Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Sfat bicla pt munte

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
47 răspunsuri în acest subiect

#19
Sogardel

Sogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 214
  • Înscris: 06.05.2007

View PostCatalin_, on 9th January 2010, 21:45, said:

Daca o faci pe bucati, sigur iesi mai scump.
Daca o faci pe bucati si nu te pricepi... grav.
Si pe munte... depinde ce inseamna asta. Eu am fost cu hard-trailu' meu in Straja, m-am dat pe partia de ski, printr-o padure, la vale, la deal, pe sosea spre Lupeni (maxim 75.55 km/h). Eram 4, 3 cu hard si unu cu foarte hard (un bodin din '91, furca fixa, cadru otel). E adevarat ca era ultimul, dar a mers.
Un full bun se simte, am testat pe al unui coleg de ture... dar costa in draci.
Eu deocamdata imi fac teaba bine cu hardu, am 1800 km din martie pana la 31 decembrie fara sa fac nimic la el inafara de curatat si uns (+ o pana snake-byte ca aveam roata spate moale si am urcat o bordura cam tare ca era nenea garcea pe strada.. deh, meciu poli-dinamo). Facut pana si tot cu camera aia ma dau, chiar daca am 2 acasa tot timpul.
.

Am gasit univega ht 500 pe ebay.de incepand de la 120 EURO.... e super treaba sa o iau asa :) Sa vedem pana in primavara cand vreau eu sa-mi iau, la ce pret o sa fie.... sau cine stie... vad ca deja incepe caldura :)

Daca o fac din bucati sigur ies mai scump... si daca vreau full suspension sigur iarasi ies prea scump... daca vreau ceva bun.

Daca e sa ma iau de pe iv3star deja am cea mai tare bicicileta :)) un first bike full susp :))
O sa mai caut oferte... Dar cred ca o sa imi fac un user oe ebay si  sa imi iau Univega HT-500... sper sa nu ajunga cu licitatiile prea sus... am vazut la o licitatie care se incheia in cateva ore ca se ajunsese la 170 euro... tot e bine fata de cat costa ht 500 la noi.

Mersi pt sfaturi

#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostSogardel, on 11th January 2010, 12:48, said:

Am gasit univega ht 500 pe ebay.de incepand de la 120 EURO.... e super treaba sa o iau asa :) Sa vedem pana in primavara cand vreau eu sa-mi iau, la ce pret o sa fie.... sau cine stie... vad ca deja incepe caldura :)
Nu e o regula generala, dar in principiu iarna sunt cele mai mici preturi la biciclete. Chiar si magazinele de la noi au (sau au avut) reduceri de preturi.

#21
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 06.01.2010
1220lei Univega ht500 (redus de la 1620lei). cica ar avea angrenaje fata-spate deore...

#22
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMainoumaistralucitor, on 11th January 2010, 15:34, said:

1220lei Univega ht500 (redus de la 1620lei). cica ar avea angrenaje fata-spate deore...
Doar derailleur-ul spate este Deore. Derailleur-ul fata (daca e Shimano FD-C050) e Shimano Tourney. Alte componente Deore nu observ sa mai aiba.

#23
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 06.01.2010

View PostSeb, on 11th January 2010, 15:40, said:

Doar derailleur-ul spate este Deore. Derailleur-ul fata (daca e Shimano FD-C050) e Shimano Tourney. Alte componente Deore nu observ sa mai aiba.
Bicicleta Alpina HT 500  
1620RON 1220RON

Cadru 26" Aliaj Aluminiu
furca Suntour XCT V2 HLO,, 80mm
BUtuc fata Aluminiu, Quick Release
BUtuc spate Aluminiu
Jante Duble, Aluminiu
Cauciucuri Schwalbe Smart Sam, 57-559
Angrenaj Suntour XCC - 1026, 42/34/22T, cu chainring
Pinioane Shimano CS-HG40, 8 viteze, 11-30T
Lant KMC
Manete schimbatoare Shimano EF50
Schimbator Fata Shimano Deore C050
Schimbator Spate Shimano Deore M531

Frane Tektro, V-brake
Pipa OV AS 601, 90mm,
Ghidon Aluminium, Riser 22.2mm
Saua Velo sport VL 1205
Tija Sa Black Comp
Pedale Aluminiu cu reflectorizante
Marimi disponibile 43/48/53

#24
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Shimano Deore are cod de genul M5xx.

C050 (FD-C050) e sigur codul unui derailleur fata Shimano Tourney.

Adica acolo este o greseala (nu stiu daca intentionata). Nu poate fi simultan si Deore si sa aiba codul C050. Ori e Deore (si e gresit codul), ori are codul C050 si e identificat gresit drept Deore.

Editat de Seb, 11 ianuarie 2010 - 15:49.


#25
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 06.01.2010

View PostSeb, on 11th January 2010, 15:45, said:

Shimano Deore are cod de genul M5xx.

C050 (FD-C050) e sigur codul unui derailleur fata Shimano Tourney.
voi merge in magazin sa o vad...
daca nu are angrenaje deore, o sa ma indrept catre focus whistler...

#26
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Am impresia ca tu numesti angrenaje derailleur-ele fata/spate.

Angrenajul este asta si e unul singur singur la o bicicleta. Conform listei de componente postate aici, in cazul Univega HT-500, angrenajul este Suntour. La 1.500 lei nu cred ca o sa vezi bicicleta noua cu angrenaj Deore. Focus Whistler 2009 are angrenaj FSA CK-306 (angrenaj pe patrat).

Editat de Seb, 11 ianuarie 2010 - 16:11.


#27
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Angrenajul este de obicei cea mai scumpa componenta din transmisia unei biciclete (daca intreaga transmisie are componente din acelasi groupset, de exemplu Shimano Deore XT). Din cauza asta vezi multe biciclete cu derailleur-e si cu alte componente dintr-o gama superioara, combinate cu un angrenaj dintr-o gama inferioara. De exemplu, un derailleur fata Shimano Deore XT costa in jur de 20 Euro, in timp ce un angrenaj Simano Deore XT costa circa 120 euro (preturi din Germania; la noi componentele sunt mai scumpe).

#28
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 360
  • Înscris: 12.04.2007

View PostMainoumaistralucitor, on 11th January 2010, 15:49, said:

o sa ma indrept catre focus whistler...
Kona fire mountain deluxe e mai buna

#29
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 06.01.2010

View PostSeb, on 11th January 2010, 15:52, said:

Am impresia ca tu numesti angrenaje derailleur-ele fata/spate.

Angrenajul este asta si e unul singur singur la o bicicleta. Conform listei de componente postate aici, in cazul Univega HT-500, angrenajul este Suntour. La 1.500 lei nu cred ca o sa vezi bicicleta noua cu angrenaj Deore. Focus Whistler 2009 are angrenaj FSA CK-306 (angrenaj pe patrat).
ma refeream si la derailleur fata-spate.
eu prin angrenaj inteleg un sistem de roti dintate, asa ca sunt doua...

#30
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
In principiu e corecta definitia ta ("prin angrenaj inteleg un sistem de roti dintate") dar nu si cand e vorba de biciclete, caz in care prin angrenaj se intelege ce am scris mai sus.

Cand ai vorbit de angrenaj fata-spate, e clar ca te-ai referit la derailleur-e. Ori acestea nu pot fi denumite in nici un caz angrenaje. Derailleur-ul fata nu are nici un fel de roti, iar cel spate are doua rotite, dar aceste rotite nu sunt in angrenare una cu cealalta, ci au rolul de a ghida lantul.

#31
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 06.01.2010
ok...

#32
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View PostMainoumaistralucitor, on 12th January 2010, 10:55, said:

ok...

Eu am Altrix Storm, hardtail (doar cu suspensie fata). Costa vreo 1000 RON, daca o iei noua, si nu-ti pare rau de ea daca o strici pe munte.

#33
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 06.01.2010

View Postnegociator, on 12th January 2010, 18:29, said:

Eu am Altrix Storm, hardtail (doar cu suspensie fata). Costa vreo 1000 RON, daca o iei noua, si nu-ti pare rau de ea daca o strici pe munte.
eu am Altrix XT. am dat 1100lei (la mana a doua spre a treia) si n-are nici o sansa sa se strice.
a doua bicla o iau pentru altcineva...

#34
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Atunci de ce nu cauti tot o bicicleta second hand?

#35
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 06.01.2010
pentru ca doamna inimii mele nu este la sh...

#36
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.077
  • Înscris: 22.05.2005
Am inteles.

Cand alegi bicicleta sa nu pierzi din vedere marimea cadrului. Sa nu cumperi o bicicleta cu un cadru prea mare sau prea mic. Eventual te poti orienta spre biciclete cu cadru conceput pentru femei (cum este de exemplu seria WSD de la Trek).

Editat de Seb, 13 ianuarie 2010 - 12:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate