Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#73
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postnegrilacostinel, on 29th August 2011, 22:02, said:

Salut,

Primul meu an de agricultura. Ma gandesc sa plantez niste rapita, insa am 2 intrebari:
1) Merge semanata rapita langa rau? (am citit pe aici ca este pretentioasa la balti...nu am vazut nimic legat de apa subterana)
2) Care de fapt este 1...avand in vedere ca terenul nu este nici macar arat, am vreo sansa sa plantez rapita anul acesta?


Deja sunt probleme si pentru grau la ce seceta este...  Cel putin in zona mea, si terenul care este arat sta foarte slab la rezerva de apa... practic e inexistenta pe 15-20cm. :(
Sincer, nu cred ca terenul acela nelucrat va avea suficienta rezerva de apa pentru rapita. Dar numai la fata locului se poate discuta. Ia de manuta pe cineva care mai cultiva in zona.. si intreaba-l.

Edited by rand, 30 August 2011 - 13:32.


#74
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cum stati cu rapita? Prin zona Cluj-Alba nu s-a semanat aproape nimic... seceta foarte foarte mare.
Cea care este pusa in pamant sta linistita acolo.. nu da nici un semn  de viata :(.

Edited by rand, 12 September 2011 - 09:47.


#75
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
In pamant o am si eu, daca nu ploua nici saptamana asta cam tarziu ptr. ea.
Mai am si samanta de 40 ha luata si nu o primeste inapoi daca nu o folosesc :frust:

#76
m5power

m5power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2008
Noi aici in sud langa dunare, am pregatit si asteptam o ploaie ca sa semanam, daca la 20 octombrie are 2-4 frunze adevarate nu sint probleme mari.
Dupa aia o sa o impingem in iarna cu foliare bazate pe bor.

#77
m5power

m5power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.11.2008
Nu o sa ploua semnificativ pana la 1 octombrie. Este detul de complicat cu rapita. In sud in ultimele 14 zile au fost maxime si de 38 de grade, rapita deja semanata, probabil o sa aiba mari dificultati la rasarire, puterea de germinatie poate fii diminuata cu 40-50%. Eu o sa seman cand incep sa scada temperaturiile, probabil de saptamana viitoare, incerc sa ma duc cat mai aproape cu semanatul de o ploaie prognozata. la cat de uscat e terenul, ne trebuie o ploaie mocaneasca de vreo 3 zile neintrerupta. Terenul fiind atat de uscat riscam o crusta daca da o ploaie de vara.

Edited by m5power, 15 September 2011 - 20:38.


#78
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

View Postkatlin, on 8th August 2011, 18:18, said:

Care o fi cel mai bun hibrid rezistent la scuturare experimentat? Exagonul a rezistat cel mai bine, restul de pe la Syngenta, Pionner, Euralis...lasa de dorit la capitolul asta.
sal,la mine in zona merg super triangle si traviata de la kws,eu am avut w31 de la pionner dar acum am semanat numai traviata si triangle.la acesti doi hibrizi sa scos in jur de 3800kg/ha,am reusit sa seman 11o ha cu rapitacu ajutorul unui tavalug inelar de 12,5 metri,super utilaj a facut praf bolovani.dami si mie un sfat-ce fac cu ciobanii care baga oile pe tot ce este verde,acum au pus si i stana la 1metru de tarla si e o intreaga nebunie acolo,au 6 cai si 30 de porci care umbla liberi pe toate tarlalele.am fost si la politie si la primarie dar nimeni nu poate face nimica.ce crezi ca pot sa fac?

#79
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Probleme cu ciobanii sunt si pe la noi, rezolvari sunt dar nu tocmai ortodoxe :naughty:

Am rapita semanata pe 25 august, astazi a fost prima ploaie, ma astept sa germineze dar se va dezvolta destul sa treaca iarna? Ma bazez mai mult pe faptul ca i-am administrat vreo 300kg 18-46-0 la ha si o ia din loc mai repede.

View Postnicuenache, on 9th October 2011, 18:46, said:

baga oile pe tot ce este verde

Dar ce aveti verde pe acolo?!? Ma refer la culturi...

#80
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

View Postkatlin, on 9th October 2011, 17:11, said:

Probleme cu ciobanii sunt si pe la noi, rezolvari sunt dar nu tocmai ortodoxe :naughty:

Am rapita semanata pe 25 august, astazi a fost prima ploaie, ma astept sa germineze dar se va dezvolta destul sa treaca iarna? Ma bazez mai mult pe faptul ca i-am administrat vreo 300kg 18-46-0 la ha si o ia din loc mai repede.



Dar ce aveti verde pe acolo?!? Ma refer la culturi...
deocamdata nimic,acum a plouat si in 2 saptamani o  sa fie,eu intreb pt  ca problema asta o am in fiecare an si nu stiu cum sa scap de ei odata.pana sa recoltez floarea mi-au culcato rau de tot,la fel si la grau intra cu carutele si turmele de oi,il culca la pamant si dupa ce recoltez il mananca cu oile dejos.

Edited by nicuenache, 09 October 2011 - 18:27.


#81
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Fa-te vanator.

#82
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

View Postkatlin, on 9th October 2011, 18:49, said:

Fa-te vanator.
eu nu am mai bagat complex la rapita,o sa dau 300kg de uree in primavara  si in toamna doar un regulator de crestere.

#83
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Da ameninta-i si tu ca pui otrava pe pamant sa vezi ca nu mai intra. poti sa pui niste boabe de porumb tratate cu furadan facute musuroaie de 1-2 pumni,vor manca sigur .

#84
nicuenache

nicuenache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 17.01.2011

View Postmedelin992, on 9th October 2011, 19:23, said:

Da ameninta-i si tu ca pui otrava pe pamant sa vezi ca nu mai intra. poti sa pui niste boabe de porumb tratate cu furadan facute musuroaie de 1-2 pumni,vor manca sigur .
nu merge cu amenintatul,chiar am si pus dar se duc le cauta ei fara oi si le astupa cu pamant.vroiam ceva masuri legale pt ca astia sunt si nenorociti si daca vad furadan pe loc ma dau in primire la politie.

#85
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Poate sa fie si lege daca ei cotizeaza mieii la politie respectiv primarie nu o sa scapi de ei,cum zicea cineva de aici "fa-te vanator"

#86
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu poti sa scapi legal de ei in timp util:). Mieii de Paste ajung si la primar, si la seful de post :)
Poti sa le faci proces penal, dar proprietarii sunt diferiti de ciobani si dureaza mult... si sunt incalcite procesele.

Dar, pe seceta asta e relativ simplu. Intri cu un insecticid pe marginea tarlalei dinspre stana. Ori se muta, ori... se muta.

#87
kyrrdan

kyrrdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.04.2008
Nu mai citeste nimeni topicul acesta?!
Am si eu probleme cu caprele...
Ma intereseaza: Ce insecticid se da pentru asa ceva?!?...

#88
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Furadan.. sau mai bine pliculete de alea roz, albastre  sau verzi pentru rozatoare. Sunt delicioase si nu le refuza nici un rozator.
http://www.faradauna...forma-de-gel/78

http://www.pestcontr...at-pasta-1.html

http://www.bizoo.ro/...ida/start-0/10/

#89
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrand, on 17th February 2012, 13:12, said:

Furadan.. sau mai bine pliculete de alea roz, albastre  sau verzi pentru rozatoare. Sunt delicioase si nu le refuza nici un rozator.
http://www.faradauna...forma-de-gel/78

http://www.pestcontr...at-pasta-1.html

http://www.bizoo.ro/...ida/start-0/10/


efect garantat: :nonobad:
http://www.realitate...deo_906444.html

#90
jeancezar

jeancezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 01.02.2004
Slobozia, Ialomita, asta-toamna si acum:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate