Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cati bani iei pe click?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
stefanhellzone

stefanhellzone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 31.07.2008
7-8 mii de dolari din adsense.Da dar pentru atat ai nevoie de trafic nu gluma,si nu toti ajung sa aiba trafic mare pe site pentru ca trebuie sa muncesti mult pentru atat.

#20
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
7-8000$ pe luna?
La un CTR de 0.05% (realist) si o medie de 0.1$/click (medie buna, zic eu), inseamna ca ai aproximativ de 14.000 de clickuri pe luna, deci peste 1.400.000 vizite unice pe luna.
Daca nu cumva administrezi softpedia, ejobs, cancan etc.... permite-mi sa am retineri.

In mod normal daca ai face atatia bani din Adsense, site-urile respective ar trebui sa-ti aduca lejer cel putin inca 40.000$ din alte servicii.

#21
Bukum

Bukum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 14.10.2008

Quote

7-8000$ pe luna?
La un CTR de 0.05% (realist) si o medie de 0.1$/click (medie buna, zic eu), inseamna ca ai aproximativ de 14.000 de clickuri pe luna, deci peste 1.400.000 vizite unice pe luna.
Daca nu cumva administrezi softpedia, ejobs, cancan etc.... permite-mi sa am retineri.
14 000 * 0.1 = 7-8000 $ ? ? ?
Ca sa scoata lunar 8k de $/luna i-ar trebuie 80k de clickuri cu o medie de 0.1. Cu un ctr de 0.05% (mi se pare cam mic, in cazul in care nu e forum sau ceva de genul asta) rezulta 1.600.000 de impresii. Asta nu inseamna ca trebuie sa aibe 1.600.000 viz unici pe luna. Avand in vedere ctr-ul s-ar descurca si cu 640.000 viz unici/luna. Deci undeva la 20-22k viz unici/zi.

Asta pe .ro. Daca are site pe .com calculele ar fi altele.

#22
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
La 20 - 22k viz pe .ro castiga in jur de 2000 - 3000 .... poate in zilele cele mai fericite aproape de 4000 :)

#23
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
divertisment: 0.01 - 0.10, punem media 0,05 asta inseamna 20 clickuri  1$ -> 7000 $ = 140.000, sa zicem ca primeste un click la 10 vizitatori, asta inseamna 1.400.000 vizitatori /luna deci 35.000 devizitatori pe zi. Cam atat ar fi in cel mai rau caz pentru un astfel de site

Edited by Owidiu, 16 November 2009 - 19:56.


#24
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008

View Postzuzoo, on 16th November 2009, 00:56, said:

Eu am un angajat care imi tine 6 site uri si imi scoate in medie 7-8 mii $ pe luna (si evident inca pe atat partea lui). Eu am ideile si informatiile, el le adapteaza pentru trafic/google etc
Si tu conduci o Dacie...

#25
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Cu tapiterie si mp3 :)))

Edited by Cata., 17 November 2009 - 22:48.


#26
marinel2525

marinel2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.03.2009
Oameni buni, Google nu face nimic. Totul se bazeaza pe licitatii...O firma x face campanie in google adwords. Ea liciteaza pe un cuvant sau mai multe. Cu cat un cuvant este mai cautat cu atat licitatia este mai mare si seteaza sa plateasca de la 10 centi pana la 1 dolar. Daca un cuvant este mai putin cautat, licitatia este mai mica. 10 centi inseamna nivelul mic pe acel cuvant licitat de firma, 1 dolar este plafonul maxim pe care il plateste firma pentru acel cuvant...

Incepe campania si apare in adsense. Aici intervine conversia. Un site care are mult adsense si genereaza multe afisari, dar putine click-uri, deci conversie mica, va avea un cost pe click foarte mic, de genul 1 cent/click. Inseamna ca site-ul respectiv are o calitate mica de conversie, deci este platit prost.

Daca un site are conversie buna. Face afisari multe, dar genereaza si multe click-uri, iar conversia sare de 1-2-5%, atunci va castiga mai bine. Inseamna ca acel site este foarte bun si genereaza conversie. Poate ajunge si la plafonul maxim de 1 dolar/click exemplu.

Deci, costul pe click este stabilit de licitatia facuta de firma, de numarul de afisari generat de site-ul unde este afisat adsensul si de numarul de click-uri generate de site...

O reclama in adsense nu va fi platita la fel peste tot. Eu am prins o campanie unde am luat click de 10 dolari pentru ca a fost 1 afisarea si 1 click-ul intr-o zi si in alta zi ama castigat 50 de centi pe click, pe aceeasi reclama, pentru ca am facut multe afisari si am generat putine click-uri...

Mai cititi sa va optimizati aceste lucruri si sa invatati sa va amplasati adsensul in pagina, nu-l aruncati cu furca...

#27
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postmarinel2525, on 18th November 2009, 02:47, said:

Oameni buni, Google nu face nimic. Totul se bazeaza pe licitatii...O firma x face campanie in google adwords. Ea liciteaza pe un cuvant sau mai multe. Cu cat un cuvant este mai cautat cu atat licitatia este mai mare si seteaza sa plateasca de la 10 centi pana la 1 dolar. Daca un cuvant este mai putin cautat, licitatia este mai mica. 10 centi inseamna nivelul mic pe acel cuvant licitat de firma, 1 dolar este plafonul maxim pe care il plateste firma pentru acel cuvant...

Incepe campania si apare in adsense. Aici intervine conversia. Un site care are mult adsense si genereaza multe afisari, dar putine click-uri, deci conversie mica, va avea un cost pe click foarte mic, de genul 1 cent/click. Inseamna ca site-ul respectiv are o calitate mica de conversie, deci este platit prost.

Daca un site are conversie buna. Face afisari multe, dar genereaza si multe click-uri, iar conversia sare de 1-2-5%, atunci va castiga mai bine. Inseamna ca acel site este foarte bun si genereaza conversie. Poate ajunge si la plafonul maxim de 1 dolar/click exemplu.

Deci, costul pe click este stabilit de licitatia facuta de firma, de numarul de afisari generat de site-ul unde este afisat adsensul si de numarul de click-uri generate de site...

O reclama in adsense nu va fi platita la fel peste tot. Eu am prins o campanie unde am luat click de 10 dolari pentru ca a fost 1 afisarea si 1 click-ul intr-o zi si in alta zi ama castigat 50 de centi pe click, pe aceeasi reclama, pentru ca am facut multe afisari si am generat putine click-uri...

Mai cititi sa va optimizati aceste lucruri si sa invatati sa va amplasati adsensul in pagina, nu-l aruncati cu furca...

foarte bun postul, multam de info

#28
alisdaniela

alisdaniela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2009
va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza pentru acest sistem. Sunt noua si m-ar interesa sa stiu care sunt pasii. Multumesc

#29
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008
Cel mai mult am luat 0.23$ ,iar cel mai putin 0.00 ( intr-o zi am avut 8-9 clickuri si castiguri 0 :mellow: )

#30
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postk1vlad, on 1st December 2009, 17:29, said:

Cel mai mult am luat 0.23$ ,iar cel mai putin 0.00 ( intr-o zi am avut 8-9 clickuri si castiguri 0 :mellow: )

clickuri invalide cum zice google.

cand se mai intampla e bine sa ii anunti pe cei de la google, altfel s-ar putea sa te alegi cu contul suspendat. (asta daca nu ai dat tu click pe propriile reclame.)

#31
snoopyCST

snoopyCST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.09.2009
uneori te ajute si google..
cand ai vizitatori putini si clickuri multe primesti mai multi centi pe click
cand ai vizitatori multi si clickuri putine primesti mai putini centi pe click..
au ei o metoda aparte de a calcula..

#32
narcy2008

narcy2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2010
un site bun care te plateste pentru un click este trafic garantat.Este un site romanesc de incredere  de la care esti sigur ca iti primesti bani
nu ca alte siteuri straine. Ca mai buna solutie este TRAFIC GARANT!!!
DAK VRETI SA VA INSCRIETI UITATI LINCUL: http://www.rahatgara...php###narcy2008

#33
voxx

voxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 29.03.2007
Pleaca si te culca.Aici e vorba de adsense nu te porcaria ai de site.

Edited by voxx, 15 March 2010 - 19:58.


#34
lp4ever1992

lp4ever1992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 27.02.2009
"lincul"   :lol:


imi place foarte tare adresa site-ului  : rahatgarantatdespammeri.roiu

:clapping: :rolleyes:

Edited by lp4ever1992, 15 March 2010 - 20:03.


#35
NineMM

NineMM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.03.2010
Depinde de site-ul care il ai , de ex daca vinzi påine  , normal ca  iei 0.2 centi .. eu am 8 blog-uri cu informatii despre forex trading . Plus de asta site-ul atrage reclame de trading , media la click este de 0.40euro centi pe click... Ganditi si voi logic mai:))

#36
catalingmn

catalingmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2010
Eu am un site de file sharing pe care vreau sa il promovez in afara(in momentul de fata se lucreaza la asta), dar deocamdata 80% din traficul meu este din ro, trimis de amici care au site-uri. Nu pot sa inteleg ce spuneti voi acolo, eu castig in medie 0,01$ pe click, rar se intampla sa primesc si eu un click mai mare. Acum 2 zile am primit 102 click si castigul meu a fost $1.05.

Wtf?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate