Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

EMAG - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6677 replies to this topic

#5923
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Da dar este curios fiindca suma cu care apar dator este mai mica decat este extragarantia. Nu stiu ce naiba, habar n-am. Astept sa mi se solutioneze reclamatia si sper sa se solutioneze amiabil treaba. Oricum banii pe retur trebuia sa-i primesc. Eu mai mult pentru asta am facut reclamatia. Ce? Eu cand ma duc sa ridic un produs pot sa-l iau pe datorie? Asa si cu returul. Trebuia sa primesc banii nu sa ma ia cu vrajala ca am nu stiu ce datorie inchipuita  la ei si ca nu pot sa imi faca plata la factura pe minus.

Edited by -koss-, 28 April 2018 - 12:01.


#5924
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Iti dai seama ca nu e o schemă de refuzare a returului ci pur și simplu apari cu o sumă neincasata. De ce nu încerci sa suni în call center sa te lămurească de unde e suma?

#5925
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 11.08.2016
Pt ca i-ar spune acelasi lucru, ca trebuie verificat in contabilitate. I-ar promite agentul ca il suna cand are noutati si aici s-ar incheia povestea. Mai bine ca a facut reclamatie scrisa. Chiar daca va dura pana va primi raspuns, macar va avea direct rezolvarea problemei.

Mijloacele de rezolvare a problemelor pe loc, de catre un agent de call center, indiferent de firma, sunt limitate. La firmele serioase, de obicei multinationale, se revine catre client in momentul in care agentul are o solutie, pt ca chiar trebuie sa contacteze departamentul care poate rezolva problema. Deh, clientii sunt straini. Cand vine vorba firmele si clientii romani stau altfel lucrurile... Or fi si la noi cateva exceptii, dar ma indoiesc ca emag e una dintre ele...

Edited by MediumPlayer, 28 April 2018 - 12:31.


#5926
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,928
  • Înscris: 07.08.2008

 -koss-, on 28 aprilie 2018 - 09:18, said:

Fals, cartea de identitate veche nu are nicio valoare daca e expirata si in 99 % din cazuri o opresc gaborii de la evidenta populatiei.
CI trebuie schimbat INAINTE sa expire ;) daca tot vrei sa vorbim pe bune pe tema asta. Ca unii nu sunt atenti la asta sau ii doare undeva, asta e alta discutie :)
Si nu, cei de la evidenta NU o opresc daca tu le zici ca vrei sa o ti-o lase pana iei CI noua.

#5927
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 11.08.2016
Ba da, ti-o opresc, chiar daca te duci la evidenta populatiei inainte sa expire si le zici ca vrei s-o pastrezi pe cea veche. Mie mi-a dat un fel de act (juma' de foaie A4) pe care mi-au trecut numele, CNP-ul, seria si nr cartii vechi in caz ca cineva voia sa ma legitimeze. A pus acolo o semnatura si o stampila. N-a vrut sub nici o forma sa mi-o lase pe cea veche. A durat 3 saptamani pana a fost gata cea noua. Asta se intampla anul trecut.

Experientele sunt diferite, in functie de cine e in spatele ghiseului, din cate se pare. Asa ca mai bine incheiem offtopic-ul pt ca e clar ca nu ajungem la o concluzie si putem ajunge la sanctiuni, eventual...

Edited by MediumPlayer, 28 April 2018 - 12:57.


#5928
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,705
  • Înscris: 13.12.2006

 -koss-, on 27 aprilie 2018 - 21:24, said:

Singurele dati cand imi verific daca am cartea de identitate in portofel e cand ma duc pe la banci.. fiindca acolo chiar iti trebuie dar in rest... si daca ma legitimeaza garda pe strada ma iau cu ei in gura sa-mi spuna motivul, daca am fost suspect de ceva, daca am facut ceva suspect..daca am facut ceva gresit, daca am incalcat vreo lege, etc ca n-au voie sa te intrebe de sanatate asa ca li s-a pus lor pata pe tine chiar daca se numesc politie, jandarmi, politie comunitara.
Posted Image  n-am ce sa zic decat bafta ...sa ne spui si noua cum a decurs intalnirea asta minunata a ta dupa ce faci pe smecheru ca boureanu :)

ps: mii de scuze pt ofttopic

#5929
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Fiecare e pe barba lui. Unii sunt smecheri altii sunt fraieri. Asta e in viata. Pe mine n-are cum sa ma ia de prost nimeni, nici politie, nici jandarmi nici emagul, nimeni ca ii ia mama dracu' pe toti.

Edited by -koss-, 28 April 2018 - 13:53.


#5930
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,935
  • Înscris: 25.01.2007
Mda, sunt si smecheri.
Vad ca te-a luat emagul de fraier, zi asa, nu ti-a dat banii pe retur?

#5931
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu dar o sa mi-i dea ca altfel nu au cum Posted Image. O sa-i cer chiar numerar si nu o sa accept voucher. Nici macar in cont bancar nu o sa-i accept.

Edited by -koss-, 28 April 2018 - 18:59.


#5932
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Zici ca suntem la piata cu cartile astea de identitate. Parca erau niste legi dupa care sa ne luam. Sau ne convine mai mult sa ne contrazicem pe un forum?

In alta ordine de idei:

A ridicat cineva un articol de imbracaminte / incaltaminte cu ridicare din showroom, apoi l-a returnat imediat? Vreau sa comand o bluza si sa o probez in showroom. Daca nu imi vine, o returnez. Sau trebuie sa ajung cu ea acasa, sa fac cerere de retur, sa vina curierul samd?

#5933
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
N-ai cum sa te probezi in showroom, nu sunt cabine de proba. Ce faci te dezbraci in showroom? :)

#5934
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Iau peste tricou, hellooo!

Am cumparat anul trecut o pereche de adidasi de la Asics (astia aproape ca au reinventat mersul pe jos, asa bine ma simt in ce am cumparat de la ei) si tipul de la livrare mi-a zis (fara sa il intreb) ca ii pot schimba daca nu imi vin. Din fericire, erau masura potrivita.

#5935
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015

 -koss-, on 28 aprilie 2018 - 13:52, said:

Fiecare e pe barba lui. Unii sunt smecheri altii sunt fraieri. Asta e in viata. Pe mine n-are cum sa ma ia de prost nimeni, nici politie, nici jandarmi nici emagul, nimeni ca ii ia mama dracu' pe toti.

Tare as vrea sa te vad fata in fata intr-o astfel de situatie... deobicei cei care se tin smecheri pe internet, in realitate sunt foarte cuminti Posted Image

#5936
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Cica "fata in fata".Posted Image  
Lupta smardoilor schilozi, 45 de kile bucata, cu paltonul si plapuma in spinare --- dupa primul pumn, dat prin aer, va luati pauza sa va recapatati suflul.
Mai bine lasati astea cu "in realitate sunt mare si tare" si continuati sa va umflati in pene pe net. E mai sigur.

#5937
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015
N-ai inteles.
Ziceam ca vreau sa-l vad cum se comporta , ca el zicea ca nu da socoteala la nimeni( politie, jandarmerie, etc).

#5938
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Ma comport exact cum vorbesc pe forum ca doar nu am doua fete sau doua masti. De fapt ma comport mai rau de cum vorbesc pe forum ca aici mai ma cenzurez ca iau warn sau ban aiurea. Credeti ca vorbesc SFuri.. ramaneti bre cu credinta voastra, aveti dreptul sa credeti ce vreti dar terminati cu offtopicul la adresa mea.

Edited by -koss-, 28 April 2018 - 22:47.


#5939
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Va rog sa nu mai dati apa la moara razboinicilor de tastatura. Asta e tare in spatele monitorului, dar zice "Saru' mana!" si paznicilor de noapte, nu numai politistilor si jandarmilor.

On-topic: Are cineva idee daca eMAG ofera asigurare pentru telefoanele vandute? Am un prieten care vrea un IPhone X, si vrea sa-l ia cu nu stiu ce asigurare de furt sau la distrugere.

#5940
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,204
  • Înscris: 06.11.2008

 -koss-, on 28 aprilie 2018 - 10:32, said:

Mi-am facut nervi azi la emag. Am facut un retur in showroom si am aflat cu stupoare ca nu au cum sa-mi dea inapoi banii si ca nu pot sa imi reduca din alta comanda fiindca apar cu datorie la ei 200 de lei.
I-am zis cucoanei de la facturi ca n-are cum sa fie asa ceva. Ca n-am nicio datorie la ei. Cum as fi putut sa am datorie la emag?!.. I-am zis ca poate e o greseala. A zis ca n-are ce sa faca ca luni imi zice ce si cum dupa ce suna la contabilitate. Astia nu sunt pe creanga lor. Te mai fac si dator acum drept pretext ca sa-ti refuze rambursarea banilor. Sa vad luni care e problema intr-adevar. Returul l-am facut dar banii ciuciu.
Nu mai astept pana luni ca nu ne targuim ca la piata ci o sa le fac instant reclamatie in formular, am deja nervi plus ca m-a deranjat atitudinea gretoasa a cucoanei respective.

Am patit ceva asemanator anul trecut, in urma unei comenzi mai mari pentru faptul ca am primit de 3 ori produsul lovit mi-au dat un voucher de 150 lei...m-am folosit de acesti bani pentru 2 comenzi...cand am fost sa ridic a 3 a comanda mi-au zis ca am de plata X suma + plus cei 150 lei...pana la urma s-a rezolvat in favoarea mea pentru ca la emag NU ai cum sa ridici o comanda fara ca ea sa fie platita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate