Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Televiziunea bulgară din anul 1959 până în prezent.

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#73
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
In reply-ul meu la postarea lui "c4nib4alul" gasiti traducerea emisiunilor din 2 ianuarie 1989 de la televiziunea bulgara.

Contrar celor scrise de mine cu cateva postari mai inainte mi-am reamintit de anunturile crainicelor de la televiziunea bulgara ca Studio X era de fapt Studio X (iks) si nu H. Exact cum il pronuntam si noi in perioada respectiva. De la enigmă, necunoscuta unei ecuatii, facandu-se trimitere la filmele politiste difuzate. Scuze pentru eroare. Amintirile incep sa se estompeze.

Ceva programe bulgaresti dinainte de 89 se mai gasesc?

Edited by RMC Info, 27 March 2020 - 21:58.


#74
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Fiindca tot se incheie luna aceasta, sa nu uitam ca de curand s-au implinit 60 de ani de cand un baietel zburator, cu parul ca pana corbului si mai apoi balai, in ton cu moda, aparea pe micile ecrane in fiecare seara la ora 19:50 pentru a le sopti tuturor copiilor de o parte si de alta a Dunarii "Lekă noşt, deța! - Noapte buna, copii!

Sîncio, pentru ca despre el este vorba, s-a nascut pe 5 martie 1960, la numai un an de cand televiziunea bulgara incepea sa emita. Creatorii sai sunt Petăr Stupel (muzica), Dimităr Spasov (versurile) şi actrita teatrului de marionete Lina Boiagieva (vocea).

In 1962 emisiunea devinea zilnica. De-a lungul timpului ea a cunoscut mai multe înfațişāri: de la alb-negru la color, de la primavara, vara la toamna, iarna, de la traditional si pana la modern. Modernitate care a decis chiar sa o suprime in 2003 gasind-o desueta. Dar glasul celor mici si nu numai a fost mult mai puternic, astfel ca un an mai tarziu Sîncio a revenit pe micul ecran. Cu parul grizonat astazi, dar cu tolba la fel de plină de povesti, ii asteapta pe cei mici din septembrie 2019 la aceeasi ora, pe canalul 2 insa al televiziunii bulgare.

Edited by RMC Info, 31 March 2020 - 23:03.


#75
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
Probabil nu stiati ca celebrul "STUDIO X '' difuzat in fiecare sambata noapte la inchiderea programului si care includea filme politiste sau de mister este transmis si in prezent de BNT 1.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FyIf00yJVfM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CABLE MAN, 10 October 2020 - 22:39.


#76
okgoogle

okgoogle

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2016
Salut, caut de nebun un serial pentru copii care a fost difuzat la bulgari prin anii 80 sau 90, am vazut ca s-a scris despre el in topic la un moment dat: serial nemtesc cu un bunic ursuz, un cufar care ascunde intrarea in pivnita si o casa care final isi ia zborul.
Nu de alta, dar nu am vazut finalul si chestia asta ma bantuie 🙂

#77
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
Ne amintim cu totii ca tv bulgara din vremea comunismului difuza multa muzica straina in special sambata seara dupa ora 22.00 ,inainte de STUDIO X,imediat dupa primul film al serii.Si TVR-ul in special in anii 70 si inceputul anilor 80s mai difuza intamplator in cate o sambata selectiuni din repertoriul international,dar tv bulgara difuza frecvent multa muzica straina.
Mai ales de PASTI si DE REVELION era o incantare sa comuti pe TV SOFIA 1.
De PASTI difuzau chiar si aproape 2 ore de muzica straina ,mai ales de la tv germana DDR ,show-ul de la Friedrichstadt-Palast,iar REVELIOANELE din 1984-1987 pe care le-am vazut eu erau realizate cu invitati straini in studiourile din SOFIA ,ceea ce nu se intampla la TVR sau tv iugoslava.
BULGARII nu difuzau videoclipuri,ci performante din spectacole .
Tin minte ca in vacanta de iarna din 1982 intr-o sambata dimineata,probabil in reluare ,am vizionat un show de o ora de la tv olandeza cu formatia MAYWOOD ,precum si cu formatia A LA CARTE sau BACCARA ,nu mai tin bine minte.
Nu am regasit pe YOUTUBE aceasta inregistrare sau superbele spectacole de revelion de la mijlocul anilor 80 de la TV BULGARA,insa am gasit acest suvenir din acea perioada care este edificator.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yNMN8PvolrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ps.IN acest studio,cu aceasta scena si decor s-a realizat si REVELIONUL din 1985 cel putin.

Edited by CABLE MAN, 10 November 2020 - 13:08.


#78
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
LEPA BRENA SHOW de REVELION la TV BULGARA ,mijlocul anilor 80:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t4EuEbsLgtc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Am găsit câteva reviste cu programul TV bulgar pe un site, și am tradus programele TV din ziua de 7 aprilie 1989 (să-mi scuzați lipsa de bulgară, căci a trebuit să traduc via Google Translate):

Quote

Programul 1, Duminică, 7 aprilie 1989
08.30 Gimnastică aerobică
08.50 Avanpremieră
08.55 „Un milion și una de dorințe”, program pentru copii, partea I
10.50 Poșta Armatei - Emisiune pentru militari
11.20 Săptămâna TV
12.30 Astăzi - jurnalul de prânz
12.50 Brazde - emisiune pentru sate
13.40 „Un milion și una de dorințe”, program pentru copii, partea a II-a
15.25 Atlas: „Kyrenia - o călătorie în antichitate”
16.05 Ecran bulgar: „Și vine ziua”, film. Regia: Gheorghi Diulgherov. În rolurile principale: Plamen Maslarov, Elena Mirceovska, Pantelei Panteleev, Valceo Kamarașev și alții
17.30 În fiecare duminică - magazin
19.50 Noapte bună, copii!: „Puiul și Bestia”, desene animate
20.00 Prin lume și pe la noi - jurnalul de seara
20.30 „Pumni în întuneric”, film (Cehoslovacia, 1986). Regizor: Jaroslav Sukup. În rolurile principale: Marek Vasut, Josef Nedorost, Eliska Balzerova și alții. Premieră
22.10 Goluri, metri, secunde - emisiune sportivă
22.50 La închiderea ediției - jurnalul de noapte
23.05 „Lărgiți cercul”, program muzical-distractiv al Televiziunii din Praga, partea I
23.45 Avanpremieră
23.30 „Lărgiți cercul”, program muzical-distractiv al Televiziunii din Praga, partea a II-a

Programul 2
18.15 Miniatura muzicală: „S-au adunat, s-au adunat”, interpretată de Stoian Nenkov
18.20 Astăzi - Telex
18.30 Cine-salon TV: „Doamna de Monsoreau”, film în șapte părți (Franța, 1971), episodul I. Regia: Yannick André. În rolurile principale: Karin Petersen, Nicolas Silberg, Denis Manuel și alții. Premieră
19.05 „Alf”, serial de comedie, episodul 4
19.30 În lumea artei: Henrik Ibsen, partea 1
20.30 Film de animație
20.40 „Circul”, film cu Charlie Chaplin
21.50 Astăzi - Telex
22.00 Cine-salon TV: „Cei șapte magnifici”, film (SUA). Regia: John Sturges. În rolurile principale: Yul Brynner, Steve McQueen, Charles Bronson, James Coburn și alții

Net superioare programele oferite de vecinii noștri față de programul mizerabil (chiar și în weekend) al TVR-ului. Păcat, că prin Transilvania nu se recepționau (se prindeau doar ungurii, și ăia doar sporadic) bulgarii sau iugoslavii, deși prin ultimii doi ani de dictatură apăruseră - rar, ce-i drept - antenele parabolice sau cablurile clandestine, prin care se prindeau canalele occidentale, și asta reprezenta un mic avantaj. Posted Image

Edited by RMC Info, 05 November 2021 - 10:05.


#80
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Principala emisiune de stiri de la bulgari - Po sveta i u nas se traduce Prin/din lume si de la noi.

#81
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Am copilarit cu televiziunea bulgara ... chiar nu suferea comparatie cu mizeria de tvr (2 ore de propaganda gretoasa ptr conducator si maretele realizari).
Fata de cele 2 programe bulgaresti mai difuzau si unul rusesc unde erau multe filme de razboi.

#82
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 Tarzy, on 26 octombrie 2021 - 06:29, said:

Am copilarit cu televiziunea bulgara ... chiar nu suferea comparatie cu mizeria de tvr (2 ore de propaganda gretoasa ptr conducator si maretele realizari).
Fata de cele 2 programe bulgaresti mai difuzau si unul rusesc unde erau multe filme de razboi.
Si care era programul ala rusesc. Pe ce canal si in ce zone se receptiona ?

#83
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
Canalul rusesc era de fapt o retransmitere printr-un releu national bulgaresc  a principalului canal rusesc ORT 1.
ORT 1 se receptiona pe canalul 40 UIF in tot sudul ROMANIEI incepand de la sfarsitul anilor 80s si continuand mult timp si in anii 90s ,semnalul era puternic ,cu un amplificator de banda larga la CRAIOVA se receptiona perfect.
IMI amintesc ca prin 1992,1993 mai comutam pe ORT 1 ca sa vad ce programe difuzau rusii de revelion.

Edited by CABLE MAN, 26 October 2021 - 12:31.


#84
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu stiu de ce, dar eu la Pitesti nu il receptionam. Ar fi trebuit sa am 2 de bulgari, 2 de sarbi si unul de la rusi.

#85
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
ORT 1 era difuzat mai sus pe frecventa UIF ,departe de frecventele unde se receptionau TV BELGRAD 2,TV SOFIA 2 sau TVR 2.
Si eu am dat de el din intamplare.
Se spunea ca releul era langa RUSE,oricum semnalul era puternic,la fel ca TV SOFIA 2 ,nu cred ca nu se putea receptiona la PITESTI.

#86
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 CABLE MAN, on 26 octombrie 2021 - 13:47, said:

ORT 1 era difuzat mai sus pe frecventa UIF ,departe de frecventele unde se receptionau TV BELGRAD 2,TV SOFIA 2 sau TVR 2.
Si eu am dat de el din intamplare.
Se spunea ca releul era langa RUSE,oricum semnalul era puternic,la fel ca TV SOFIA 2 ,nu cred ca nu se putea receptiona la PITESTI.
Transmisia (sau retransmisia) era permanenta sau doar sporadic (o zi pe saptamana, etc) ?

#87
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
Transmisia era permanenta si la parametrii calitativi .Semnalul era foarte puternic .BULGARIA ,se stie ca in perioada comunista ,era aproape o gubernie ruseasca.
De accea nu m-am mirat ca principalul program de tv rusesc era retransmis in BULGARIA la scara nationala.
Transmisia a durat si dupa 1989 ,pana spre mijlocul anilor 90s ,poate si mai mult ,nu mai stiu ,deoarece dupa anul 1995 nu am mai detinut antene pe bloc,mi le-a aruncat un vecin.
Este posibil sa fi fost inlocuit la un moment dat cu NOVA TV ,parca il prindeam si pe asta odata cu o antena din locatia de la tara.
Dar antena era orientata in alta directie ,pentru receptia canalui TVR 2 ,asa ca NOVA TV se prindea slab.
De fapt ,tin minte ca pe la mijlocul anilor 80s BT 1 retransmitea vinerea seara principalul telejurnal al tv ruse "VREMYA" intre orele 21.00-22.00.

Edited by CABLE MAN, 26 October 2021 - 19:13.


#88
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
In articolul de mai jos despre inceputurile tv din BULGARIA se mentioneaza ca programul sovietic pentru BULGARIA a inceput sa fie difuzat din 1986.
Eu am dat peste el de-abia prin 1989 ,cand am venit din armata.

https://detstvoto-ne...o&_x_tr_pto=nui

Probabil in primii ani nu a fost transmis printr-un releu de putere mare ,de langa granita cu Romania.

Edited by CABLE MAN, 26 October 2021 - 19:37.


#89
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 KLMN, on 26 octombrie 2021 - 12:04, said:


Si care era programul ala rusesc. Pe ce canal si in ce zone se receptiona ?

Imi pare rau dar nu stiu sa explic cu detalii tehnice, ma bucur ca au facut-o mai sus colegii.
Eu le am receptionat in Giurgiu si Bucuresti cu antena normala, fara ceva special .... in Buzau mergea receptionat cu antena ordinara doar BT1.
Vad ca programul rusesc era ceva ceva nornal ... eu aveam impresia ca era un canal dedicat filmelor (exvlusiv rusesti, majoritatea cu razboiul civil) ... dar nu bag mana n foc.

Edited by RMC Info, 04 November 2021 - 20:42.


#90
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
Inca ceva .Programul rusesc ORT 1 in BULGARIA nu era difuzat dimineata in timpul saptamanii,transmisia incepea la ora 14.30.
Duminica insa avea program si dimineata,stiu ca difuzau filme pentru copii si emisiuni tv despre marinari.

Edited by CABLE MAN, 26 October 2021 - 21:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate