Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19799 replies to this topic

#17407
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ii pierdeai timpul, era clar ca nu accepti mizeriile alea propuse, nu venea comisionul. El cauta oameni usor de convins pentru a-si atinge targetul, cu un salariu de baza probabil minim, nu e pus acolo sa te serveasca pe tine. Cam la asta s-a ajuns.

Edited by MembruAnonim, 28 January 2021 - 12:44.


#17408
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Incearca prin chat bot (din MyOrange). Ce ti-a oferit tie e foarte slab. Ce am eu (am 3 abonamente, 2 indentice la 8E)
  • 6E (fara roaming): nelimitat voce si mesaje+8GB+30GB+nelimitat la viteza 2G (la care se adauga bonusul lunar de 100GB pentru plata facturii sau cum ii mai zic. Il gasesti pe versiunea Web a MyOrange). Inca nu am vechimea de 1 an pe abonamentul asta (bentru cei 0.5GB de net bonus. Are 10 luni (preluat in martie anul trecut, inainte de inceperea restrictiilor)
  • 2x8E (cu roaming): nelimitat voce si mesaje+50GB+1.5GB (vechime 3 ani) (la care se mai adauga bonusul lunar de 100GB pentru plata facturii).


#17409
claghi

claghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.04.2004
Astazi am fost sunat si eu pentru retentie. Fara a solicita acest lucru. Momentan am un abonament fara perioda contractuala la 7 eur cu roaming, nelimitat voce si sms si 36 GB date. Mi s-a oferit la 8 euro roaming, nelumitat voce si sms si 50 GB. Prelungire pe 12 sau 24 luni, nu a acceptat pe 6.  Am ramas sa ma sune maine

#17410
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca iti ajunge netul, lasa-l asa. Ca oferta ai putea cere reducere 4 luni (100%) sau 8 luni (50%) pentru cel de 8E si iesi la 6.67E pe luna.

#17411
Undercover89

Undercover89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 16.12.2019
Foarta slaba retentia la orange de o perioada.  Reteaua nr 1 devine zgarcita

#17412
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Din 2019 tot oferă abonamentul ăsta cu 50 GB și roaming la 8 euro. Când le-or mai schimba și ei?
În Aprilie îmi expiră și mie perioada contractuală pentru un Orange Me Start 6, cel cu roaming.
Am făcut până acum 2 cereri de reofertare, la prima cerere mi s-a oferit varianta abonamentelor de pe site, iar la a doua cerere nu mi-au oferit absolut nimic. Mi-au spus că mai mult internet sau alt abonament  mai bun de ce am la momentul actual până în pragul de 6 euro nu au ce să îmi ofere...
În martie voi mai încerca și prin intermediul roboțelului Djingo.

#17413
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu am primit cu 4 luni gratuite. La ultima cerere de ofertare (cred ca e in urma cu 2-3 pagini, cerusem tarife de SEE in tarile NonSEE) consultantul stia ca pentru 8E (la inceput de 2020) se ofereau 40GB, nu 50, cat am eu (pe ambele de 8E le am in identice, doar ca am preluat un abonament si am mai cumparat pe unul din numere un telefon, iar perioada s-a modificat perioada,pe unul din ele, ma rog, chichite, nu cred ca e important in discutia de fata).

Am o vaga impresie ca isi schimba abonamentele intre Craciun si Paste (ca oferta). Perioada dintre (adica vara si toamna) ori o lasa mai moale, ori incearca sa vada ce prind si ce se refuza mai des.

#17414
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 30.05.2008

 d4m4g3, on 28 ianuarie 2021 - 12:35, said:

Iar un asemenea angajat, dupa o conversatie scurta, ar trebui concediat din start!

Ai perfecta dreptate. Din pacate, aia nu era angajata Orange si o doare undeva de Orange, singurul ei tel este sa-si faca norma de apeluri si targhetul de fraieri prinsi in navod. Servicii externalizate...Am avut si eu parte de un asemenea comportament jignitor de-a dreptul insa pentru o problema, nu retentie si am insistat pana ce am fost contactat de un angajat adevarat al Orange-ului, diferenta a fost ca de la cer la pamant. Pe langa o cu totul alta atitudine, pe langa competenta care se vedea imediat ca o are, a dovedit si un real interes in a rezolva problema. La final, nu m-am putut abtine sa nu ii prezint interactiunea cu fata de la call center si mi-a spus ca situatia din pacate nu este una izolata...Orange a redus intr-adevar costurile dar si-a redus si reputatia necontroland mai strict activitatea angajatelor de la call center.

#17415
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Retenția nu este externalizată!

#17416
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Din ce spunea omul, a fost contactat fara sa ceara, deci e vorba de ofertare, nu retentie. Retentia nu suna decat la cererea clientului.
Ofertarea putea sa vina de oriunde, de la parteneri sau de la Orange.

#17417
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu am precizat clar, dar am facut cerere de retentie prin Orange Helper.
El a inregistrat cererea si a fost ok pana m-a sunat respectiva angajata. Apoi zero interes, oferte, optiuni, si a telefon inchis in nas.

Convorbirea a durat 6m23s, deci scurt, nu am stat 30 de minute sa zic ca s-o fi plictisit si nu ajungeam la vreo concluzie.
E clar ca n-a vrut, n-a interesat-o, si n-a considerat ca-i iese ceva. Daca n-am vrut telefoane, prelungiri pe 2 ani si abonamente de peste 15E...

#17418
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Nu iau apararea Orange pentru ca nu ii stiu bine (a mai ramas doar sotia cu 1 numar la ei, restul le-am portat), dar imi place cum sunati voi cu abonamente de 6-7 euro, va ratoiti la ei ca vrei oferte mai bune - adica luni gratis, puncte TY si telefoane reduse.
S-a mai discutat mult aici: pur si simplu nu mai vor asemenea abonati! Sunt probabil cateva sute pe aici si alte cateva mii foarte bine informati si care sunt sub limita lor de “profit asteptat”. Prefera sa piatda miile alea de abonati care suna anual/la 2 ani si vor tot felul de “avioane”. Acei clienti se vor tot muta intre retele asa ca nici nu se “obosesc” sa ii retina (cum spunea cineva mai sus). Restul de clienti inca mai pun botul la oferte de 15-25 euro asa ca se lupta pentru aia.
Nu e placut pentru noi, dar e profitabil pentru ei. Inca este o tara libera si putem sa be mutam unde vrem, desi probabil o sa observam ca toti operatorii “seriosi” au inceput in ultimii ani sa aiba aceeasi abordare: clientii “prea ieftini” sunt lasati usor sa plece daca vor.

#17419
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 01.05.2016
Cei de pe prepay la 5-6 euro nu fac nici o pretentie, si la 12 luni, platesc 13 reincarcari, deci e in favoarea O.

#17420
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Xman_ghio, on 29 ianuarie 2021 - 16:06, said:

Nu iau apararea Orange pentru ca nu ii stiu bine (a mai ramas doar sotia cu 1 numar la ei, restul le-am portat), dar imi place cum sunati voi cu abonamente de 6-7 euro, va ratoiti la ei ca vrei oferte mai bune - adica luni gratis, puncte TY si telefoane reduse.
S-a mai discutat mult aici: pur si simplu nu mai vor asemenea abonati! Sunt probabil cateva sute pe aici si alte cateva mii foarte bine informati si care sunt sub limita lor de “profit asteptat”. Prefera sa piatda miile alea de abonati care suna anual/la 2 ani si vor tot felul de “avioane”. Acei clienti se vor tot muta intre retele asa ca nici nu se “obosesc” sa ii retina (cum spunea cineva mai sus). Restul de clienti inca mai pun botul la oferte de 15-25 euro asa ca se lupta pentru aia.
Nu e placut pentru noi, dar e profitabil pentru ei. Inca este o tara libera si putem sa be mutam unde vrem, desi probabil o sa observam ca toti operatorii “seriosi” au inceput in ultimii ani sa aiba aceeasi abordare: clientii “prea ieftini” sunt lasati usor sa plece daca vor.

Și totuși, când la portare Primești ce vrei la fidelizare, cum e?

Este normal ca furnizorul sa vrea tarifele mari și clientul sa le vrea mici. Important unde e punctul de convergenta.

#17421
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 Xman_ghio, on 29 ianuarie 2021 - 16:06, said:

Nu iau apararea Orange pentru ca nu ii stiu bine
Eu unul am intrebat de optiuni. Mi-e clar ca nu imi dadea abonamentul de 8E la 5E, ca nu primeam 200E in puncte pentru 12 luni, dar nici n-am ridicat pretentiile astea.
Si ei vor sa aiba profit, categoric, dar faptul ca nu le folosesc serviciile desi le platesc, pot vedea asta.
Daca-mi dadeau abonament nelimitat 5G si 2.000.000 de minute internationale tot nu le foloseam asadar erau doar pe hartie.

Dar totusi, mi-a spus telefonic ca nu consum nici 10% din resurse (luna trecuta am consumat ~950MB date), dar mi s-a oferit abonament mai mare. Doar sa fie! Si cu perioada contractuala. Adica sa castige doar ei.
Sau mai mic, de 6E, dar mult mai prost, fara roaming, fara cost control sau ce a mai fost amintit pe aici, si tot cu 12 luni. N-ar avea sens pentru 5lei pe luna sa pierd resurse si am contract.
Sau 20E in puncte pentru 12 luni de contract prelungire. OK, poate asta era o optiune daca oricum stateam si nu voiam nicio alta modificare, dar tot mi se pare putin 20E, oricum tot la ei ii folosesc.

In fine, nu se poate gasi ceva sa mi se para si mie ok, si sa le fie si lor, asta este. Mergem mai departe. Dar nu inchizi telefonul in nas. Ca asta m-a enervat cel mai mult.

#17422
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015
20 euro in puncte inseamna 60 euro pe site :) Daca ma gandesc bine era un mod de a te agata sa faci un abonament mai mare sa iei si telefon, probabil ieseau pe plus ceva mai mult decat platesti tu lunar...Nu-s flexibili in gandire asta e problema lor. Fac o paleta de oferte si oamenii de retentie jongleaza cu ele cand ar avea posibilitatea sa faca un training cu ei si sa le dea acces sa faca ei ofertele, am lucrat la concurenta si se poate asta, da, ia mai mult timp sa le faci manual dar eu le faceam fara niciun training de asta mai dadea eroare la codarile mai complicate gen voip si alte tampenii :))

#17423
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
mno, eu am 300 de euro deocamdata, as lua un iphone mini gratis, oare sa prelungesc, nici nu stiu !?

Edited by SSpantzer, 02 February 2021 - 08:18.


#17424
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Ca sa iei mini gratis cu puncte de 300€, trebuie abonament de la 25€ in sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate