Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Steve Vai-Beethoven 5 th

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/feYAl3Ev9_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
This is my church:  ;)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9IrWyZ0KZuk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
prefer asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JMCNtnyhKAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgigel de hohențolărn, on 5th December 2009, 12:57, said:

Io zic sa editezi mesajul cat mai ai timp.
Profanare... huooo...

#5
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
mersi gigele, nu stiam ca Bietovan a fost de-al lor.  :) Ce, Jean de la Craiova nu fu cel mai mare la "Dansecs pentru tine" ?

#6
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostCr1spy, on 5th December 2009, 14:00, said:

Io zic sa editezi mesajul cat mai ai timp.
Profanare... huooo...
nu e profanare dragă, așa și steve ăla posă spui c-a profanat memoria marelui neamț, e vorba de interpretare :D

@jumborom> băieții ăia îl plagiază și pe albinoni șamd :D bine, nu albinoni, da mai degrabă plastograful giazoto :D


zi, originăl, cu herbert von karajan :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zhcR1ZS2hVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Gigele stiu ca esti pasionat de clasica neo sau cum naiba se numeste, am si percutat la Sviridov-Snowstorm :OK: dar gusturile nu se discuta. Mie mi se pare ca o chitara clasica pe mainile unuia ca Steve Vai sau Malmsteen cu o orchestra in spate e bestial.
Mai ales de Malmsteen care canta niste Bach de te doare capul :)
Sau Townsend, care are niste opere rock de paralizezi, sau Pink Floyd samd

#8
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgigel de hohențolărn, on 5th December 2009, 13:51, said:

nu e profanare dragă, așa și steve ăla posă spui c-a profanat memoria marelui neamț, e vorba de interpretare :D
Mucles sukar, io pot sa zic ce vreau. (ca si tine)
Bine hai, sa zicem ca admitem pentru "culturalizarea" natiei. So... baga mare din tzambal.

View Postadybmw, on 5th December 2009, 14:08, said:

Mai ales de Malmsteen care canta niste Bach de te doare capul :)
Sau Townsend, care are niste opere rock de paralizezi, sau Pink Floyd samd
Dau bine contrastele si adaptarile la gusturile generatiei actuale: combinari de 4 luate cate 2 :lol:
Ma refer la manacare, bineinteles: ketch-up+ardei sau maioneza+patrunjel.  :OK:

Edited by Cr1spy, 05 December 2009 - 14:33.


#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postadybmw, on 5th December 2009, 15:08, said:

Gigele stiu ca esti pasionat de clasica neo sau cum naiba se numeste, am si percutat la Sviridov-Snowstorm :OK: dar gusturile nu se discuta. Mie mi se pare ca o chitara clasica pe mainile unuia ca Steve Vai sau Malmsteen cu o orchestra in spate e bestial.
Mai ales de Malmsteen care canta niste Bach de te doare capul :)
Sau Townsend, care are niste opere rock de paralizezi, sau Pink Floyd samd
păcatele mele, că nu-i cu supărare, și mie-mi place chitara. și aia electrică și pink floyd și orice. da ca și cover după betoven varianta țigănească e mult mai coerentă, e mai legată. chiar dacă-i interpretată manelistic.
lucrările lu bach pentru orgă se pretează la chitară electrică, oareșcum.

la chitară clasică nu cred că vai sau malmsteen sunt tătici, adică prin clasică mă refer la chitara spaniolă, cu corzi de plastic șamd.

mostră de chitară clasică cu țșpe corzi -
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RLHR8zaEsA8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostCr1spy, on 5th December 2009, 15:13, said:

Mucles sukar, io pot sa zic ce vreau. (ca si tine)
Bine hai, sa zicem ca admitem pentru "culturalizarea" natiei. So... baga mare din tzambal.
hauilöö, mâncațaș păi putem să zicem fiecare ce-o pofti. fără număr coane!! :first:

#10
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgigel de hohențolărn, on 5th December 2009, 14:24, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RLHR8zaEsA8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
hauilöö, mâncațaș păi putem să zicem fiecare ce-o pofti. fără număr coane!! :first:
Fara numar, fara numar... ce sukar estem, mm mmm.

#11
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Hai sa fim seriosi Gigele, varianta tiganeasca mai legata? Mai legata fata de ce?
Uite iti dau un test: pe niste scule middle level(adica un amplif stereo din zona NAD cu niste incinte din zona Mission, atentie, nu zic de scule high end) baga melodia aia Beethoven la acordeon si dupa aia pune varianta lui Vai. Atunci ai sa vezi(mai bine spus ai sa auzi) diferenta. Fiecare instrument in parte vreau sa-l aud separat, nu vreau amalgam si amestec de sunete, nu vreu sunet legat, sau instrumente mai legate. Vreau ca creierasul meu sa le lege, acolo in sinapse si sa creeze o stare de bine. Imi si inchipui cum suna varianta "audiofila" manelistica :lol:
Sau hai sa intru pe taramul tau. Sa faci comparatia in Ateneu, unde sunetul este criminal de clar. Ha?

#12
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postadybmw, on 5th December 2009, 14:42, said:

Hai sa fim seriosi Gigele, varianta tiganeasca mai legata? Mai legata fata de ce?
Eu il inteleg din experienta, cand iti place de unul mult de tot (cum e cazul la Bietovan asta) orice iti aduce mai bine aminte de el, e marfa de marfa...
adicatelea cum s-ar spune pe la 'ntelectualii de oras... e cool, ba nene. (si roakarii e rai...)

Edited by Cr1spy, 05 December 2009 - 14:54.


#13
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Si mie imi place Beethoven si Bach si Mozart si Strauss si restul, ii ascult cu placere. Muzica o asculti in functie de starea sufleteasca. Muzica clasica alaturi de jazz(bine si restul, dar astea in mod special) e o muzica audiofila, care trebuie ascultata la un inalt nivel calitativ. Cel putin eu asa vad lucrurile. Nimic nu se compara cu un concert de pian sau orga la Ateneu, sau o piesa interpretata la o orga de biserica(sunt turbat dupa orga de biserica, as asculta ore intregi :) )
Acu' vreo 7-8 ani cand am auzit prima oara orga in Stephan Dom era sa fac pisu pe mine
In schimb o manea sau dreaq stie ce e aia care a bagat-o Gigel poti sa o asculti si la radio Ric sau la casetofonul mono a lui bunica, ala sovietic, imi scapa numele :P

#14
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postadybmw, on 5th December 2009, 15:10, said:

Face misto' si acum rade ca nu ne-am prins.  ;)

Edited by Cr1spy, 05 December 2009 - 15:26.


#15
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postadybmw, on 5th December 2009, 15:42, said:

Hai sa fim seriosi Gigele, varianta tiganeasca mai legata? Mai legata fata de ce?
Uite iti dau un test: pe niste scule middle level(adica un amplif stereo din zona NAD cu niste incinte din zona Mission, atentie, nu zic de scule high end) baga melodia aia Beethoven la acordeon si dupa aia pune varianta lui Vai. Atunci ai sa vezi(mai bine spus ai sa auzi) diferenta. Fiecare instrument in parte vreau sa-l aud separat, nu vreau amalgam si amestec de sunete, nu vreu sunet legat, sau instrumente mai legate. Vreau ca creierasul meu sa le lege, acolo in sinapse si sa creeze o stare de bine. Imi si inchipui cum suna varianta "audiofila" manelistica :lol:
Sau hai sa intru pe taramul tau. Sa faci comparatia in Ateneu, unde sunetul este criminal de clar. Ha?
la nivel componistic dom'le, sună mai închegat manelăria. varianta lui vai e mai "oficială" și nu se pretează la chităreală solo nemodificată. nu poți lua o linie melodică de ansamblu și s-o bagi la chitară, iar în fundal să lași orchestra să cânte originalul. se vede că vai e interpret dar nu și componist.
varianta manelistică e coerentă, e o manea "pe versuri" de beethoven.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sYCxXMs4geE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite mai sus o variantă mult mai bună, tot variantă metal, a simfoniei sus amintite. de data asta e vorba de trans siberian orchestra. bine, pe album sună mult mai bine, dar coerența e chiar "metalică" .

dacă mă gândesc la variațiunile pastorale de jon leifs, rezultatul e clar leifs, adică își pune amprena în mod evident pe partitura beethoveniană din care s-a inspirat. dar doar atât. așa și țigăneii ăia și ăștia de la TSO. interpretează și modifică pe stilul lor.
vai  doar se dă mare la chitară. atâta tot. virtuozitatea e una, dar nu totul.

repet, eu nu mă leg nici măcar o secundă de calitatea sunetului, ci de compoziție în sine, și stilul interpretativ. atât.

View PostCr1spy, on 5th December 2009, 16:18, said:

Face misto' si acum rade ca nu ne-am prins.  ;)
nu, chiar nu fac mișto :)

un alt hit care sună foarte închegat. repet - totul ține de cum sunt îmbinate partitura clasică cu tipul de instrument și maniera în care se interpretează. a 5-a manelistică e o manea, tso și ăștia de mai jos fac metal. steve vai interpretează o struțo cămilă. ceva ce se pupă ca nuca-n perete. hope you all got my point
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YzOF9w8kG-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ultimu link e super . pentru metaliști, zet iz :)

#16
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgigel de hohențolărn, on 5th December 2009, 15:40, said:

nu, chiar nu fac mișto :)
Jura-te pe copiii tai :lol: ca  aia asculti tu in casti in mod repetitiv si io te cred, fara sa ma uit la nick-name-ul tau.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sYCxXMs4geE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Oricum si daca juri stramb, iti va fi iertat.  :P

Edited by Cr1spy, 05 December 2009 - 15:49.


#17
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Pai la compozitie ce ai fi vrut sa faca Vai sau Malmsteen sau oricare altul? Normal ca preia versiunea si o adapteaza pe chitara, e interpret, logic. Variatiuni pe tema asta chiar nu cred ca are de unde sa scoata, poate doar la nivel de instrument, care tot in sunet se reflecta.
Ca sa n-o mai dam in filozofii, suna bine dupa urechea mea. Si combinatia de chitara electrica cu un anumit gen de clasica e dementiala.
In schimb manelaria nu-mi suna de nici un fel, absolut deloc. Eu n-o consider muzica, dar ma rog. Este o amestecatura de folclor balcanic cu orchestratie de tambal :lol:  Dar asta nu inseamna ca la o chermeza cu manele stau intr-un colt si fac pe sfantul, dau 4-5 schnaps-uri pe gat si ma fac frate cu Gutza :lol:

P.S. Gigele suna criminal Bach toccata in D minor :band:

#18
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostCr1spy, on 5th December 2009, 16:44, said:

Jura-te pe copiii tai :lol: ca  aia asculti tu in casti in mod repetitiv si io te cred, fara sa ma uit la nick-name-ul tau.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sYCxXMs4geE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Oricum si daca juri stramb, iti va fi iertat.  :P
varianta oficială e beton. asta din concert e praf, da linia melodică tot aia e.

uite altă interpretare super după beethoven
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i_cdWIrzt_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@ady, e vorba de filing și de rădăcinile compoziției originale care se păstrează dar capătă un alt sens. beethoven a gândit compoziția pentru orchestră. pentru adaptaea acesteia la alt instrument copoziția tre modificată, pentru că altfel nu sună tocmai în regulă.
bine, a 5-a de beeth și tocata lu bach se pretează la metalării foarte bine și modificate puțin. dar ce-au făcut manelarii e chiar fain. nu oricine poate face asta, fie că-ți place sau nu.

ascultă melodiile puse de mine aici, astea metalistice, variantele astea sună mult mai închegat așa decât a'la vai. deși și aia sună bine - la chitară adică.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YzOF9w8kG-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite, aici chiar e metal 100% cu rădăcini clasice, dar metal. la vai e struțocămilă.


View Postadybmw, on 5th December 2009, 16:54, said:

P.S. Gigele suna criminal Bach toccata in D minor :band:
ascultă pân la capăt. e belea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate