Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

urgent vreau parereri

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
freestylermy

freestylermy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.09.2008
vreau sa stiu si eu daca o pers ma loveste cu palma si ma injura p motive neintemeiate..o pot da in judecata..martori sunt multi..deci vreau doar sa stiu si in ce ma implic..victima sunt chiar eu ms frumos

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca o sa castigi o sa primeasca o amenda de cateva sute de lei. Pana atunci o sa faci la drumuri pana la tribunal de te plictisesti. Eu unul as avea ceva mai bun de facut in timpul asta...

#3
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
pierzi vremea degeaba prin tribunale pt o palma si niste injuraturi. daca era vb de o bataie care se termina cu leziuni/vanatai etc puteai obtine un certificat medico-legal si atunci il puteai da in judecata....asa doar pt o palma nu are rost, dc te duci la politie nici nu te baga aia in seama....cainele latra....ursu merge.

#4
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
@freestylermy: poți face o sesizare la unitatea de poliție din zona în care s-a  întâmplat evenimentul. Descrii acolo ce să întâmplat, numele, prenumele și adresele martorilor și ceri să fie luate măsuri legale.  Probabil că persoana care te-a agresat va primi o amendă contravențională la Legea nr. 61/1991, nu se vor complica să facă dosar penal. Nu primești niciun fel de daune, dar ai mai puțin de umblat. Dacă vrei să faci plângere penală, e mai multă bătaie de cap iar în final soluția va fi, probabil, o amendă administrativă.

#5
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
E bine de stiut ca vreau sa plesnesc si eu pe cineva.

#6
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

 gamezcdr, on 1st November 2009, 10:07, said:

E bine de stiut ca vreau sa plesnesc si eu pe cineva.

Mda, rezultatul depinde de cât de ambițios e cel plesnit și ce poate dovedi. Dar eu zic că e mai bine să îl lași în pace, cu plesnitul nu rezolvi mare lucru. În plus, amenda (ori că e cea administrativă, ori că e cea contravențională) poate fi destul de mare, nu merită...

Erată pe post de LE: în postul anterior am scris „să” în loc de „s-a” și nu mai pot corecta. Abia acu', după cafea, am văzut . :huh:

Edited by Merzel, 01 November 2009 - 10:33.


#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 freestylermy, on 30th October 2009, 14:19, said:

vreau sa stiu si eu daca o pers ma loveste cu palma si ma injura p motive neintemeiate..o pot da in judecata..martori sunt multi..deci vreau doar sa stiu si in ce ma implic..victima sunt chiar eu ms frumos



Daca ai martori, timp de pierdut si vrei sa ii dai o lectie badaranului, fa-o!
Inainte de pronuntarea sentintei penale, ai tot dreptul sa-ti retragi plangerea formulata impotriva lui.....
Oricum, nu va fi condamnat la mai mult de cateva sute de lei, amenda penala! :notangel:

#8
mau65

mau65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2009

 copjob2000, on 2nd November 2009, 00:23, said:

Daca ai martori, timp de pierdut si vrei sa ii dai o lectie badaranului, fa-o!
Inainte de pronuntarea sentintei penale, ai tot dreptul sa-ti retragi plangerea formulata impotriva lui.....
Oricum, nu va fi condamnat la mai mult de cateva sute de lei, amenda penala! :notangel:
Vezi ca daca iti retragi plangerea platesti cheltuielile de judecata.Mai bine te adresezi politiei iar in reclamatia facuta sa specifici ca nu doresti sa te judeci pentru lovire ci doar sa fie sanctionat pentru injurii conf Legii 61/1991.E mai bine decat sa umblii prin judecati

#9
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

 freestylermy, on 30th October 2009, 14:19, said:

vreau sa stiu si eu daca o pers ma loveste cu palma si ma injura p motive neintemeiate..o pot da in judecata..martori sunt multi..deci vreau doar sa stiu si in ce ma implic..victima sunt chiar eu ms frumos
Poti face plingere pentru agresare verbala si lovire pentru care are primeste o amenda.

Varianta cu judecata o recomand daca sti sigur ca toti martorii tai vor veni, ca poti face dovada afirmatiilor tale, ca in cazul in care ceri mici despagubiri plus cheltuieli de judecata pot fi optinute de la persoana acuzata in cazul unui castig in instanta definitiv, vezi cat de bine sta financiar persoana  pe care o acuzi.

Nu are rost s-o chemi la judecata stiind ca nu ai ce-i lua daca este sarac !

Momentan cam asa stau treburile legal, unu iti da o palma iar tu nu-ti iei nimica, adica statul isi ia bani de pe urma unora vatamati, persoana in cauza ia...nimica.
   Tot in varianta chemarii la tribunal se poate sa ai surpriza ca tu sa poti dovedi acuzatiile si persoana acuzata sa castige si in acest caz trebuie tu sa platesti cheltuieli de judecata si alte despagubiri plus ca ar putea dura ceva procesul, timp si bani din viata ta, esti gata sa-ti asumi acest risc ?

O simpla plingere la politie sprijinita de dovezi,martori etc, isi ia probabil o amenda, anchetatorii hotarasc cat si cum, statul ia niste bani iar tu mergi acasa.

Edited by Header, 23 November 2009 - 14:41.


#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 mau65, on 23rd November 2009, 11:35, said:

Vezi ca daca iti retragi plangerea platesti cheltuielile de judecata.Mai bine te adresezi politiei iar in reclamatia facuta sa specifici ca nu doresti sa te judeci pentru lovire ci doar sa fie sanctionat pentru injurii conf Legii 61/1991.E mai bine decat sa umblii prin judecati



Intrebarea initiala a fost aceea daca cineva poate actiona in judecata o persoana care a agresat-o....daca intram in amanunte cadeam victima speculatiilor...asa ca, mai bine sa asteptam alte intrebari punctuale!
Daca dosarul a ajuns in faza de judecata, la instanta si partea vatamata isi retrage plangerea, ea trebuie sa suporte cheltuielile judiciare, dar....avand in vedere ca face acest lucru (retragerea plangerii) pentru a da dovada de bunavointa fata de inculpat, nici nu mai trebuie sa precizez cine anume va suporta aceste cheltuieli.... :naughty:
Faptele prevazute in cuprinsul Legii 61/1991, sunt mai putin grave decat cele prevazute in Codul penal, fiind numite contraventii si sunt sanctionate cu amenda....
Daca cineva a lovit o alta persoane cu palma peste fata si i-a produs vatamari corporale (pentru care chiar daca nu a fost eliberat un certificat medico-legal), fapta este incadrata la lovire, infractiune din Codul penal!   :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate