Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Internet pe telefon mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Am un telefon SonyEricsson pe care imi aparea icoana 3G pana ieri. Azi imi apare o icoana (patrat) cu un H in mijloc. Sa fie vorba de HSDPA (7.2mb)? Au upgradat reteaua?

#74
tonee

tonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 30.06.2006

 marius_ar, on 15th December 2009, 09:14, said:

Am un telefon SonyEricsson pe care imi aparea icoana 3G pana ieri. Azi imi apare o icoana (patrat) cu un H in mijloc. Sa fie vorba de HSDPA (7.2mb)? Au upgradat reteaua?

Da, inseamna ca celula pe care esti inregistrat este HSDPA!

#75
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Gataaa, merge și la mine. Am instalat miniopera pe telefon, constat o oarecare latență la încărcarea paginilor, cel puțin la început, dar nu mă plîng, la ce-mi trebuie mie și la 5 cenți pe Mb e beton.  :coolspeak:

#76
CrzdmnD

CrzdmnD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.12.2006
LOL, la RC iasi operatorii imi sustin ca nu s-a lansat internetul PE telefon mobil, doar stick. Nici macar de oferta veche cu taxare la MB nu au habar.

Of RDS-ule

#77
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 pamfil nastase, on 15th December 2009, 14:21, said:

Gataaa, merge și la mine. Am instalat miniopera pe telefon, constat o oarecare latență la încărcarea paginilor, cel puțin la început, dar nu mă plîng, la ce-mi trebuie mie și la 5 cenți pe Mb e beton.  :coolspeak:
Cauta in setarile opera mini / retea, la protocol pune "socket" (daca nu este deja) pentru ca raspunde mai rapid decat prin "http" . Cel putin mie asa mi se pare :)

Edited by Bobby_ro, 15 December 2009 - 17:06.


#78
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Mersi, era deja, dar e bine de știut. Acum îmi mai rămîne să testez videotelefonia, dar nu am cu cine, deocamdată.  :D

#79
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Poti incerca cu video mailbox-ul: 760.

#80
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Wtf, a mers toată ziua brici miniopera, acum brusc nu mai vrea, cică "Failed to connect to the internet" și "Contact your service provider for Internet settings". :-(

Ce mama drafcu', că browserul obișnuit al telefonului merge.

La network parameters din java box sînt niște căsuțe "proxy address" și "Proxy port number". Trebuie completat ceva aici, folosește rds așa ceva?

#81
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008

 pamfil nastase, on 16th December 2009, 01:07, said:

Wtf, a mers toată ziua brici miniopera, acum brusc nu mai vrea, cică "Failed to connect to the internet" și "Contact your service provider for Internet settings". :-(

Ce mama drafcu', că browserul obișnuit al telefonului merge.

La network parameters din java box sînt niște căsuțe "proxy address" și "Proxy port number". Trebuie completat ceva aici, folosește rds așa ceva?
Ai umblat tu la proxy? Vezi ca Opera Mini foloseste proxy de la Opera. Incearca sa reinstalezi aplicatia, poate ai modificat tu ceva setari.

#82
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 darklordsith, on 16th December 2009, 09:40, said:

Ai umblat tu la proxy? Vezi ca Opera Mini foloseste proxy de la Opera. Incearca sa reinstalezi aplicatia, poate ai modificat tu ceva setari.

Nu, tocmai, că am lăsat necompletat. Am și reinstalat 4.2, tot nu mergea. S-ar putea să se fi strecurat vreo eroare la accesare, dat fiind că rețeaua digi e destul de fluctuantă. Pînă la urmă am pus o variantă mai veche (operamini 3) și văd că merge. Am să încerc și un update direct din java.

#83
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Nu imi mai functioneaza netul pe mobil.
"Eroare comunic. Incercati din nou sau contactati operatorul pentru asistenta"
E problema de la mine sau de la ei? Semnal am maxim.

#84
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Mie îmi merge perfect, și prin miniopera, și prin browserul obișnuit al telefonului.

#85
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Acum merge perfect. A fost problema lor.

#86
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
M-am gandit sa pun si eu doua teste facute cu un telefon SE W890i cu internet activat pe cartela de voce (internet pe mobil) conectat la PC:

[ http://www.speedtest.net/result/656640875.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/656642617.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pamfil nastase, on 15th December 2009, 14:21, said:

Gataaa, merge și la mine. Am instalat miniopera pe telefon, constat o oarecare latență la încărcarea paginilor, cel puțin la început, dar nu mă plîng, la ce-mi trebuie mie și la 5 cenți pe Mb e beton.  :coolspeak:


Sa inteleg ca accesezi net pe cartela DIGI?
Ce setari ai facut la punctul de acces la telefon (proxy si port?) si cum se tarifeaza traficul internet pe mobil?

 Bobby_ro, on 16th November 2009, 12:16, said:

Eu folosesc datele pe sim-ul de voce (intr-un i900), atat pentru browsing de pe telefon cat si de pe laptop uneori. Merge ceas, mai ales daca ai un telefon capabil care stie 7.2 si te afli in aria de acoperire. Merge ok inclusiv streaming-ul video (youtbe & stuff) atata timp cat esti sub acoperire hsdpa, la 384kbs se cam ineaca si e enervant :) dar browsing-ul, un radio online, etc work like a charm oriunde atata timp cat ai peste doua linii la semnal :)

Cu ce setari frate, ca am un Nokia E51 si nu reusesc nici mort, de cateva zile ma chinui.
Care proxy si care port?

#88
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

 rosix, on 21st December 2009, 16:30, said:

Care proxy si care port?
Trebuie sa lasi gol si la proxy si la port.

#89
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mtest, on 21st December 2009, 16:36, said:

Trebuie sa lasi gol si la proxy si la port.


Am reusit. Bai ce prostie. Trebuia scris "internet" la APN.
Bai dar astia de la DIGI n-au nicio treaba pe site-ul ala. Nici un anunt ca se poate accesa internetul pe mobil, nicio instructiune, nicio configurare.
E vorba pana la urma de imaginea lor. Ii doare'n 14. N-au nicio treaba.

O alta treaba.

La actualizarea aia de contract la Digi Tel fix, au schimbat din burta minutele incluse in abonament (au disparut vreo 30 de minute pe mobil) si s-au adaugat niste minute in reteaua lor si in RTL...

Ma uit pe site - nici o informatie referitoare la up-datarea abonamentelor sau la minutele incluse. Nicio treba!

Serviciu RDS e OK sau acceptabil, dar la capitolul comunicare, sa mor eu daca am vazut oameni mai incuiati.

#90
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 rosix, on 21st December 2009, 16:40, said:

La actualizarea aia de contract la Digi Tel fix, au schimbat din burta minutele incluse in abonament (au disparut vreo 30 de minute pe mobil) si s-au adaugat niste minute in reteaua lor si in RTL...

Ma uit pe site - nici o informatie referitoare la up-datarea abonamentelor sau la minutele incluse. Nicio treba!

Serviciu RDS e OK sau acceptabil, dar la capitolul comunicare, sa mor eu daca am vazut oameni mai incuiati.

minutele s-au taiat la majoritatea lumii cand au primit acum 2 ani digimobilele. in mod normal trebuia sa fi fost anuntat de ce care ti-a facut contractul. pe site exista oferta actuala deci e clar ca nu mai sunt valabile minutele. tu practic acuma ai facut un nou contract pe clauze noi.
p.s. cred ca daca dadeai un tel la relatii clineti *777 primeai un raspuns despre configurarea internetului.

Edited by maistoru, 21 December 2009 - 18:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate