarte putini!!!
Aia cu media teoretica nu merge! Deci nu 150kg nici 200kg/ha! Fiecare cultura are necesarul ei de macronutrienti pentru un anumit nivel de recolta. Daca vrei sa faci de exemplu 6-7t/ha la grau nici nu te gandi sa nu-i dai cel putin 150-180kg N s.a./ha. Daca vrei s faci doar vreo 3t/ha atunci poti sa-i dai vreo 90kg N s.a./ha. In ultimii 10 ani nu am obtinut niciodata la grau productii mai mici de 3t/ha chiar si in anii cei mai vitregi cu precipitatii foarte putine!
salut paul.eu am o problema la rapita,la formarea silicvelor a fost ok,acum unelele s-au ars si se sparg doar pe varfurile plantei,ce sa fie?la grau anul asta cred ca sar de 5 tone la un grau care ma dezamagise total dar can a format spicul mi-am revenit.

#57
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 paulrafu, on 1st June 2011, 21:47, said:

Da multi dintre ei stiiu ei

Nu toti is injineri si experimentati si probabil de asta se apeleaza la forum(inclusiv eu).
Mai asteptam sfaturi de la d-voastra!

 nicuenache, on 1st June 2011, 22:16, said:

salut paul.eu am o problema la rapita,la formarea silicvelor a fost ok,acum unelele s-au ars si se sparg doar pe varfurile plantei,ce sa fie?

Parca erai as la rapita, cum de nu stii ce poate face Acest daunator?

#58
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

 katlin, on 2nd June 2011, 19:03, said:

Nu toti is injineri si experimentati si probabil de asta se apeleaza la forum(inclusiv eu).
Mai asteptam sfaturi de la d-voastra!



Parca erai as la rapita, cum de nu stii ce poate face Acest daunator?
pe asta nu l-am intalnit pana acum,dar daca nu biscaya il aomoare atunci cu ce?am dat la inflorire cu biscaya dar au aparut repede.dupa tine crezi ca trebiua sa mai fac un tratament inainte sa treaca timpul de pauza la biscaya?cred ca mi-au stricat 5-6%.pentru grau ce insecticid recomanzi?

Edited by nicuenache, 03 June 2011 - 20:53.


#59
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 nicuenache, on 3rd June 2011, 21:39, said:

.pentru grau ce insecticid recomanzi?

Un piretroid gen DECIS

#60
paulrafu

paulrafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2011

 nicuenache, on 1st June 2011, 22:16, said:

salut paul.eu am o problema la rapita,la formarea silicvelor a fost ok,acum unelele s-au ars si se sparg doar pe varfurile plantei,ce sa fie?la grau anul asta cred ca sar de 5 tone la un grau care ma dezamagise total dar can a format spicul mi-am revenit.

Am vazut si in acest an acest fenomen. Din discutiile cu colegii mei la vizitarea unor loturi experimentale de pe langa Roman, am ajuns la concluzia ca ar putea fi vorba de fitotoxicitate. Nu am reusit sa aflam care este substanta raspunzatoare de aceste simtome. Deci atentie la dozele care le aplicati!!!

 katlin, on 3rd June 2011, 22:39, said:

Un piretroid gen DECIS

Bun Decis-ul! Dar mare atentie ca omoara tot ce misca! Tratamentele ar trebui facute doar la avertizare! Si sa spun de ce! Am vandut la unul din marii fermieri din jud. Vaslui un soi de grau din categoria premium. Foarte multumit omul si de productie si de calitate (gluten 37!)!!! Dar... cand am facut analizele am constatat ca deformarea era f. mare! Suspectul principal era plosnita cerealelor! Am discutat cu el si mi-a zis ca a facut tratament cu un piretroid, deci nu ar fi trebuit sa fie probleme! Dar tot din discutii am aflat ca a facut tratamentul in jur de 15 mai! Avertizarea pentru plosnita a fost data in acel an pe 7 iunie! Hopa!!! Ce sa intamplat? Piretroidul aplicat la acea data a omorat toti adultii de plosnita care deja depusesera ouale dar si dusmanii naturali (gargarita, viespea). Cand a iesit generatia din oua acestia si-au facut de cap intrucat nu mai aveau dusmanii naturali! Deci atentie! Aplicare doar la vertizare sau cand PED-ul este depasit!!!

#61
livius2

livius2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2011
Salutare
Doresc sa fac si eu o mica platantie de rapita (intre 30-50 hectare) asa ca orice sfat e bine venit, insa ce vreau sa aflu concret este nivelul riscurilor legate de vanzarea productiei, mai exact cum se misca piata rapitei in practica, cat de usor se gasesc cumparatori, care ar fi pretul mediu etc. Orice informative, sfat, idée legata de vanzarea rapitei imi este de foarte mare folos.

Edited by livius2, 28 June 2011 - 11:07.


#62
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 livius2, on 28th June 2011, 12:05, said:

Salutare
Doresc sa fac si eu o mica platantie de rapita (intre 30-50 hectare) asa ca orice sfat e bine venit, insa ce vreau sa aflu concret este nivelul riscurilor legate de vanzarea productiei, mai exact cum se misca piata rapitei in practica, cat de usor se gasesc cumparatori, care ar fi pretul mediu etc. Orice informative, sfat, idée legata de vanzarea rapitei imi este de foarte mare folos.
Din cate stiu eu, piata de desfacere este asigurata... deocamdata productia este cu cateva zeci de procente sub necesarul procesatorilor de biodiesel. Si in ultimii doi ani, suprafetele ocupate de rapita au scazut in favoarea celor cultivate cu porumb datorita profitului mai mare la porumb. In Europa sunt multe combinate de produs biodiesel din rapita (Neculae de la Interagro si Porumboiu la Vaslui au facut si in Ro) si ele au nevoie de materie prima - de aia o sa vezi in ultima vreme tot mai multe reportajein emisiunile de stiri cum ca rapita este o cultura profitabila. deci, cerere este si va fi.

Problema care se pune este daca o sa reusesti sa o cultivi ca sa poti scoate peste 3000kg/ha. Este sensibila la iernare, foarte sensibila la excesul de apa (baltire la topirea zapezii) sensibila la daunatori si nu suporta monocultura... deci trebuie sa te gandesti la un asolament de 4 ani.
Este buna ca elibereaza terenul devreme si il lasa curat de buruieni, dar si secatuit de substante minerale, asa ca in anul doi trebuie suplimentata doza de ingrasaminte.
Are avantajul ca toate lucrarile se fac in ferestrele libere lasate de restul culturilor (semanatul in prima jumatate a lunii septembrie, recoltatul in luna iunie), dar recoltatul este o lucrare grea. Daca nu ai combina echipata bine, si daca nu prinzi momentul bine, poti sa lasi in tarla jumatate din productie scuturata. Iarasi, daca nu o recoltezi cu puritate ridicata, nu o poti vinde. SI sunt seminte (de ex. coriandru) care nu se pot selecta din rapita.

In zona unde am terenul, nu trece peste iarna... de aia ce spun, spun "de pe margine". Dar sunt forumisti care au avut rapita si anul asta.. poate ei o sa-ti spuna la ce pret si unde au vandut-o... In 2010, pretul mediu era de 1.25 RON/kg. Ca si profit, se vehiculeaza un 1000RON/ha, ceea ce este ok avand in vedere ca piata de desfacere exista..

Un link util  http://www.madr.ro/p...&...&var=010402  poate iei legatura cu o asociatie de producatori de langa tine... Ai acolo si istoricul pretului mediu din 2005 incoace.

Edited by rand, 28 June 2011 - 16:24.


#63
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Salutare,
O intrebare scurta: cu cat creste productia/ha in conditii de polenizare destul de serioasa ( 1 stup/ha si stupi puternici) si nici o alta sursa serioasa de polen/nectar pe o raza de 2-3 km deci albina era gramada pe rapita.
Am fost anul asta cu albinele la 2 sole de 30 respectiv 50 hectare si cred ca le-au polenizat fetele foarte-foarte bine desi productie nu prea a fost din motive de vreme capricioasa cu multe ploi.

#64
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Mishu_Skynet, on 28th June 2011, 22:32, said:

Salutare,
O intrebare scurta: cu cat creste productia/ha in conditii de polenizare destul de serioasa ( 1 stup/ha si stupi puternici) si nici o alta sursa serioasa de polen/nectar pe o raza de 2-3 km deci albina era gramada pe rapita.
Am fost anul asta cu albinele la 2 sole de 30 respectiv 50 hectare si cred ca le-au polenizat fetele foarte-foarte bine desi productie nu prea a fost din motive de vreme capricioasa cu multe ploi.
Nu cred ca se poate da un raspuns... Productia depinde de mai multi factori, cu o pondere mai mare sau mai mica. Singura sansa ar fi fost un lot experimental, polenizat cu albine si un altul fara aportul albinelor la polenizare. Dar cu acelasi hibrid, aceleasi conditii.. si atunci puteai sa gasesti un raspuns.

Se spune de un spor de 20-30% la rapita polenizata cu sutpii de albine, dar ia-l ca pe un raspuns informativ.
Albinarii spun ca mai mult (unii cer bani pt. asta), cultivatorii spun ca mai putin, ca sa nu creasca pretul celor pe care ii duc la pastoral :).

http://www.eurohonig.../RaduVancea.htm

http://carbuna.org/i...r-agricole.html

Edited by rand, 29 June 2011 - 14:24.


#65
m5power

m5power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2008
Rapita este cea mai rentabila cultura in momentul de fata.
Pretul de achizitie este in momentul de fata 420 eur/to, in conditiile de asolament de anul trecut, cu dificultati mari la pregatit patul germninativ, si cu o iarna grea, anumiti hibrizi cum este Triangle au afacut 3,6 tone la hectar pe medie, la sole de 400 de ha. Deci mare randament.
Anul viitor se preconizeaza un pret majorat cel putin cu rata inflatiei. Deci eu consider ca trebuie sa avem mereu rapita in structura de culturi, alaturi de grau si floarea soarelui. Acum incepe sa devina si sorgul rentabil pe langa porumb.

#66
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Din ce am citit prin carti de apicultura rendamentul productie creste cu aproximativ 300-800kg(indiferent de cultura) pe hectar,cu conditia sa ai minim 2 stupi pe hectar.

Edited by medelin992, 22 July 2011 - 05:58.


#67
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Care o fi cel mai bun hibrid rezistent la scuturare experimentat? Exagonul a rezistat cel mai bine, restul de pe la Syngenta, Pionner, Euralis...lasa de dorit la capitolul asta.

#68
lbi999

lbi999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2009
Cineva din zona sud poate recomanda un hibrid bun de rapita? Cineva care a cultivat Brutus, Extend sau ESHYDROMEL?

#69
omulvesel

omulvesel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 21.01.2008

 clicknet, on 28th February 2011, 19:22, said:

Rotatia culturilor nu rezolva problema in nici un fel. Pe ternurile cu probleme nu am mai cultivat coriandru de 10 ani si totusi in 2010 am avut mari probleme. Lontrelul ar rezolva oare problema?


Incearca cu Galera Super, apare la toamna

#70
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
V-ati apucat de insamantat rapita, ca je a gatat lucru...25 ha cu exagon si 25 cu extend; se pare ca monsanto a pus-o cu vanzarile, cel putin prin moldova.

#71
m5power

m5power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2008
D03 de la Pionner precum si exagone. Acum asteptam ploaia. Nu ma risc sa o seman in uscat si sa prinda niste roua, o minte, rasare si moare .
Semanam mai tarziu si o fortam din complexe NPS 53 si chiar 100kg/ha de uree dupa semanat. 100 de ha le seman la 40 cm interfilar, cu semnatoare de precizie la 5 cm intre seminte- 20 plante /metru liniar, cred ca o sa ramifice mai bine.
Mai sint bolovani dar vom vedea

Edited by m5power, 27 August 2011 - 03:48.


#72
negrilacostinel

negrilacostinel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.08.2011
Salut,

Primul meu an de agricultura. Ma gandesc sa plantez niste rapita, insa am 2 intrebari:
1) Merge semanata rapita langa rau? (am citit pe aici ca este pretentioasa la balti...nu am vazut nimic legat de apa subterana)
2) Care de fapt este 1...avand in vedere ca terenul nu este nici macar arat, am vreo sansa sa plantez rapita anul acesta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate