Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Tot ce am pe suflet

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
marius_lck

marius_lck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2009
Buna. Stiu ca este o poveste lunga, dar va rog cititi-o.
Numele meu este Marius, locuiesc in Bucuresti si am 17 ani. Problema mea este ca nu mai suport viata asta. Nici nu stiu de unde sa incep. Locuiesc de 5 ani intr-o casa in care ma incalzesc la soba, in care nu exista apa calda, si in care nu exista baie. Fac baie de 2 ori pe saptama in lighian. Imi lipsesc multe lucruri si de abia am cu ce sa ma imbrac. Parintii mei au salarii foarte mici. In viata de zi cu zi sunt un ratat antisocial, care nu stie ce o sa faca cu viata lui. Sunt foarte timid si probabil sufar de fobie sociala, sau anxietate cum vreti sa ii spuneti. Nu sunt in stare sa vorbesc cu o fata. Niciodata nu am avut o prietena. Am ghinion in tot ce fac, si tot ce fac imi iese pe dos. Parca as fi blestemat. Am tot incercat sa merg cu capul sus si sa fiu optimist dar s-a umplut paharul. Am senzatia ca sunt cel mai ghinionist om din lume si parca as fi intr-un cosmar.
Cu toate acestea am reusit pana acum sa mentin aparentele. Sa par un om normal, dar nu cred ca o sa mai tina mult si am cam ajuns la capatul puterilor. Sunt foarte trist, si nici macar nu stiu ce o sa fac in viata. In decembrie fac 18 ani si nu am nicio realizare mai importanta. Parca nu am pentru ce sa traiesc. Colegii mei abia asteapta sa implineasca 18 ani pentru ca au de ce. Isi iau carnetul de soferi, isi fac majorate, au prietene, etc. Au scopuri in viata. Eu nu am nimic. Nu stiu nici cu ce o sa ma imbrac maine la scoala. Sunt foarte trist si imi vine sa imi bag picioarele in ea de viata.
Nu sunt un om prea frumos, si probabil tocmai de aceea am fost umilit in trecut. Am iubit o fata enorm de mult dar nu am putut sa fac nimic pentru ca sunt prea idiot si prea timid. Am o reputatie de lake in scoala, iar cand a aflat tot liceul ca imi place de ea, au ras si au facut misto de mine. Era o fata simpla, nu era cine stie ce pitpoanca celebra. Cand sunt in preajma unei fete frumoase incep sa tremur si sa transpir. De exemplu ieri am vazut-o pe aceasta fata in troleu. Nu am vorbit cu ea, m-a prefaceam ca nu o vad, pentru ca mi-era frica sa vorbesc cu ea. Cand am coborat m-am impiedicat, si am intrat intr-o femeie. Ea probabil m-a vazut si ras alaturi de prietenele ei.
M-am saturat ca totul sa se rezume la bani. In ziua de azi nu mai poti avea o prietena normala. S-a umplut lumea de materialiste care nu se uita decat la buzunar si la masini de lux. Noi, ceilalti nu avem dreptul la iubire? Stiu ca nici pentru cei cu bani nu prea este iubire, dar macar ei sunt compensati cu banii. Ma gandesc, ca chiar daca as avea o prietena cum as putea sa o aduc acasa la mine de exemplu? Am un amarat de wc in care nici lumina nu este. Ma incalzesc la soba. Si cand ii vezi pe ceilalti cu masini, si gagici, si cate fac la anii lor.
Nu vreau prea multe, vreau doar sa fiu normal, intr-o casa normala. Sunt foarte trist si nu stiu ce sa fac. Ma simt ca un rebut, ca un esec.
Probabil va intrebati de ce postez pe acest forum. Este pentru ca am nevoie sa vorbesc cu cineva despre asta, si simt ca explodez. Am nevoie sa spun altora viata mea. Ar mai fi lucruri de spus dar, nu imi vin acum in minte.
Apropo sunt virgin, daca mai conteaza.

#2
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
Mi se pare ca iar am dat de o clona :D. Oricum eu zic sa incepi sa socializezi cu lumea si sa uiti de traiul pe care il ai. Gaseste-ti si tu niste prieteni care sa-ti inteleaga necazurile.

#3
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postcosmin_17, on 29th October 2009, 16:07, said:

Mi se pare ca iar am dat de o clona :D. Oricum eu zic sa incepi sa socializezi cu lumea si sa uiti de traiul pe care il ai. Gaseste-ti si tu niste prieteni care sa-ti inteleaga necazurile.
Vasluianu parca scria cu naduf asa, nu? E pe bara?
:lol:

Edited by Cipsu, 29 October 2009 - 16:10.


#4
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

View Postmarius_lck, on 29th October 2009, 08:00, said:

Locuiesc de 5 ani intr-o casa in care ma incalzesc la soba, in care nu exista apa calda, si in care nu exista baie. Fac baie de 2 ori pe saptama in lighian. Imi lipsesc multe lucruri si de abia am cu ce sa ma imbrac. Parintii mei au salarii foarte mici.

Dar calculator si internet ai ... :huh:

Scuza-ma, nu vreau sa par rautacios, doar ca ceva nu suna bine

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  Asteapta sa treaca liceul si apoi mergi si angajeaza-te undeva intr-un domeniu care il indragesti. 

  Apoi te poti muta de acasa. Nu neaparat cu chirie ,poate chiar in gazda . Intre timp iti poti alege sa continui studiile ,la o facultate sau la o postliceala ,dupa posibilitatile financiare si intelectuale. 

   Nu ai de ce sa te invinovatesti ca pana la 17-18 ani nu ai realizat nimic. Nimeni (cu putine exceptii) nu a realizat ceva. Ca iti faci majoratul? Asta este o realizare ? Fii serios.

   Cat despre parte cu fetele ,vei vedea ca in timp te vei schimba si iti vei gasi pe cineva.

   Incearca sa iti faci planurile pe termen mai lung. 

#6
amicul_tau

amicul_tau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmarius_lck, on 29th October 2009, 16:00, said:

Am un amarat de wc in care nici lumina nu este. Ma incalzesc la soba. Si cand ii vezi pe ceilalti cu masini, si gagici, si cate fac la anii lor.

Pai pe tine te intereseaza ce fac ceilalti? Da-i 'ncolo. Ignora-i.
Vezi-ti de viata ta si incearca sa-ti faci un prieten(a)/amic(a)... care sa te inteleaga.
Pentru a scapa de depresie si de gandurile negative foloseste autosugestia. In fiecare zi iti repeti in gand acele lucruri care te fac increzator.

#7
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
O sa iti treaca , pana la urma ce crezi ca daca ai prietena e asa de bine ? Din contra eu ma simt mai liber daca nu am prietena.

#8
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Salut.
As incepe cu o intrebare "de ce zici ca n-ai nici o realizare?" Pai ceilalti colegi ai tai au? Ei au realizarile parintilor, nu pe ale lor! Ca exista o diferenta de bunastare este altceva, dar consider ca-ti faci mult rau uitandu-te la capra vecinului.
Uite iti dau exemplu de o mica realizare: trage/instaleaza tu lumina la amaratul ala de wc, va fi realizarea ta! un intrerupator aplicat, o aplica si ceva metrii de fir, dar e realizarea ta, vei avea satisfactie atunci cand aprinzi lumina ca-i lucru facut de tine! Pentru acest "do it yourself" gasesti documentatie pe net sau/si pe acest forum.
Retine, ca sa ajungi sa faci lucruri mari, trebuie sa incepi cu alea mici!
Si daca au ras fraierii aia de tine, ce? eu as fi invidios de tine sa fiu intr-un fel "vedeta lake", fiindca eu cand eram in liceu nu eram vreun cunoscut de tipul smecher sau fraier, eram undeva pe la mijloc.
Fete??? ete na! lasa domnule gandurile astea c-or sa vina ele de-o sa zici ca nu-ti mai trebuie!

Oricum, am ramas impresionat de cum ai scris (foarte frumos!), ai ceva in cap, deci chestia cu rebutul cam pica! ti-as recomanda sa-ti faci blog, macar socializeaza pe net sub anonimat cu ce-i pe care ai vrea sa-i ai de prieteni si apoi spunele adevarul, defapt cine esti, dovedeste-le ca esti om bun la suflet, de pus la rana si poti face prietenii de-o viata.

Nu stiu ce sa mai scriu, dar am fost impresionat de cele scrise.

Succes.

#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postrekul05, on 29th October 2009, 16:22, said:

/ ti-as recomanda sa-ti faci blog, macar socializeaza pe net sub anonimat cu ce-i pe care ai vrea sa-i ai de prieteni si apoi spunele adevarul,

  Eu nu as recomanda asta. Socializarea pe internet este cu multe taisuri. Il va face mai inchis in el si il va indeparta mai mult de viata reala. 


  Sa foloseasca internetul NUMAI pentru informare. Nici macar pentru entertainment. Socializarea si distractia in viata reala. 

#10
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Sunt multi ca tine... si nici io nu sunt prea departe.... viata asta nu e dreapta. O gramada de colegi care ma luau la misto tot timpu cand eram in generala si ma urau doar pentru ca aveam note mari si pentru ca ridicam mana acum au tot ce vor, au prietene, iubite, o gramada de prieteni au ajins la licee bune chiar daca nu stiau nimic si au copiat in prostie la teza. Si eu care m-am chinuit sa invat toata viata pana acum am ajuns la acelasi liceu cu ei si m-am si imbolnavit. O sa sufar toata viata pentru ca am pus scoala inaintea sanatatii mele.
Doctorii care m-au tratat sunt niste handicapati, m-au plimbat dintr-un spital in altul, m-au trimis la bucuresti si de acolo m-au trimis acasa si mai bolnav decat eram. Acum am si probleme cu ficatu din cauza pastilelor si substantelor pe care le-au bagat in mine degeaba. Nu pot sa ies iarna din casa ca fac pneumonie. Ceilalti se distreaza, se duc la petreceri si io stau in casa si nu fac nimic. :(
Nici io nu am avut niciodata o prietena si probabil nu o sa am prea curand, cred ca niciodata. Nu am nici curaj si nici nu ma lasa parintii sa ies din casa prea des si daca ies trebuie sa imi pun geaca si fular ca atunci cand eram mic si toti cacatii si pitipoancele rad de mine cand ma vad asa fara sa stie cat sufar.

Tu fii fericit pentru ca esti sanatos!

life sucks

Edited by underground2009, 29 October 2009 - 16:35.


#11
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postunderground2009, on 29th October 2009, 16:32, said:

Tu fii fericit pentru ca esti sanatos!

 Am uitat sa ii spun si asta. Bine ca i-ai spus tu. Daca era in situatia ta nu mai visa la carnet de conducere si masini. 


 Visa la o sanie iarna pe derdelus. Sunt sigur ca vei fi bine intr-un final. Sa nu iti para rau nici un moment pentru cunostintele care l-ai acumulat in scoala. 

#12
amicul_tau

amicul_tau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 09.09.2009
Cum adica te-ai imbolnavit din cauza scolii?

#13
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Mergeam la concursuri de matematica si romana in afara orasului unde eram cazati intr-un fel de camine dezafectate. Si mai si plateam si cazare. Nu aveam caldura, mancare era proasta, geamurile nu se inchideau bine. Si eram si foarte strewsat de concursurile alea. Dar mergeam ca asa ziceau profesorii, ca voiau ei sa aibe scoala diplome.

Edited by underground2009, 29 October 2009 - 16:48.


#14
marius_lck

marius_lck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2009
@blacatusu - cine nu are calculator in ziua de azi? acum nu iti imagina ca am cine stie ce calculator.

@underground2009 - imi pare rau pentru ce ti se intampla, ai dreptate "life sucks"

Eu nu vreau sa socializez pe internet, din contra vreau sa scap de el. Vreau sa scap de rutina. Eu toata ziua stau la calculator si nu fac altceva. Pentru ca nu am prieteni.

@Krisler12 - vreau si eu sa vad cum este sa iubesti pe cineva si sa te iubeasca inapoi, vreau sa incerc ceva nou

#15
amicul_tau

amicul_tau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmarius_lck, on 29th October 2009, 16:49, said:

vreau si eu sa vad cum este sa iubesti pe cineva si sa te iubeasca inapoi, vreau sa incerc ceva nou

Sa vezi cum e sa suferi din dragoste :D.

#16
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

View Postamicul_tau, on 29th October 2009, 16:53, said:

Sa vezi cum e sa suferi din dragoste :D.

Sa nu iubesti niciodata e mult mai rau decat sa suferi din dragoste.

Edited by underground2009, 29 October 2009 - 16:56.


#17
marius_lck

marius_lck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2009

View Postamicul_tau, on 29th October 2009, 17:53, said:

Sa vezi cum e sa suferi din dragoste :D.

Deja am facut-o.
Pe fata de care v-am vorbit am iubit-o enorm. Mi-e si rusine sa o spun dar plangeam aproape in fiecare seara.

#18
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
D-aia nu sunt de acord ca oricine sa aiba dreptul sa faca copii. Pentru ca faci copii si nu le oferi altceva decat mizerie si o viata de tot rahatul. Si mai faci si 12-13...fara numar ca asa vrea domnul Isus. Ca daca iti bagi putza invelita in cauciuc putrezesti pentru vecie in iad.

Consider ca orice copil are dreptul la un start in viata oferit de parinti. Adica cand nu prea ai cu ce sa te imbraci la scoala nu bufneste pe dinafara increderea in sine si autorespectul.

Tinere, capul sus. Si eu am facut liceul cu 4 perechi de blugi si 4 perechi de pantofi lipiti si cusuti si peticiti in cur de nenumarate ori. Si am razbit pana la urma. Pe forte proprii si cu ajutor numai moral de la parinti. Dar recunosc ca am avut si un dram de noroc in viata. Am fost prezent la locul si momentul potrivit.

Edited by SPF, 29 October 2009 - 17:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate