Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#1495
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
@manead - ref la existenta controalelor e greu de raspuns. Noi am venit dinspre Elvetia si erau doar elvetienii la control dar nu e o regula. Oricum, nu cred ca intreaba nimeni despre vaccin la intrare. Cum yicem, depinde cand veniti, toata lumea merge catre relaxarea totala in ciuda cresterilor de cazuri.

#1496
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmanead, on 17 martie 2022 - 11:27, said:

Dar la intrare in Germania? Exisa controale?

Din pacate au trecut >270 zile de la a2-a doza. si la verificarea cert verde pica la aceasta conditie.
Nu au fost niciodata controale COVID. A fost varful pandemiei si nu era nici un politist la granita.

#1497
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Apropos controale la intrare, depinde pe unde se intra si depinde de noroc. Atat in vacanta de iarna cat si cateva zile de Fashing ne-am intors aproape zilnic prin tunelul Reutte-Füssen si cam de fiecare data era deviata totata circulatia la iesire din tunel si intrare pe A7 prin parcare, cu exceptia masinilor cu nr. germane si parca si austriecii cu nr. de RE, toate celelalte erau oprite. Ce exact se controla, nu stiu. Mai pe seara, dupa ora 17, disparea blocada asta.

Dpdv a valabilitatii certificatelor, cele germane nu sunt delimitate (pe teritoriul Germaniei sau la intrare), restul certificatelor EU sunt valabile 270 zile.
https://www.bundesge...19-impfung.html

#1498
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017


Germania elimină restricțiile la intrarea din străinătate. Potrivit ministrului Sănătății, Karl Lauterbach, regula 3G privind intrarea va fi suspendată pentru câteva luni din iunie. Călătorii nu mai trebuie să prezinte dovezi de vaccinare sau teste.



Cum poți să călătorești în Germania cu 9 euro timp de o lună. Abonamentul este valabil și pentru turiști.

https://www.g4media....ru-turisti.html

Edited by max_01, 29 May 2022 - 16:36.


#1499
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Weekendul acesta incep vacantele scolare in anumite landuri, de asemenea si in Olanda.
Va fi nebunie in zona München, sambata si duminica dimineata inspre Austria, probabil si pe la Passau. Duminica dupa-masa in directia cealalta.

Daca weekendul acesta va fi nebunie, urmatorul 29-31 Iulie va fi iadul pe pamant. Bayern va lua vacanta + inca o parte din Olanda. Daca va doriti moartea stand pe autostrada, DN-uri, sate uitate de lume,  va invit pe portiunea München - Salzburg, in ambele directii.

Sa aveti un concediu placut.

#1500
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Acum câțiva ani am reușit performanta sa scot viteza medie mai mica pe Aachen - Passau, mergând uneori cu +200km/h, decât pe București-Focsani mergând "cu traficul".

Edited by KiloW, 22 July 2022 - 12:12.


#1501
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Locuiti in Germania?As dori sa stiu care e regimul animalelor de companie pe transportul in comun?Daca am inteles bine abonamentul de 9 euro e atat pentru tren cat si metrou,bus o luna intreaga.

#1502
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am vazut caini in metrou, cred ca erau toti legati cu lesa. Foarte cuminti, stiau unde le e locul.
Da, in principiu ala de 9 euro e pentru toate, insa sunt si exceptii, unele trenuri de la alte companii decat Detsche Bahn sau ICE.

#1503
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Animalele de companie pot fi luate fără probleme pe transportul în comun. Un câine mai mare (= care nu este transportati într-un rucksack/box etc., deci tot ce este mai mare decât un Chihuahua.de ex) are nevoie de tichet de adult. Deci stăpân + caine = tichet 2 călători. Ce este mic și transportat în box nu are nevoie de tichet.

Atentie: pentru animal nu poate fi cumpărat  9 euro tichet! Deci dacă stăpânul are un 9 euro tichet, pentru animal trebuie cumpărat tichet extra pentru fiecare călătorie
https://www.bahn.de/...-hund-mitnehmen

#1504
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
E micut,incape intr-o geanta sau in cutia lui de transport,dar prefer sa il tin in brate.Ar fi o problema asa?

#1505
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
Daca il ti in brate nu ar trebuii sa fie o problema.

#1506
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

View PostBursul, on 22 iulie 2022 - 11:51, said:

Weekendul acesta incep vacantele scolare in anumite landuri, de asemenea si in Olanda.
Va fi nebunie in zona München, sambata si duminica dimineata inspre Austria, probabil si pe la Passau. Duminica dupa-masa in directia cealalta.

Daca weekendul acesta va fi nebunie, urmatorul 29-31 Iulie va fi iadul pe pamant. Bayern va lua vacanta + inca o parte din Olanda. Daca va doriti moartea stand pe autostrada, DN-uri, sate uitate de lume,  va invit pe portiunea München - Salzburg, in ambele directii.

Sa aveti un concediu placut.

Multumim, noi chiar am avut!🙂
Fara sa fi stiut, am evitat zilele “nefaste”. Vineri am mers Innsbruck - Munchen (cu o pauza in Mittenwald). S-a circulat excelent, inclusiv in Munchen. Marti am plecat spre casa (via Salzburg). La fel, fara probleme in DE si AT.
Sambata am fost in Lindau (cu trenul), aglomerat la intoarcere.
Singura neplacere:canicula.
Vacante frumoase tuturor!

#1507
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Planuim un concediu cu 4 nopti la Wiesbaden + 4 nopti la Koblenz.
Daca ati putea sa ma ajutati cu o planificare pentru cele 7 zile full, sunt deschis la orice propunere.

Multumesc frumos !

Edited by amadeus79, 05 August 2022 - 17:40.


#1508
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008
Merita vizitat Würzburg în scop turistic?Ar fi suficiente 3 ore pt zona centrala, veche,a orașului, și cetate?
Pentru Roteburg ob der Tauberg ar fi suficient alocate 2 ore?Ma gândesc sa vizitam într-o zi, dacă ar fi posibil, cele două localități.

#1509
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Cuantumul amenzilor în Germania pentru depășirea vitezei în localitate:

0-10 km/h: 30 €

11-15 km/h: 50 €

16-20 km/h: 70 €

21-25 km/h: 115 € (+1 punct penalizare)

26-30 km/h: 180 € (+1 punct penalizare, permis suspendat 1 lună)

31-40 km/h: 260 € (+1 punct penalizare, permis suspendat 1 lună)

41-50 km/h: 400 € (+2 puncte penalizare, permis suspendat 1 lună)

51-60 km/h: 560 € (+2 puncte penalizare, permis suspendat 1 lună)

61-70 km/h: 700 € (+2 puncte penalizare, permis suspendat 2 luni)

Peste 70 km/h: 800 € (+2 puncte penalizare, permis suspendat 3 luni)

Cuantumul amenzilor în Germania pentru depășirea vitezei în afara localităților:

0-10 km/h: 20 €

11-15 km/h: 40 €

16-20 km/h: 60 €

21-25 km/h: 100 € (+1 punct penalizare)

26-30 km/h: 150 € (+1 punct penalizare, permis suspendat 1 lună)

31-40 km/h: 200 € (+1 punct penalizare, permis suspendat 1 lună)

41-50 km/h: 200 € (+2 puncte penalizare, permis suspendat 1 lună)

51-60 km/h: 480 € (+2 puncte penalizare, permis suspendat 1 lună)

61-70 km/h: 600 € (+2 puncte penalizare, permis suspendat 2 luni)

Peste 70 km/h: 700 € (+2 puncte penalizare, permis suspendat 3 luni)

https://www.bussgeld...mits_in_germany



#1510
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Pentru depășirile barbare (+30km/h) pedepsele sunt mici fata de Belgia. Aici e judecător automat și minimul e 1luna + 300e. Însă poate merge pana la 2 ani + 4000e...

#1511
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostKiloW, on 24 octombrie 2022 - 13:58, said:

Pentru depășirile barbare (+30km/h) pedepsele sunt mici fata de Belgia. Aici e judecător automat și minimul e 1luna + 300e. Însă poate merge pana la 2 ani + 4000e...

De un an au dublat amenzile, pana atunci erau la jumatate.

#1512
Zano21

Zano21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2022
Salut. Mai exista restrictii de covid la intrarea in Germania? Din ce am inteles au fost scoase de la 1 iunie.
Am inteles ca trebuie totusi completat un formular la intarea in tara? M-ati putea ajuta cu mai multe info cei care locuiti acolo sau ati calatorit recent? Merci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate