Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gauri in urechi pt cercei la fetite

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Am ratat momentul de a da gauri in urechi in maternitate, acum avem 4  saptamani si vroiam sa stiu voi cum ati procedat. Unde (in Bucuresti) si la ce varsta?

Avem deja 2 perechi de cercei primite si suntem tare nefericite ca nu le putem purta :(

Edited by ionutz78, 21 November 2009 - 23:24.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am fost cu fetita la pediatra si ne-a dat afara din cabinet.
Dupa 5 min s-au auzit niste urlete atroce si asta a fost tot.
Fetita avea 2 saptamani.

E vb de Sp. Euroclinic, doctorita Topor.
Pui imediat cercei de aur si cureti zilnic 2-3 zile cu rivanol gaura.

#3
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

 Courage, on 21st November 2009, 23:27, said:

Eu am fost cu fetita la pediatra si ne-a dat afara din cabinet.
Dupa 5 min s-au auzit niste urlete atroce si asta a fost tot.
Fetita avea 2 saptamani.

E vb de Sp. Euroclinic, doctorita Topor.
Pui imediat cercei de aur si cureti zilnic 2-3 zile cu rivanol gaura.
La noi a venit acasa asistenta de la doctorul de familie.
Da, ai inca ceva. Eu am asteptat putin cam mult, a mea avea deja vreo 3 sau 4 luni...

Edited by Jonica76, 22 November 2009 - 00:46.


#4
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu am regretat intotdeauna ca mi-a facut mama gauri, prefer sa am eu optiune asta.

#5
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Gaurile in urechi se fac cu cit mai repede cu atit mai bine .
Mergi cu fetita pe sectie si cauti o sora medicala , in 5 min e gata , daca poti sa o duci acasa e mai bine tratezi personal fara sa vada asistenta sefa  :D
Mai nou cu tot felul de desinfectante doare mai tare decit pe vremea bunicii , atunci se lua sare grunjoasa , dinacea de pus la muraturi , se lua cit ti intre doua degete , se freca bine de tot lobul urechii si gata ac steril . Sarea prin frecare anesteziaza locul cu pricina si nici durerea nu e asa mare . Daca sotia e destul de tare poate sa-i faca personal , dar nu cred ca e bun sfatul  :D

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
eu nu i-am făcut nici o gaură când era mică, "le-a primit cadou" pe la vreo nouă ani, la cerere. N-a durut, ne-am dus la o tanti care "împușca" direct cerceii. Am pus argint, nu aur.

#7
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Si eu tot la cerere fie-mii, pe la vreo 5 ani : i le-a facut asistenta de la gradi.
Ulterior inca vreo 3, cu cerceii direct "impuscati".
LE : mie mi le-a facut pe la 7 ani o tanti asistenta medicala, prietena de familie

Edited by Moaca, 23 November 2009 - 11:29.


#8
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Eu știam că nu e bine să intervii cu nimic în prima lună de viață, cu atât mai mult în maternitate. În primul rând copilul e destul de traumatizat de naștere și adaptarea la noua lume, încât nu mai trebuie  să-i dăm un motiv în plus pentru a-i perturba echilibrul. În al doilea rând, în această perioadă se speculează orice abatere de la normalitate: temperatură,  apatie-agitație, plâns prelungit etc. Acestea ar putea fi interpretate ca fiind o reacție de la găurile în urechi, în realitate camuflând alte afecțiuni. În al treilea rând nu știu care-i graba. O fi oare o tragedie că fiicele noastre nu au cercei de aur? Cred că ele nu pun atât de mare preț pe aceste lucruri.
Am făcut găuri copilului meu la 5 luni, cu cercei sterili . Avea plămânii așa de zdraveni, încât a dat alarma în tot mall-ul.
Eu am beneficiat de bortilirea urechilor la 14 ani.

#9
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 ionutz78, on 21st November 2009, 23:23, said:

la ce varsta?
la trei ani jumate. :D

#10
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
La 7 ani că așa am avut chef. O gaură eu, una mama. Da, una-i masochistă, cealaltă-i sadică, știm asta deja.  :lol:

#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Lasam la latitudinea ei... Zece ani nu a exprimat nici o dorinta in sensul asta dar cred ca o sa vrea sa poarte ce a tot primit cadou.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
2 gauri in urechi sunt egale cu 0 in primele zile de la nastere cand bebele habar nu are  pe ce lume se afla, nu re nici un echilibru, nu constientizeaza nimic
la noi au fost facute in maternitate, a doua sau a 3-a zi
2 cercelusi de aur, ceva crema cateva zile si gata
nu mai e necesara alta deplasare, programare, urlete, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate