Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

gradele de rudenie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  

   Subiect inspirat de aici

   Cine stie gradele de rudenie ? Acolo am aflat ca exista inclusiv gradul 6.Bine ,pentru biserica. 

   Haideti sa incercam sa le compunem,dar fara sa amestecam normele civile cu cele bisericesti. Sa le facem separat.

   Habar nu aveam ca exista si gradul 6 de rudenie. Eu nici verisorii nu ii cunosc pe toti .

  

Edited by mihai!, 20 November 2009 - 13:24.


#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Exista si mai mare de 6. Fiecare legatura intre tine si o ruda e un grad. Exemplu - parintii sint gradul 1 - esti legat direct de ei. Bunicii sint gradul 2 (avem bunic - parinte - tu). Fratii - gradul 2 (tu - parinte - frate). Unchii gradul 3 (unchi - bunic - parinte - tu). Verii primari gradul 4 (tu - parinte - bunic - unchi - var). Etc. Gradul 6 sint verii de-ai doilea. Nu cred ca difera gradele in civil fata de biserica, sint tot alea.

Edit: ba difera, in drept e notiunea de rude si notiunea de afini (rudele sotului/sotiei).

Edited by abancor, 20 November 2009 - 13:39.


#3
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
Cum să fie frații între ei rude de gradul doi? :huh:

#4
laviniuk

laviniuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.08.2008
Al1: Am citit pe un site care o fost dat la alt topic,ceva judiciar,nu mai stiu cum era.
De exemplu.Tu "provii" direct din mama si tatal tau (mama-copil;tata-copil),pe cand fratele tau(exemplu,ca nu stiu daca ai frati:D) este "paralel" cu tine(mama-copil1;mama-copil2).Si acest paralelism ar fi de gradul 2,gradul 1 fiind doar dintr-un om in altul (mama-copil),dupa care probabil urmeaza gradele 3 si 4 ca nu am mai inteles nimic de pe site-ul ala.
Sper ca ai sa intelegi ceva din explicatia mea.

Edited by laviniuk, 20 November 2009 - 15:19.


#5
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
Eu am înțeles, dar nu mi se pare normal.
Eu am și soră vitregă și hai să zici că acolo merge, doar tatăl e comun. Dar în cazul lui frati-miu, amândoi venind din aceiași părinți, pe logica de mai sus cum că ar veni „dintr-un om în altul” ar trebui să fie de gradul unu. Eu așa văd. În fine, n-are mare importanță, era doar ca idee.

#6
laviniuk

laviniuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.08.2008
nici mie nu mi se pare corect dar...ce sa-i faci?
si cum nu stiu care sunt gradele de rudenie si nu le inteleg imi cer scuze pt. offtopic

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Cum sa nu fie corect? Drumul de la tine la frate e: tu - parinti - frate. Cite segmente avem? 2. Rezulta grad 2. Asa se calculeaza, asta e regula: ca sa afli gradul de rudenie dintre 2 rude parcurgi "drumul", din ruda directa in ruda directa (adica din copil in parinte sau parinte - copil), numarind fiecare "etapa"/"segment"/"iteratie".

La afini e la fel, cu mentiunea ca intre soti nu e grad de rudenie. Fratele sotiei imi e si mie ruda de gradul 2, ca si ei.

Pentru biserica, nasul e de gradul 1.

Citat de pe net:

GRADUL DE RUDENIE

Este instrumentul juridic prin intermediul căruia se măsoară distanța între rude.

Gradul de rudenie se stabilește în mod diferit în funcție de linia de rudenie.

La rudenia în linie dreaptă, gradul de rudenie se socotește după numărul nașterilor. Astfel, fiul și tatăl sunt rude de gradul I iar nepotul de fiu și bunicul sunt rude de gradul II.

La rudenia în linie colaterală, gradul de rudenie se stabilește după numărul nașterilor, urcând de la una dintre rude până la ascendentul comun și coborând de la acesta până la cealaltă rudă. Astfel, frații sunt rude de gradul al doilea, unchiul și nepotul sunt rude de gradul al treilea, verii primari în gradul al patrulea.

Trebuie remarcat faptul că pe linie colaterală nu există rude de gradul I.

#8
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007
Daca tot am inspirat un topic... :D
Sa vin cu niste explicatii:

1. Gradele de rudenie "bisericesti" sunt exact la fel cu cele juridice (civile) = se calculeaza fix in acelasi mod, fara nici o diferenta.
2. Intr-adevar, fratii sunt rude de gradul 2 (pe linie colaterala), oricat de greu va vine sa credeti. Singurele rude de gradul 1 sunt parintii si copiii (pe linie ascendenta). Pe linie colaterala NU EXISTA RUDE DE GRADUL 1. Tot rude de gradul 2, dar pe linie ascendenta sunt bunicii si nepotii. Unchii si matusile sunt de gradul 3. Verii primari sunt de gradul 4. Copiii verilor nostri primari ne sunt rude de gradul 5.
3. In popor se confunda de obicei gradele de veri cu gradele de rudenie. Astfel daca spui despre cineva: "imi este var de gradul 1", de fapt corect este "ruda de gradul 4", dupa cum varul al 2-lea este ruda de gradul 6 iar varul al treilea, de gradul 8.
Aceasta este rudenia de sange (fireasca).
Mai exista si afinitatea (numita in popor rudenie prin alianta sau cuscrie).
Biserica mai cunoaste si rudenia spirituala (cu nasii si finii). Se pare ca aceasta este mai puternica decat cea fireasca.

Se pare ca toti suntem rude :P  Am citit undeva ca pe planeta nu exista 2 oameni care sa nu fie cel putin veri de gradul 50.

Edited by darkchocolate, 21 November 2009 - 20:30.


#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  @darkchocolate , Multumim . 

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Dupa regula asta, doi frati cu numai un parinte comun sunt in acelasi grad de rudenie ca doi frati cu ambii parinti comuni... Este gresita calcularea gradului la frati din acelasi parinte ca fiind doi - pentru ca au doua legaturi SIMULTANE de gradul 2 - ceea ce este mai mult decat numai O SINGURA legatura de gradul 2.
As zice ca impartind fiecare legatura (de ordin 2) cu numarul legaturilor simultane (doua) se ajunge la gradul 1, la fel ca si parintii.

Edited by SuperDuper, 22 November 2009 - 08:19.


#11
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007

 SuperDuper, on 22nd November 2009, 08:17, said:

Dupa regula asta, doi frati cu numai un parinte comun sunt in acelasi grad de rudenie ca doi frati cu ambii parinti comuni... Este gresita calcularea gradului la frati din acelasi parinte ca fiind doi - pentru ca au doua legaturi SIMULTANE de gradul 2 - ceea ce este mai mult decat numai O SINGURA legatura de gradul 2.
As zice ca impartind fiecare legatura (de ordin 2) cu numarul legaturilor simultane (doua) se ajunge la gradul 1, la fel ca si parintii.

Nu la fel ca si parintii pentru ca si parintii au, fiecare, tot o singura legatura de gradul 1 fata de copii. Conform rationamentului tau, fratii buni (care au doua legaturi simultane, cum le numesti tu) sunt rude mai apropiate decat parintii (care au o singura legatura fata de fiecare copil). Printr-un asemenea rationament s-ar ajunge la concluzia (aberanta, dupa parerea mea) ca fratii buni sunt singurele rude indreptatite sa se numeasca "de gradul 1", iar parintii fata de copii ar fi de gradul 2. La stabilirea gradului de rudenie se calculeaza NUMARUL NASTERILOR: Parinte - copil = o nastere => gradul 1 de rudenie; parinte - frate nr. 1 = o nastere, parinte frate nr. 2= a doua nastere => gradul 2 de rudenie intre cei doi frati.

#12
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
In conditiile in care nepoata varului primar al mamei imi e ruda de gradul VII, ce grad de rudenie are acea nepoata cu mama? Ma gandesc ca VI nu poate fi, deoarece VI e in cazul verilor de-ai doilea, ori aceasta nepoata provine din fata varului primar al mamei. Iarasi V nu poate fi decat fata varului. Deci?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate