Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Romtelecom-NextGen - Numai aici despre net & telefonie.

- - - - -
  • Please log in to reply
1016 replies to this topic

#901
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
@Neaceasca85 - NextGen apartine de Telekom?

#902
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,713
  • Înscris: 14.10.2008
DA. Si ei au fost in Sibiu concurenta la GPON-ul RDS inca din 2010, Sibiu are si acum FTTH Telekom, e fieful Romtelecom din timpuri vechi.

#903
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Salutare, am o problema mare cu acest furnizor de servicii internet pe nume Nextgen. Sunt abonat al lor de 5-6 ani, in acest timp am avut nenumarate probleme cu calitatea internetului oferit de ei. O sa incep de la inceput. Acum vreo 5 ani mi-am bagat net de la Nextgen, atunci, nu era fibra optica pana aici unde locuiesc eu, ci undeva la 500 metri de mine, de acolo era cablu ftp cu vreo 5-6 switchuri. La inceput, netul a mers bine,cel putin cateva luni,ori nu observam eu problemele pentru ca trecusem de pe romtelecom adsl  2mbps la 100 mbps, si mi se parea wow viteza, nu prea am tinut cont de lag atunci pentru ca nu prea jucam online, eram mai mult interesat de download speed.Au trecut cateva luni si au inceput problemele, lag mare, probleme cu pingul etc, dupa cativa ani in care ba mergea bine, ba nu merga bine, au facut o prostie si au legat ilegal un abonat de cablul meu ftp, mentionez ca acel cablu era cumparat de mine, de la switch pana in casa, ei  i-au taiat invelisul, au taiat 4 fire si pe acele fire au legat un vecin de-al meu, de origine colorata, s-a inteles vecinul cu un angajat sa-i bage net gratis folosind mac-ul meu, mac pe care acel angajat il daduse. Imi mergea internetul extrem de prost, nu puteam juca nimic online, aveam lag tot timpul, deja nu stiam ce sa-i mai fac, pana cand am aflat de smecheria lor, si i-am luat la intrebari. Au spus sa am putina rabdare ca urmeaza sa modernizeze reteaua si o sa extinda fibra optica pana la mine, am asteptat 2-3 luni si au schimbat fibra etc, nu s-au tinut de cuvant si fibra tot nu au adus-o pana la stalpul din dreptul portii mele, au adus-o ceva mai aproape decat era, pe la vreo 250 metri de mine. Am sperat ca in sfarsit scap de probleme, ce-i drept, 2 luni de zile a mers foarte bine, apoi, a venit o ploaie cu fulgere etc etc, le-au ars niste media convertoare, mi-au ars si mie si unui vecin routerele, si 3 zile am stat fara net. Cand in sfarsit l-au reparat, am observat ca mergea prost, seara cel putin nu mai puteam face nimic pe net, vroiam sa joc ceva, aveam ping 500-1000,deci imposibil de jucat, abia se incarcau paginile etc. Timp de 3 saptamani aveam zilnic probleme, deconectari, lag etc, nu am mai suportat si am facut reclamatie la ANPC, cand ANPC-ul i-a luat la intrebari, a venit seful lor de aici si mi-a propus un abonament Busines cu banda garantata, fibra pana in casa etc. Ok, ieri au venit si mi-au pus fibra optica pana in casa, au pus un Media converter , a venit ala cu aparatul de sudat fibra si in sfarsit aveam fibra optica pana in casa. Ma gandeam ca in sfarsit scap si eu de probleme si o sa ma bucur de net, bucuria mea a tinut numai 3-4 ore, apoi a inceput iar sa creasca pingul si intr-un final a picat netul, il sun pe seful lor, si imi spune ca eu sunt legat pe un switch cu management si probabil s-a blocat, sau are vreo problema.Dimineata pe la 11 au reparat netul, de atunci pana acum a tot plouat, vreo 3 ore mi-a mers foarte bine, insa de pe la 3 a inceput iar sa creasca pingul. Am facut test in consola cum scrie in contract cu ping -t si ip-ul lor, in mod normal pingul e 6 ms , acum imi crestea pana la 200 ms, am facut  si mai multe speed test-uri pe site-ul lor, sa vada si ei, pingul 104 ms, un ping extrem de mare tinand cont ca atunci cand merge bine, pingul nu depaseste 10 ms.L-am sunat iar pe sef, si mi-a zis ca problema il depaseste si o sa intrebe mai sus la superiori, eu unul m-am saturat, de asta m-am decis sa va expun problema mea, si cei care se pricep la internet, sa incerce sa ma ajute, macar sa imi dau seama de la ce pot fi aceste probleme, pentru ca am sperat ca trecand pe busines sa scap de probleme si dupa cum stiti, busines inseamna un abonament de 3-4 ori mai mare,deci o risipa de bani in conditiile in care merge la fel de prost. Va rog frumos,cei care va pricepeti, dati-mi niste sfaturi, idei, posibile rezolvari  etc.
LE. Era sa uit, se poate ca acel switch cu management sa fie problema?  sau pur si simplu reteaua lor e de rahat?

Edited by vasy86le, 26 October 2016 - 15:16.


#904
Motanu1985

Motanu1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.07.2007

 vasy86le, on 26 octombrie 2016 - 15:11, said:

Salutare, am o problema mare cu acest furnizor de servicii internet pe nume Nextgen. Sunt abonat al lor de 5-6 ani, in acest timp am avut nenumarate probleme cu calitatea internetului oferit de ei, o sa incep de la inceput. Acum vreo 5 ani mi-am bagat net de la Nextgen, atunci, nu era fibra optica pana aici unde locuiesc eu, ci undeva la 500 metri de mine, de acolo era cablu ftp cu vreo 5-6 switchuri. La inceput, netul a mers bine,cel putin cateva luni,ori nu observam eu problemele pentru ca trecusem de pe romtelecom adsl  2mbps la 100 mbps, si mi se parea wow viteza, nu prea am tinut cont de lag atunci pentru ca nu prea jucam online, eram mai mult interesat de download speed.Au trecut cateva luni si au inceput problemele, lag mare, probleme cu pingul etc, dupa cativa ani in care ba mergea bine, ba nu merga bine, au facut o prostie si au legat ilegal un abonat de cablul meu ftp, mentionez ca acel cablu era cumparat de mine, de la switch pana in casa, ei  i-au taiat invelisul, au taiat 4 fire si pe acele fire au legat un vecin de-al meu, de origine colorata, s-a inteles vecinul cu un angajat sa-i bage net gratis folosind mac-ul meu, mac pe care acel angajat il daduse. Imi mergea internetul extrem de prost, nu puteam juca nimic online, aveam lag tot timpul, deja nu stiam ce sa-i mai fac, pana cand am aflat de smecheria lor, si i-am luat la intrebari. Au spus sa am putina rabdare ca urmeaza sa modernizeze reteaua si o sa extinda fibra optica pana la mine, am asteptat 2-3 luni si au schimbat fibra etc, nu s-au tinut de cuvant si fibra tot nu au adus-o pana la stalpul din dreptul portii mele, au adus-o ceva mai aproape decat era, pe lavreo 250 metri de mine. Am sperat ca in sfarsit scap de probleme, ce-i drept, 2 luni de zile a mers foarte bine, apoi, a venit o ploaie cu fulgere etc etc, le-au ars niste media convertoare, mi-au ars si mie si unui vecin routerele, si 3 zile am stat fara net. Cand in sfarsit l-au reparat, am observat ca mergea prost, seara cel putin nu mai puteam face nimic pe net, vroiam sa joc ceva, aveam ping 500-1000,deci imposibil de jucat, abia se incarcau paginile etc. Timp de 3 saptamani aveam zilnic probleme, deconectari, lag etc, nu am mai suportat si am facut reclamatie la ANPC, cand ANPC-ul i-a luat la intrebari, a venit seful lor de aici si mi-a propus un abonament Busines cu banda garantata, fibra pana in casa etc. Ok, ieri au venit si mi-au pus fibra optica pana in casa, au pus un Media converter , a venit ala cu aparatul de sudat fibra si in sfarsit aveam fibra optica pana in casa. Ma gandeam ca in sfarsit scap si eu de probleme si o sa ma bucur de net, bucuria mea a tinut numai 3-4 ore, apoi a inceput iar sa creasca pingul si intr-un final a picat netul, il sun pe seful lor, si imi spune ca eu sunt legat pe un switch cu management si probabil s-a blocat, sau are vreo problema.Dimineata pe la 11 au reparat netul, de atunci pana acum a tot plouat, vreo 3 ore mi-a mers foarte bine, insa de pe la 3 a inceput iar sa creasca pingul. Am facut test in consola cum scrie in contract cu ping -t si ip-ul lor, in mod normal pingul e 6 ms , acum imi crestea pana la 200 ms, am facut  si mai multe speed test-uri pe site-ul lor, sa vada si ei, pingul 104 ms, un ping extrem de mare tinand cont ca atunci cand merge bine pingul nu depaseste 10 ms.L-am sunat iar pe sef, si mi-a zis ca problema il depaseste si o sa intrebe mai sus la superiori, eu unul m-am saturat, de asta m-am decis sa va expun problema mea, si cei care se pricep la internet, sa incerca sa ma ajuta, macar sa imi dau seama de la ce pot fi aceste probleme, pentru ca am sperat ca trecand pe busines sa scap de probleme si dupa cum stiti busines inseamna un abonament de 3-4 ori mai mare,deci o risipa de bani in conditiile in care merge la fel de prost. Va rog frumos,cei care va pricepeti, dati-mi niste sfaturi, idei, posibile rezolvari  etc.
Simplu  ANPC  si reziliezi contractul , si te abonezi la alta firma de internet
Asta daca ai posibilitatea asta
Daca nu faci sesizari la ei pana se rezolva

#905
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Nu am alt furnizor pe aici.. As fi interesat sa rezolv problema ,sa stiu ce cauzeaza acest lag.

#906
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
În curând 4G bate Nextgen.....
Attached File  15068422_1261213567273480_502633757236551560_o.jpg   87.52K   115 downloads

#907
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Internet in 2016 .... si mai spun ca nu au probleme.. tot orasul se plange de asta.....nu`i intereseaza..

Attached Files

  • Attached File  next.png   195.28K   123 downloads


#908
andraioana

andraioana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2017
Sunt si eu abonata a acestei companii din Dec 2016 (din lipsa altor variante). Lipsa totala de profesionalism, neseriozitate si nesimțire. Am deschisă o sesizare la ei de 19 zile datorită nefuncționalității Internetului. Evident ca nu s-a deranjat nimeni sa se deplaseze sa rezolve problema, sun la ei in fiecare zi, sunt programată in fiecare zi, numai ca nu se rezolva absolut nimic. Am facut reclamație si la ANPC, însă rezultatul a fost același. Culmea e ca facturile se emit fara nicio problema, si chiar la timp :))  Daca se gândește cineva sa încheie contracte cu ei, mai bine renuntati. Exceptând nervii provocați, chiar nu beneficiați de serviciile promise.

#909
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Mai nou se fac abonamente la Telekom mobil si sub numele de telefonie mobila NextGen? Am vazut azi un pliant cu un astfel de abonament.

#910
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Iată pliantul.

Attached File  Image (189).jpg   183.55K   68 downloadsAttached File  Image (190).png   1.58MB   72 downloads

Slabă oferta pe partea de internet.

#911
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Slaba??? Pai eu plătesc acum 11€/lună pentru atât! Si tot la Telekom!

#912
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Față de oferta standard Telekom știu că e mai bună.

#913
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Reclama mincinoasa ?

La sediul Next-Gen mai mult de 100Mbps nu au, si fac reclama la 1Gbps si in pliantele "door-to-door"

Attached Files



#914
georgianro

georgianro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2015

 Gotyc, on 06 aprilie 2017 - 18:12, said:

Reclama mincinoasa ?

La sediul Next-Gen mai mult de 100Mbps nu au, si fac reclama la 1Gbps si in pliantele "door-to-door"
Nu, nu fac reclamă mincinoasă.
Next-Gen ca și digi specifică viteze de până la 1GBPS nu garantat 1 GBPS.
Dovada că se pot obține rezultate decente chiar și pe extern, un upload de peste 500 mbps
https://i.imgur.com/r5q2JTs.png
Plus că abonamentele care depășesc 100 MBPS sunt disponibile doar în locațiile unde există infrastructură FTTH/FTTB.
După părerea mea Next-Gen are o infrastructură foarte bună în unele locații.
Ex. timpi de răspuns foarte mici în raport cu UPC sau RDS https://i.imgur.com/xYmwBIz.png

Edited by georgianro, 05 May 2017 - 00:30.


#915
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009

 georgianro, on 05 mai 2017 - 00:26, said:

Nu, nu fac reclamă mincinoasă.
Next-Gen ca și digi specifică viteze de până la 1GBPS nu garantat 1 GBPS.
Dovada că se pot obține rezultate decente chiar și pe extern, un upload de peste 500 mbps
https://i.imgur.com/r5q2JTs.png
Plus că abonamentele care depășesc 100 MBPS sunt disponibile doar în locațiile unde există infrastructură FTTH/FTTB.
După părerea mea Next-Gen are o infrastructură foarte bună în unele locații.
Ex. timpi de răspuns foarte mici în raport cu UPC sau RDS https://i.imgur.com/xYmwBIz.png
Nu ai inteles... au zis ca avem abonamente de 1Gbps.. desi maxim e 100Mbps.. nu ma refer la viteza..

#916
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012
@Gotyc next-gen are 1gb viteza in Campina .totul depinde de calculator cat de bun este si de router daca folosesti

Edited by costynsimion, 13 May 2017 - 18:41.


#917
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012
Oferta actuala NEXTGEN atasata poza de pe act de contract internet 250+ tv digital la 44 lei pe luna
Oferta supusa unor termeni si conditi

Attached Files



#918
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
in ultima vreme imi merg greu anumite site-uri, cum ar fi de exemplu chiar softpedia. trebuie sa dau cate 2-3 refresh-uri pana sa se hotarasca sa incarce pagina. pe telefon daca trec netul pe 4g imi merge ca uns. rezultatele pe speed test sunt bune:

Attached File  6375964982.png   22.12K   16 downloads  Attached File  6375977948.png   31.76K   16 downloads

imi expira intr-o luna doua contractul, ma bate gandul sa trec la rds. credeti ca ar fi o miscare ok?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate