Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Nucul cu nuci gigant

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
george198519852009

george198519852009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.05.2011
salut


Cine stie unde as putea gasi nuci negre, as vrea sa plantez cateva?
    
in latina  JUNGLAS NIGRA
engleza  BLACK WALNUT

#56
dapyx>

dapyx>

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.10.2006
Nuci gigant exista...si nu din cele vazute in fotografiile voastre mai sus ci mult mai mari, aprox. 10 cm. diametru...eu am in sat pe cineva care are un asemenea nuc...am luat in toamna 2009 25 bucati nuci mature (cazute singure din nuc). 25 de asemenea nuci au umplut jumatate plasa normala de plastic. Le-am pus la 10 cm. in pamant in acea toamna, linga scurgerea jgheabului de la fantana. In primavara, au rasarit doi pui de nuc, ce au crescut pina iarna 2010 cam 25-30 cm. Din primavara 2011 si pana in prezent, au mai crescut inca aproape 1 m, inafara de ce au crescut in 2010. Si pe la noi  (Mehedinti) exista chestia cu mutatul nucului de 3 ori, cica asa se altoieste singur, spun batranii. Logic, e o aiureala...insa putine spuse batranesti au fost aiureli pana acum... Dupa cate stiu eu, nucul, de orice fel, din nuca, fructifica incepand din cel de-al 7-lea an, cu fructificare 90% din anul 10. Din cate am inteles de la batrani, nucii mei nu vor face nuci de 10 cm. diametru, ci maxim 80% din diametrul nucilor mama (8 cm. diametru). Mare atentie unde si cum plantati nucii...sunt multe soiuri de pomi fructiferi care nu se inteleg cu nucii ca si vecini.
Bafta la toti, oriunde v-ati afla ! :)

#57
serban_mihai158

serban_mihai158

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 08.05.2011

 george198519852009, on 6th June 2011, 09:39, said:

salut


Cine stie unde as putea gasi nuci negre, as vrea sa plantez cateva?
    
in latina  JUNGLAS NIGRA
engleza  BLACK WALNUT
nuci negre gasesti la ocojul silvic Secuieni Bihor se vind cu certificat sj anultrecut erau in jur de 5 lri in coaja                                                                        in alta ordine de idei am citit ca in Moldova ar fi un soi President ce ar urma sa_l bage in cartea recordurillor

Edited by serban_mihai158, 15 July 2011 - 22:06.


#58
Lulu04

Lulu04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2009
Imi spune-ti va rog unde pot gasi nuci din acelea mari, ,,gigant". Magazine, piete ce-or mai fi sau care are sa-mi trmita :) (desigur ca o sa platesc).

Prima data nucile le pun intr-un vas cu nisip (le mai ud cand nisipul e uscat) pana ce crapa si le iese radacina. Apoi le iau si le pun in flacoane taiate umplute cu pamant, iar cand le vine vremea le plantez.

#59
Lulu04

Lulu04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.06.2009
Imi spune-ti va rog unde pot gasi nuci din acelea mari, ,,gigant". Magazine, piete ce-or mai fi sau care are sa-mi trmita :) (desigur ca o sa platesc).

Prima data nucile le pun intr-un vas cu nisip (le mai ud cand nisipul e uscat) pana ce crapa si le iese radacina. Apoi le iau si le pun in flacoane taiate umplute cu pamant, iar cand le vine vremea le plantez.

Attached Files



#60
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012

 cosirom, on 22nd April 2011, 20:52, said:

Eu am un nuc ce face ceva nuci mai mari dar nu stiu daca are ceva puieti o sa vad zilele astea. Daca vrea cineva altoi sa ma contacteze.
sti cum se produc altoii de nuc ? se taie craca la 2 3 ochi de la baza iar lastarii care vor creste sunt de fapt altoi si din astia numai anumiti muguri sunt buni :nonobad:

#61
Vantelegar

Vantelegar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2012

 DodiVictor, on 24th October 2009, 12:34, said:

Chiar ma intereseaza si pe mine.. Inca nu am vazut niciodata nuci cit pumnul.... mi-as procura si eu un nuc de asta...

nu e cat pumnul dar e mare.o am de vreo doi ani prin casa,si nu stiu daca o mai pot pune in pamant.o fi tarziu ?

Attached Files



#62
ralex2010

ralex2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.01.2010

 dapyx>, on 13th June 2011, 12:23, said:

Nuci gigant exista...si nu din cele vazute in fotografiile voastre mai sus ci mult mai mari, aprox. 10 cm. diametru...eu am in sat pe cineva care are un asemenea nuc...am luat in toamna 2009 25 bucati nuci mature (cazute singure din nuc). 25 de asemenea nuci au umplut jumatate plasa normala de plastic. Le-am pus la 10 cm. in pamant in acea toamna, linga scurgerea jgheabului de la fantana. In primavara, au rasarit doi pui de nuc, ce au crescut pina iarna 2010 cam 25-30 cm. Din primavara 2011 si pana in prezent, au mai crescut inca aproape 1 m, inafara de ce au crescut in 2010. Si pe la noi  (Mehedinti) exista chestia cu mutatul nucului de 3 ori, cica asa se altoieste singur, spun batranii. Logic, e o aiureala...insa putine spuse batranesti au fost aiureli pana acum... Dupa cate stiu eu, nucul, de orice fel, din nuca, fructifica incepand din cel de-al 7-lea an, cu fructificare 90% din anul 10. Din cate am inteles de la batrani, nucii mei nu vor face nuci de 10 cm. diametru, ci maxim 80% din diametrul nucilor mama (8 cm. diametru). Mare atentie unde si cum plantati nucii...sunt multe soiuri de pomi fructiferi care nu se inteleg cu nucii ca si vecini.
Bafta la toti, oriunde v-ati afla ! :)

Ma intereseaza nucii cu nuci mari de 10 cm in diametru. As dori sa altoiesc si eu .  Sunt din Judetul Valcea. Un telefon sau e-mail sa putem discuta.

#63
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
Toamna asta vreau sa fac o tura sa vizitez tara. Prin locurile prin care trec inca nu stiu, dar la propunerile si cu ajutorul vostru poate ajung si in unele sate sau catune unde as-i putea sa gasesc asemenea nuci gigant. Va multumesc de pe acum pt. ajutor si pe la cine voi trece si ma va ajuta cu asa ceva il voi rasplati si cu o sticla de palinca adevarata de la Cluj!!!

#64
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 dapyx>, on 13 iunie 2011 - 12:23, said:

Nuci gigant exista...si nu din cele vazute in fotografiile voastre mai sus ci mult mai mari, aprox. 10 cm. diametru...eu am in sat pe cineva care are un asemenea nuc...am luat in toamna 2009 25 bucati nuci mature (cazute singure din nuc). 25 de asemenea nuci au umplut jumatate plasa normala de plastic.
Nu ne pui si noua o poza cu nucile astea (cu o rigla langa ele), ca sa vedem si noi minunea asta?

#65
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
tata avea in curtea copilariei lui un nuc care facea nuci de 5 cm diametru. nu ca erau mari (desi erau mari!), da' se desfaceau cu mana. casa s-a vandut, dar tata a adus la noua casa un pui de sub nucul minune. adus la inceput de aug (cu tot cu pamant) s-a prins si acum asteptam nuci...nu sa fie neaparat asa mari, da' sa se desfaca cu mana!

un pui dusese si la cealalta tara (din partea mamei), s-a prins, facea nuci mai mici un pic si se desfaceau cu mana...da' noii proprietari l-au taiat ca le lua vederea la strada...

#66
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar de 10 cm a vazut cineva sau sunt desene animate? Si miezul/gustul, cum e la dimensiunea asta?

Edited by dorel232004, 24 August 2013 - 18:46.


#67
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
are un vecin de la mine un nuc cu nuci f.mari, cat oul de curca...dar miezul e f.mic. nu stiu daca asa e el sau e din cauza locului si a faptului ca nucul e cam salbatic (aka neingrijit).

LE: nucul meu a facut anul asta 1 nuca, avea 4 cm si se desfacea cu mana!

#68
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 anknic, on 25 august 2013 - 09:48, said:

are un vecin de la mine un nuc cu nuci f.mari, cat oul de curca...dar miezul e f.mic.
Deci, nu tot ce e mare face si treaba!

#69
eleodorul

eleodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.03.2008
Stie cineva daca la Geoagiu sau Orastie au soiuri de nuci mari,a fost cineva?

#70
gigii70

gigii70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2014
Cum pot lua legatura cu tine in legatura cu nucile gigant?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate