Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

inghietare imagine pc

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Mai pune cel putin 100 lei pentru a lua o sursa decenta.
Mai ales ca vrei s-o utilizezi la un PC "mult visat".

#38
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007

View Postbit 61, on 2nd November 2009, 13:04, said:

Mai pune cel putin 100 lei pentru a lua o sursa decenta.
Mai ales ca vrei s-o utilizezi la un PC "mult visat".
intre timp m-am razgandit. pc-ul asta o sa il las pe acasa sa mai lucreze tatal meu, mama fratele si am luat o surse nici prea prea nici foarte foarte dar care sigur imi duce acest PC.

#39
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007
nu înțeleg nimic ... tot nu e sănătos PC-ul... se mai restartează, mi-a dat și un bluescreen... ce dracu să îi fac? acum am luat memtest să văd ce zice dar nu știu ce să zic ...

#40
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbit 61, on 2nd November 2009, 11:59, said:

Daca ai fi citit tot topicul ai fi vazut ca sint date 3 masuratori ale tensiunilor.
2 cu programe de control si una din BIOS. ;)

@ARICIU692000 ai posibilitatea de a schimba placa video?


   Pai am citit tot topicul si de-asta spun. Cand zic imagini comparative ma astept ca userul sa vina si sa spuna :" azi la ora 12:00 EEST am facut 2 fotografii ale tensiunilor masurate. Poza 1 contine tensiunile din BIOS si poza 2 tensiuni masurate cu programul X. "

   Avem de-a face cu mai multe fete ale problemei. Am vazut poza cu tensiunile in BIOS si acolo sunt normale. De obicei BIOS-ul nu se inseala. Dar am vazut teste cu 2 programe diferite care arata tensiuni aiuristice . De aici se desprind doua posibilitati.
    1. In BIOS computerul nu consuma mai nimic. Dupa incarcarea windows-ului tensiunile scad sau cresc odata cu cresterea consumului.
    2. programele de test raporteaza aiurea.

Daca e sa analizam programele utilizate... este unul care raporteaza peste 12V.... Pe-ala nu-l prea cred . Totusi se vad tensiunile pe VCore de 0.98 cand ar trebui sa fie peste 1.2. (in functie de procesor acolo trebuie sa fie 1.2-1.5)

#41
ARICIU692000

ARICIU692000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.11.2008

View Postcspot, on 1st November 2009, 23:11, said:

Vad ca ne jucam de-a calculatoarele. Daca in BIOS ai anumite tensiuni in alte programe altele ar fi trebuit sa arati imagini comparative intre cele doua ca sa vedem si noi ca programul ala merge prost.

    Eu raman la parerea ca sursa ta este defecta si ca ai tensiuni fluctuante si de toata jena. Joaca asta o sa te coste o placa de baza pentru ca nu cred ca respectiva o sa reziste pana cand te decizi tu ce e mai bine pentru tine si pentru ea.

Termina cu experimentele . Sursele alea de pe vremea lu bunica de 200W sunt probabil uzate. Demonstratiile gratuite le faci pe pielea ta si am senzatia ca te vor costa bani. Pe mine sincer ma doare in cot.

dupa parerea mea PC Wizard da un voltaj total eronat .ieri am gasit la cineva un aparat de testat voltajul sursei si acel aparat da exact ce spune in bios .
si nu cred ca este experiment asa se elimina o parte din componente si poti ajunge mai usor la cea cu problema (defecta) si cred ca am gasit problema ,

si sursa nu este de pe vremea lu bunicu este o sursa care are cam 2 ani este o sursa de la un packard bell.
si  capturile cu cele 2 programe au fost facute in acelasi timp.cea din bios la 2-3 ore diferenta

Edited by ARICIU692000, 03 November 2009 - 11:23.


#42
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostARICIU692000, on 1st November 2009, 15:38, said:

am facut rost azi  de la cineva  de o sursa de 300w NO NAME  si o sa conectez la asta sa vedem cum merge .


    Eu cand am zis de surse de pe vremea lu bunicu la ce spui tu mai sus ma refeream. "Ai facut rost" inseamna ca ai luat-o de cine stie unde . Posibil sa fie defecta si a fost abandonata de cineva.  Sau cel care ti-a dat-o presupune ca merge . sau poate a fost pastrata in conditii incerte (in mediu umed).  Sau poate a fost trantita sau lovita. In orice caz, daca nu a mai functionat demult dracu stie in stare o fi. Sunt sanse de 80% sa bubuie si sa arda tot sistemul.

#43
ARICIU692000

ARICIU692000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.11.2008
nu sursa este perfect functionala. am luato de pe pc lui functional .singurul care a fost de acord sa imi dea sursa alta nu am avut de unde .si cu acea sursa facea la fel .deci sursa iese din discutie.

la ce am gasit pana acum se pare ca este de vina un ram.la testul cu mem test nu a dat nicio eroare dar cand am pus rami pe rand din nou si am folosit fiecare ram  cateva ore in acelasi slot unul din rami cand depasa 830MO se bloca si parese ca acest ram este de vina?inca mai folosesc  fiecare ram cateva ore sa fiu sigur .si dupa aceia ii pun toti sa vedem daca merge?

Edited by ARICIU692000, 03 November 2009 - 13:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate