Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Substanta interzisa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Exista o lista clara de produse toxice si spupefiante. Daca detii fara autorizatie astfel de substante trebuie sa dovedesti ca le-ai achizitionat in mod legal pe baza de prescriptie medicala, altfel te incadrezi imediat la detinere de substante interzise.
    Daca cineva vrea sa induca falsa impresie ca anumite substante sunt supravegheate si altele nu, se inseala. Pana si manipularea de apa chioara se incadreaza undeva in lege. Trebuie doar sa cauti cu grija.

#20
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
da, in legea apelor :)
acum la modul serios, lista cu substantele narcotice si psihotropice aflate sub control national e cea anexa la Legea 143/2000. Nu mai e alta lege sau alta lista care sa includa si alte substante a caror detinere ar putea atrage raspunderea penala pentru detinere de droguri.

Nu vorbim de alte categorii de substante (radioactive, etc), care sint supuse unui alt tip de control, cu alte categorii de sanctiuni. Pe care nu poti sa le detii nici cu prescriptie medicala :)

#21
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
N-am stiu ca rezina de cannabis e hasisul, nu sunt pasionat de droguri :), mea culpa.

Eu am inteles ca ketamina a fost sintetizata in anii 40, de unde am presupus ca ea reprezinta un amestec.

Daca este cum spui tu, atunci nu e o problema din punct de vedere al consumului/traficului de droguri, ci doar din perspectiva obtinerii ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate