Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Meniu Rollover cu CSS

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
Salut, am o problema cu un meniu, incerc sa-l fac dupa modelul asta, dar nu reusesc nici cum, nu stiu cum a calculat el, cand tii mouse-ul deasupra sa apara bucata aceea de meniu. Am atasat fisierele daca vrea cineva sa arunce un ochi.

In index am asa:

Quote

<html>
  <head>
  <link href="style.css"  rel="stylesheet" type="text/css" />
  </head>


<body>
  <div id="container">
    <div  id="header">
      <ul>
        <li id="acasa"><a href="#acasa">Acasa</a></li>
        <li id="acte"><a href="#acte">Acte</a></li>
        <li id="avantaje"><a href="#avantaje">Avantaje</a></li>
        <li id="contact"><a href="#contact">Contact</a></li>
      </ul>
    </div>
  </div>



</body>

</html>

Attached Files



#2
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 pixmov, on 4th November 2009, 22:16, said:

Salut, am o problema cu un meniu, incerc sa-l fac dupa modelul asta, dar nu reusesc nici cum, nu stiu cum a calculat el, cand tii mouse-ul deasupra sa apara bucata aceea de meniu. Am atasat fisierele daca vrea cineva sa arunce un ochi.

In index am asa:

pai in style.css  tu ai acolo definite pozitiile background-ului numai pentru a:hover. Pentru starea default, normala, unde sint definitiile?

ar trebui sa ai cam asa:


  
#header ul li a {
background-image:url(img/meniu.jpg);
background-repeat: no-repeat;  
}

Defineste astea de mai sus - imaginea si repetarea -pentru toate a-urile o singura data, ca sa nu repeti acelasi lucru de 8 ori. Dupa aia nu trebuie sa definesti decit ce este diferit, adica pozitionarile. Cam asa

#acasa a { background-position: 0 0}
#acasa a:hover {background-position:  0 -100px}

#acte a{background-position: -28px 0}
#acte a:hover {background-position: -28px -100px}
Si asa mai departe. La fiecare pozitionare masori citi pixeli ai pina in coltul din stinga sus al pozei.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi s-a spus că am explicat destul de bine cum se face așa ceva :)

#4
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
O sa incerc sa urmez tutorialul tau, mersi frumos.

#5
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
Mi-ar trebui unu explicat mai in detaliu, nu reusesc sa-l fac ..am facut o varza aici, cu ce aveam, cu ce mi-ai dat tu...apoi am incercat tutorialul tau, n-am reusit nicicum...

Edited by pixmov, 06 November 2009 - 16:40.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Asta ti se intampla pentru ca nu ai studiat cum trebuie tot la rand, secvential, ci ai sarit direct in mijlocul garlei (read: incerci sa faci lucruri prea complicate pentru ce esti capabil sa intelegi pe baza cunostintelor pe care le ai). Am dreptate? :)
Solutia e simpla: studiaza mai intai CSS, uitand de problema ta initiala (pe care practic o ai rezolvata de i0nutzb mai sus, doar ca nu o intelegi inca). Selectors (DOM, in special relatia child/parent/sibling etc), box model si toate cele.

Edited by OriginalCopy, 06 November 2009 - 23:50.


#7
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
Da, ai dreptate OriginalCopy nu stapanesc prea bine CSS-ul, dar inveti lucrand :D te confrunti cu unele probleme si iti raman in cap. (Oricum...trebuie sa mai invat cate ceva mai intai)

#8
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 i0nutzb, on 5th November 2009, 21:38, said:

Mi s-a spus că am explicat destul de bine cum se face așa ceva :)


Salut.

1. De ce nu folosesti background la <li>? In felul asta scapi de <span>
2. De ce nu declari float si la <a>? In felul asta scapi de problema lui ie6 cu display:block.

Si nu in ultimul rind, scrii cam cu 30% mai putin cod...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

1. De ce nu folosesti background la <li>? In felul asta scapi de <span>
Și hover pe IE6? :)

Quote

2. De ce nu declari float si la <a>? In felul asta scapi de problema lui ie6 cu display:block.
Tutorialul e scris acum mai bine de un an juma'...

#10
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 i0nutzb, on 8th November 2009, 10:27, said:

Și hover pe IE6? :)

Daaaa, bine! Iti trebuie javascript pentru li:hover, insa chiar nu e asta o problema. Cine folaseste INCA ie6 are in mod sigur activat javascript. Nici nu stie unde se dezactiveaza.
Trecind peste asta (care nu mai e chiar un impediment, zau...) merge perfect si la ie6.
Oricum, numai pentru dragutul de ie6 nu mai murdaresc eu codul aiurea. De obicei ii dau pur si simplu solutia lui dean edwards cu javascript (chiar cu link direct la sursa lui, nici nu mai  urc scriptul pe serverul local)  si duca-se. Doar daca se cere neaparat compatibilitate 100% pe ie6 ma mai obosesc cu el.  

Bine, acum vorbim numai de dragul polemicii. Sigur ca solutia ta e mai completa, insa uite si tu ce diferenta, numai pentru a asigura functionarea lui ie6 fara js. Chiar nu merita. Acu' un an sau doi, da, era altceva. Tinind cont ca si tutorialul tau e de atunci...

1. html:

<ul id="menu" class="clearfix">
<li><a href="#">link 1</a></li>
<li><a href="#">link 2</a></li>
<li><a href="#">link 3</a></li>
<li><a href="#">link 4</a></li>
</ul>

2. css
Nu declar .clearfix, ca nu are rost aici, stim despre ce e vorba. Vorbim de ce inauntru.

#menu li,#menu a {float:left;background-image:url(background.png);background-repeat: no-repeat;padding:0 0 0 15px;background-position: 0 0}
#menu a {padding: 0 15px 0 0;line-height:25px;background-position: 100% 0;margin-right: -5px} 
#menu li {margin: 0 10px;display:inline} /* na! display:inline special pentru ie6...*/
#menu li:hover {background-position: 0 -25px}
#menu li:hover a{background-position: 100% -25px}

Have  a nice day!

Edited by Jumping Jack, 08 November 2009 - 16:28.


#11
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007
Salut, uite aici rezolvarea. Am incercat sa iti trimit PM, dar am apasat pe "Trimite" ca boul, fara sa fi scris mesajul si fara sa fi atasat zip-ul. Si dupa aia nu m-a mai lasat forumul sa scriu din nou mesaj, habar n-am de ce.
In sfirsit, uite in attachment rezolvarea. Dar ar fi trebuit sa o faci singur, nu e treaba OK asa.

Attached Files

  • Attached File  menu.zip   66.98K   10 downloads

Edited by Jumping Jack, 14 November 2009 - 18:23.


#12
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009

 Jumping Jack, on 14th November 2009, 18:16, said:

Salut, uite aici rezolvarea. Am incercat sa iti trimit PM, dar am apasat pe "Trimite" ca boul, fara sa fi scris mesajul si fara sa fi atasat zip-ul. Si dupa aia nu m-a mai lasat forumul sa scriu din nou mesaj, habar n-am de ce.
In sfirsit, uite in attachment rezolvarea. Dar ar fi trebuit sa o faci singur, nu e treaba OK asa.

Da, stiu ca nu e ok, ar fi trebuit sa incerc sa invat sa o fac singur, dar am nevoie de meniu zilele astea, si nu aveam timp sa invat asa repede. Multumesc frumos pentru ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate