Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bebe a cazut din pat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Dev, on 02 martie 2017 - 16:58, said:

N-a zis nimeni ca nu bate vantul, ci doar ca vantul asta n-are puteri magice de imbolnavire Posted Image

Vantul sa bata afara, unde ii e locul, nu in casa, zic. Medicul ne recomandase sa nu scoatem bebelusul la plimbare cand e vant.

#56
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Steetch, on 02 martie 2017 - 18:18, said:


Vantul sa bata afara, unde ii e locul, nu in casa, zic. Medicul ne recomandase sa nu scoatem bebelusul la plimbare cand e vant.

De ce?

#57
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Purpura, on 02 martie 2017 - 19:32, said:

De ce?
Il trage curentul :P

Nu exista vreme rea, ci doar imbracaminte nepotrivita.
Pana una alta, copilul n-are ce cauta in bouncer la inaltime. Cu atat mai putin nesupravegheat.

#58
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Asta este o concluzie f buna, de retinut de catre parintii la inceput de drum.
Nu imi amintesc ca din acel moment sa il mai fi folosit, se zvarcolea f tare in el. Pe atunci m-am gandit ca il ajuta, in ideea ca nu mai sta la orizontala si nici vreun copil "dormicios" nu era. Toate bune!

Edited by ralu_seby, 02 March 2017 - 23:00.


#59
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Copii sunt mult mai rezistenti insa pe de alta parte, nici sa se loveasca de sute de ori nu e ok, va dati seama cum se face creierul. :)

#60
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
da, grija si ochii cat sarmaua pe ei :)
pe de alta parte sunt satul de cate mituri, panici si aiureli circula legat de cresterea copilului.

haideti sa va zic doua cazuri de supravietuire extrema din documentarul "viata secreta a bebelusilor", de pe bbc:

un bebe de cateva luni cade in apa si ramane 5-6 minute scufundat. cu toate acestea e resuscitat, supravietuieste si se reface repede si complet. Explicatia: la varsta lui, creierul, in lipsa aerului, si-a oprit anumite functii si celulele nervoase nu au murit. cumva obisnuit cu viata in uter, a putut sa faca fata lipsei aerului.

alt copil e diagnosticat cu ... nu mai stiu ce la creier si i se face o operatie in urma careia i se indeparteaza o jumatate de creier! totusi supravietuieste si face terapie pt a-si reveni si avea o viata normala. Asa ceva a fost posibil pt ca fiind in dezvoltare jumatatea ramasa a creierului poate invata sa faca ceea ce ar fi trebuit sa faca jumatatea indepartata.
in ambele cazuri adultii probabil ar fi murit sau ar fi suferit consecinte iremediabile pt ca organismul unui adult nu functioneaza la fel. de ex indepartarea unei f mici portiuni de creier e f periculoasa si cu efecte f grave.

#61
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Purpura, on 02 martie 2017 - 19:32, said:

De ce?

N-am cerut detalii, mi s-a parut logic, traind in Romania. Am locuit in zona cu plopi, cel mai slab vant contamina totul din jur cu puf de-ala alb, inecacios.

Edited by Steetch, 03 March 2017 - 20:42.


#62
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Una din multele gogomanii, sa feresti copilul de vant.

#63
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
L-am ferit de vant, da. Totusi, nu am procedat niciodata cum inca procedeaza multe mame din Romania: copil mic, de o luna-doua, incotosmanat in patura ca o sarma, de nu i se vede nimic din corp. N-am inteles niciodata cum de nu se sufoca acei copii.

#64
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

 andreim77, on 05 martie 2017 - 02:00, said:

Una din multele gogomanii, sa feresti copilul de vant.
Pana mea, dacă e să o luăm așa, specia umană nici nu ar fi trebuit să reziste pănă azi.. :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate