Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Montarea optima a unui sistem genius 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
     Buna seara ! 

Am un sistem 5.1 Genius de ceva vreme....aveam conectate toate boxele, pana am constatat ca doar 2 "cantau". Asa ca am lasat doar 2. In afara de asta...in spatele SW-ului aveam bagate cele 3 lipite care duc spre PC (verde, rosu, negru) dupa culori....dar am bagat firul verde in "gaura" negru si canta si SW-ul, bagand un bass puternic....singura problema e ce dupa asta nu mai merge decat o boxa: cea cu fir galben (Center) . Am incercat tot felul de combinatii, fara bass merg 2 (cele rosii, FR si FL) , etc.... Sunt boxele stricate, sau cum trebuie aranjate incat sa cante toate + bassul din SW. V-as ramane tare recunoscator ! O seara buna !

PS: Am acest model : http://www.ebu.ro/Bo...s_5.1-4435.html

PSS: Update la post...scrisesem tampenii :)

Am citit ca e din cauza placii audio (si eu o am onboard). Deci, mai exista vreo speranta, sau raman doar cu una ? Oricum se aude f. OK pentru cerintele mele

Edited by Bogdan2901, 13 December 2009 - 22:02.


#2
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Joaca-te si tu cu setarile la placa audio, Posibil sa fie arse anumite iesiri, se intampla des la placile audio onboard.

#3
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Problema e ca e PC all in one, deci daca desfac carcasa pierd garantia.....

Edited by Bogdan2901, 13 December 2009 - 22:23.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ce placa de sunet ai?

#5
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Nu stiu sa va spun exact.. pun 2 printuri cu ce spune Everest

Attached Files



#6
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008

View PostBogdan2901, on 13th December 2009, 22:41, said:

Nu stiu sa va spun exact.. pun 2 printuri cu ce spune Everest
placa ta e onboard => e un Realtek Audio HD.
metoda 1. nu cumva iti apare in dreapta jos langa ceas o icoana cu un difuzor portocaliu? daca da click pe el, du-te la Audio I/Osi seteaza sa fie pe 6CH Speaker.
metoda 2. control panel>Sounds, Speech, and Audio Devices>sounds and audio devices, si da click pe Advanced(cel mai de jos), si seteaza pe 5.1.

p.s.: daca tu asculti muzica din winamp sau ceva de genu asta, evident ca se aud doar 2 boxe din 4, ca muzica e stereo(2 canale), ca sa vezi daca e in regula, ruleaza un film cu coloana audio pe 6 canale(in general sunt filme DVDR sau Blu-Ray)

#7
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Am incercat ambele variante inainte... Degeaba. Sau zici tu ca merge la filme ?  Dar la muzica ce sa ii fac ? Ca de exemplu KM Player-ul e setat 5.1 :)

#8
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008
nu ai ce ii face ca la muzica sa sune in 5.1....bine...ar fi o solutie, instaleaza SRS Audio Sandbox, dupa instalare trebuie sa setezi pe acolo pe 5.1 si programul va "sparge" semnalul 2.1 in 5.1. daca vrei detalii despre program cauta-ma pe PM.

#9
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Merge perfect :D

Mersi muuult ;)

#10
-FloW-

-FloW-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.09.2008
e bine atunci. vezi totusi ca aplicatia e trial, in 15 sau 30 de zile se duce...

#11
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Stiu.... poate o cumpar :)

#12
evodex1

evodex1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2010

View Post-FloW-, on 15th December 2009, 13:09, said:

nu ai ce ii face ca la muzica sa sune in 5.1....bine...ar fi o solutie, instaleaza SRS Audio Sandbox, dupa instalare trebuie sa setezi pe acolo pe 5.1 si programul va "sparge" semnalul 2.1 in 5.1. daca vrei detalii despre program cauta-ma pe PM.
deci eu am aceeasi problema si nu stiu cum sa setez srs audio sandbox sa se auda in toate boxele si sw....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate