Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Discutii generale despre CB

- - - - -
  • Please log in to reply
8018 replies to this topic

#7993
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Fa totusi si o calibrare, nu strica sa vezi exact cum stai cu reflectata.

#7994
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am facut cateva teste cu avanti-ul micro din dotare, pe 4 si 8W. Imi pare ca pe 8W nu prea prinde nimic si aud mult mai multe informatii pe 4W. Mi se pare mie sau asa s-au nimerit informatiile? In orice caz am lasat-o pe 4 acum....

#7995
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Receptia nu este influentata de puterea de emisie, cel mai probabil a fost doar o impresie.

#7996
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008

 protecties, on 14 aprilie 2022 - 11:20, said:

Suportul pentru ML145 dar pentru President Virginia? Testez dupa ce montez bările.


Am luat suportul PNI SPA120, dar din pacate șuruburile sunt prea scurte. E ok, daca pun unele mai lungi? Găsesc alt model de suport pentru barile transversale?

Attached Files


Edited by protecties, 17 May 2022 - 11:23.


#7997
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
De ce nu ai putea sa inlocuiesti suruburile actuale cu unele mai lungi? Gasesti la orice magazin de bricolaj. De exemplu cu asa ceva: https://www.dedeman....80-mm/p/6000440

Uite un alt exemplu de suport de bara: https://www.pni.ro/s...a-metalica.html

Eu nu inteleg ceva, cum prinzi antena President Virginia de suportul acela? Sau ML145? Ai nevoie si de un cablu de genul acesta pentru ML (pentru President nu stiu): https://www.emag.ro/...1/pd/DXQVM7BBM/

Nu cunosc antenele President Virginia, au tot mufa PL sau ceva proprietar?

#7998
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 protecties, on 17 mai 2022 - 11:19, said:



Am luat suportul PNI SPA120, dar din pacate șuruburile sunt prea scurte. E ok, daca pun unele mai lungi? Găsesc alt model de suport pentru barile transversale?
Nu-ti complica existenta cu suportul ala.
Sa fii fara probleme, treci pe magnet, de 100 x mai bine decit pe fix.

#7999
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Raman pe magnet cu ML145 și o calibrez cu barile pe mașină si cutia portbagaj.

President Virginia o folosesc pe drumuri scurte pe care le fac des si le cunosc.

Suport PNI il bag la sertar, cine știe cand am nevoie de el.
Mulțumesc pentru informații!

#8000
bivolu

bivolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.08.2009
In prezent , din motive de dimensiune si suficienta a performantelor , ca antena , folosesc un PNI ML 1oo. Cand am cumparat-o am reglat-o cu SWR de duzina la valoarea de 1.1     . Dupa aprox . un an am reverificat-o si am gasit-o dereglata (in aceeasi pozitie pe masina si cu aceeasi statie) la un SWR ceva mai mare de 2. A trebuit sa scot spicul la maxim si am adus-o la swr=1.4    .  Valoarea e buna insa ma intreb , oare ce s-a intamplat de s-a produs dereglarea? Ce elament a "inbatranit"?

#8001
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Verifica lipiturile din antena si mufa

#8002
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 11.07.2007
La Ml100 de PNI se mai desface arcul ăla metalic in care intra spicul.

#8003
bivolu

bivolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.08.2009
Multumesc colegii! Am verificat lipiturile la mufa si baza. Inclusiv continuitatile cu un ohmetru.
Par ok. Arcul este bine fixat insa as dori sa demontez zona bobinei si arcului, insa ,deocamdata , nu stiu cum si nu vreau sa stric ceva. Dar mai insist.

#8004
bivolu

bivolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.08.2009
Am reusit demontarea zonei bobinelor antenei. Sunt 2 bobine pe suport plastic. capatul bobinei mici prins sub tabla cilindrica ambutisata era oxidat. Chiar la intrare sub tabla cilindrica , am curatat conductorul de oxizi cu un varf de cutit dupa care am facut o cositorire. Atentie, trebuie lucrat rapid pentru ca se poate topi suportul alb de plastic. Am remontat totul cu etansare cu prenandez a elementelor de plastic plus o curatire cu spray de contact a filetului unde se monteaza resortul spicului. SWR a revenit la normal (1.1-1.2/1) in conditii de masurare cu obstacole imprejur. Sper sa fie util ceeace an scris.

#8005
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Utila este si o fotografie, daca ai facut. Si sunt de parere ca a tinut prea putin, un an de zile. Sau mai putin, cine stie de cand este dereglata.

#8006
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Salut! Antena pe care o folosesc acum este calibrată ok (Little Wil - sub1,1 SWR), însă sunt nevoit să schimb stația. Mai trebuie calibrată antena? Mulțumesc!

#8007
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 11.07.2007
În general nu daca e aceiași mașină, dar un control nu strica sa fii sigur că va avea aceiași valoare la swr.

Edited by buzasparta, 16 September 2022 - 13:25.


#8008
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

 wicked100, on 16 septembrie 2022 - 12:20, said:

Salut! Antena pe care o folosesc acum este calibrată ok (Little Wil - sub1,1 SWR), însă sunt nevoit să schimb stația. Mai trebuie calibrată antena? Mulțumesc!
Nu!
Cit este sub 1,1?!

Edited by XTH, 17 September 2022 - 08:23.


#8009
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
E măsurat cu un SWR-metru cu ac, nu pot să spun chiar exact. Bate până în 1,1.

#8010
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,849
  • Înscris: 07.09.2007
A murit topicul?

Eu de cateva zile ma dau cu un HP6500 modat cu antena ML165.
Setup-ul este bun dar cred ca antena este prea mare pentru statie, in sensul ca lucrez cu un SQ 1.8 si RFG 06 sa fie bine casa nu fie rau.
Am testat un PNI48 si parca este facuta special pentru statia asta, liniste mare dar foarte limitata la raza de audienta / emisie.

Fir intins :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate