Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#19
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Folosesti un soi rezistent la inghet si il semeni la sfarsitul lui august. Ucrainienii cultiva si ei rapita si is mai la nord  :)

#20
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
aha...multumesc pentru informatie....inca nu pot cultiva ca-s elev....dar pe viitor chiar ma gandesc la o ferma....multumesc inca o data pentru informatii;)

#21
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Apoi cu elevii ce mai discut si eu p'aci de rapita :clapping:

#22
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
credca eu sunt printre putinii tineri care se mai gandesc sa faca agricultura in tara noastra;)):D

#23
clicknet

clicknet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007
Am o mare problema in ultimii ani, samulastra de coriandu in cultura de rapita . Stie cineva cum o pot rezolva? Ce erbicid sa folosesc ?

#24
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cam problema, rotatia culturii ar fi cam singura solutie; la analiza, ptr cateva boabe de coriandru iti refuza o masina de 30 to cu rapita.

#25
clicknet

clicknet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007
Rotatia culturilor nu rezolva problema in nici un fel. Pe ternurile cu probleme nu am mai cultivat coriandru de 10 ani si totusi in 2010 am avut mari probleme. Lontrelul ar rezolva oare problema?

#26
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ia pune porumb si fa-i un tratament cu Titus 25 DF cu un surfactant nonionic adica Trend si vezi daca mai ai vreo urma de samulastra, ca-i de floare, rapita sau coriandru.

edit: E de la DU PONT

Edited by katlin, 28 February 2011 - 19:21.


#27
clicknet

clicknet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007
Vorbeam de samulastra de coriandru din rapita . Daca ai vre-o solutie bine daca nu lasa sfaturile pentru alta data . Daca vroiam sa cultiv porumb o faceam si fara sfaturi. Multumesc.

#28
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ai spus ca nu se poate face nimic prin rotatia culturii, de aia ti-am dat exemplu porumbul si sa vezi ca se poate.
Samulastra de coriandru din rapita nu ai cum sa o distrugi. Eu las sfaturile deoparte dar vad ca de 10 ani n-ai reusit sa starpesti coriandru, dar ma rog, tu stii mai bine.

View Postclicknet, on 28th February 2011, 18:22, said:

Rotatia culturilor nu rezolva problema in nici un fel


#29
clicknet

clicknet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007

View Postkatlin, on 2nd March 2011, 20:53, said:

Ai spus ca nu se poate face nimic prin rotatia culturii, de aia ti-am dat exemplu porumbul si sa vezi ca se poate.
Samulastra de coriandru din rapita nu ai cum sa o distrugi. Eu las sfaturile deoparte dar vad ca de 10 ani n-ai reusit sa starpesti coriandru, dar ma rog, tu stii mai bine.
Imi cer scuze eram obosit si putin nervos nu ar fi trebuit sa-ti raspund asa cum am făcut-o. Si cinstit vorbind sunt putin stresat de problema mea. In culturile cu monocotiledonate nu crează probleme pentru ca se poate erbicida foarte ușor. Pentru mine singura problema este doar la cultura rapita.

#30
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ok, ai si de ce sa fii suparat si stresat caci efectiv nu mai ai ce-i face, nu exista erbicid ptr. coriandru din rapita.

Desi daca stau si ma gandesc ar fi o varianta... :scratchchin:

#31
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
De astazi incepe oficial razbelu' cu daunatorii, primul pe lista puricele negru, se pare ca nu prea-l stanjeneste vremea rece.

#32
m5power

m5power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2008
Biscaya 240 OD

Edited by m5power, 08 April 2011 - 20:13.


#33
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

View Postkatlin, on 29th August 2010, 09:02, said:

Uitai de topicul acesta,revin cu noi informatii:
A trecut cu bine iarna,in ultima decada a iernii i-am administrat 200kg azot,a avut o revenire spectaculoasa in primavara,dupa care i-am facut tratamentele necesare ptr. daunatori plus un ingrasamant foliar.
Plantele s-au dezvoltat uniform,au avut o ramificare puternica,toate bune si frumoase.Cultura promitea o productie de cca 2.5-3 tone pe ha. Cu cateva zile inainte sa incep recoltatul a venit vremea rea cu ploi si furtuna astfel ca cultura de rapita a fost scuturata inregistrand pierderi de aprox. 75%! Cu greu am reusit sa obtin 1oookg la ha.
Acum am terenul arat ptr. urmatoarea cultura de rapita,ma pregatesc deja de semanat si sper  sa nu mai am ghinionul de anul acesta,folosind un hibrid care sa fie cat mai rezistent la scuturare. Si cateva poze:
pai daca se scutura schimba hibridul.pune w14 de la pioner si asta nu se scutura,la asta am scos 3200kg/ha

View Postkatlin, on 25th November 2010, 20:43, said:

Aceiasi sola(prima poza din citatul anterior) arata asa acum dupa atacul respectiv:
eu cred ca ai stat prea mult pana sa faci tratamentele si mai cred ca o pui mult prea rara.cate samanta bagi la hectar?eu am facut 4 tratamente anul asta dar nu am o frunza mancata de insecte si schimba neaparat hibridul.

#34
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Salut, am mers cu cca 5kg/ha, anul asta am pus mai multi hibrizi, am 2 tratamente facute cu insecticid, folosesc Karate zeon, in primavara n-am avut daunatori, am facut preventiv tratamentul. Chestia e ca n-am cu ce sa intru sa-i mai fac vreun tratament, nu ma lipesc de elicopter cu 50ha ale mele.
Felicitari ptr. productia de 3to/ha, cam greu mi se pare de atins, spune mai detaliat ce tehnologii folosesti.

#35
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

View Postkatlin, on 29th April 2011, 14:48, said:

Salut, am mers cu cca 5kg/ha, anul asta am pus mai multi hibrizi, am 2 tratamente facute cu insecticid, folosesc Karate zeon, in primavara n-am avut daunatori, am facut preventiv tratamentul. Chestia e ca n-am cu ce sa intru sa-i mai fac vreun tratament, nu ma lipesc de elicopter cu 50ha ale mele.
Felicitari ptr. productia de 3to/ha, cam greu mi se pare de atins, spune mai detaliat ce tehnologii folosesti.
salut.5kg e suficient dar cred ca u o bagi cam adanc de iese asa rara.ca si tehnologie nu e ceva special,5 saci de uree un inscticid de contact toamna,de 2 ori cu insectiid de contact(faster) primavara si acum la inflorire am dat cu biskaya,eu am intrat cu metul in ea chiar daca are1,5m,nu se strica foarte mult si oricum calitatea tratamentelor cu avionul e slaba,oricum daca nu ai dai acum un insecticid nu ai cum sa scoti productie mare,parerea mea ca tre sa schimbi si hibridul daca se scutura iti recomand pioner w31 sau w14 eu asta am,si mai e o treaba cu lastaritul-nu te mai baza ca lastareste suficient si baga cel putin 100 de plante pe metru.

Attached Files



#36
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu dau azot iarna-primavara cam 100kg s.a. Ce stii de CARAMBO TURBO la rapita? Am auzit ca-i de-o mare eficacitate, ma gandeam sa-i fac un tratament acum dar ii cam scump, vreo 130 ron/ha.

Edited by katlin, 30 April 2011 - 14:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate