Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Romtelecom-NextGen - Numai aici despre net & telefonie.

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#865
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Da,poate fi folosit pe post de switch,trebuie doar sa dezactivezi dhcp-ul la el.

Asa ar fi fost normal sa iti puna ei un switch sau sa traga alt cablu pentru a asiugura viteza din moment ce gateway-ul respectiv suporta maxim 30 Mbps

#866
Sebic23

Sebic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.03.2013
dar nu fac figuri cei de la next-gen ca mi-as multiplica firul sau ceva?
eu vreau sa bag cablul principal cu ip static pe care este setat si mac-ul in switch(router wireles) si sa scot un calbu pentru aparat si unul sa intre in wireless.
in gateway-ul de la ei un pot baga un cablu din reteaua routerului wireless actual sa nu mai folosesc un switch?

#867
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
foloseste routerul nou pe post de switchi, doar pentru teste. n-are nimeni nicio treaba ce fel de retea iti faci tu in casa, doar sa dezactiezi DHCP-ul, sa nu le faci probleme in retea.

#868
Sebic23

Sebic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 23.03.2013
de ce sa il folosesc pe cel nou pe post de switch?
eu am dezactivat dhcp de la cel vechi ca sa il pot folosi ca si un switch.

#869
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
N-ai zis ca ti-au dat IP-ul pe adresa MAC al routerului vechi? atunci suna la ei sa-ti activeze IP-ul pe MAC-ul routerului nou.

Edited by Bukovina, 15 January 2014 - 22:16.


#870
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Poate sa-mi spuna cineva ce fel de conexiune are Nextgen in Sibiu; ppoe, dhcp? Mi-a spus un prieten ca n-a gasit de un an timp sa cheme pe cineva sa-i paroleze routerul. As vrea sa-l ghidez eu prin telefon sau prin control la distanta cu prima ocazie si vreau sa fiu pregatit sa rezolv repede sa nu bajbai. Routerul cred ca este un Tenda, vreun model basic ca zicea ca a dat pe el 50 lei. Mai multe amanunte nu stiu deocamdata presupun ca nu este ppoe ca daca nu era asa cine i la pus ar fi stiut sa-l si paroleze. Ori i l-a pus cineva or l-a instalat singur, nu stiu. Multumesc.

Edited by malwarebytes, 17 January 2014 - 21:52.


#871
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,961
  • Înscris: 12.06.2007
Conexiunea Nextgen Sibiu are la baza autentificare la nivel de MAC + IP static.

#872
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

 wfnse, on 25 ianuarie 2014 - 23:32, said:

Conexiunea Nextgen Sibiu are la baza autentificare la nivel de MAC + IP static.
Merci.
Am rezolvat  de la distanta, am avut viata usoara ca avea parola de administrator "admin"!  Am facut back-up la setari pentru orice eventualitate, am facut setarile pentru Wi-Fi dupa care am facut iar back-up la setarile routerului.

#873
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
bye-bye nextgen dupa 8 ani de colaborare. din pacate neprofesionalismul angajaților si faptul ca mint cu nerusinare a avut efect de bumerang.

#874
SidTheKid

SidTheKid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 07.01.2009
Chiar acum downloadez ceva de la unu' care are net de la firma asta de care n-am auzit.
Concluzia: jalnic upload face ala, o sa iau un hd in 10 zile la ce viteza ametitoare are:))
Si eu sunt invatat ca la RDS, 10-15 min un fisier din ala, dar deh, asta e.
Ps: si chiar m-am uitat pe site-ul lor si cica au fibra optica, nene, la viteza upload de 100 kilo cat are ala, aia nu e fibra optica cum nu-s eu episcop de Bihor:)))

Edited by SidTheKid, 25 November 2014 - 20:59.


#875
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,333
  • Înscris: 05.06.2002
cum v-a mers netul de sarbatori? la mine incarca greu paginile, cu erori.

#876
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
@Fane, in Giurgiu a mers ok! Nu au fost probleme!

#877
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.06.2007
Vad ca NextGen ofera  telefonie VoIP. Utilizeaza cineva acest serviciu? Daca da, se poate verifica daca functioneaza metoda asta (sau  ceva similar) de identificare a apelurilor anonime? Multumesc anticipat.
P.S. Sper sa  primesc un raspuns pina anul viitor, la ce frecventa au postarile pe topicul asta, nu pot spera mai mult.... Posted Image

#878
fastgrav

fastgrav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.12.2003
Voce.online de la Romtelecom afisa dintr-o eroare se pare numarul real al celui care te suna cu nr ascuns ... si se pare ca de asta i-au si inchis ... nu prea e legal
nu stiu daca mai e vreun operator care se risca sa afiseze numarul privat ... sa aiba aceeasi soarta ca voce.online

.... sau poate merg pe sloganul no risk, no fun !

Edited by fastgrav, 23 January 2015 - 22:49.


#879
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Operatori VoIP fac asta daca nu ma înșel !
Si nu mi se pare nimic ilegal in asta , insa mai "ilegal" ( in sensul de imoral ) mi se pare sa suni cu număr privat decât sa afișeze numărul celui care te suna cu privat !

#880
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.next-gen....er-500mbps.html
Ca sa nu ma plictisesc in timp ce astept (zadarnic?) un raspuns la intrebarea de mai sus...Posted Image

#881
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

 fastgrav, on 23 ianuarie 2015 - 22:47, said:

Voce.online de la Romtelecom afisa dintr-o eroare se pare numarul real al celui care te suna cu nr ascuns ... si se pare ca de asta i-au si inchis ... nu prea e legal
Prostii. Zi si mie articolul din lege?

#882
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005
[ https://i.imgur.com/DJC1G2k.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pot pretinde mai mult pentru Power 500? E facut testul pe wifi in alta camera, dar nici in G-PON wired nu sare mai mult. Am ajuns la aceste valori, dupa o reclamatie, prin care mi le-a dublat pe cele anterioare. Ma gandeam, ar putea stoarce ei si mai mult?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate