Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Bere

  • Please log in to reply
2729 replies to this topic

#2665
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006

View PostPudu, on 27 iulie 2022 - 06:53, said:

Ce parere aveti despre cidru, ca inlocuitor al berii? Am fost in weekend la o petrecere si, din cauza caniculei, am hotarat sa beau doar cidru acolo. Comparatia cu berea este ca dupa 4-5 beri incepi deja sa le simti, insa am baut 5 sticle de cidru fara sa am nicio problema. Cidrul avea 4,5% alcool, deci la fel ca ca o bere. Dar era foarte usor, as fi putut sa mai beau cateva sticle fara probleme. Nu sunt mare amator de cidru, beau foarte rar, insa incep sa cred ca vara, pentru a te racori, este mai bun decat berea.
cidrul ala ce se gaseste imbuteliat la noi ( si nu numai. la noi, ci si prin alte tari)...e plin de zahar, e o chimicala procesata cu aroma de vin. Personal, am baut de cateva ori diferite marci si nu mi-au placut , mult prea dulci pentru gustul meu, eu care urasc gustul de dulce in general.

Edited by cuculea, 27 July 2022 - 07:32.


#2666
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca-i vorba de Strongbow (parca asa se numeste) spun si eu ca e pln de zahar si pare procesat...

#2667
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,991
  • Înscris: 21.06.2016

View PostSineNomine, on 27 iulie 2022 - 05:55, said:

Aici te inseli, butoaiele de bere sunt din inox.

Ai dreptate dar nu toate si nu ai nici un control:

Beer kegs are made of stainless steel, or less commonly, of aluminium.

Si daca mergem in directia aia de ce e inoxulmai bun? cromul, manganul, nichelul sunt foarte toxice, verdele ala de crom e o otrava foarte puternica de fapt.

View PostPudu, on 27 iulie 2022 - 06:53, said:

Ce parere aveti despre cidru, ca inlocuitor al berii?

Eu personal mai bine beau apa decit cidru, dar daca tie iti place nu vad de ce nu.

View Postcuculea, on 27 iulie 2022 - 07:32, said:

cidrul ala ce se gaseste imbuteliat la noi ( si nu numai. la noi, ci si prin alte tari)...e plin de zahar, e o chimicala procesata cu aroma de vin. Personal, am baut de cateva ori diferite marci si nu mi-au placut , mult prea dulci pentru gustul meu, eu care urasc gustul de dulce in general.

Sunt doua probleme la cidru:
1. Alea ieftine sunt cum ai spus dulci
2. Alea scump;e cu figuri sunt acre de-ti crapa facile, pentru ca zaharul se duce in procesul de fermentare. EU nu asociez acreala cu bauturile alcoolice, dar cred ca e o chestie culturala.
Am un prieten din Australia care prefera cidrul berii, deci se poate.

Edited by vrajitoruldinoz, 27 July 2022 - 08:40.


#2668
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgiuliani, on 27 iulie 2022 - 08:21, said:

Daca-i vorba de Strongbow (parca asa se numeste) spun si eu ca e pln de zahar si pare procesat...
Nu am acum o sticla de "cidru" la indemana sa ma pot uita pe eticheta (si pesemne  ca nu voi avea prea curand, asta daca nu uit sa fac o poza in magazin la una ), dar am gasit acest articol la o simpla cautare pe google.
Cam asta e cidrul imbuteliat si vandut la sticla, savuros si acidulat
Cui ii place zaharul adaugat in produse si in mare, gustul de dulce...e bun...

https://doctoralimen...tceva-partea-1/

View Postvrajitoruldinoz, on 27 iulie 2022 - 08:39, said:


1. Alea ieftine sunt cum ai spus dulci

Din cate am inteles din trebarea lui @pudu, omul a intreabat de cele de duzina, imbuteliate si vandute pe raft in supermaket. Intr-adevar, gasesti si sidru adevarat cu 8-9 % alcool si cu o cantitate mica de conservant, fara alte adaosuri. Pesemne ca si la lat pret, mai mult ca sigur nu vei putea sa inlocuiesti cosnumul de bere cu un asftel de cidru "mai aproape" de ideea de cidru.

Edited by cuculea, 27 July 2022 - 08:50.


#2669
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 07.08.2015

View PostPudu, on 27 iulie 2022 - 06:53, said:

Ce parere aveti despre cidru, ca inlocuitor al berii? Am fost in weekend la o petrecere si, din cauza caniculei, am hotarat sa beau doar cidru acolo. Comparatia cu berea este ca dupa 4-5 beri incepi deja sa le simti, insa am baut 5 sticle de cidru fara sa am nicio problema. Cidrul avea 4,5% alcool, deci la fel ca ca o bere. Dar era foarte usor, as fi putut sa mai beau cateva sticle fara probleme. Nu sunt mare amator de cidru, beau foarte rar, insa incep sa cred ca vara, pentru a te racori, este mai bun decat berea.
Eu beau cidru, mai ales vara, dar ptr mine este un inlocuitor al vinului, nicidecum al berii. La mine in zona se face si se consuma mult vin de mere și desigur și cidru. Eu beau de obicei dry sau cel putin medium, iar asta are cam 6,5-8,5% alk. Chestia aia dulce gen Strongbow este cu totul altceva, mai mult limonada decât cidru.

#2670
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
Vrajitorule vrei sa pari mai altfel decat e cazul si o dai din lac in put.
nu trebuie sa raspunzi la un raspuns care nu are nici o legatura cu ceea ce crezi sau ma rog ai priceput tu.
am fost intrebat daca nu am baut bere la halba, si am raspuns ca la terasa prefer la sticla aceasi bere care se serveste si la halba, tap...dintr-un simplu motiv (de igiena - poate ca e doar in mintea mea dar consider ca sticla e mult mai curata, igenizata decat halba, tapul ,paharul pus sub jet de apa 2 secunde).
deci concluzia e una clara....habar nu ai ce bere "buna" sau "proasta" beau unele persoana dar emiti judecati de mare valoare exact ca aceasta "...Sunt doua probleme la cidru..." omitand sa tastezi in continuare ..pentru mine.

#2671
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 28.04.2003
in principiu nu e problema cu berea nici in aluminiu nici in sticla verde sau altceva atata timp cat e proaspata si nu a stat prea mult si nu la soare. Adica un 2 saptamani e decent. Daca sta 6 luni in curte la supermarket e o problema.

#2672
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006
99% din berea ce se vinde si cumpara , mai peste tot, e pasteurizata, la cate rahaturi baga in bere si pentru fermentatie rapida si pentru pastrare indelungata...tu iti mai pui problema de prospetimea berii...hai sa fim seriosi.
Prospetimea berii, poti sa numesti la berea aia facuta artizanal , in casa, fara adaosuri, sau in diferite locuri uitate de lume, gen manastiri ...dar nu la berea industriala. Prospetimea...e asa de fantezie.

#2673
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postcuculea, on 28 iulie 2022 - 18:04, said:

99% din berea ce se vinde si cumpara , mai peste tot, e pasteurizata, la cate rahaturi baga in bere si pentru fermentatie rapida si pentru pastrare indelungata...tu iti mai pui problema de prospetimea berii...hai sa fim seriosi.
Prospetimea berii, poti sa numesti la berea aia facuta artizanal , in casa, fara adaosuri, sau in diferite locuri uitate de lume, gen manastiri ...dar nu la berea industriala. Prospetimea...e asa de fantezie.
Nu cred ca este fantezie,bere se consuma zilnic,fabricile lucreaza 24/24 cand se invecheste?

#2674
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,991
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttatimeu, on 28 iulie 2022 - 12:19, said:

Vrajitorule vrei sa pari mai altfel decat e cazul si o dai din lac in put.
nu trebuie sa raspunzi la un raspuns care nu are nici o legatura cu ceea ce crezi sau ma rog ai priceput tu.
am fost intrebat daca nu am baut bere la halba, si am raspuns ca la terasa prefer la sticla aceasi bere care se serveste si la halba, tap...dintr-un simplu motiv (de igiena - poate ca e doar in mintea mea dar consider ca sticla e mult mai curata, igenizata decat halba, tapul ,paharul pus sub jet de apa 2 secunde).
deci concluzia e una clara....habar nu ai ce bere "buna" sau "proasta" beau unele persoana dar emiti judecati de mare valoare exact ca aceasta "...Sunt doua probleme la cidru..." omitand sa tastezi in continuare ..pentru mine.

Nici un om care are cea mai vaga apreciere pentru bere nu o bea din sticla, deci aici te-ai descalificat.
De asemenea e un motiv pentru care se bea berea la halba, are alt gust.

View Postscania_delfin, on 28 iulie 2022 - 18:49, said:

Nu cred ca este fantezie,bere se consuma zilnic,fabricile lucreaza 24/24 cand se invecheste?

Pe drum, la stocare, la transfer, nu are nevoie de mult. N-are nici o legatra productia si consumul cu invechirea, apa vine pe dunare intr-o saptamina dar vine mereu.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 July 2022 - 01:18.


#2675
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 29 iulie 2022 - 01:17, said:

Nici un om care are cea mai vaga apreciere pentru bere nu o bea din sticla, deci aici te-ai descalificat.

Sa fim seriosi, marea majoritate a berilor de pe piata sunt de duzina, nu-i nu stiu ce finete acolo care trebuie apreciata din pahar. Da, una poate fi mai amara, una mai whatever, da' astea le simti indiferent ca bei din sticla sau din pahar. Ii drept ca n-o sa beau Paulaner de exemplu din sticla da' in rest tine de preferinte de moment, adica imi pun berea in pahar sa stea vreun minut daca stau la masa, se mai rasufla un pic, da' daca ma misc din colo-n-coace si mai dreg una alta mi-e mai comod cu sticla.

#2676
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,991
  • Înscris: 21.06.2016
E plina chiar si Romania de bere decenta, nu mai e ca pe vremuri.
Eu altceva incercam sa transmit: daca nu te deranjeaza diferenta de gust dintre berea la sticla si cea la pahar, zero sanse sa fii asa sensibil sa te supere ca e la doza.

#2677
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
Vrajitorule vorbești a te găsești virbind.
Nemții mari băutori de bere beau berea din pahare cică speciale pentru fiecare sortiment de bere. Parca e vin și are nevoie de timp sa stea desfăcut sau in carafe cât mai largi...pahar.
Hai papa un 🍔 și bea o bere proaspătă la doza.
Ăștia folosesc o *tehnica" mai ales la cea nefiltrata când o toarnă în pahar.....parca drojdia nu circula prin tot paharul când o tot duc la gura și o lasă jos pe masa.
Mă rog de "descalificat" când e vorba de preferințele băutului de bere poate aduce în discuție numai un Pinocchio 🤥

#2678
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
De aia ziceam si io de Paulaner, am pentru ea un pahar din ala inalt de nu-mi incape in dulap sau masina de spalat vase. :D

#2679
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,991
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttatimeu, on 29 iulie 2022 - 16:07, said:

Vrajitorule vorbești a te găsești virbind.
Nemții mari băutori de bere beau berea din pahare cică speciale pentru fiecare sortiment de bere. Parca e vin și are nevoie de timp sa stea desfăcut sau in carafe cât mai largi...pahar.

Pai e un topic despre bere, deci prespune ca ai unnteres cit de cit in asta.


Quote

Hai papa un �� și bea o bere proaspătă la doza.
Ăștia folosesc o *tehnica" mai ales la cea nefiltrata când o toarnă în pahar.....parca drojdia nu circula prin tot paharul când o tot duc la gura și o lasă jos pe masa.
Mă rog de "descalificat" când e vorba de preferințele băutului de bere poate aduce în discuție numai un Pinocchio ��

Exista motivatie pentru paharele si halbele speciale, fie ele de vin sau de bere. 90-95% din efect insa poate fi obtinut dintr-un pahar generic de vin sau de bere (adica pur si simplu sa inspiri concentratia potrivita de aroma care e 50% sau peste din gust), forma speciala e responsabila pentru numai ultimele citeva procente.
Berea la doza efix la fel de proaspata ca cea din sticla doar ca are sanse zero sa fie alterata de la lumina.

#2680
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
Mă sunt eu așa mai de la tara dar  băuturile (alcoolice) care au nevoie de recipiente mai adecvate sunt vinul și spirtoasele gen cogniac-ul și romul-cred.
Pentru bere chiar nu e nevoie de pahar pentru cele expuse de tine. Nici măcar la vin nu e așa de important paharul cât carafa și timpul de la desfăcutul sticlei, turnatul in carafa și degustatul.
Faptul că la restaurantele așa zise cu pretenții și pentru consumatorul obișnuit faptul că îți desface sticla in fata și îți toarnă două picături pentru aprobare e chiar de ras.


#2681
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,991
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e de ris deloc, un procent relativ mare din vin de orice calitate se strica din cauza defectelor de dop, si cu cit e mai vechi deci mai scump e sansa mai mare. Tu gusti vinul nu ca sa vezi daca iti place, ci sa vezi ca nu e stricat ca sa nu existe dispute dupa aia. E drept ca asta era un obicei la vinurile de peste 100E care acum s-a extins si in categoria de  jos unde probabil nu prea are sens, dar face omul sa se simta bine.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 August 2022 - 20:05.


#2682
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.10.2007
Vrajitorule toată lumea știe că dacă dopul de pluta nu închide bine vinul se oțetește , se strica.
Faptul că îți toarnă în pahar nu are nici o legătură cu verificarea daca e borșit sau nu. Se merge pe snobism, vor sa te impresioneze etc. Vinului ii trebuie o anumită perioadă de timp sa fie liber prin pahar carafa pentru a elibera aromele și foarte putini oameni sunt capabili sa descrie aceste arome, bine și consistența și altele.
Deci la faza cu stricatul te-ai descalificat?
Eu nu pun botul la descrierile de pe etichete deci clar m-am descalificat la această probă

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate