Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Bebe a cazut din pat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 Cipsu, on 6th November 2009, 15:41, said:

Instalatiile astea nu-s dotate cu centuri de siguranta?  :D
Pe vremea aia nu, nu stiu cum or fi astea mai noi. In orice caz, parea foarte dificil de iesit din premergator (adica mie mi s-a parut o instalatie foarte sigura din punctul asta de vedere), dar cand isi pun ceva in cap, copiii pot fi foarte inventivi.

#20
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
copiii, ca si betivii, au Dumnezeul lor!

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
a! si , un lucru FOARTE important!
daca a cazut, de oriunde, in orice punct, NU va alarmati pe moment. daca el nu plange, lasatil sa se joace mai departe...de multe ori copii se sperie de sperietura parintilor...

#22
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Metoda mea in caz de cadea copilul: il luam repede cu "ce ai gasit acolo?" sau "vezi ca ai stricat parchetul/asfaltul". O data, la mare, a reusit sa cada si sa ia o gura de apa; l-am linistit imediat cand l-am intrebat daca a vazut pestii din apa.

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
ideea e ca, el nu trebuie sa vada ca esti speriat/a ... daca ceva il doare, va plange! daca nu, nu-l faceti voi sa planga...ii puteti strica toata ziua (si asa v-o stricati si voua!)

#24
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
La 7 luni e destul de zdravăn flăcăul ca să facă față unei căzături de la 50 cm. Poate și mai mult . ;) Glumesc desigur. Stai liniștită, nu are nimic, dar dacă te face să te simți mai bine, consultă un pediatru sau neurolog. Vei vedea că te vor lua în râs. Fără alte simtome  ca leșin, vărsături, dureri, plâns isteric, somnolență sau dimpotrivă, agitație, inapetență, nu ai motive de îngrijorare.
Am trecut și eu prin asta, ca prunc de 4 luni (se pare că am fost și eu cândva :lol: ), când am plonjat în cap de la aprox. 1 metru. Dacă acum pot scrie și am trecut de câteva teste psihologice, înseamnă că mi s-au aranjat mai bine arahnoida și duramater peste neuroni. Ca mamă am intrat în panică doar de 2 ori în 9 ani: prima oară la 5 ani ai Ioanei, pe care am găsit-o la străbunici cu o frunte ca de klingonian. Pediatrul m-a asigurat că osul frontal e cel mai tare, dar dacă mă face să mă simt mai bine decât îi este copilului, îmi poate da o trimitere la neurologie. M-a încurajat destul de bine, având în vedere că nu am mai iradiat-o, dacă tot o fac degeaba.
A doua oară, în iarna trecută, când a primit o patină în apropiere de tâmplă. Noroc de căciulă. Tomografia a fost ok, fiind însoțită de o diplomă de excelență. :lol:

Edited by Versus76, 06 November 2009 - 16:10.


#25
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Versus76, on 6th November 2009, 15:07, said:

Am trecut și eu prin asta, ca prunc de 4 luni (se pare că am fost și eu cândva :lol: )

Si eu :lol: . Inca's pe aici.

#26
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
eu am fost vecin cu BUG Mafia in Pantelimon. in fiecare seara imi suierau gloantele pe la tampla, dar n-am patit nimic...

#27
LadyRosenred

LadyRosenred

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2009
Multumesc de incurajari, evident ca doar una dintre cele cateva mamici pe care le stiu a recunoscut ca si al ei a picat din pat... acum ca vad ca s-a mai intamplat si altora parca nu mai e dracul chiar asa de negru.

De obicei il pun in patut cand ma duc de colo colo, dar azi ii aeriseam camera si era cam aiurea sa il las in patut cu fereastra deschisa si 6 grade afara, asa ca l-am pus in patul mare in alta camera.

Ce mi s-a parut cam ciudat e ca doctorita a luat cazatura chiar in serios cand am sunat-o. O sa o rog sa imi faca ceva ecografie, ca bebele are inca subtire osul cranian si se vede cat de cat la eco, daca nu incercam pe la fontanela.
Si data trecuta cand a cazut a fost foarte serioasa, asistentele erau ingrijorate si ele, vorbeau ca au mai vazut copii picati din pat si e de rau. Probabil ca nu toate mamicile recunosc ca au cazut copii din pat, sau foarte posibil sa nu li se intample.

Nu stiu ce sa spun, prima data cand a cazut nu mi s-a parut chiar de speriat, dar pe tot netul scrie ca nu prima cazatura e periculoasa, ci mai degraba a doua etc.

Intre timp am intins o plapuma pe jos si acolo va locui de acum incolo in timpul zilei, ne mutam ca nomazii cu plapuma daca e sa aerisim.

#28
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Te îngrijorezi dacă-și pierde conștiința sau dacă varsă la 24 sau 48 (nu mai rețin exact) ore de la căzătură.

#29
amicul_tau

amicul_tau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 09.09.2009

 mufa, on 6th November 2009, 16:53, said:

Te îngrijorezi dacă-și pierde conștiința sau dacă varsă la 24 sau 48 (nu mai rețin exact) ore de la căzătură.

Cum sa-si piarda constiinta? N-am mai auzit asa ceva.  :lol:

#30
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
My bad, cunoștința :P

#31
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

 LadyRosenred, on 6th November 2009, 15:20, said:

Of... cateva secunde m-am departat de el si mostenitorul a si reusit sa plonjeze in cap! Desi patul are doar vreo 50 de centimetri inaltime tot sunt terminata de frica. Nu a plans mult, vreo 2 minute maxim, dar el oricum pana acum -la 7 luni- cred ca a plans in total vreo ora...
Am sunat doctora, toate mamicile pe care le cunosc, am puricat tot internetul, tot nu sunt linistita desi nu are vreun simptom ciudat: durere, voma, convulsii, somnolenta sau iritabilitate.
Domnu' a mai picat si la 5 luni, atunci am fugit la doctor si mi-a zis ca e ok.

Avem maine rezervata o consultatie la doctor, oare e prea tarziu?

Voua vi s-a intamplat asa ceva?

Bebelusii sunt facuti sa supravietuiasca noilor parinti.
N-are nimic stai calma.

PS: Incearca sa cazi si tu de la o inaltime direct proportionala si vezi daca mai traiesti.

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 mufa, on 6th November 2009, 17:13, said:

My bad, cunoștința :P


corect dpdv medical e "conștiența"

LE: ca sa bag diacritice.

Edited by anknic, 06 November 2009 - 18:35.


#33
ela94

ela94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2014
buna, am o nepotica de 1 an, si pe la 9 luni a picat din patut..are cam 50 cm (patutul) m-am speriat asa tare Posted Image numai ce a invatat sa se intoarca pe burtica si am pus-o in patut sa strang jucariile de pe jos....cand m-am intors numai o vad ca se intoarce..si poc..nu stiu daca a picat in cap sau nu...dar  ce am auzit de la mama m-am cam speriat. stiu ca, copii nu incep asa repede sa vorbeasca mult..dar ea spune "tata, ars, haida," mai nou spune si "mama" dar rar...cand a picat a plans vre-o 5 minute cu plus sau minus...de pierdut cunostinta nu a pierdut'o si nici nu a vomitat...m-am simtit oribill Posted Image .sora-mea inca nu stie ce s-a intamplat, cand a picat am linistit-o, a ras, si m-am uitat la cap dar nu era sange sau nimic ciudat, am aflat ca mai picase de 2 ori inainte cand era mai micuta cand se misca, a fost la control la doctorita lu' aia mica dar nu a spus nimic de cap sau altceva...adica daca e un control..ma gandesc ca e din cap pana in picoare...nu? Posted Image inca nu imi pot revenii complet dupa ce s-a intamplat...dar un lucru e sigur: cand voi avea eu copii sau cand mai merg sa stau cu asta mica...nu o sa imi mai scape din ochi'!! Posted Image

#34
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu face nimeni control cap-coada pt un cazut din pat al unui copil, in special daca nu sunt semne si simptome care sa prevesteasca ceva grav, daca nu sunt leziuni vizibile si daca starea de constienta a copilului se afla in parametri normali.
Plansul se datoreaza sperieturii, durerii datorate impactului.
Daca plansul se opreste si copilul isi reia activitatile si starea de dinaintea evenimentului, inseamna ca totul este bine.

Controalele amanuntite se fac daca copilul cade de la inaltimi mai mari, daca se observa ca nu se opreşte din plâns, ca se plânge de dureri de cap şi de gât (daca e mai mare si poate sa vorbeasca), ca vomită în mod repetat, ca se trezeşte greu, ca devine dificil să îl linişteşti, ca nu merge/ păşeşte în mod normal.

Ca masuri de prim ajutor, este bine sa:

- ii aplici o pungă cu gheaţă sau ceva rece pe zona lovită, timp de 20 de minute, la fiecare 3-4 ore. Gheața aplicată direct pe piele poate provoca alte răni, asa ca se inveleste punga de gheata intr-u material textil (soseta, prosop, carpa etc).
- tii copilul supravegheat 24 de ore, ca sa observi daca apar semnele unor leziuni interne ( stare de inconştienţă pentru mai mult de câteva minute; respiraţie anormală; rană gravă evidentă; scurgeri de sânge sau limfă din nas, ureche sau gură; tulburări de vorbire sau vedere; pupile de dimensiuni inegale; slăbiciune sau paralizie; dureri de gât sau rigiditate; convulsii.)
- ii supraveghezi respiratia, culoarea tegumentelor- in caz de schimbari, suni la 112 sau fuguta cu el la spital.
- daca readoarme dupa cazatura, trebuie sa il trezesti si sa observi daca se manifesta cu agitatie, proteste, daca se culca la loc. Daca nu se manifesta asa, ci e intr-o stare de somnolenta si nu protesteaza, e de preferat sa mergi la neurolog.

#35
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Si la ce a scris Diana as adauga ca tre' sa-i spui mamei de cazatura, presupun ca ea petrece cea mai mare parte din timp cu el si-ar putea fi prima care sa observe ceva dubios.

#36
ela94

ela94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.01.2014
Diana multumesc pt sfaturi si Dev am sa ii spun :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate