Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cati bani iei pe click?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
Salut,

Pentru webmasterii care au siteuri .ro ce se adreseaza vizitatorilor din Romania, cat luati in medie pe click prin programul adsense? Am vazut pe net multe statistici, dar sunt pentru alt geotargeting si cuvinte in limba engleza.

Am sa incep eu,

media: 6 centi
maxim: 45 centi

site .ro 90% din vizitatori din Romania.

Astept input si de la voi.

Edited by sphere, 13 November 2009 - 12:31.


#2
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Pai depinde de nisa site-ului, de nr. si tipul reclamelor.
Am site-uri la care media e de 3-4 centi si altele la care media e in jur de 10. Nu poti trage cine stie ce concluzie din asta... ce anume urmaresti cu asta?

#3
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
@ rigips: corect, castigul per click depinde de o multime de factori insa din ce citesc pe la altii (care se ocupa cu adsense de mai mult vreme decat mine) se pare ca adsense romania a scazut mult in ultima vreme, indiferent de nisa. Ca sa iti raspund la intrebare, urmaresc se obtin un feedback de la alti publisheri adsense romania pentru a imi face o parere despre castigurile care s-ar putea obtine cu acest program.

Sau altfel, exista vreo nisa din care se scot bani? (pentru mine asta ar insemna cel putin 50 de centi pe clic). Nu cer nimanui sa imi spuna care este aceasta nisa, dar m-as simti mai motivat daca as stii ca se poate.

#4
Bukum

Bukum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 14.10.2008
Nu cred ca e relevant maximul de centi/$ primiti pe un click. Pe .ro am un site care are o medie foarte mica dar cu care am prins si cate 1$ - 1$ si ceva (ma rog, doar asta a manifestat astfel de simptome). Ceea ce vrei tu, o medie de 50 de centi, nu cred ca exista pe .ro. Acuma poate gasesti undeva la ~30 maxim 40.

#5
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View PostBukum, on 13th November 2009, 17:42, said:

Nu cred ca e relevant maximul de centi/$ primiti pe un click. Pe .ro am un site care are o medie foarte mica dar cu care am prins si cate 1$ - 1$ si ceva (ma rog, doar asta a manifestat astfel de simptome). Ceea ce vrei tu, o medie de 50 de centi, nu cred ca exista pe .ro. Acuma poate gasesti undeva la ~30 maxim 40.

ce inseamna medie foarte mica?

#6
Bukum

Bukum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 14.10.2008
~4

#7
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Am luat pe click min 0.01$ si max 0.69$ (azi)

#8
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postmateiuli, on 14th November 2009, 00:54, said:

Am luat pe click min 0.01$ si max 0.69$ (azi)

media pe toata perioada ar fi mai interesanta

#9
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Media e 0.09$/click

#10
funkyx

funkyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2009
Media difera de la caz la caz, desigur ca unul de are site sa zic pentru "tratament cancer, are o medie de 50-60 centi / click (poate chiar mai mult). Dar unul de are site de muzica (manele, guta, fara numar), are o medie de 5 centi / click (asta in cel mai fericit caz. De ce ?

Cate persoane cauta pe internetul asta tratament pentru cancer, si cata lume il cauta pe GUTAAAAAA ?

Fa-ti un site de rachete nucleare, crearea de focoase nucleare si mai stiu eu ce sf-uri...si atunci s-ar putea sa impusti clickuri si de 1 $ :) (dar cati vizitatori o sa ai nu stiu, probabil doar pe bush, putin, si inca cativa talibani).

#11
Bukum

Bukum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 14.10.2008
Nu prea cred ca traficul ar influenta foarte mult ppc-ul.

Edited by Bukum, 14 November 2009 - 15:22.


#12
funkyx

funkyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2009

View PostBukum, on 14th November 2009, 15:11, said:

Nu prea cred ca traficul ar influenta foarte mult ppc-ul.


Imi pare rau daca n-ai inteles bine, dar eu n-am spus ca traficul ti-ar influenta ppc-ul, eu spun ca cu cat sunt mai multi ce cauta un lucru (ex. muzica), cei de la google scad preturile / click, dar cu cat se cauta mai putin si se cumpara mai greu, atunci pretul pentru un potential client este mai mare.

#13
Bukum

Bukum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 14.10.2008

Quote

eu spun ca cu cat sunt mai multi ce cauta un lucru (ex. muzica)
Asta nu inseamna mai mult trafic ? :D

Quote

cei de la google scad preturile / click
Preturile nu scad pentru ca asa vrea google, ci pentru ca pe nisa respectiva sunt multi advertiseri, si printre aia toti se mai strecoara si cativa care platesc minimul acceptat (1-2 centi) si scad media ppc-ului, iar din cauza alora cativa iti dai seama ca nici celorlalti nu le convine sa plateasca mai mult, incepand si ei sa plateasca cu cate 1-2 centi.
Uita-te cu google adwords la "jocuri" sa vezi ca la advertisers competition e full.
Cum sa scada google pretul ? Ei isi ia un comision de la fiecare advertiser, deci e in interesul lor sa invarta cati mai multi bani.

#14
funkyx

funkyx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2009

View PostBukum, on 14th November 2009, 18:42, said:

Asta nu inseamna mai mult trafic ? :D

Preturile nu scad pentru ca asa vrea google, ci pentru ca pe nisa respectiva sunt multi advertiseri, si printre aia toti se mai strecoara si cativa care platesc minimul acceptat (1-2 centi) si scad media ppc-ului, iar din cauza alora cativa iti dai seama ca nici celorlalti nu le convine sa plateasca mai mult, incepand si ei sa plateasca cu cate 1-2 centi.
Uita-te cu google adwords la "jocuri" sa vezi ca la advertisers competition e full.
Cum sa scada google pretul ? Ei isi ia un comision de la fiecare advertiser, deci e in interesul lor sa invarta cati mai multi bani.

Da, m-am exprimat eu gresit la treaba cu "google scade pretul", dar traficul nu influenteaza pretul, vroiam sa zic ca totusi ... o nisa nu prea populata (rachete nucleare :P) incearca tu sa-ti faci traficul macar pe jumatate din cel al unui site de muzica, de aceea pe astfel de site-uri care au asa o nisa, preturile sunt astronomice, dar site-urile astea au 10 vizitatori / luna :). Mai ai pretentii prea mari si de clickuri ?

#15
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View PostBukum, on 14th November 2009, 18:42, said:

Asta nu inseamna mai mult trafic ? :D

Preturile nu scad pentru ca asa vrea google, ci pentru ca pe nisa respectiva sunt multi advertiseri, si printre aia toti se mai strecoara si cativa care platesc minimul acceptat (1-2 centi) si scad media ppc-ului, iar din cauza alora cativa iti dai seama ca nici celorlalti nu le convine sa plateasca mai mult, incepand si ei sa plateasca cu cate 1-2 centi.
Uita-te cu google adwords la "jocuri" sa vezi ca la advertisers competition e full.
Cum sa scada google pretul ? Ei isi ia un comision de la fiecare advertiser, deci e in interesul lor sa invarta cati mai multi bani.

Ba iti zic eu ca Google exact asta face, scade cum vrea muschiul lui, cand incepe omul sa castige ceva mai multi bani intra in revizie tehnica si ajusteaza comisioanele. Caz concret, am castigat in jur de 15 usd/zi si, si dupa revizia lor tehnica, instantaneu castigul a ajuns la 5 usd/zi.

#16
stefanhellzone

stefanhellzone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 31.07.2008
am luat 0,1 si maxim vro 0.80 .

#17
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Castigurile au mai scazut in luna asta, cel putin la mine cu vre-o 30%

#18
zuzoo

zuzoo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.11.2009
Eu am un angajat care imi tine 6 site uri si imi scoate in medie 7-8 mii $ pe luna (si evident inca pe atat partea lui). Eu am ideile si informatiile, el le adapteaza pentru trafic/google etc

Edited by zuzoo, 16 November 2009 - 00:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate