Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#1531
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
E magazin de Craciun,  Weihnachstdorf  = sat de Craciun

https://www.kaethe-w...-ob-der-tauber/

#1532
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
E cumva greu de gasit o alta "tema" legata de Rothenburg ob der Tauber, probabil e unul dintre orasele cele mai legate de Craciun din lume, din Germania sigur.

Ornamentele sunt de craciun, Kaethe Wolfart are magazine cu tema Craciunului si in alte orase, imi amintesc acum de Bamberg, Nueremberg si Heidelberg, eu pe astea le-am vazut. Au acolo o gramada de ornamente de lemn, sticla, etc. dar cu tema Craciunului.
In Rothenburg exista insa si un muzeu al Craciunului, acolo poti vedea evolutia ornamentelor si brazilor de Craicun din ultimele cateva sute de ani. Da, in Germania e o traditie a jucariilor de lemn, ca mai demult asa se faceau jucariile (probabil peste tot), dar magazinul ala e legat doar de Craciun.

Merita vizitat orasul, eu am fost si vara si iarna, e frumos oricand, doar ca iarna e mult mai aglomerat si pt unii are si un farmec aparte.

#1533
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003
Ideea e ca suntem cazati acolo pentru Heimattag der Siebenbürger Sachsen in Dinkelsbühl.
Fiind plin in oras, s-au cautat alternative si se pare ca am tras lozul castigator, de mult voiam sa vad Rothenburg.

#1534
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am fost la un training la Dinkelsbuhl vreo cateva zile, e foarte fain si orasul ala. Daca ai timp, mai poti vizita si alte orasele de pe Romantische Strasse.

https://de.wikipedia...ntische_Straße

#1535
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003
Cu alta ocazie, acum mergem cu un microbuz si o sa facem du-te-vino intre D si R.

Oricum, fiind sas ma atrage mult mai tare Mosela si zona din jurul ei. Mai am si pe acolo de vazut una alta.

#1536
yo3fuu3

yo3fuu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.07.2007
oare cit timp e necesar pentru a vizita Nuremberg si Wurzburg?Fara muzee,doar centrul vechi,obiective concentare acolo.

#1537
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postyo3fuu3, on 11 aprilie 2023 - 07:38, said:

oare cit timp e necesar pentru a vizita Nuremberg ?Fara muzee,doar centrul vechi,obiective concentare acolo.
Cu tot cu vizitat muzee si alte obiective, mie mi-a luat vreo 3 zile. Fara sa intri nicaieri, probabil iti sunt de ajuns vreo 3 ore.

#1538
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cam o zi pentru fiecare.

In Würzburg ai de vazut Rezidenz cu gradinile,  Marktplatz cu Marienkapelle, Domul, Bürgerspital, Festung Marienberg, Käpelle, vreo 5-6 biserici frumoase, Ringpark.

Eu n-as evita parcurile, mai ales daca vii din Romania Ringpark e cu totul altceva, ai o gramada de animale salbatice si flori de vazut. Eu, locuind langa Würzburg, dupa zeci de vizire poate as reusi sa vad pe afara ceea ce vreau in 3-4h. Venind prima data iti recomand o zi, fara ezitare.

Pt Nürnberg iarasi recomand o zi, dar acolo in afar de bisericile St Lorenz, St Sebaldus, pietele si Castelul din centru nu stiu sa iti recomand altceva fara sa ma documentez putin.

#1539
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Si muzeul jucariilor e misto la Nurnberg dar a zis ca nu vrea sa intre pe nicaieri.

Edited by mdt, 12 April 2023 - 11:47.


#1540
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Asa muzee sunt multe, dar nu ai timp intr-o zi. Eu macar mi-as lua putin timp pt o masa si niste beri locale excelente :)

#1541
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Si Zoo e f frumos! Are si delfinariu.

#1542
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
+1 la zoo, foarte misto.

Muzeul jucariilor e in particular remarcabil pt ca Nurnberg a fost un centru insemnat in productia de jucarii in secolele trecute. E interesant daca iti plac jucariile de epoca, cu casute de papusi, trenulete pe sina, etc.



#1543
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
La Nurnberg e mișto și muzeul DB (căilor ferate).
Și la Rothenburg e un muzeu mai mic al jucăriilor, mai merită văzut și Medieval Crime Museum (Mittelalterliches Kriminalmuseum) și o casă veche medievală Old Craftsmans House (Alt-Rothenburger Handwerkerhaus). Și plimbarea pe ziduri e interesantă. Și, pentru amuzament, dar și pentru a afla din istoria locului, dacă aveți timp, merită un tur cu paznicul de noapte: https://www.rothenbu...night-watchman/

#1544
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare, multumita sfaturilor lui @giuliani am petrecut un weekend f reusit in zona Heidelberg. In drum am facut o pauza si la Baden Baden unde iarasi ne-a placut f mult mai ales in perioada asta cand este o mare de verde si de flori.
Am vizitat de asemenea muzeul tehnic de la Speyer si as zice ca e chiar spectaculos prin colectia de exponate inedite.
De asemenea fff frumoase gradinile palatului Schwetzingen.
Cine ajunge in Heidelberg nu trebuie sa rateze castelul din cu acelasi nume.
O sa pun si niste poze f curand.

Attached Files



#1545
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Pe astea nu am apucat sa le adaug la postul anterior

Attached Files


Edited by atupi, 05 May 2023 - 10:36.


#1546
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Am dat like-uri pentru pozele de 4 x 5 cm. De deschis nu vrea niciuna să se deschidă să le vedem pe tot ecranul. De pe niciun laptop nu reuşesc să le deschid, cumva le-ai pus de pe telefon direct ?


Sănătate şi tcb !

#1547
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Sincer nu stiu ce s-a intamplat, le-am pus de pe calculator editand primul post, mai mare. Este atat de greu de pus poze pe Softpedia dat fiind ca trebuie sa le iei una cate una incat tot timpul trebuie sa-mi fac curaj sa pun mai mult de 2-3 poze.

#1548
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 05 mai 2023 - 17:03, said:

Am dat like-uri pentru pozele de 4 x 5 cm. De deschis nu vrea niciuna sã se deschidã sã le vedem pe tot ecranul.
+1...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate