Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Samsung 32B530 si DVB-T/C

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
nu are DVB-C, doar DVB-T !

scanarea oricum o faci pe digital, pe analogic degeaba cauti TVR HD !

#56
lukearh

lukearh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.11.2006
Eu de aici am dedus ca are DVB-C:
[ http://img94.imageshack.us/img94/9315/pagl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-luat din manualul produsului. Daca totusi nu are, asta e.
Am scanat pe auto-digital de pe cablu si nu a gasit nimic. La fel si cu antena de camera, scan pe digital, dar nimic. Intr-adevar, antena care o am si faptul ca stau la parter nu ma ajuta. Ramane sa incerc cu o antena cu amplificare.

#57
JanMakto

JanMakto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 14.05.2010

 lukearh, on 27th June 2010, 16:13, said:

Eu de aici am dedus ca are DVB-C:
-luat din manualul produsului. Daca totusi nu are, asta e.
Am scanat pe auto-digital de pe cablu si nu a gasit nimic. La fel si cu antena de camera, scan pe digital, dar nimic. Intr-adevar, antena care o am si faptul ca stau la parter nu ma ajuta. Ramane sa incerc cu o antena cu amplificare.

Samsung B350 NU are DVB-C. deci nu poti receptiona canalele digitale prin cablu. Uite aici o descriere mai detaliata:
http://alatest.co.uk...488,33/#details
Digital TV Tuner: DVB-T
MPEG Decoder:MPEG-4
Poti prinde cu o antena de camera cele 11 canale digitale terestru daca esti in Bucuresti printre care TVR HD, SPORT.ro HD si PROtv HD, cu ajutorul tunerului digital terestru DVB-T.

Edited by JanMakto, 27 June 2010 - 19:14.


#58
lukearh

lukearh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.11.2006
Desi pozitionarea este foarte proasta (la parter, intre blocuri) am reusit sa prind cele 11 posturi cu o antena cu 2 segmenti telescopici scoasa pe balcon si conectata la un amplificator de semnal.
Cu acceasi antena, conectata la un Sony-KDL-32S3000 cu DVB-T si DVB-C dar cu mpeg2, prind cele 11 posturi dar fara imagine (doar sunetul) ceea ce e si normal.
Acum am vazut ca exista de cumparat antene DVB-T. Cu ce sunt ele diferite fata de antenele UIF. As putea prinde cu o astfel de antena si cu SONY cu mpeg 2 canalele digitale cu imagine?

#59
asus_asus

asus_asus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.02.2009
Salut,

urmeaza sa achizitionez un SAMSUNG LE-32B530, care am inteles ca are si DVB-T  si DVB-C. Pe mine ma intereseaza doar posturile de pe cablu (UPC)  (antena nu mai am). Intrebarea mea ar fi :
"Deocamdata am un abonament analogic la UPC, daca televizorul are DVB-C o sa prind grila digitala de la UPC ?" sau este necesara schimbarea abonamentului de cablu.

Va multumesc

#60
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
direct prin tunnerul dvb-c al tv-ului nu o sa prinzi posturile digitale de la UPC, o sa-ti apara in lista da nu o sa ai imagine sau sunet pe ele, posturile transmise digital de UPC sunt codate;

o sa ai nevoie de un STB oferit de UPC !

#61
vandyk

vandyk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2007

 catalinman, on 27th December 2009, 21:31, said:

da, s-a inteles :)

consider totusi ca ne chinuim prea mult, cel mai simplu pentru noi ar fi sa renuntam la DVB-T, pana la urma noi am ales DVB-T pentru cele 3 canale HD: Pro TV HD, Sport.Ro HD si TVR HD !

cei ce stau in zone UPC isi pot alege pachetul HD, e adevarat ca Sport.Ro HD inca nu e in grila, dar cel mai probabil o sa apara in curand !
cei ce stau in zone RCS au deja 3 canale HD, altele decat cele din DVB-T si probabil ca in curand o sa intre si cele 3 canale HD din DVB-T !

alte solutii ar fi IPTV-ul celor de la RCS (10 canale HD) sau IPTV-ul de la Romtelecom (3 canale HD in momentul de fata) !

singurul avantaj pe DVB-T e ca le avem gratis :)


avantajul enorm e ca in format digital, chiar daca nu hd, imaginea e mult mai clara

 catalinman, on 9th January 2010, 23:53, said:

pai exact B530 am :)

m-am tot saturat sa scanez cand pe DVB-T, cand pe DVB-C :)

oricum nu se poate ce vrem noi, sunt alte modulatii si alte specificatii pe DVB-C, fata de DVB-T :)

la o adica, se poate pastra cablu analogic si DVB-T !

da sa ai in acelasi timp DVB-T si DVB-C e aproape imposibil !


cand dai sa caute programe selectezi analogic si digital, iar tv le va salva pe toate. cel putin la rds. cele analogice sunt de la 1 la 72, iar cele digitale, in ordine alfabetica, le gasesti daca treci de 72 sau scazi sub 1, deruland cu butonul de canale. mai poti sa formezi de doua ori la rand acelasi nr de canal pt a trece din anal in dig sau invers.

#62
george62ro

george62ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.07.2006
am un samsung LE32B350 si am luat cardul hd . imi da mesaj ca modelul meu de tv nu e compatibil cu CI+
cei de la service au zis ca poat au cei de la samung un soft ceva d eupgrade la ci+
stiti d eceva in acets gen?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate