Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

System audio muzica ambientala

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
michy23

michy23

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 05.03.2008
intentionez sa fac un ambiental..loc de relaxare ,ceaiuri,,,,ideea e ca as vrea un sfat de specialitate...am un system 2 jbl jrx 100 cu o statie tapco 2x750/bye makie care il voi amplasa intr-o camera in care va fi si pupitrul djului pt un sound mai puternic,,,mai sunt alte 3 camere de suprafete in jur de 25 mp pe care vreau sa le sonorizez..m-am tot uitat la amplificatoare multichannel gen 6 canale...intrebarea e de citi watti am nevoie? care ar fii cea mai buna solutie?de ce am nevoie pentru o sonorizare completa a spatiului?  nu am nevoie de putere ci de cit mai buna calitate e posibil la un buget undeva prin 2000 euro
multumesc  :mellow:

#2
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Daca e vorba de ceaiuri, relaxare, muzica fiind ceva oldies, jazz, blues, statia aceea de amplificare e nepotrivita, mult mai buna ar fi una pe tuburi(lampi) si nu trece de 1000 lei, boxele acelea sunt ok. x.1 numai relaxare nu e...

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.583
  • Înscris: 08.12.2006

 michy23, on 11th December 2009, 21:31, said:

nu am nevoie de putere ci de cit mai buna calitate e posibil la un buget undeva prin 2000 euro
Ceva în genul ăsta:
http://www.be-loud.r...SoundPoint_SP8/
sau
http://www.be-loud.r...oundPoint_SP6C/
sau
http://www.be-loud.r...tavan/JBL/HTi6/
sau
http://www.be-loud.r...Interior_IC_82/

Cu un amplificator în genul ăsta: http://www.audio-pro...6-80R-40,1.html

#4
michy23

michy23

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 05.03.2008

 antinari, on 13th December 2009, 05:53, said:


multumesc pt raspuns...asa cum ma gindeam si eu un ampluf multichannel..referitor la boxe te-ai coordonat spre frecvente de raspuns :
raspuns in frecventa: 30Hz - 20KHz (-10dB) al boxelor jbl..ar trebui sa ma si uit la raspunsul in frecventa avind in vedere muzica ambientala ma gindesc...

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.583
  • Înscris: 08.12.2006
Răspunsul în frecvență dat la -10dB poate să însemne orice :)
Pentru ambiental nu ai nevoie de un superrăspuns în frecvență ;)

#6
michy23

michy23

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 05.03.2008
pe de alta parte mi-au recomandat de la magazinul beloud.. un receiver harman k
adica nu un  amplif multichannel...in cazul incintelor incorporabile in perete nu se pierde din fidelitatea sunetului prin lipsa cutiilor ,a bassului reflex..sau?
ma lamureste cineva? :)

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.583
  • Înscris: 08.12.2006
În mod evident nu există o singură soluție universal valabilă. Cu un amplificator multicanal ai posibilitatea reglării diferențiat pe fiecare încăpere a volumului. Plus că nu ai nici problemele de impedanță ce rezultă din conectarea mai multor incinte pe același canal al unui amp/receiver stereo. Spun stereo pentru că presupun că semnalul va fi stereo în fiecare din cele trei încăperi, nu cred că o soluție surround e indicată în cazul ăsta.
În ce privește incintele încastrate în pereți, incinta este peretele, primești și indicații referitoare la cât loc trebuie să aibă în spatele lor. În opinia mea e o soluție mai elegantă decât prinderea unor bookshelfuri pe pereți. Dar e doar o opinie. În ce privește calitatea și răspunsul în frecvență, un sistem de audiție home hi fi și un sistem pentru suport sonor ambiental sunt două chestii diferite, una din diferențe fiind că în cazul ambientalului nu ai un punct/loc de audiție, sunetul acoperă toată încăperea (de aia e ambiental :) ); pe de altă parte nu știu dacă un răspuns în frecvență de 30-20000 Hz e foarte relevant față de unul de, să zicem, 60-20000Hz sau chiar mai mic, în cazul on topic.
Evident că se poate opta pentru niște incinte clasice de audiție, ele se pot monta fie în paralel câte trei pe canal pe un amplificator care poate merge în 2,66 ohmi pe termen lung, fie într-un sistem serie/paralel pe un amplificator stereo, fie pe mai multe amplificatoare. Sau se poate merge pe un sistem tip radioficare și nu mai ai probleme cu impedanțele. Nu există o soluție universală.

#8
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.522
  • Înscris: 23.11.2013
Exista in Bucuresti firma/persoana care sa comercializeze si sa monteze sisteme audio ambientale? Daca stiti pe cineva, puneti-mi numarul de telefon pe PM. Multumesc.
Mentionez ca am deja o statie kenwood, de la care pleaca-
4 boxe spre 1 camera
3 boxe spre 1 camera
2 boxe spre 1 camera
Sistemul este facut de mine si nu-mi convine felul cum se aude, reglaje, balans, volumul etc. Ori o iau de la inceput si cumpar totul nou ori pastrez doar boxele si iau alta statie sau pastrez statia si iau alte boxe, sau le leg altfel? Nu stiu. Am nevoie de un profesionist. Multumesc.

#9
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 2.644
  • Înscris: 06.02.2011
@Balamache - dacă ai ceva de întrebat, e suficient să întrebi o singură dată, nu este cazul să repeți aceeași întrebare pe cinci topicuri diferite.

Ca să te poată ajuta cineva, ar fi indicat să ne spui cît de mari sînt camerele, în ce mod ai legat boxele actuale, ce amplificator Kenwood ai folosit și ce așteptări ai de la acest sistem de sunet (eventual și care ar fi bugetul despre care discutăm în cazul unei schimbări). Dacă e complicat să schițezi, sînt binevenite niște poze.

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Ar putea merge un receiver 5.1 sau 7.1 in fc de impedanta boxelor.
Vei avea o mai mare libertate in reglarea volumului.

Dar nu vei avea putere f mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate