Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

DVB-T in Prahova, Ploiesti, etc

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostMtz, on 14th December 2009, 23:06, said:

59 poate sa ii dea capace forever lui 54 ca eu stau in nord si cred ca asta e bine pentru mine. :P
Daca verticalul e de baza, de ce nu ii obliga cineva pe astia sa emita toti in vertical, de exemplu? Mi se parea corect ca al doilea care a inceput sa emita sa isi cumpere scule de emis (oare sunt speciale pentru vertical si orizontal?) sau sa emita tot la fel cum a facut-o si primul.

Ar fi trebuit sa inventeze astia ceva ca sa impace si capra si varza: antena amplasata la 45 de grade, care prinde si H si V. :lol:

enjoy,
Mtz
Ma crezi ca exista din pricina realitatii .. singura antena ce gineste circulara este OBLICA ... ! ADica din pur fapt ca sa nu te chinui H sau V cand apar propagarile pui oblic si ai si H si V si ciruclar si MIXT si semi .. OMni .. cum s-ar emite tot o agati , partea este ca ai pierdere ca e intre H si V .
Da la vertical este ceva special , Celulele de emisie uneori sunt diferite de cele orizontale , nu prin faptul ca se pun invers ci prin constructie . Personal am vrut sa testez o televiziune pirat home made cu o antena TV de emisie . Am ramas prost cand mi sa spus ca daca emit vertical si nu am antena corespunzatoare trebuie sa injectez semnal sa ma ia gaia sa ajung si 1km in fata ei . Bun .
Siteurile de mare putere sunt orizontale , Daca ai pune vertical un site de putere ca celule s-au vedea si peste bulgaria televiziunile analoage de UIF la 10kw emisi si 30kw par (aparent).
Bun revenim , analogul este fata de digital cu 20% mai slab , in multiplex nu este semnal atat se slab modulat ci foarte bine , chit ca este asa apare si receptia foarte buna!

Edited by Zvartoshu, 15 December 2009 - 00:01.


#20
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View PostZvartoshu, on 14th December 2009, 23:58, said:

Bun revenim , analogul este fata de digital cu 20% mai slab , in multiplex nu este semnal atat se slab modulat ci foarte bine , chit ca este asa apare si receptia foarte buna!
Ahaa, deci de asta canalele din analogic terestru imi intra cu pureci si se prind cam aiurea !

Nu intelegeam de ce pe analogic se vad bine doar TVR 1, TVR 2 si Antena 1, iar Pro Tv, Prima si Party Tv se vad cam aiurea !

Stiam ca pe digital ori ai semnal si vezi canalele, ori nu ai si atunci iti apare semnal slab si nu le receptionezi, dar, tocmai aici era "smecheria", pe digital cu antena de camera imi intra toate cele 11 canale, 8 SD si 3 HD, in timp ce pe analogic terestru, o parte dintre ele se vad destul de urat, cu purici !

#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postcatalinman, on 15th December 2009, 14:59, said:

Ahaa, deci de asta canalele din analogic terestru imi intra cu pureci si se prind cam aiurea !

Nu intelegeam de ce pe analogic se vad bine doar TVR 1, TVR 2 si Antena 1, iar Pro Tv, Prima si Party Tv se vad cam aiurea !

Stiam ca pe digital ori ai semnal si vezi canalele, ori nu ai si atunci iti apare semnal slab si nu le receptionezi, dar, tocmai aici era "smecheria", pe digital cu antena de camera imi intra toate cele 11 canale, 8 SD si 3 HD, in timp ce pe analogic terestru, o parte dintre ele se vad destul de urat, cu purici !
Sa nu te ia cu ras , au fost cazuri cand emanatia seismica arunca reflexiile si receptia tv-urilor o puteai face la fel in 360° , am filme la 2 cutremure prinse de prin urma cu tv si ceva materiale pe radio . Analogul are si ceva samanta de reflexie , la digital reflexia se manifesta prin strambarea polarizarii si nu a dublurilor din imagine . La digital se implementeaza ANTI NOISE , este cea mai noua inventie ce si la emisie este valabila . EMISIA are unele chichite ce face din o putere chioara de 1kw sa zicem sa se la la intrecere cu analogul de 15kw de ex , dar aparent radiati si nu emisi spre antene ! Modulatia digitala e simpla :

o fornaiala cu cateva tonuri pe spectru , atat se aude .. in noiseul ala se afla semnalul ascuns.

#22
WishMakeR

WishMakeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.08.2005

View Postcatalinman, on 15th December 2009, 15:59, said:

Ahaa, deci de asta canalele din analogic terestru imi intra cu pureci si se prind cam aiurea !

Nu intelegeam de ce pe analogic se vad bine doar TVR 1, TVR 2 si Antena 1, iar Pro Tv, Prima si Party Tv se vad cam aiurea !

Stiam ca pe digital ori ai semnal si vezi canalele, ori nu ai si atunci iti apare semnal slab si nu le receptionezi, dar, tocmai aici era "smecheria", pe digital cu antena de camera imi intra toate cele 11 canale, 8 SD si 3 HD, in timp ce pe analogic terestru, o parte dintre ele se vad destul de urat, cu purici !

Sa inteleg ca in locatia mai sus mentionata (Sala Sporturilor Olimpia) cu o antena de camera ai prins cele 11 posturi digitale? Daca da te rog spune-mi si mie cu ce antena de camera ai prins si daca ai cumva deschidere spre bucuresti.

Eu stau in cartier 9 Mai, deci relativ aproape de sala si as vrea sa-mi cumpar o antena DVB-T de camera pentru posturile digitale. Mentionez ca stau la parter in bloc de 7 etaje si este mai greu sa-mi pun o antena pe bloc. (cerere asociatie si tras fire). Ceea ce vreau sa stiu eu este daca la ora actuala (29.dec.2009) se prinde DVB-T in Ploiesti si cu antena de camera.

Edited by WishMakeR, 29 December 2009 - 21:44.


#23
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
nu, eu stau in bucuresti :)

nu stiu daca poti sa prinzi cele 11 posturi cu o antena de camera !

#24
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View PostWishMakeR, on 29th December 2009, 21:43, said:

Sa inteleg ca in locatia mai sus mentionata (Sala Sporturilor Olimpia) cu o antena de camera ai prins cele 11 posturi digitale? Daca da te rog spune-mi si mie cu ce antena de camera ai prins si daca ai cumva deschidere spre bucuresti.

Eu stau in cartier 9 Mai, deci relativ aproape de sala si as vrea sa-mi cumpar o antena DVB-T de camera pentru posturile digitale. Mentionez ca stau la parter in bloc de 7 etaje si este mai greu sa-mi pun o antena pe bloc. (cerere asociatie si tras fire). Ceea ce vreau sa stiu eu este daca la ora actuala (29.dec.2009) se prinde DVB-T in Ploiesti si cu antena de camera.
Cred că nu vei putea prinde nimic din posturile digitale din București, deoarece eu la o distanță de 30 km în linie dreaptă de emițător, în zonă rurală, cu antenă de cameră din cea simplă, în V, nu prindeam decît TVR1 și TVR2 foarte prost. Mi-am cumpărat o antenă de la ALCAD, am ridicato la aprox 4m, și am semnal maxim pe canalele 54 și 59 , dar pe 30 nu mai am deloc(cred că au modificat puterea de emisie cei de la PRO TV).
O variantă prin care poți pune antenă pe bloc, este să folosești instalația de antenă comună, dacă are blocul așa ceva.

#25
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Da alcad are buna amplificarea medie si nu cea prescrisa , o zic in buna testare pe un vizualizor cu un amplificator al unei antene de 26dB  prin un singur cip si nu lant de transitoare . E buna sus in banda , 657 - 820 , jos e buna nu zic nu , dar e lenesa .

Edited by Zvartoshu, 30 December 2009 - 10:41.


#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostWishMakeR, on 29th December 2009, 21:43, said:

Ceea ce vreau sa stiu eu este daca la ora actuala (29.dec.2009) se prinde DVB-T in Ploiesti si cu antena de camera.
Nu te agita cu antena de camera pentru ca nu o sa prinzi nimic. Inainte sa iau antena pe care o am acum, am incercat cu un rahat de antena gratar din aia de se gaseste in Obor. Nu am prin nimic desi antena era pe bloc. Oricum antena aia gratar e un dezastru de conceptie, cu dipol perpendicular pe gratar, dar nu isi are rostul discutia aici.
Antena mi-am pus-o singur pe bloc, nu am cerut voie nimanui si oricum nu are nimeni de gand din bloc sa se ia la harta cu mine.
Instalatiile ramase de la antena comuna au mici sanse sa mai fie functionale: in primul rand, pe vremea lui ceasca multi aveau panarame de televizoare si dadeau curent pe antena si se mai intamplau tot felul de dracii, altii si-au reamenajat apartamentele si mai mult ca sigur ca au distrus priza respectiva si de la etajul 7 la parter sunt sansele si mai mici sa fie instalatia buna.

Zilele trecute era la real la capatul unui raft din zona de electronice un TV in care avea infipta o antena "iepure" sau cum i-o zice, destul de mare si care arata binisor si care arata un ProTV plin de purici. Asta inseamna ca era prins pe analog, probabil, canalul 31. Ai putea sa te duci la real si sa te dai interesat de antena expusa de ei si sa vezi daca prinde canalele pe digital. Du-te cu lectia despre canale si DVB-T deja invatata pentru ca nu cred ca vei da de vreun Einstein pe acolo. Si nu uita ca stai intr-un bloc cu 7 etaje chiar la parter, ceea ce e si mai groaznic decat locatia realului.

Initial ma gandisem si eu la un alcad, dar mi se par prea scumpe. La un moment dat ma gandisem la una Yagi cu "sute de elementi", dar mi-a zis unu' ca peste un numar de elementi, degeaba mai pui altii, ca nu mai ai niciun castig.

Daca am prins eu inainte de '89 bulgarii, si sporadic Sverige TV, Norge TV, Amman TV (parca) si alte nebunii cu o antena "paianjen cu 11 spire" facuta din sarma de cupru de 2mm (de transformator parca), 95 de cuie, 2 scanduri si un cablu "panglica", ce sens avea sa dau 100 de euroi pe un alcad? :lol: Plus ca acum cand reglezi antena nu mai e nevoie de un intermediar in fata blocului care sa urle la cel de pe bloc si la cel din apartament pozitionarea antenei: mai la stangaa, stai asaa, stai ca s-a pierdut, mai la dreaptaaa, inca puutiin, nuuu, inapoiiii, asaa, asa, staiii, etc. Acum se pozitioneaza fara intermediar, folosind telefoanele mobile. :thumbup:

enjoy,
Mtz

#27
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Eu am antena de la ALCAD, cea mai ieftină, parcă 100 lei, indreptată spre Bucureşti, cu care prind Bulgarii constant şi muult mai calitativ decît posturile emise din Ploieşti.
Am observat că antena de la ALCAD este direcţională.
Am avut şi antena tip grătar care prindea digital bine de tot

#28
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In primele doua poze din thread, la capatul antenei unde vine suportul de prindere, se vede o gaura mai "lunga" pentru a se putea regla antena si sub un unghi de elevatie. Curios este ca asa cum este dispus acest suport acum, orientarea (elevatia) antenei se poate face numai catre "in jos". Eu m-as fi asteptat sa se faca in sus.

De fapt eu nu m-as fi asteptat ca la antenele Yagi sa existe unghi de elevatie. Intrebare:
- la ce este bun acest unghi de elevatie? Se foloseste oare cand stai la parter si o orientezi in sus sau cand stai in varful muntelui ca sa o orientezi in jos?
Ca daca stau la campie, eliminand orientarea in jos care nu mi se pare logica, orientand antena in sus (spre cer) ce ar trebui sa receptionez de acolo?

Gaura respectiva nu permite un unghi de elevatie foarte mare, ci probabil la maxim undeva 30 de grade.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 09 January 2010 - 02:29.


#29
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mtz: ''La un moment dat ma gandisem la una Yagi cu "sute de elementi", dar mi-a zis unu' ca peste un numar de elementi, degeaba mai pui altii, ca nu mai ai niciun castig.''

Nu se obtine atat castig cat directivitate, prin adaugarea unor elemente... o mai buna directivitate care in cazul receptiilor de la distanta conteaza foarte mult!

Elevatia la antenele yagi e buna mai ales in zonele urbane si in zonele de munte (cu emitatoare relativ aproape dar in varf de munte)... de multe ori, intr-un oras de munte, cu o antena obisnuita, captezi bine 2 posturi locale iar alte 2-3 (ce au antene de emisie situate in apropierea celor 2, si pe aceeasi directie dar poate la inaltimi diferite) intra urat daca nu ii modifici putin pozitia
Cica astea cu ''3 elevatii'' ar rezolva aceste probleme si s-ar descurca mai bine inclusiv cu reflexiile si interferentele...

Edited by rz, 09 January 2010 - 19:06.


#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrz, on 9th January 2010, 18:49, said:

Mtz: ''La un moment dat ma gandisem la una Yagi cu "sute de elementi", dar mi-a zis unu' ca peste un numar de elementi, degeaba mai pui altii, ca nu mai ai niciun castig.''

Nu se obtine atat castig cat directivitate, prin adaugarea unor elemente... o mai buna directivitate care in cazul receptiilor de la distanta conteaza foarte mult!

Elevatia la antenele yagi e buna mai ales in zonele urbane si in zonele de munte (cu emitatoare relativ aproape dar in varf de munte)... de multe ori, intr-un oras de munte, cu o antena obisnuita, captezi bine 2 posturi locale iar alte 2-3 (ce au antene de emisie situate in apropierea celor 2, si pe aceeasi directie dar poate la inaltimi diferite) intra urat daca nu ii modifici putin pozitia
Cica astea cu ''3 elevatii'' ar rezolva aceste probleme si s-ar descurca mai bine inclusiv cu reflexiile si interferentele...
MTz si Rz , orice antena lucreaza cu un castig mare pana la un anumit numar de elemente de antena . O antena de FM de ex de la 32 elemente o ia gaia . in uif , teoretic daca dai cu 24 de elemente e prea sus .
Elevatia lui MTZ este pentru reflector mai mult , aia e buna in timpul propagati si pe langa asta sa mai aiba inca 2 randuri de directoare mobile  puse sub ala de sus , unu in sus , unu centru si unu in jos , in zonele de campie o antena de genul asta este miere vara mai ales la o turceasca specifica .
Revenim la DVBT antena castiga prin numaurul de elemente dispuse la un capat sa fie  mobile cu  tija , asta deoarec se ia in calcul si anumitele puncte oarbe , o reflexie de jos , si una pe tropo de sus .  .

Edited by Zvartoshu, 10 January 2010 - 00:51.


#31
alex-49

alex-49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.06.2009
Spune macar in ce localitate este magazinul de unde ai cumparat antena

#32
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am dat detalii pe privat.
Inca un ploiestean cu o antena pe bloc cu 4 etaje. ;) Vad ca el mai are inca o smecherie pe acolo, probabil pentru radio.

Attached File  antena_pl.jpg   123.25K   267 downloads

enjoy,
Mty

#33
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View PostMtz, on 15th December 2009, 00:06, said:

Daca verticalul e de baza, de ce nu ii obliga cineva pe astia sa emita toti in vertical, de exemplu?
Nu stiu cat este de baza, acum, verticalul, dar toate releele de pana acum emiteau cu polarizare orizontala. Dovada ca si toate antenele comercializate sunt construite pt montarea orizontala. Ca orice antena orizontala functioneaza si montata vertical, asta e alta poveste

Mtz, ala nu are nici o smecherie. Din ce vad eu este un suport pt a doua antena si un amplificator (sub antena). Ce bune erau acum vechile instalatii de antena colectiva :)

Edited by pif_foto, 16 February 2010 - 20:17.


#34
sayidboss

sayidboss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2007
Salut,
As vrea sa stiu daca merge DVB-T in Barcanesti cu o antena din aia Sontec din Obor rotativa si amplificatorul de la ea (gen bagi in priza si ai o mufa d-aia) + tunerul DVB-T MPEG4 de la Samsung SyncMaster 2333HD.
Nu am incercat inca fiindca acum sunt in Bucuresti si am cumparat recent LCD-ul.
Mersi.

#35
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View Postsayidboss, on 16th April 2011, 07:06, said:

Salut,
As vrea sa stiu daca merge DVB-T in Barcanesti cu o antena din aia Sontec din Obor rotativa si amplificatorul de la ea (gen bagi in priza si ai o mufa d-aia) + tunerul DVB-T MPEG4 de la Samsung SyncMaster 2333HD.
Nu am incercat inca fiindca acum sunt in Bucuresti si am cumparat recent LCD-ul.
Mersi.
Teoretic merge, pentru că la mine, în Poienarii Burchii, cu antenă tip grătar, fără amplif și ridicată la aprox 4 m de la sol, intra bine canalele 54 și 59. Acum am o antenă alcad pentru uif ridicată la aprox 7m, și intră canalele 54 și 59 cu 90% putere și calitate semnal și canalul 30 cu peste 50%

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate