Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Samsung 32B530 si DVB-T/C

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
Am urmatoarea problema la Samsung 32B530:

TV-ul stie si DVB-T si DVB-C, dar nu merg ambele tipuri in acelasi timp, adica:
Daca am memorate programe DVB-T, DVB-C si Analogice, programele analogice se vad tot timpul dar cele digitale se vad numai cele de un anumit tip, ori cele de pe cablu, ori cele de pe antena, in functie de ce a fost ultima oara memorat pe "auto", adica Air sau Cable.
In mod normal programele sunt marcate ATV=analogic, DTV Cable=digital cablu, DTV Air=digital antena.

Daca ultima oara am scanat "Cable", atunci TOATE programele digitale vor fi vazute ca si DTV Cable, inclusiv cele de pe antena, deci nu se mai vad.
La fel, dupa o scanare auto pe "Air", toate digitalele vor fi marcate ca DTV Air si nu le mai vad pe cele de pe cablu...

De asemenea si optiunea de cautare manuala este influentata de ultima cautare automata, si am ori optiunea de a cauta dupa canal, specifica DTV-T, ori cea de cautare dupa frecventa, Modulation si SymbolRate, specific DTV-C. Nu exista nici o varianta de a trece de pe un dip de DTV pe altul, in afara de trickul cu cautarea automata, care de altfel intai sterge toate canalele deja existente ....

A mai intalnit cineva asa ceva si/sau stie vreo solutie?
Am pus ultimul firmware de la Samsung (din 7-oct-09), degeaba ....

#2
manuelmoloaga

manuelmoloaga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.03.2007
am si eu SAMSUNG 32B530 si am facut cum ai facut si tu si la fel am patit treaba este ca la scanare iei totul de la zero,ori mergi pe programe analogice si digitale de pe cablu ori mergi pe analog si DVB-T

#3
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , din pacate aceasta prb. este intalnita si la alte firme/modele ( Sony )
Poate daca a-ti scrie mai multi la reprezentanta/producator de aceasta prb. sa-se rezolva intr-o vers. ulterioara de firmware
Prb. asta probabil ca va mai dura pana in 2012 , cand speram sa avem numai dvb-t fara nici un prg. analogic
Oricum chiar daca ar fii existat posibilitatea receptiei/memorarii consecutive ( dvb-t + analogic ) , tot a-ti fii avut prb. la insumarea celor 2 semnale ( dvb-t + analog )
Semnalul dvb-t fiind foarte slab receptionat in Bucuresti ( zonele care nu sant in apropierea emitatoarelor protv hd si tvr1,2 hd ) , in comparatie cu semnalul analogic de pe cablu
Am incercat personal insumarea celor 2 semnale ( receptionez doar protv hd + cablu ) si nu am avut nici o sansa
Singura solutie in cazul vostru fiind cumpararea unui comutator ( cel din poza sau asemanator ) : http://images.google...KFcz14AaeyeyADw , asta ca sa numai stati tot timpul cu schimbatul antenelor ( dvb-t si analog )

#4
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Problema semnalata este foarte reala si foarte deranjanta: B650. Le-am trimis deja un mai celor din spatele unei adrese de mail de la Samsung Romania dar nu au raspuns iar sperantele mele legate de ei sunt reduse. Ar trebui bombardati direct coreeni dar nu am reusit sa gasesc mailul potrivit.
Postati va rog si situatia altor branduri/tipuri de televizoare.
Nu vad nici un motiv logic pentru care un update de firmware nu ar putea rezolva problema.

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Nu inteleg de unde aveti programe in DVB-C free ? La UPC sunt toate codate la RDS erau parca cateva free ( mai sunt ?) Si cum introduceti semnal DVB-C si DVB-T simultan ca nu e decat o mufa RF In ?

#6
manuelmoloaga

manuelmoloaga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.03.2007
pai daca vb despre programele digitale de la RDS inseamna ca merge suntem mai smekeri

#7
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
1. DVB-C free este (deocamdata) la RDS. Dar chiar si dupa ce nu va mai fi free, exista posibilitatea sa folosesti un CAM in care sa bagi cartela lor si pe care sa-l introduci in TV, renuntand astfel la conserva lor.

2. NU se insumeaza cele doua cabluri (CATV si antena), ci le schimbi in functie de ce vrei sa vezi. Dar daca pe langa asta mai trebuie si sa scanezi de fiecare data reteaua, e prea mult....
In primul rand, pe canalele pe care se emite terestru, orice CATV poate emite altceva pe cablu. De ex, la RDS, pe canalele 30, 54 si 59 se emit pe cablu posturile Duna, AXN SF si respectiv Movies 24. Daca le insumezi, in veci nu vei vedea canalele terestre, ba le mai vezi perturbate si pe cele de pe cablu.

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Din cate stiam sunt doar cateva programe free in DVB-C la RDS si de CAM n-am auzit sa dea nici ei nici altcineva in Europa ( posibil sa fi renuntat RDS-ul momentan la codare dar e ceva provizoriu pana vor trece pe IPTV), iar DVB-T nu toata lumea in Bucuresti prinde si TVR si Pro TV HD-ul. Deci pt. cateva programe sa mai schimbi si cablul eu as zice ca nu merita chiar daca nu ar trebui rescanata grila.

Edited by MD, 24 October 2009 - 14:35.


#9
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
CAM nu dau "ei", dar iti poti lua singur de pe ebay, dar nu asta e important. Si nici cate programe sunt sau nu sunt free pe DVB-C sau pe DVB-T.
http://cgi.ebay.com/...=item4837dc1d5c
http://cgi.ebay.com/...=item2301f497ec

Problema este ca o functionalitate a TV-ului nu merge asa cum trebuie. Intrebarea este daca se poate rezolva in vreun fel.

Edited by tiz, 24 October 2009 - 14:53.


#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

 MD, on 24th October 2009, 15:31, said:

Din cate stiam sunt doar cateva programe free in DVB-C la RDS si de CAM n-am auzit sa dea nici ei nici altcineva in Europa ( posibil sa fi renuntat RDS-ul momentan la codare dar e ceva provizoriu pana vor trece pe IPTV), iar DVB-T nu toata lumea in Bucuresti prinde si TVR si Pro TV HD-ul. Deci pt. cateva programe sa mai schimbi si cablul eu as zice ca nu merita chiar daca nu ar trebui rescanata grila.
de cateva saptamani merg toate canalele din DVB-C la RDS, sunt 64 de canale si nu mai e nici unul codat :)
probabil ca e ceva temporar, pana atunci sa ne bucuram de chestia asta  :D (avem la liber inclusiv hbo, hbo comedy si cinemax) !

#11
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
Tu prinzi 64 canale?
Eu numai 56.
Pe ce frecvente si cu ce parametri?

Eu prind pe 354, 362, 370, 378, 450, 458 si 474, cu QAM64, 6900 ks/s.
Cred ca imi lipseste un canal (8 posturi = Cartoon, Music Channel 1, Digi Sport, etc.).

#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

 tiz, on 25th October 2009, 22:43, said:

Tu prinzi 64 canale?
Eu numai 56.
Pe ce frecvente si cu ce parametri?

Eu prind pe 354, 362, 370, 378, 450, 458 si 474, cu QAM64, 6900 ks/s.
Cred ca imi lipseste un canal (8 posturi = Cartoon, Music Channel 1, Digi Sport, etc.).
da, exact, iti lipseste frecventa 466 :)
acolo ai exact canalale enumerate de tine, plus restul pana la 8, totusi e ceva dubios in legatura cu frecventa asta, credeam ca e de la mine, dar se pare ca nu sunt singurul cu probleme !

pe tv-ul cu DVB-C inclus am inclusiv frecventa 466, imi intra toate canalale si pot sa le vad, pe tv-ul unde am am receiver de la ei, initial nu imi vedea deloc frecventa 466, acum mi-o vede, mi-a memorat canalale, dar nu pot sa le vizionez, imi apare semnal slab !!!

in orice caz, da o scanare manuala pe 466, QAM 64, 6900 si o sa iti intre si frecventa aia sau daca nu iti intra cu scanare manuala da scanarea automata si trebuie sa apara si 466

#13
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Am primit un mail de la Samsung Ro in care imi raspund recunoscand problema si promitand sa ma anunte cand au o rezolvare. Nu dau nici un orizont de timp.

#14
v.b

v.b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.04.2006
am si eu problema asta pe plasma Samsung 42B451

unde ati scris, sa scriu si eu?

v

#15
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
[email protected]
sau
[email protected]

si eu le-am scris si mi-au zis ca ma vor contacta cand vor gasi o solutie.

#16
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Poate va ajuta modul in care am setat eu receptia si memorarea pt. canale analogice (de la providerul de Tv cablu) si digitale (antena de camera).

Detalii in acest topic.

Bafta!

#17
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
O problema oarecum asemanatoare mi-a semnalat-o un coleg la un Samsung LE32B554. Prinde canalele analogice de la RCS, cele digitale free de la RCS, cit si Digi Sport HD.
Problema lui este ca programele digitale nu le poate pune in ordinea dorita, precum cele analogice :huh: . Are pina la 67 canalele analogice, iar incepind cu 68 intra cele digitale, dar in ordine alfabetica. Vrea sa le memoreze si pe cele digitale in ordinea pe care o doreste el, dar spune ca LCD-ul nu are functia asta. Voi v-ati intilnit cu problema asta, sa nu poti sa ordonezi canalele digitale asa cum vrei? Aveti vreo solutie?

#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
nici eu nu am putut sa le ordonez in ordinea dorita :)

tot Samsung am si nu am gasit pe nicaieri sa le pun in ce ordine vreau, merge doar sa le pui la preferinte, da si acolo tot alfabtetic ti le ordoneaza !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate